Levanda laukinėmis sąlygomsi auga beveik visuose šiltuose viduržemio, Juodosios jūros regionuose, Azijoje. Tai apie 80 centimetrų aukščio augalas, pasiekiantis apie 1 metro diametrą. Žydi violetiniais žiedeliais, hibridinės veislės turi įvairių atspalvių žiedelius: žydrus, žaliai pilkus, baltus, rožinius. Naudojama buvo jau senovės Egipte, įpatingo populiarumo pasiekė Romos imperijos laikais, kai buvo aromatizuojamas vonių vanduo. Eteriniai aliejai populiarūs kosmetikoje. Teigiama, kad levandų aromatas padeda nuimti galvos skausmus, skausmą sanariuose, aliejus gydo nudegimus.
Dėl stipraus aromato levanda kulinarijoje naudojama nedaug. Levandą, kadagio uogas sumaišo su pjuvenomis ir rūko mėsos gaminius. Naudojama žaliesiems padažams ir žuvies sriuboms. Kaip prieskonis populiari Prancūzijos, Ispanijos ir Italijos virtuvėse. Čia levandomis skaninamos salotos, padažai, grybų, daržovių, žuvies sriubos, antri patiekalai iš daržovių, keptos ir troškintos avienos patiekalai. Patiekalus pabarsto levandos milteliais kaip ir pipirais. Ji naudojama kaip natūralus kenkėjų atbaidytojas, dedama tarp drabužių atbaidyti kandis.
Žinomos maždaug 25 veislės, kurių labiausiai paplitusios L. officinalis, L. spica, L. angustifolia. Levandos auginamos atvirose, saulėtose vietose, mėgsta lengvas neutralias ir silpnai šarmines dirvas su geru drenažu. Levanda tręšiama kalio trąšoms, tačiau reikėtų vengti azotinių trąšų (pvz., mėšlo). Levandą reikėtų apkaupti pavasarį ir rudenį, paskatintų naujų žalių auglių formavimąsi. Galima apdėti dirva iš šonų ir centre iki pat kaklelio.
Levanda mėgsta apipjaustymus, tai daroma kelis kartus per sezoną. Pirmasis apipjaustymas daromas iškart po žydėjimo, sezono pabaigoje dar kartą paliekant 4-5 žalius stiebus. Negalima nupjauti iki sumedėjusios dalies, nes augalas gali žūti.
Dauginti levandą paprasčiausia atlankomis. Rudenį arba ankstyvą pavasarį šoninės šakelės nulenkiamos, užpilamos žemėmis ir laikomos nuolat drėkinant. Įsišaknyja per kelis mėnesius. Galima dauginti auginiais, dažniausiai naudojamos sumedėjusios levandų šakelės.
Iš sėklų išauginti levandą sunkiau, rekomenduojama sėklas stratifikuoti (laikyti šaltyje). Tačiau į gerą dirvą pasėjus, galima tikėtis ir be stratifikacijos sulaukti derliaus. Sėklos praauga lėtai, auga iš lėto, reikia atsargiai ravėti.
Levanda renkama masinio žydėjimo periodu, kai atsiskleidžia apie pusė žiedelių. Tai būna birželio pabaiga, liepos pradžia. Pjaunami 10 - 12 centimetrų ilgio žiedynai. Žiedai ir lapai nuskinami, džiovinami tamsioje gerai vėdinamoje vietoje, laikomi induose tamsioje vietoje.
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai