Mėlynės
Atnaujinta: 2022-01-04

Vienas didžiausių vasaros teikiamų malonumų - uogavimas Lietuvos miškuose. Šiuo metu ten karaliauja mėlynės. Pasiskaitykite, kuo jos naudingos organizmui, kaip jas užšaldyti ar užkonservuoti žiemai ir kokių skanumynų galima pasidaryti iškart. Tad savaitgalį čiupkite krepšius ir bent kelioms valandoms pasisvečiuokite miškuose.

Mėlynės

Kur auga mėlynės?

Viržinių (Ericaceae) šeimos krūmokšniai, kurių uogas vadiname mėlynėmis, geriausiai auga drėgnuose spygliuočių miškuose drauge su bruknėmis ir kitais krūmokšniais. Rečiau, tačiau mėlynės aptinkamos ir lapuočių, mišriuose miškuose.
Geriausiai uogas rinkti liepos-rugpjūčio mėnesiais.

Kur auga mėlynės

Naudingosios ir gydomosios mėlynių savybės

100 g mėlynių - 239 kJ, 0,4 baltymų, 12 g angliavandenių, 0,6 riebalų, 1,5 skaidulų.
Mėlynės - stiprus natūralus antioksidantas. Jose gausu vitaminų (C, B grupės), mikroelementų, mineralų, karotino. Vitaminas A, kurio mėlynėse yra ypač daug, sėkmingai neutralizuoja laisvuosius radikalus, apsaugo organizmo ląsteles nuo pažeidimo. Mėlynių uogose yra apie 1,5 proc. taninų, kurie gydo viduriavimą, ir antocianinų, kurie saugo kraujagysles. Mėlynės sustiprina regėjimą, matymą prietemoje ir sumažina akių nuovargį ilgai būnant dirbtinėje šviesoje.
Gausu kalio, fosforo, kalcio, ypač daug geležies ir mangano. Mėlynėse yra biologiškai veiklios medžiagos - niomirtilino, kuris mažina cukraus kiekį kraujyje ir gali būti vartojamas kaip papildoma priemonė cukriniam diabetui gydyti.

Mėlynių vaistinės savybės

Vaistams vartojami mėlynių lapeliai skinami augalui žydint. Tik ką nuskintos uogos paskleidžiamos lauke plonu sluoksniu ir apvytinamos. Vėliau džiovinamos džiovyklose iki 60 laipsnių temperatūroje.

Išdžiūvusios uogos būna beveik juodos, spaudžiamos tarp pirštų jų netepa.

Mėlynių uogos ir lapai gydo kolitą, dispepsiją, padeda viduriuojant, netekus apetito, žarnyne paūmėjus puvimo ar rūgimo procesams.

Lapų užpilas mažina cukraus kiekį kraujyje. Jo negalima vartoti žmonėms, kurių padidėjęs skydliaukės aktyvumas.

Mėlynių uogų užpilas naudojamas kaip antiseptinis ir sutraukiantis vaistas nuo stomatito, gingivito. Užpilu skalaujama burna, gerklė. Džiovintų uogų užpilas gydo žarnyno gleivinės uždegimus.

 

Lapų užpilas gaminamas taip: 3 šaukštus susmulkintų lapelių užpilti 400 ml verdančio vandens ir indą, apsuktą audeklu, laikyti keletą valandų šiltoje vietoje. Nukošti.

Uogų užpilas gaminamas taip: 1 valgomą šaukštą džiovintų uogų užpilti 400 ml kambario temperatūros vandeniu ir virti, kol pusė skysčio išgaruos. Nukošti. 

 

Mėlynių šaldymas ir konservavimas

Vos tik surinksite uogas, skubėkite namo ir dalį jų užšaldykite. Atsargiai nuplaukite, kad uogų nesutraiškytumėte ir atrinkite maždaug vienodo dydžio, sveikas mėlynes. Jas paskleiskite keliais sluoksniais ant plačios medinės lentelės, padėklo ir kiškite į šaldymo kamerą (-18 laipsnių, ne žemesnę ir ne aukštesnę) 2 valandom. Po to uogas ištraukite ir suberkite į šaldymui skirtą tarą ir vėl dėkite į šaldiklį (-18 laipsnių, ne žemesnę ir ne aukštesnę).

Geriausiai užšaldyti mažesnėmis porcijomis, tiek, kiek galite suvalgyti vienu metu. Nepatartina uogų atšaldyti ir vėl užšaldyti. Atšaldyti rekomenduojama įdėjus į šaldytuvą arba mikrobangų krosnelėje.

 

Nevirtų mėlynių konservavimas

1 kg uogų,
0,5 cukraus,

Mėlynės perenkamos, nuplaunamos šaltu vandeniu. Uogos nusausinamos, imamos sluoksniuoti stiklainyje su cukrumi.
Stiklainis uždaromas dangčiu, pastatomas saulėtoje vietoje ir laikoma apie 2 savaites. Vėliau mėlynės laikomos tamsioje vėsioje vietoje. Partuoštos uogos nekaitinamos, nes ir taip gerai išsilaiko.

