Daugiametis graižažiedžių (Compositae) šeimos žolinis augalas. Žydi kovo-balandžio mėnesiais ryškiai geltonais žiedais. Ankstyvą pavasarį iš šakniastiebio išauga padengtas baltais pūkais, žvyniškais bekočiais lapais stiebas. Viršūnėje išauga apie 2,5 centimetrų graižas. Kai peržydi, ima vystytis pamatinių lapų skrotelė, iš kurios išauga dideli, apie 10-15 centimetrų skersmens širdies formos lapai. Šalpusnio lapai turi specifinę baltais pūkais padengta apačią ir slidų paviršių.
Auga sunkesniuose dirvožemiuose su gana aukštai esančiu podirvio vandeniu: laukuose, šlaituose, šaltiniuotose vietose.
Lapuose yra 5 mg % karotinoidų, 5 mg % vitamino C, polisacharidų (inulino ir dekstrino), 15-18 % mineralinių medžiagų, 2,6 % karčiųjų glikozidų, sitosterino, galinės, obuolių, vyno, palmitino, stearino rūgščių. Graižuose yra faradiolio, arnadiolio, taraksantino, flavonų, inulino, eterinio aliejaus.
Vaistams naudojami žiedai kurie kartu su koteliais nukarpomi giedrą dieną. Švarūs ir jauni lapai skinami birželio mėnesį. Rudenį kasami naudingų medžiagų prikaupę šakniastiebiai. Džiovinti geriausia tamsioje, gerai vėdinamoje ir šiltoje patalpoje. Žiedai ir lapai paskleidžiami plonu sluoksniu ant medžiagos . Išdžiūvę lapai ir žiedai turi išlaikyti natūralias spalvas. Laikomi sandariame inde tamsioje vietoje.
Lapų ir žiedų užpilai vartojami kvėpavimo ligoms gydyti, kosint ir prakaitavimui skatinti. Švieži lapai dedami ant sumuštų ar patinusių vietų. Šakniastiebiai padeda nuo uždegimų.
Šalpusnis turi gleivių skystinimo sąvybes. Sudėtyje esantys flavanoidai ir fitosteroliai slopina uždegimą, mažina raumenų spazmus. Gydomas bronchitas, astma, bronchų uždegimas, burnos ir gerklės gleivinių uždegimai. Ypač efektyvus jei vargina bronchitinio sauso kosulio priepuoliai.
Šalpusnių arbata paruošiama užpilant 1 valgomąjį šaukštą 300 ml vandens. Plikoma 20 minučių kosuliui slopinti, 40 minučių jei sergama lėtiniu bronchitu, 30 minučių ir perkošti jei bronchitas su varginančiu kosuliu, 15 ,inučių palaikyti ir dar 5 vėliau pavirinti jei kankina sausas bronchitinis kosulys. Geriama po pusę stiklinės esant kosuliui ir sausam bronchitiniam kosuliui, stiklinę kitais atvejais. Šis kiekis išgeriamas geriant 3 kartus per dieną, po valgio. Laikykite termose, kad geriant būtų šiltas.
Nerekomenduotinas vartoti daug ir sergant kepenų ligomis nes turi kiek nuodingo alkaloido pirolizino. Būtina pasitarti su gydytoju.
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai