Rozmarinas (Rosmarinus officinalis, Rosemary, Розмарин)
Atnaujinta: 2018-01-17


Rozmarinas daugiametis pusiau krūminis augalas, natūraliai augantis Viduržemio jūros pakrantėje ir Pietų Europoje.

Švieži ir sausi rozmarino lapai naudojami kaip prieskoniai kulinarijoje ir kaip vaistažolė. Rozmarinas puikiai tiks paskaninti mėsos ir žuvies patiekalus, salotas, aromatizuos arbatą. Naudojamas padažuose, sriubose, marinatuose. Kaip vaistažolė padeda nuo nervozių, galvos svaigimo, prostatito, astmos, bronchito, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo. Rozmarino nuoviras teigiamai veikia plaukų augimą.

Rozmarinas labai didelis šilumos mėgėjas, tačiu jį galima auginti tiek lauke, tiek namų sąlygomis. Žiemai ar tikintis atšalimų, šį augalą reikėtų įsinešti į vidų. Tinkamiausias auginimui kvapusis rozmarinas (Rosmarinus officinalis).  Dauginamas rozmarinas dažniausiai ataugomis, atlankomis, rečiau sėklomis.

Sėjant sėklas, reikėtų jas negiliai įterpti į dirvą, nuolat palaikyti ją drėgną. Gruntas turėtų būti neutralus arba silpnai šarmingas. Geriausiais santykis dirva, kompostas, smėlis (2:1:1). Reikėtų įdėti 15-20 g grūstos kreidos kiekvienam mišinio litrui. Augliai pasirodo po 2- 3 savaičių, paaugus reikėtų išpikuoti.

Dažniausiai rozmarinanas dauginamas auginiais. Auginius galima nusiskinti visais metų laikais, galima įkišti į gryną smėlį arba vandens indą. Šaknys turėtų pasirodyti po 3 - 4 savaičių.

Išsodinami rozmarinai saulėtoje vietoje, lengvuose gruntuose. Puikiai tiks prie takelio.

Paruošimui imami lapeliai iki žydėjimo ir tik nuo jaunų šakelių. Nors augalas labai atsparus karpymui, tačiau rudenį karpyti nereikėtų, nereikėtų liesti senųjų stiebų.  Džiovinama tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje prie 30 - 35 laipsnių. Teisingai išdžiovinti lapeliai turėtų būti žaliai pilkos spalvos, turėti kamparinį aromatą ir kiek kartoką skonį. Laikoma stiklo induose tamsioje vietoje.

Vaistinės rozmarinų sąvybės

Rozmarino naudojami lapai ir žydinčios viršūnės. Rozmarinai teigiamai veikia nervų sistemą ją stimuliuodami. Pagerina kraujo apytaką taip nuimant depresiją, nuovargį. Taip pat gerina kraujo patekimą į galvą taip stiprinant atmintį ir dėmesio sukaupimą. Dažniausiai naudojami eteriniai aliejai inhaliacijoms. Pabandykite sudėti džiovintų rozmarinų į pagalvėlę ir pagulėkite kai jaučiate nuovargį.

Eterinių aliejų preparatais tepami skaudami, artrito prigriebti sąnariai.

Virškinimo sutrikimams, kepenų ligoms gydyti geriamas nuoviras. Užplikius 10 minučių šaukštelį džiovintų lapų puodelyje karšto vandens. Geriami 3 puodeliai per dieną.

Vaistažolė nepatartina nėščioms ir maitinančioms didesniai nei kulinariniai kiekiai.

Rozmarino kvapo bijo namų gyviai kaip kandys ir blusos ( pavyzdžiui šunų). Rozmarino nuoviras ( verdama 30 minučių lapai ir šakelės) įpilamas į purkštuvą. Taip pat gyvius atbaidys rozmarinų pagalvėlės.

Rozmarinų naudojimas kulinarijoje

Rozmarino kvapas stiprus primenantis eukaliptus, mėtą, pušų aromatą. Jis gali permuški kitus prieskoninius augalus todėl naudojamas gana saikingai. Eterius išskiria gana iš lėto, todėl dažnai naudojamas jau patieklao ruošimo pradžioje. Į patiekalus dėl kietumo dedamas susmulkintas arba dedamos šakelės kurios vėliau išimamos.

  Galima derinti su kitais stipriais priekoniais česnaku, vynu. Dera prie laukinienos, riebios mėsos -kiaulienos, žasienos, ėrienos patiekalų. Pagardinamos rūkytos dešros.
  prie daržovių dera cukinijos, baklažanai. Dedama sį sriuba sir troškinius.

  Galima padaryti kvapų aliejų ar actą įmerkus į buteliuką keletą rozmarino šakelių.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Bruknės

Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Gydomosios šilauogių savybės

Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai

Gyslotis

Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito

Imbieras - ir maistas, ir vaistas

Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.

Kaip sodinti avietes

Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Levandos

Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas

Mėlynės

Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Pankolis

Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai

Ežiuolė

Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas

Mėtos ir mėtų auginimas

Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas

Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų

Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.

Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės

Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.

Paprastoji kiaulpienė

Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.

Vaistinė dirvuolė

Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai

Vaistinis šalavijas

Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.

Vaistinė ramunė

Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.

Paprastoji kraujažolė

Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai

Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Žolelių mišiniai, kosmetika grožiui ir sveikatai. Prekės internetu.