Viena labai svarbi, tačiau šiandien dar ne ypač paplitusi priemonė - kvapo naudojimas. Tinkamas aromatas padeda atsipalaiduoti, sumažina galvos ar raumenų skausmą, pagerinti kraujotaką, sušvelninti peršalimo simptomus.
Tiesa, prieš naudojant vieną ar kitą eterinį aliejų, reikia žinoti ir jo kvapo savybes. Tai mūsų parduotuvėse yra skurdus eterinių aliejų pasirinkimas, šiltuose kraštuose galima susidurti su neįtikėtinu kiekiu eterinių aliejų rūšių.
Asmeninė patirtis su kvapais buvo labai atsitiktinė, tačiau keli sėkmingi bandymai paskatino aktyviau susidomėti kvapų panaudojimu. Jau daugiau kaip penkiolika metų beveik visus savaitgalius pasidžiaugiu pirties teikiamais malonumais, pirtindamasis kartais naudojau parduotuvėse perkamus pirčiai skirtus eterinius aliejus. Sklindantys kvapai įspūdžio nedarė. Tačiau viskas pasikeitė 2005 metų vasarą apsilankius Kryme už porą šimtų litų įsigijus įvairių augalų eterinių aliejų.
Pirkdami eterinius aliejus ruošėmės juos pritaikyti kvėpinant butą. Tačiau išėjo taip, kad nuvažiavus į sodybą vienoje iš kuprinės kertelių užsimėtė suvenyrinis eterinių kvapų rinkinukas. 0,5 ml rožių aliejaus "mėginuką" įsinešėme į pirtį. Daug efekto nesitikėjome, nes parduotuvėse surandamų kvapų išnaudoji vos ne 5 ml kartui ir tai nelabai to kvapo jauti. Užrašas ant įpakavimo rekomendavo pirtyje vienu kartu į karšto vandens dubenėlį įlašinti 3-4 lašus. Tai buvo fantastiška, nuo tokio eterinio aliejaus kiekio užkvipo visa pirtis, kvapas buvo neaštrus, tiesiog švelniai masažavo šnerves ir laikėsi po 2 užėjimus. Savijauta po pirties išties buvo pakili ir jautėsi neįprastas lengvumas.
Po to karto visi nupirkti kvapai kas savaitgalį buvo aktyviai bandomi. Dar papildomai išbandėme jazminų, ajerų, kipariso, ilang ilag, bergamoto, neroli (laukinio apelsino), kadagio kvapus ir dar beveik dešimtį kitų kvapų. Kaip maloniausius išrinkome rožių, jazminų, ajerų, kipariso ir kadagių kvapus. Išrinkome ir geriausią būdą skleisti kvapams. Labiausiai pasiteisino 8 cm skersmens molinis indelis, su 45 laipsnių kampu pasvirusiomis sienelėmis ir plokščiu dugnu. Pripylus pusę tokio indelio karšto vandens, padėdavome jį ant įkaitusio pirties krosnelės metalo ir įlašindavome 3-4 lašus, po 2 išėjimų įlašindavome dar tiek pat. Geriausia būdavo kai indelis būdavo tarp akmenų ir mūsų, ir užmetus ant akmenų vandens kartu su garu dar papildomai atslinkdavo ir kvapo debesis.
Sunku būtų išskirti pojūčius, todėl kvapų poveikį pateiksiu žemiau naudodamasis iš Krymo atsivežtąja kvapų terapijos literatūra:
Rožė
Rožės aromatas stabilizuoja elgesį, šalina neurozes, didina darbingumą. "Karališkas" aliejus jaunina, regeneruoja, išlygina odą bei didina jos tamprumą ir elastingumą, normalizuoja riebalinių ir prakaito liaukų darbą, mažina randus, suteikia odai lygią ir gražią spalvą. Jis taip pat šalina uždegimus ir šerpetojimą, pykinimą, silpnumą, migreną, galvos skausmą, galvos svaigimą.
Rožės aromatas normalizuoja endokrininių liaukų darbą, šalina sklerotinius organizmo pokyčius, atjaunina ir regeneruoja ląsteles, normalizuoja virškinimo trakto darbą, šalindamas fermentinį skrandžio nepakankamumą.
