Vaistinis šalavijas
Atnaujinta: 2022-01-07

Šalavijo vardas išvertus iš lotynų kalbos yra gydyti. Tai puikiai atspindi šios žolelės esmines sąvybes. Šis augalas nuo seno naudojamas gydymui, taip pat plačiai naudojamas kulinarijoje. Vaistinis šalavijas tai daugiametis notrelinių šeimos puskrūmis, pasiekiantis apie 50- 70 centimetrų aukščio. Šalavijo kilmės šalis Viduržemio jūros pakrantės šalys.
Lapuose ir žieduose yra daug eterinių aliejų ( žaliuose lapuose iki 0,7 proc, sausuose lapuose iki 2,5 proc ) susidedančių pagrinde iš tujono, kamparo ir cineolo. Antioksidantinių sąvybių turinčių flavanoidų bei antiuždegiminių fenolių. Sudėtis gali labai stipriai skirtis priklausomai nuo augimo sąlygų.

Vaistinis šalavijas

Šalavijo sodinimas

Šalavijui parenkamos saulėtos, jokiu būdu neuždrėkusios lengvo priemolio arba priesmėlio humusingos dirvos. Mėgsta neutralios ir šarminės reakcijos dirvožemius. Geriausi šalavijo priešsėliai daržovės ir kaupiamosios kultūros.

Dauginama sėjant, sėklos daigios iki 5 metų. Sėjama anksti pavasarį į vazonus arba dirvai sušilus lauke. 1 ha reikia  4- 6 kg sėklų, išdygsta per 14 dienų. Atstumai  tarp augalų 25 centimetrai tarp eilių 60 centimetrų. Vienoje vietoje gali būti auginamas 4- 5 metus.

 

Šalavijo priežiūra

Kiekvieną pavasarį šalavijus reikėtų apgenėti, nupjaunamos senos šakelės paliekant 5 centimetrų stiebelį iki žemės. Mažasniegiais metais šalavijai gali iššalti, todėl juos verta pridengti.

Vaistinio šalavijo priežiūra

Šalavijo paruošimas

Pirmaisiais metais šalavijai dažniausiai nežydi, lapai ir stiebai pjaunami rugsėjo mėnesį. Antraisiais metais pjaunami du šalavijo derliai jiems pradėjus žydėti. Įprasta nupjauti paliekant 15 centimetrų stiebą nuo žemės.  Šalavijai džiovinami nuo saulės apsaugotoje ir gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovyklose iki 35 - 40 laipsnių temperatūroje.

Šalavijo gydomosios sąvybės

Šalavijo nuoviras stabdo prakaitavimą ir pieno liaukų veiklą. Jis vartojamas sumažinti pakilusią  temperatūrą. 20 g šalavijo džiovintų lapų užpilama 1 litru verdančio vandens ir palaikoma 10 minučių, nukošiama. Geriama 1-2 puodeliai per dieną. Šis antpila snaudojamas ir nuo virškinimo sutrikimų bei nuovargio.
Išoriškai, antiseptinių sąvybių turintys šalavijo antpilai naudojami skalauti dantis nuo dantenų uždegimo, skaudant dantims, burnos ertmės ir gerklės uždegimams gydyti.
Nuo hemorojaus daromos vonelės, padarant nuoviro iš saujos džiovintų lapų ir kelių litrų vandens. Plikoma 20 minučių, nukošiama.

Kvėpavimo takams, bronchitui gydyti daroma inhaliacija saują džiovintų lapų verdant puode ant nedidelės ugnies ir kvėpuojant garais.

Yra duomenų, kad šalavijo preparatai lengvina Alzheimerio ligos simptomus. Taip pat, kad padeda nuo nevaisingumo,  frigidiškoms moterims, padidina lytinę funkciją.

Šalavijų preparatų negalima duoti vaikams ir nėščiosioms, eterinių aliejų nevartojama kaip vidinių vaistų.

Šalavijo gydomosios savybės

Šalavijo prieskoninės sąvybės

Šalavijas puikiai dera mišiniuose su rozmarinu. Šalavijas turi gana aštrų skonį kuris sustiprėja jį išdžiovinus, kvapas primenantis kamparą. Tinka geriau prie riebių patiekalų iš kiaulienos, antienos, paukštienos, žvėrienos. Tiks ėdėti į pupelių patiekalus, troškinius

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.