Kalninis ir daržinis dašis
Atnaujinta: 2018-01-17

Kalninis dašis (satureja montana) ir daržinis dašis (satureja hortensis) turi panašų, tik kiek aštresnį palyginti su čiobreliu kvapą, šiek tiek primenantį ir gerai žinomą raudonėlį. Daržinis dašis yra vienmetis augalas, o kalninis dašis - daugiametis. Užauga dašiai iki 30 - 45 centrimetrų aukščio.
Dašiuose esnatys eteriniai aliejai sudaro 0,4-0,7 procentus šviežiai masei, sausoje masėje eterių turėtų būti 1 - 2 procentai.

Dašio auginimas

Dašiams patinka priesmėlio ir lengvo priemolio, drėgnos, bet neužpelkėjusios, humusingos neutralios ir šarminės dirvos. Dirva turėtų būti puri, laidi orui ir vandeniui. Dašiai auginami ir geriausiai dera saulėtoje vietoje.

Dašio sėklos smulkios (1500-1900 sėklų/g), daigios 1-2 metus. Sudygsta vidutiniškai per 14 dienų. Hektarui apsodinti reikia 4-5 kg/ha. Sėjant dašius jų sėklas geriausia sumaišyti su smėliu. Sėjama negiliai, truputį užpilant žemėmis.
Kalninius dašius galima dauginti auginiais. Kalninio dašio atstumas tarp augalų 20- 30 centimetrų, tarp eilių 60 centimetrų. Daržinio dašio atstumai tarp eilių turėtų būti apie 25 centimetrus, tarp augalų 10-15 centimetrų, nors dažnai auginami daržiniai dašiai iki derliaus nuėmimo neretinami.

Daržinio dašio lysvė
Neretintas daržinis dašis

Dašio paruošimas

Dašis pjaunamas dar prieš žydėjimą arba tik pradėjus žydėti. Nupjaunama 10-12 centimetrų nuo žemės, o naujos šakelės atželia labai greitai. Dašis džiovinamas tamsioje ir gerai vėdinamoje patalpoje, paskleidus ant audeklo plonu sluoksniu. Taip pat dašius galima ir šaldyti.

Dašio naudojimas kulinarijoje

Dašis kaip prieskonis naudojamas sriuboms, pupelėms, mėsai bei įvairiems troškiniams, marinatams ruošti. Su juo galima paskaninti dešras, paštetus, padažus, salotas. Puikiai tinka prie jūros gėrybių ir žuvies patiekalų. Dašis yra viena iš pagrindinių Provanso žolelių mišinio sudedamųjų dalių. Šviežias dašis naudojamas patiekalo ruošimo pabaigoje, galima dėti pundelį į sriubą ir vėliau ištraukti. Džiovintu dašiu galima kaip ir čiobreliu paskaninti aliejų patiekalo ruošimo pradžioje.

Dašio vaistinės savybės

Kalninis dašis turi stiprių antiseptinių savybių bei slopina žarnyno spazmus, todėl yra naudojamas virškinimui gerinti. Dėl antiseptinių savybių dašiais gydomos nedidelės žaizdos, burnos gleivinės opos, gerklės uždegimas.

Nuoviras iš 20 g džiovintų dašių užplikomas 1 litru verdančio vandens ir palaikomas 10 minučių. Nukošiama ir geriama 2-3 puodelius per dieną nuo viduriavimo, dujų kaupimosi, raugėjimo.

Žaizdos plaunamos kiek koncentruotesniu antpilu, naudojant 1 litrui vandens 30 g džiovintų dašių. Antpilu plaunama žaizda. Tokiu antpilu sudrėkinus audeklą 2 - 3 kartus per dieną uždengiamos grybelių pažeistos odos vietos. Šis antpilas tiks ir gydant skaudamą gerklę, burnos gleivinės opas, dantų apnašas.

Dašio preparatus reikėtų naudoti pasitarus su gydytoju, ypač gydant bronchitą, šlapimo pūslę.

Nepatartina dašio naudoti nėščiosioms.

Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.