Kalendra (Coriandrum sativum, Coriander, кориандр, кинза)
Atnaujinta: 2018-01-17


Manoma, kad tai seniausias iš žinomų prieskonių žmonijos istorijoje, paminėtas Biblijoje. Naudojo jį ir senovės graikai ir romėnai, rastas kapavietėse Egipte, vėliau paplitęs visoje Europoje. Kalendra yra vienmetis skėtinių šeimos augalas, kilęs iš Rytinės viduržemio jūros dalies.

Kiek apibūdina kalendrą graikiškas pavadinimas - blakė, anyžius. Kvapas aromatingas, keičiasi džiovinamas iš silpno blakinio į anyžių. Skonis aštrus.

Daugiausia naudojama kalendų žaluma kaip prieskonis. Švelnūs ir kvapūs kalendrų lapeliai puikiai tiks su mėsos ir žuvies patiekalais. Naudojama salotose, sumuštiniuose, sėklas panaudoja aromatizuojant duoną, prieskonius, marinatus. Dažnai kalendra naudojama mėsos gaminių skaninimui: dešrai, vytintai mėsai. Papuoš paštetus iš laukinių žvėrių mėsos ir paukštienos, obuolių piure, kompotus, farširuotą paukštį. Kalendros pridedama į meduolius, marcipanus ir sausainius.

kalendra

Liaudies medicinoje naudojamas kaip antiseptinė ir tulžį varanti priemonė, peršalus, gerina apetitą, miegą, mažina kraujo spaudimą.

Galima kalendrą sėkmingai auginti tiek namų sąlygomis, tiek lauke. Sąlygoms nėra reikli,  atspari šalčiui. Mėgsta derlingas, trupuį šarmines priesmėlio arba priemolio dirvas. Sėjama 1 - 2 centimetrų gylyje. Ant palangės galima auginti ir žiemą, tačiau reikėtų papildomo pašvietimo.

Atviroje dirvoje kalendra sėjama nuo ankstyvo pavasario, norint turėti nuolatinę žalumą, kas 2-3 savaites. Dirva paruošiama iš rudens, giliai perkasant ir įterpiant fosforinių ir kalio trąšų: 20 g superfosfato, 10 g kalio druskų, 20 g amoniako salietros į 1 kvadratinį metrą. Pirmoje vegetacijos dalyje silpnai auga, todėl gali be priežiūros būti nustelbtas piktžolių. Puikiai auga po agurkų, aguročių, kopūstų, žieminių javų ir kitų anksti nuimamų kultūrų. Pakartotinis auginimas toje pačioje vietoje po 3 - 4 metų. Galima dirvą tręšti pavasarį įterpiant pusę kibiro komposto /1 m2, porą stiklinių pelenų. Sėjama paliekant tarp augalų 3 - 4 centimetrus, tarp eilių 12-13 centimetrų. Dygsta ilgai 20 - 25 dienas, po dviejų lapelių išaugimo dirva išpurenama, pašalinami per tankiai suaugę daigai. Dirva neturi būti išdžiūvusi, išdžiūvus dirvai, kalendra stiebiasi, esant sausiems orams, gausiai palaistoma kas 7 - 10 dienų, esant drėgniems orams - nelaistoma. Žaluma naudojama iki augalas ima stiebtis, augalui pasiekus apie 12-17 centrimetrų aukštį. Vasarą stiebas ima augti po 35 dienų, rudeniniuose sėjimuose po 55 dienų.

Džiovinami lapai prieš stiebimąsi nupjaunant augalus. Nupjovus aukščiau, gali vėl sužaliuoti, tačiau žalumos būna kelis kartus mažiau. Džiovinama tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje, saugomi induose tamsioje vietoje.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.