Siauralapis gaurometis plačiai liaudies medicinoje naudojamas augalas. Jo nevertėtų vadinti vaistažole, jis savo sąvybėmis artimas žaliai arbatai. Vaistažolė tai augalas kuris turėtų būti ribotai naudojamas. Dažnai ir be reikalo naudojama vaistažolė gali tapti kenksminga. Tuo tarpu gauromečio arbata gali būti geriama nelimituotai, aišku išlaikant saiką.
Siauralapis gaurometis dažnai pasitaikantis augalas. Siauralapį gaurometį atpažinti galima pagal tolygiai suaugusius į žilvyčio lapus panašius lapus. Augalo aukštis iki 2 metrų, pradeda žydėti liepos pirmoje pusėje iki mėnesio pabaigos. Aplink pasklinda malonus rožių kvapas. Dėl to kartais gaurometį vadina ožkarože.
Gauromečio arbatoje gausu polifenolinių junginių kurie mažina nutukimą. Atitinkamai nutukimo sumažėjimas tai sumažėjusi diabeto ir širdies kraujagyslių ligų rizika. Tačiau natūralioje gauromečio žaliavoje polifenoliai sunkiai žmogaus organizmo įsisavinami. Tai yra paprastai išdžiovinus gauromečio lapelius teigiamo poveikio beveik nebus.
Polifenolius kurie gerai įsisavinami organizmo padaro pieno rūgšties bakterijos. Pirminius polifenolius pieno rūgšties bakterijos perdirba gauromečio fermentacijos metu. Todėl svarbiausia gaminant gauromečio arbatą yra teisingas fermentacijos procesas.
Gaurometyje gausu taninų ir flavanoidų.
Gauromečio arbata labai panaši į žaliąją, ilgai fermentuota tampa panaši į juodąją.
Gauromečio arbatos gaminimas
Pastaruoju metu fermentuotos gauromečio arbatos atsirado gana daug pasiūlos. Tačiau kainos taip pat gana didelės. Fermentuotą gauromečio arbatą galima pasigaminti patiems. Tai nėra paprastas užsiėmimas, tačiau viską padarius teisingą gausite puikią, skanią ir organizmui naudingą fermentuotą gauromečio arbatą.
Gauromečio arbatos skynimo laikas
Tenka susidurti, kad daug kas skina gauromečio arbatą pavasarį. Vaiskiai žali, švelnūs lapeliai, lengvai minkosi. Tačiau daugiau naudingų medžiagų gaurometis sukaupia po ilgesnio vegetacinio laikotarpio. Rekomenduojama gaurometį rinkti žydint, kiek praėjus laiko po žydėjimo pradžios. Nors gaurometį galima rinkti iki pat rugsėjo pabaigos kol išlieka žali lapai. Tik kuo ilgiau laukti tuo lapai tampa sausesni ir su jais bus sunkiau pagaminti fermentuotą arbatą.
Skinami gauromečio lapeliai braukiant lapus stiebu iš viršaus į apačią. Skinama sausą dieną, lapeliai turėtų būti sausi.
Fermentuotos gauromečio arbatos gaminimas
Sunkiausiais darbas gauromečio arbatos fermentavime yra lapelių suminkymas. Suminkymas reikalingas, kad išsiskirtų sultys, lapeliai persisunktų sultimis, pasidarytų vientisa drėgna masė kurioje susidaro palankios sąlygos pieno rūgšties bakterijų veiklai. Didesnio kiekio suminkymui yra specialūs būgnai, trynimo ir sukimo lentos.
Surinkus lapus jie pavytinami. Šis procesas skirtas suminkštinti lapą. Lapai gali būti minkštinami keliais būdais. Vieni sukemša lapelius į stiklainį ir palaiko kelias valandas šiltai. Man priimtinesnis būdas išpilti lapelius apie 10 centimetrų sluoksniu ant audeklo. Vytinama priklausomai nuo temperatūros apie 6 - 12 valandų. Kas kelios valandos reikėtų pavartyti, kad lapeliai nesušustų.
Rankose švieži ( tiesūs) ir pavytinti ( nulinkę) gauromečio lapeliai. Pavytinti lapelaiai lengviau sukasi, minkosi. Taip pat minkomi mažiau plyšta, gausis vientisesnio lapo arbata su mažiau dulkių.
Sunkiausias darbas yra išminkyti gauromečio lapelius. Lapeliai gali būti minkomi kaip tešla. Paprasčiau lapelius sukti kaip cigarus. Sukant keičiasi spalva, išsiskiria sultys, keičiasi kvapas.
Imama saujelė lapelių ir sukama tarp delnų. Tokie susukti cigarai dedami vienas prie kito suspaustais sluoksniais.
Kiekvieną sluoksnį dar papildomai suspaudžiama rankomis ar sunkiu daiktu. Toliau dedami ir spaudžiami sluoksniai. Dėl spaudimo patogiau naudoti puodą su storu dugnu.
Suspausti gauromečio lapai laikomi šiltoje patalpoje. Optimali temperatūra pieno rūgšties bakterijų veiklai apie 22 - 30 laipsnių. Tokia temperatūra gali būti pasiekiama pastatant talpą saulėtoje vietoje.
Šiltai gaurometis laikomas nuo kelių parų iki savaitės. Su kiekviena diena lapeliai tamsėja, įgauna rudą, o vėliau tamsiai rudą spalvą. Keičiasi ir kvapas, stiprėja gana ryškus rožių kvapas. Spalva turėtų tolygiai keistis per visą gauromečio lapelių storį.
Bėda būna jei lapeliai nepakankamai suspausti. Į vidų patenka daugiau deguonies ir gali imti veiklos kitos bakterijos, bei pelėsiai.
Fermentavimas baigiamas dažniausiai vizualiai ir uosle nustačius pakankamą fermentacijos laiką. Galima padaryti keletą skirtingų indų su skirtingu fermentacijos laiku. Skonis tokių gauromečio arbatų skiriasi. Fermentaciją reikia staigiai sustabdyti aukštoje temperatūroje.
Fermentuoti lapai supjaustomi. Taip lengviau nutraukti fermentaciją ir gaunami patogesni arbatai lapeliai.
Fermentacija nutraukiama palaikant supjaustytą gauromečio arbatą 45 - 60 laipsnių temperatūroje.
Gauromečio arbatos vartojimas
Gauromečio arbata yra atstatanti jėgas, tonizuojanti, tačiau ji netrukdo miegui. Todėl galima gerti net naktį. Puikus variantas gauromečio arbata pirtyje.
Gauromečio arbatos dedama pilnas fermentuotos arbatos šaukštas porai litrų. Pilamas verdantis vanduo, palaukiama kol arbatos lapeliai nusės į dugną. Tokią arbatą galima naudoti tris kartus. Arbata skani ir šalta.
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai