Dilgėlė žmogų lydi beveik visur. Vešliausiai ji auga ten, kur gerai įdirbta dirva staiga buvo apleista. Auga daugiau dirbamų ir apleistų dirvų pakraščiuose, įsikuria tvirtai, jog net norint sunku išnaikinti.
Įvertinus dilgėlės naudingąsias sąvybes, tenka pripažinti, kad šį augalą bent jau nedideliais lopinėliais verta palikti. Tai vienas iš pirmųjų pavasario augalų, galintis papildyti racioną vitaminais ir kitomis organizmui naudingomis medžiagomis. Dilgėlių lapuose 19 proc. proteinų, 3-4 procentai riebalų, 20-30 procentų celiuliozės, kalcio 2-8 procentai, kalio, natrio, geležies, silicio, sieros, chloro. Turi daug vitaminų C - 0,6 proc., K, B2, B3, karotino 45-120 mg%. Jaunuose augaluose 2-5 procentai chlorofilo. Stiebus ir lapelius aplipusiuose plaukeliuose (tai jie dilgina) yra skruzdžių rūgšties, lakaus beazotinio toksino.
Didžiąja dilgėle gydoma mažakraujystė, nes padidina hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje, odos ligos, nudegimai ir sunkiai gyjančios žaiždos, sanarių ir nervų uždegimai, gimdos susirgimai, ypač sutrikus menstruacijoms ir klimakteriniame periode, reumatas, viduriavimas, stabdomas kraujavimas, šlapimo išsiskyrimas. Liaudies medicinoje lapų arbata vartojama hemorojui, geltligei kraujavimui vidaus organuose gydyti, karščiui mažinti, o sultys - nuo džiovos. Vertingos ir šaknys, kurių nuoviras su cukrumi naudojamas įsisenėjusiam kosuliui gydyti, plaukams plauti, jų šaknims stiprinti. Dilgėlių negalima naudoti nėščiosioms, turintiems greitai krešėjantį kraują.
Jaunos dilgėlėlės daugelio šalių kulinarijoje naudojamos maistui. Maistinėmis savybėmis dilgėlės panašios į ankštinius.
Maistui naudojamos jaunos dilgėlės, geriausios pavasarį, nuskinant viršūnėlę su 7-8 lapeliais. Galima dilgėles turėti ištisus metus - nuolat nupjaunami dilgėlių stiebai ir renkami švieži augantys ūgliai. Dilgėlės renkamos su pirštinėmis, jos nebedilgina, kai trumpam įmerkiamos į verdantį vandenį.
Troškinant, verdant dilgėlės į patiekalus dedamos likus 3-4 minutėms iki patiekalo gaminimo pabaigos.
Dilgėlių sultys
Galima paruošti dilgėlių sultis, kurios bus puikus komponetas dietiniame racione. Naudojamos kaip vaistas.
1 kg šviežių didlgėlių nuplauname, pradžioviname. Sumalame, įpilame 0,5 l šalto virinto vandens. Sumaišome, išspaudžiame. Gautą masę dar kartą sumalame, sumaišome su 0,5 l vandens ir nusplaudžiame. Gautos sultys sumaišomos, išpilstomos į sterilizuotus indus. Galima maišyti su beržo, klevo, morkų sultimis.
Dilgėlių sriuba
500 g dilgėlių, 150 g rugštynių, 50 g morkų, 15 g petražolės šaknies, svogūno galvą (100 g), 50 g svogūno laiškų, 30 g sviesto, 50 g grietinės, 2 kiaušiniai, 1 litras sultinio, lauro lapeliai, pipirai, druska, 2 vnt. gvazdikėlių.
Perrinktas ir nuplautas dilgėles įdedame į verdantį vandenį 2-3 minutėms, nudžioviname ir sumalame mėsmale. Masę troškiname svieste 10 minučių. Apkepiname smulkiai supjaustytus svogūnus, morkas, petražoles. Likus 2-3 minutėms iki kepimo pabaigos, sudedame smulkiai supjaustytus svogūnų laiškus. Daržoves sudedame į verdantį sultinį. 10 minučių prieš pabaigiant virti sudedame dilgėles, supjaustytas rugštynes, prieskonius. Dėl kvapo galima įlašinti citrinos sulčių. Patiekiama su kietai virtu kiaušiniu, grietine.
Dilgėlių nuoviras plaukams
100-150 g šviežių arba mažesnis kiekis džiovintų dilgėlių lapų užpilamas 1 litrų verdančio vandens, įdedamas 1 šaukštas medaus. Laikoma 1 valandą, prakošiama ir maišoma su vandeniu prausimuisi 1:10. Galva prieš tai išplaunama plaunančiomis priemonėmis, dilgėlių nuoviras naudojamas po visų procedūrų, kruopščiai įtrinant plaukų pašaknes. Išdžiūvę plaukai tampa šilkiniai ir blizgūs.
Dilgėlių naikinimas
Dilgėlė turi išsivysčiusią šaknų sistemą, siekiančią apie 30 centimetrų gylį. Išnaikinti ją gana sudėtinga. Gilus arimas ir šaknų atidus išėmimas - viena iš efektyviausių priemonių. Be arimo nupjovimas paprastai nepadeda, reikėtų išrauti su šaknimis, tačiau žemėje lieka daug šaknų, kurios greitai išleidžia naujas atžalas. Per vasarą reikėtų pakartoti procedūrą 3-4 kartus. Tokiu būdu gali tekti naikinti dilgeles 2-4 metus. Gana neblogai dilgėles išnaikina herbicidai.
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai