Kvapusis šalavijas (Salvia sclarea)
Atnaujinta: 2018-01-17

Kvapusis šalavijas

Kvapusis šalavijas (Salvia sclarea, Мускатный шалфей)

Su kvapiuoju šalaviju susipažinau visiškai atsitiktinai. Labai patiko šalavijo kvapas ir jo maistui bei arbatoms suteikiamas prieskonis, tad parduotuvės lentynoje pamačius šalavijo sėklų neliko nieko kito, kaip tik jį pasisodinti darže. Deja, vietoje vaistinio šalavijo per neapsižiūrėjimą pasėjau kvapiojo šalavijo sėklų. Šios dvi žolėlės skiriasi tuo, kad kvapiojo šalavijo lapai yra gerokai didesni nei vaistinio ir neturi beveik jokio kvapo. Antraisiais metais kvapusis šalavijas savo didžiuliais lapais ir milžiniškais žiedynais užgožė viską aplink. Žiedai maloniai kvepia muskatu ir citrina, tačiau ką daryti su tokiu „prieskoniu" nesugalvojau.

Dabar kvapusis šalavijas mano pirtyje trap trejetuko populiariausių. Džiovinti žiedynai su stiebais dedami į maišelį ir merkiami į šiltą vandenį. Ilgalaikis malonus kvapas garantuojamas. Merkti į karštą vandenį nerekomenduoju, kvapas išbūna labai trumpai, vanduo taip pat gerokai mažiau kvapus nei merkiant į šiltą vandenį. Šiltame vandenyje verta palaikyti kiek ilgiau , galima ir 12- 24 valandas. Apsiprausus šiuo vandeniu kūnas ilgai kvepia kvapiuoju šalaviju.

 

Kvapusis šalavijas liaudies medicinoje

Kvapusis šalavijas naudojamas kaip organizmą stiprinantis vaistas, ypač naudingas sergant lėtinėmis odos ligomis: žvyneline, egzema, neurodermitu. Jo antpilais gydomos inkstų, akių ir virškinamojo trakto ligos. Augalio eteriniai aliejai prasiskverbia pro odą ir dirgina nervų galūnes, taip atstatydami kraujagyslių bei odos refleksus. Šalavijo šaknyse yra medžiagų, turinčių priešuždegiminių savybių, todėl kvapiojo šalavijo dedama į vonią - taip gydomas reumatas ir kitos chroniškos sąnarių ligos.

Augalas duoda daug eterinio aliejaus (apie 0,2- 0,3 %), pasižymi švelnesniu, palyginti su kitomis šalavijų rūšimis, aromatu. Geriausias laikotarpis rinkti žolynus - žydėjimo pabaiga. Žiedas paprastai nukerpamas iškart, kiek aukščiau tirkųjų lapų. Kvapųjų šalaviją galima džiovinti pakabinus šluotelėmis sausoje, vėdinamoje, tamsioje patalpoje.

Augalo aliejus turi seksualumą sužadinančių savybių savybių, o jo raminamasis poveikis puikiai gelbėja nuo streso. Kvapusis šalavijas taip pat naudingas žaizdų gydymui, turi teigiamą poveikį skatinant nudegintų vietų ir opų gijimą.

Kvapiojo šalavijo auginimas

Kvapusis šalavijas kulinarijoje

Čilėje iš kvapiojo šalavijo šaknų ir jaunų stiebų daromi gėrimai, jo dedama į vyną ir alų - augalas suteikia malonaus muskato kvapo.

 

Kvapiojo šalavijo auginimas

Prieš sėjant rekomenduojama gerai paruošti dirvą, pašalinti giliašaknes piktžoles. Šiam augalui parenkama saulėta vieta. Dirvai šalavijas nėra reiklus, geriausi dera smėlėtuose priemoliuose, nemėgsta aukšto gruntinio vandens, užmirkstančio grunto.  Rudenį dirvožemis giliai perkasamas, verta įterpti superfosfato (30 g/kv. m.), amonio salietros (30 g/kv. m.), kalio druskų (10 g/ kv. m). Sėklos sėjamos pavasarį, tarp eilių paliekami apie 70 centimetrų tarpai, tarp augalų tarpai turėtų siekti 15-20 centimetrų. Auginant sode tarpus tarp eilių galima mažinti iki 35-40 centimetrų. Sėjama 3-4 centimetrų gylyje.

Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Ekologiška arbata bei tinkamas paruošimo būdas

Arbatos paruošimo būdai, kaip apdoroti arbatą, arbatos nauda žmogaus organizmui,

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gerklės skausmo ir peršalimo gydymas vaistažolėmis

Vaistažolių gydymo savybės nuo peršalimo, kaip vartoti vaistažoles.

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Jūros dumbliai: gelmių pasaulio kova su raukšlėmis, celiulitu ir nuovargiu

Kuo naudingi jūros dumbliai, jūros dumblių naudojimas kosmetikoje

Kaip pradėti sportuoti

Kaip pradėti sportuoti, kaip pasirinkti sporto šaką, sporto nauda žmogui.

Kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą

Taisyklės, kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą

Kaip vartoti vitaminus

Teisingas vitaminų vartojimas, vitaminų trūkumo simptomai, kokių vitaminų reikia organizmui,

Mityba sergant pienlige

Mityba susirgus pienlige, ką valgyti susirgus pienlige, ko nevalgyti susirgus pienlige

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

Vegetariška mityba

Vegetarinės mitybos principai, vegetariški receptai, sveikos mitybos patarimai

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Kas yra kūno psichoterapija

Koks yra ryšys tarp fizinių ir psichologinių problemų, kaip suprasti kūno problemas

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Vaistažolės nuo aukšto kraujospūdžio

Kaip sumažinti aukštą kraujospūdį naudojant vaistažoles, aukšto kraujospūdžio simptomai, kaip elgtis turint problemų su kraujospūdžiu

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.