Aušra Daugvilaitė
Stresas šiuolaikinėje visuomenėje tapo neišvengiamu palydovu. Dažnai atrodo, kad tai barikada, trukdanti žengti į priekį, sukeliantis prastų sprendimų priėmimą, mažinanti veiklumą ir užtraukianti visas kitas negandas. Streso sunaikinti neįmanoma - anksčiau ar vėliau jis sugrįš, todėl reikia pasiruošti ir atlaikyti puolimą!
Stresas nemažai analizuotas įvairių mokslininkų, tačiau tikslios atsiradimo priežastys liekas miglotos ir, kaip teigiama, yra labai individualios. Šiandien situacija kelia nerimą: stresas laikytinas antrąja pagal paplitimą liga tarp darbuotojų, jį nuolat patiria keturi iš dešimties dirbančiųjų. Stresas taip pat sukelia ir didelį nuovargį, miego sutrikimus, raumenų pertempimą, nerimą, trikdo susikaupimą. Visi šie simptomai, pasireikšdami kartu, gali sukelti dar rimtesnių problemų. Keičiantis sezonui organizmas patiria daugiau įtakos, taigi padaugėja ir streso. Kaip jį įveikti paprastais ir efektyviais būdais? Taip, tai tikrai įmanoma.
Valdyti stresą reiškia suprasti problemą
Stresas gali būti geras, kai priverčia pasitempti ir labiau pasistengti, tačiau gali būti ir blogas - toks, kuris priverčia pasijusti lyg kristumėte į bedugnę ir nieko negalėtumėte padaryti. Suprasti, kas yra liga, kuri kankina - pirmasis žingsnis pasveikimo link. Stresą reikėtų suvokti kaip instinktą, automatinę organizmo reakciją: gerasis stresas turi padėti įveikti sudėtingas situacijas, išspręsti problemas, pajungti visas kūno ir proto galias tikslo įgyvendinimui. Taip, stresas yra variklis, kuris verčia judėti pirmyn ir padeda įveikti kasdienius iššūkius. Problema ir nepageidaujami simptomai kyla tada, kai įtampos yra per daug ir ji sukelia „perdegimo" procesą. Energijos tarsi yra, bet dingsta noras ją panaudoti, kamuoja nuovargis, visos pastangos ima atrodyti beprasmėmis.
Ištikus krizei visų pirma reikia įvertinti visus susiklosčiusius įvykius ir surūšiuoti juos į teigiamus bei neigiamus. Apsvarstykite tai, kaip jaučiatės: tai reakcija į stresą ar klaidinanti nuojauta? Ar kamuoja fiziniai negalavimai: skausmas, maudimas, galvos skausmas, nuovargis, virškinimo problemos? Tai emocinis jausmas toks kaip verksmas, pyktis, dirglumas ar psichinės sistemos sutrikimas, kai sunku įsiminti informaciją ir susikaupti? Suprasti, kas vyksta, yra svarbus žingsnis, kuris leis priimti teisingus sprendimus ir padės netrukus vėl pasijausti puikiai.
Stresas darbe
Kritinės situacijos dažniausiai kyla darbinėje aplinkoje, tačiau tik apie ketvirtis užduočių dėl kurių nervinatės iš tikrųjų yra to vertos. Dažniausiai įtampa darbe susijusi su priskirtų užduočių vilkinimu ir dėl to kaltas yra pats darbuotojas. Norint dirbti našiai ir be jokio streso reikia išmokti planuoti savo laiką. Paprastas būdas tai padaryti - darbų sąrašas. Atrodo paprasta, tačiau planavimas ne tik padės išvengti streso, bet leis matyti nuolatinį progresą, pasidžiaugti nuveiktais darbais. Be to, suplanuokite ne tik darbus, bet ir pertraukėles - trumpos atokvėpio akimirkos padidins jūsų darbo našumą ir bus gera motyvacija greičiau atlikti užsibrėžtą užduotį.