Moterims nuskausmina pilvo apačią; normalizuoja gimdos išskyrų kiekį menstruacijų metu, padeda išvengti vaginito. Naudojimo būdai: aromatinės lempos – 3 lašai, masažas – 4-5 lašai dešimčiai gramų aliejaus; saunos, vonios – 5-6 lašai; 1-2 lašai aliejaus įpylus į 0,3 litro vandens – tepti odą 1-3 kartus per dieną vatiniu tamponu; 1-3 lašai rožinio aliejaus vienam litrui vandens – esant parodontozei 1-3 kartus per dieną skalauti burną.
Jazminas
Viduržiemio jūros šalyse jazminų aromatas laikomas aromatų karaliumi. Turi raminančių, antistresinių savybių, todėl pirmiausia naudojamas kaip oro aromatizatorius. Sudaro "jausmingų" eterinių aliejų sudedamąją dalį, kurį naudojama intymioje aplinkoje. Būtinas brangiausių prancūziškų kvepalų komponentas. Naudojimo būdai: aromatinės lempos – 2-3 lašai; masažas – 3-4 lašai 10-15 gramų aliejaus.
Kiparisas
Eterinį aliejų išgauna iš kankorėžių, lapų ir jaunų daigų, apdorojant vandens garais. Stiprina kraujagyslių sieneles, padeda išvengti aterosklerozės, šalina nemalonų odos kvapą, gydo plaukų retėjimą.
Naudojimo būdai: 2-3 lašus gerti su medum arba su spiritiniu tirpalu 2-3 kartus per dieną; išviršinis: vandens tirpalo 5% tinktūra arba skystas tirpalas skalavimams, 1-2 lašai į ausį 4-5 kartus per dieną esant kokliušui.
Inhaliacijos: 1-2 lašai, procedūros trukmė 4-7 minutės.
Masažas: 5 lašai dešimčiai mililitrų augalinio aliejaus. Šiltus kompresus su 5 aliejaus lašais dėti ant skaudančių vietų, esant aštriam skausmui.
Kadagys
Pagal baktericidines savybes šis aliejus neturi lygių. Juo gydo ir šviežias, ir pūliuojančias žaizdas, viršutinių kvėpavimo takų ligas, tuberkuliozę, niežus; gonorėją, impotenciją, vėžines žaizdas. Eterinis kadagių aliejus naudojamas esant šlapimo takų, inkstų infekcijoms, esant cirozei, podagrai, artritui, reumatui, aterosklerozei. Galima gydyti paralyžiaus, egzemos pasekmes.
Naudojimo būdai: 2 lašai aliejaus vienam arbatiniam medaus šaukšteliui, ištirpdyti ½ stiklinės šilto vandens 2 kartus per dieną; vonios, saunos – 2-3 lašai; aromatinės lempos – 2-3 lašai; masažas – 5-6 lašai dešimčiai-penkiolikai gramų aliejaus; kompresai – 4 lašai.
Neroli ("Apelsinų žiedų")
Eterinį aliejų išgauna iš kartaus apelsino žiedų, veikiant garais. Naudojamas malšinti neurozei, aritmijai, išeminei širdies ligai gydyti, nemigai, depresijai slopinti. Naudojimo būdai: vonia – 12 lašų, masažas – 5-6 lašai dešimčiai gramų augalinio aliejaus; vynų ir arbatos aromatizacija po 8 lašus, patalpų aromatizavimas.
Ajeras
Aliejus naudojamas kaip raminanti priemonė esant nervinei įtampai; esant inkštirams, plikimui, odos grybeliui, piodermijai. Naudojamas, kaip antiseptikas, padedantis užgydyt žaizdas. Rekomenduojamas esant bronchitams, anginoms. Naudojamas kaip varantis skysčius, šlapimą, tulžį. Be to, aliejus efektyvus prie reumato, podagros, skrandžio opos, dvylikapirštės žarnos opos. Stiprina lytinį potraukį, gerina atmintį, regėjimą, klausą.
Naudojimo budai: aromatinės lempos – 2-4 lašai; inhaliacijos – 1-2 lašai, seanso trukmė 4-5 minutės, vonios – 3-7 lašai; masažas – 3-5 lašai penkiolikai gramų aliejaus; valgant – 1-2 lašai ant cukraus gabalėlio 2-3 kartus per dieną prieš valgį; kompresai – 4-5 lašai ant servetėlės ir pridėti prie skaudančios vietos 4-6 valandoms.
Kvapai Lietuvoje
Kodėl prieš tai kvapai nedarė įspūdžio, supratau pabaigus Krymo ir iš anksčiau turėtus Bulgarijos eterinius aliejus. Bijau, kad susidomėjimas ir jums gali nuslūgti išbandžius mūsų parduotuvėse nusipirkus kvapus. Kokybiškas aliejus negali būti pigus, pavyzdžiui 5 ml jazminų eterinio aliejaus jau Kryme kainavo 40 lt. Mūsų parduotuvėse 5 ml jazminų eterinio aliejaus taip pat panašiai kainuoja. Tiek, kad tuose 5 ml "natūralaus" jazminų ar rožių eterinio aliejaus, gryno jazminų eterinio aliejaus bus keliskart mažiau nei kaip parduodamų Kryme. Kitą dalį eterinio aliejaus sudaro pigesni aliejai ar sintetiniai - pusiau sintetiniai komponentai. ir iš vis baisūs 8-10 lt kainuojantys ir praktiškai visur parduodami lietuviški "natūralūs" eteriniai aliejai. Keista, kad net mėtos kvapas, kurios aliejų galima pasidaryti vietoje, sunkiai primena natūralų mėtos kvapą. Šie kvapai gali būti stiprūs, kai kurie ir ilgai išsilaiko, bet kvėpuojant jo niekados nepavadinsi švelniu ir derančiu.
Tikriausiai būsiu apkaltintas Krymo aliejų reklama ir tuo, kad perskaitytas straipsnis yra nenaudingas neturint galimybių įsigyti šiuos kvapus ( kiek žinau nei Krymo, nei Bulgarijos eterinių aliejų Lietuvoje įsigyti neįmanoma), tačiau pasistengsiu pasiūlyti kitus būdus įkvėpinti savo pirtį.
Šią vasarą tikrai sėkmingai pavyko surišti vantas . Kas riša vantas pats manau žino, kad rišimo laikas vos ne loterija ir tas, kad rekomenduojama surišti vantas iki Joninių dažnai prasilenkia su realijomis. Iš tiesų svarbu jausti vantos lapą kada jis maksimaliai tvirtas ir turi daugiausiai eterinio aliejaus. Šiais metais vantas rišau liepos mėnesį ir skyniau šakeles prieš pietus. Dvi užplikytos vantos skleidžia puikų aromatą. Papildomai esu paruošęs kelias kadagių šakeles kurios taip pat skleidžia stiprų, bet švelnų aromatą.
Jau seniai papildomam pirties įkvėpinimui naudoju ajero šaknį, prieš užplikant šaknį verta išilgai "suketvirčiuoti". Kartas nuo karto panaudoju eukaliptinę vantą.
Ir neabejotinai būtų puiku jei kiti pasidalintų savo patirtimi, gal kas surado Lietuvoje kokius įdomius kvapų pardavėjus.
Sėkmės visiems, gero garo, gero kvapo.
Pirtininkas
Visi straipsniai
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Ekologiška arbata bei tinkamas paruošimo būdas
Arbatos paruošimo būdai, kaip apdoroti arbatą, arbatos nauda žmogaus organizmui,
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gerklės skausmo ir peršalimo gydymas vaistažolėmis
Vaistažolių gydymo savybės nuo peršalimo, kaip vartoti vaistažoles.
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Jūros dumbliai: gelmių pasaulio kova su raukšlėmis, celiulitu ir nuovargiu
Kuo naudingi jūros dumbliai, jūros dumblių naudojimas kosmetikoje
Kaip pradėti sportuoti
Kaip pradėti sportuoti, kaip pasirinkti sporto šaką, sporto nauda žmogui.
Kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą
Taisyklės, kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą
Kaip vartoti vitaminus
Teisingas vitaminų vartojimas, vitaminų trūkumo simptomai, kokių vitaminų reikia organizmui,
Pasirinkite kategoriją
Mityba sergant pienlige
Mityba susirgus pienlige, ką valgyti susirgus pienlige, ko nevalgyti susirgus pienlige
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
Vegetariška mityba
Vegetarinės mitybos principai, vegetariški receptai, sveikos mitybos patarimai
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Kas yra kūno psichoterapija
Koks yra ryšys tarp fizinių ir psichologinių problemų, kaip suprasti kūno problemas
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Vaistažolės nuo aukšto kraujospūdžio
Kaip sumažinti aukštą kraujospūdį naudojant vaistažoles, aukšto kraujospūdžio simptomai, kaip elgtis turint problemų su kraujospūdžiu