 

Klasikinė mėlynių uogienė

1 kg mėlynių;
1 kg cukraus;
1 citrinos žievelė;

Perenkame uogas, nutraukome kotelius, nuplauname uogas. Supilame į emaliuotą indą sluoksniuodami su cukrumi. Uogas laikome 24 valandas iki atsiranda sultys. Inde uogos lėtai kaitinamos kol užverda. Uogos sukratromos, verdama dar 25 - 30 minučių nugraibant putas ir uogas pakratant, kad uogos vienodai virtų.

Išvirus uogienė atšaldoma ir supilama į iškaitintus stiklainius, bei užsukama pasterilizuotais dangteliais.

 

 

Receptai su mėlynėmis

Mėlynių ledai

Jums reikės:

Mėlynių 500g
Cukraus 100g
Romo 50g
Grietinėlės 200g
Želatinos 5g
Vandens 20g

Paruošimas:

Mėlynes triname su cukrumi ir romu, želatiną ištirpiname karštame vandenyje ir atvėsiname.
Atvėsintą grietinėlę suplakame ir po truputį plakdami, pilame ištirpintą atvėsintą želatiną. Gerai suplakę dedame trintas mėlynes su romu ir atsargiai sumaišome, dedame į šaldiklį ir paliekame 12-24 val. Į desertinį dubenelį dedame ledus, puošiame mėlynėmis.

 

Medaus tortas su mėlynėmis

Tešlai:
3,5 stiklinės miltų, 2 kiaušinių, 1 stiklinės cukraus,
100g sviesto, 3 šaukštų medaus, 1 arbatinio šaukštelio kepimo miltų.

Kremui:
600g grietinėlės, 1,5 šaukšto želatino, 1 stiklinę šaldytų arba šviežių mėlynių, 1 - ½ stiklinės cukraus pudros.

Tešlą gaminsime ant garo. Paruošiame puodą su verdančiu vandeniu (jis nuolat turi virti), į puodą įmerkiame mažesnį indą. Į šį indą įmušame 2 kiaušinius ir juos suplakame, vėliau įdedame sviestą, cukrų ir vėl gerai suplakame.
Po to, maišydami gautą masę, įdedame medų. Įdedame miltus ir kepimo miltelius, nenustodami maišyti masės. Greitai viską gerai išmaišome ir ištraukiame iš verdančio vandens. Tam, kad gauta tešla neliptų prie rankų, įberiame šiek tiek miltų.
Iš gautos tešlos padarome 6-7 torto pagrindus ir juos kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol jie pasidarys auksinės spalvos (apie 15min). Procesui įpusėjus, juos reikia apversti.

Kremui paruošiame želatiną. Įmerkiame į šaltą virtą vandenį (100-150g vandens). Kai želatina pasidarys minkšta bei šiek tiek ištirps, pašildome iki virimo ir leidžiame atvėsti.
Išplakame grietinėlę su cukraus pudra. Į gautą masę įberiame mėlynes ir šiek tiek suplakame. Įdedame atvėsintą kambario temperatūroje želatiną. Gautą masę maišome šaukštu. Atšaldome kremą šaldytuve (30min).

Torto paruošimas:

Torto pagrindus tepame kremu ir uždedame vieną ant kito. Paskutinį pagrindą sutarkuojame ir paberiame ant torto - taip jį papuošiame. Tortą galima papildomai papuošti saldainiais.

 

Gaivus mėlynių ir banano gėrimas 

Reikės:
~ 200 g mėlynių
1 banano
1 v.š. medaus
2 v.š. citrinos sulčių
ledo kubelių

Viską sudedame į plaktuvą ir gerai išplakame. Skanumėlis!

 

Virtinukai su mėlynėmis

Tešlai:
500 g miltų
2 kiaušiniai
šaukštelis aliejaus
400 ml verdančio vandens

Užminkę tešlą, pastatykite pusvalandžiui.

300 g mėlynių sumaišykite su 100 g cukraus.

Iškočioję tešlą, išspauskite apskritimus, dėkite po šaukštelį uogų ir užspauskite kraštelius. Visus virtinukus sudėkite į verdantį vandenį, kai iškils į viršų - virti reikės apie 5 min.

 

Trupininis mėlynių pyragas

Cukraus 200 g
Miltų 420 g
Kepimo miltelių 1 a.š.
Druskos ¼ a.š.
Šalto sviesto 220 g
Kiaušinis 1
Citrinos nutarkuota žievelė ir sultys 1
Šviežių mėlynių 1 l
Cukraus 100 g
Krakmolo 4 a.š.

Sumaišyti 150 g cukraus, miltus, kepimo miltelius, druską ir citrinos žievelę. Sumesti gabaliukais pjaustytą sviestą, įmušti kiaušinį ir viską maišyti šakute, kol gausis trupiniai.
Pusę tešlos sukrėsti į aliejumi arba sviestu pateptą 20x 20 cm kepimo skardą ir suspausti.
Sumaišyti likusį cukrų, krakmolą ir citrinos sultis, įmaišyti mėlynes. Uogas supilti ant tešlos ir išlyginti. Likusią tešlą sutrupinti ant viršaus.
Kepti iki 190° laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 45 minutes, kol apkeps paviršius. Ataušinti ir valgyti.

Laisvalaikio gido Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.