Atsiribojimas nuo aplinkos
Kompiuteris, internetas ir išmanusis telefonas - trejybė, kuri tikrai neleis atsipalaiduoti. Dažnam dirbančiajam šie daiktai asocijuojasi su darbu, darbine aplinka, todėl sukelia stresą ir už biuro ribų. Šie šiuolaikiniai išradimai skirti laikui taupyti, tačiau ar jie nėra tikrieji laiko žudikai? Ieškant informacijos internete tikrai suvilioja keletas reklamų, paspaudus nuorodas kyla gobšus jausmas pasidomėti daugiau ir daugiau... tai pavojai, kurie tyko prisėdus prie kompiuterio ir kurių reikėtų saugotis. Geriausia prevencija - koncentracija į tikslą, nuoseklus darbas ir susikaupimas. Juk užduotis, kurią turite atlikti niekur nedings, todėl ar tikrai verta švaistyti jai skirtą laiką?
Kvėpavimo pratimai
Meditacija jau nuo seno žinomas būdas atsipalaiduoti, atsikratyti visų slegiančių minčių ir pasinerti į ramybės būseną. Žinoma, susikoncentruoti į save darbo aplinkoje nebus lengva, tačiau atsigauti gali padėti gilaus kvėpavimo pratimai: giliai įkvėpkite ir iškvėpkite taip, kad jaustumėte kaip oras kyla nuo pilvo krūtinės link. Kitas efektyvus pratimas - žiovulio imitavimas, kuris įtempia diafragmą, veido bei kaklo raumenis ir juos atpalaiduoja. Manote tai sudėtinga? Visai ne, juk žiovulys toks užkrečiamas, kad gali ištikti net skaitant šias eilutes!
Mėgaukitės tyla
Nemiga ir miego pervertinimas sukelia akustinę taršą. Triukšmas apsunkina nuovargį ir, žinoma, sukelia stresą, todėl poilsis tyloje labai svarbus. Jei norite gerai pailsėti atsisakykite miego prieš televizorių ar muzikiniame fone. Tyla mūsų organizmą veikia geriau nei raminanti muzika.
Jei jaučiate, kad darbe puola stresas - išeikite pasivaikščioti pakvėpuoti grynu oru, net keletas minučių leis nusiraminti ir pasijusti geriau. Atraskite tylą savyje - negalvokite apie slegiančius dalykus ir neatliktus darbus, pasistenkite nuoširdžiai domėtis aplinka, stebėkite gamtą.
Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Ekologiška arbata bei tinkamas paruošimo būdas
Arbatos paruošimo būdai, kaip apdoroti arbatą, arbatos nauda žmogaus organizmui,
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gerklės skausmo ir peršalimo gydymas vaistažolėmis
Vaistažolių gydymo savybės nuo peršalimo, kaip vartoti vaistažoles.
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Jūros dumbliai: gelmių pasaulio kova su raukšlėmis, celiulitu ir nuovargiu
Kuo naudingi jūros dumbliai, jūros dumblių naudojimas kosmetikoje
Kaip pradėti sportuoti
Kaip pradėti sportuoti, kaip pasirinkti sporto šaką, sporto nauda žmogui.
Kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą
Taisyklės, kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą
Kaip vartoti vitaminus
Teisingas vitaminų vartojimas, vitaminų trūkumo simptomai, kokių vitaminų reikia organizmui,
Pasirinkite kategoriją
Mityba sergant pienlige
Mityba susirgus pienlige, ką valgyti susirgus pienlige, ko nevalgyti susirgus pienlige
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
Vegetariška mityba
Vegetarinės mitybos principai, vegetariški receptai, sveikos mitybos patarimai
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Kas yra kūno psichoterapija
Koks yra ryšys tarp fizinių ir psichologinių problemų, kaip suprasti kūno problemas
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Vaistažolės nuo aukšto kraujospūdžio
Kaip sumažinti aukštą kraujospūdį naudojant vaistažoles, aukšto kraujospūdžio simptomai, kaip elgtis turint problemų su kraujospūdžiu