Tikrasis imbieras
Atnaujinta: 2018-01-17

imbiero šaknisImbieras - plačiai paplitęs ir vertingas prieskonis bei efektyvus vaistas nuo daugelio susirgimų. Natūraliai augančio imbiero dabar jau neberandama. Manoma, kad šis augalas kilęs iš Indijos ar Kinijos, kur, pasak šių šalių išlikusių rašytinių šaltinių, maistui buvo naudojamas jau prieš 3000 metų.
Dabar imbierai auginami šiltose ir drėgno klimato šalyse Afrikoje, Indijoje, Karibų jūros salose. Tikrasis imbieras - daugiametis žolinis augalas, užaugantis net iki 1 m aukščio. Vertingiausi žmogui yra imbiero šakniastiebiai, besidriekiantys horizontaliai žemėje. Augalai dauginasi šakniastiebiais, iš kurių išauga laibi, į nendres panašūs stiebai.

Vos iškasti šakniastiebiai dar nėra tinkami naudoti. Jie valomi, paruošiami panaudojant įvairias technologijas (mirkymą, plikymą ir kt.) ir tik tada įgauna mums pažįstamą taip mėgstamą skonį, prieskonines savybes.

Pagal šaknies apdorojimo būdą imbieras skirstomas į baltąjį ir juodąjį. Baltasis imbieras gaunamas išplautas ir nuskustas šaknis džiovinant saulėje. Šaknys balinamos mirkant jas kalkių skiedinyje. Juodasis imbieras ruošiamas nenuskustas šaknis nuplikinant verdančiu vandeniu ir po to džiovinant. Populiaresnis ir patogesnis vartojimui yra baltasis imbieras. Jo šaknys turi malonų kvapą ir deginantį, aštrų skonį. Kulinarijoje ir medicinoje naudojami švieži ar džiovinti šakniastiebiai, iš jų gaminami ekstraktai, antpilai, iš jų ruošiama daugybė vaistinių preparatų.

Maistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus. Imbiero panaudojimas kulinarijoje ir konditerijoje yra labai platus. Plonais griežinėliais suraikytas imbiero šakniastiebis dedamas ruošiant marinatus ir aštrius patiekalus. Tarkuotu ir kapotu imbieru galima gardinti makaronus, troškintą mėsą. Smulkiai tarkuotas imbieras daugiau tiks keptiems gaminiams, taip pat ir salotoms, suteiks švelnų citrinų aromatą. Konservuotas imbieras gali būti puikus užkandis ar priedas aštriems patiekalams. Malonų prieskonį imbieras suteikia žuviai, kitiems jūros produktams, daržovėms, mėsai, žvėrienai. Mėsą jis ne tik aromatizuoja, bet ir suminkština. Imbiero galima dėti į sriubas, padažus.

Imbieru gardinami kai kurie kepiniai. Dar praėjusį šimtmetį imbieras pasidarė neatskiriama dalimi tradicinių, populiarių visoje Vakarų Europoje imbierinių meduolių, keksų, sausainių. Jo dedama į džemus, saldainius, saldžius konservus. Anglijoje labai populiarus imbierinis alus, elis, imbierinis vynas. Maltų džiovintų šio augalo šakniastiebių yra visame pasaulyje populiaraus kario prieskonių mišinyje.

Vaistas

Imbieras jau senovės egiptiečių, romėnų ir graikų buvo naudojamas ne tik kulinarijoje ir medicinoje. Šis augalas turi antiseptinių savybių ir stabdo kraujavimą. Aromaterapijoje naudojamas skatinti cirkuliaciją, sumažinti įsitempimą, sergant bronchitu, esant pilvo skausmams, pasitempus raumenis ar tiesiog pavargus. Nuo seno žmonės imbieru gydė meteorizmą, žarnyno spazmus, jo nuoviru malšino kosulį, vadavosi nuo pykinimo ir vėmimo. Rytų šalyse imbierą kramtydavo esant blogam burnos kvapui. Imbieras - gera priemonė nuo jūros ligos. Yra žinoma, kad Karibų jūreiviai, prieš išplaukdami į jūrą, visad kramto imbierą.

Nėščiosiom nuo pykinimo taip pat rekomenduojama kramtyti imbierą. Imbieras mažina pykinimą ir vėmimą bei neturi jokio šalutinio poveikio vaisiui. Dar senolių imbieras buvo naudojamas pilvo skausmui, viduriavimui, migreniniam galvos skausmui bei reumatiniams sąnarių pažeidimams gydyti. Ir ne be pagrindo, mat pastaraisiais metais atlikti imbiero poveikio sąnarių uždegiminių ligų gydymui tyrimai aiškiai įrodo, jog imbieras stabdo sąnario kremzlę apėmusį uždegimą, taigi, ir kremzlės tolesnį irimą, bet to, veikdamas žarnyną, mažina riziką susirgti reumatoidiniu artritu.

Imbierą galima naudoti, jei jaučiamas šleikštulys, pykina. Geriamas nuoviras, pagamintas iš 1-2 arbatinių šaukštelių tarkuotros imbiero šaknies užpylus ją stiline karšto vandens. Geriama 3 kartus per dieną. Šis nuoviras padės ir tada, kai pučia vidurius, viduriuojama, sutrikęs virškinimas.


Kristalizuotas imbieras

Užvirinkite 1 puodelį vandens su 1,3 puodelio cukraus, sudėkite 1 puodelį nuluptų ir supjaustytų imbiero gabaliukų, troškinkite 20 minučių. Nusausinkite ir išdžiovinkite, tada pabarstykite cukrumi.

Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.