Peletrūnas arba vaistinis kietis, astrinių šeimos daugiametis augalas, užaugantis kaip krūmas iki 1,5 m aukščio. Pasižymi labai maloniu kvapu ir kiek kartoku skoniu. Šviežią peletrūną deda į salotas, mėsos ir žuvies patiekalus, į sriubas, barščius. Naudoja konservuojant agurkus, pomidorus. Garsus gaivinantis gėrimas tarxunas, naudoja aromatizuoti vynus ir likerius. Prancūzai deda peletrūną į actą, kuris vėliau naudojamas paskaninti sūdytą žuvį. Skanu su vištiena ir grietinėle.
Peletrūnas skatina apetitą, normalizuoja vidinių sekrecijų, tame tarpe ir lytinių, veiklą.
Auga vienoje vietoje peletrūnas 5 - 6 metus, šalčiui atsparus.
Dirvą galima paruošti iš rudens, įterpiama 1 kvadratiniam metrui 0,5 kibiro komposto, 70 g nitrofoskos, 200 g pelenų, dirva giliai perkasama. Lauke sėjamas arba išsodinams balandžio gegužės mėnesį. Sėjama į drėgną dirvą, 0,8 - cm gylyje, tarpai tarp augalų 50 - 60 centimetrų. Teisingai laistant (1- 2 kartaiper savaitę) gausite minkštesnius ir kvapesnius peletrūno lapelius.
Kasmet gegužės mėnesį peletrūną reikėtų patręšti. 10 litrų vandens ištirpinama 20 g superfosfato, 20 g kalio sulfato ir 20 g karbamido. Augalui skiriama 3 litrai tirpalo.
Peletrūno žaluma pjaunama augalui pasiekus 15 -18 centimetrų. Naudojami švieži, termiškai apdoroti išskleidžia daugiau skonio. Džiovinama tolygiai paskleidus ant tinklelio, tamsioje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiovintas turi išlaikyti lapelių žalumą.
Žiemai peletrūną nupjauna 6-8 centimetrų aukštyje ir uždengia šiaudais, pjuvenomis, durpėmis. Rudenį galima paimti įsišaknijusią atšaką, įdėti į 15x15 vazonėlį ir auginti ant palangės.
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai