Čiobrelių yra apie 350 veislių, naudojamas ir kaip prieskonis, ir kaip vaistinis ar dekoratyvinis augalas. Lapeliai gali būti sidabriniai, tamsiai žali, geltoni su nedideliais violetiniais, šviesiai rožiniais ar rausvais žiedeliais. Prieskoniams ir kaip vaistinė žolė dažniausiai auginami mums įprasti, malonaus ir aštraus skonio vaistinis čiobrelis (Thymus vulgaris) ir paprastasis čiobrelis (Thymus serpyllum), kiek lepesnis yra citrininis čiobrelis (Thymus citriodorus), puikiai tinkantis žuvies patiekalams. Pagrindinis gydomasis čiobrelių komponetas timolis pasižymi antiseptinėmis, dezinfekuojančiomis, bakteridinėmis savybėmis prieš patogeninius kokus, grybelius.
Čiobrelių šakelės dedamos į sriubas ir padažus, puikiai tinka mėsos ir paukštienos patiekaluose. Dera su aviena ir laukinių žvėrių mėsa. Puikia tiks marinuojant pomidorus, agurkus, aguročius, obuolius. Suteiks pikantiškus skonio atspalvius subproduktų patiekalams, paštetams. Dedama į tešlos kepinius. Švieži ir džiovinti lapeliai naudojami rūkytiems gaminiams ir dešroms, sūriams. Šakelė čiobrelio maloniai pakeis acto, aliejaus skonį. Čiobrelių arbata nuo seno vertinama kaip gydomoji priemonė. Tai vienas iš svarbių Provanso žolelių rinkinio komponentų.
Čiobreliai sodinami saulėtoje vietoje, numatant, kad keletą metų bus nejudinami ir netrukdys kitų augalų sodinimui. Jie yra nereiklūs dirvai, užauginti galima ir indelyje, ir lauke. Auginimui reikalinga lengva ir sausa dirva, prieš tai patręšta gerai perpuvusiu kompostu. Sunkiose dirvose reikėtų užpilti apačioje drenuojantį žvyro sluoksni ir užpilti dirva, sumaišyta didelėmis proporcijomis su smėliu. Molio dirvose maišoma 1 dalis dirvos:2 dalys smėlio.
Sėjama sodinukams kovo viduryje, sumaišant smulkias čiobrelio sėklas su smėliu ir išsėjant ant paruoštos lengvos dirvos, sėklos turėtų būti apie 1 cm gylyje. Jei sėjama be smėlio, sėklos užpilamos 1 cm smėlio sluoksniu. Temperatūra palaikoma 20-25 laipsniai, turėtų pasirodyti po 15 -20 dienų. Daigeliai labai smulkūs, piktžoles naikinti reikėtų labai atsargiai. Čiobreliai sodinami kas 25 - 30 centimetrai, darant eiles kas 35 - 50 centimetrų. Atvirame grunte čiobrelis išsėjams antroje balandžio pusėje, sodinukai gegužės mėnesį. Citrininiam čiobreliui reikėtų parinkti vietą, nuo kurios žiemą vėjas nenupustys sniego.
Geriausią aromatą čiobrelis turi prieš žydėjimą. Ruošiamas būtent šiuo periodu, skinant žydinčias viršūnėles, rečiau tik lapelius. Džiovinama esant nuolatiniam oro srautui prie 30- 35 laipsnių, periodiškai vartant. Namų sąlygomis džiovinama ant tinklelio išdėsčius tolygiais sluoksniais, vėdinamoje ir tamsioje patalpoje. Teisingai išdžiovinti, neturėtų prarasti spalvos ir kvapo. Išdžiovinus saugoma stikliniuos induose tamsioje vietoje.
Skirtingai nuo daugelio prieskoninių augalų, čiobreliui atsiskleisti gaminant valgį reikia laiko. Jis dedamas maisto gaminimo pradžioje, skystuose patiekaluose dedamas 15 - 20 minučių iki patiekalo paruošimo pabaigos.
Čiobrelio vaistinės sąvybės ir vaistiniai preparatai iš čiobrelio
Vaitinėmis sąvybėmis pasižymi čiobrelio stiebeliai, lapeliai ir žiedai. Čiobrelis turi daug eterinių aliejų kurių sudėtyje yra timolis ( 30 proc), karvakolio ( 20 proc), cimolo, pineno. Dažniausiai čiobreliai vartojami kaip antpilai, arbatos. Iš jų išgaunamo eterinio aliejaus daromi tepalai, sirupai nuo kosulio.
Dažniausiai čiobrelius naudoja gydyti viršutinių kvėpavimo takų uždegimus, bronchitus. Jis didina sekreciją, suskystina plaučiuose esančias gleives taip lengvindamas atsikosėjimą. Mažina nosies gleivinė spaburkimą dėl peršalimo ar alergijos. Keli arbatiniai šaukštai užpilami stikline karšto vandes ir palaikomi 5 minutes. Geriama 3 kartus per dieną po puodelį. Galima su medumi.
Čiobreliuose esantys flavanoidai atpalaiduoja raumenis mažindami virškinimo organų spazmus. Pagreitina tulžies skyrimąsi, mažina pilvo pūtimą ir lėtą virškinimą didindamas skrandžio sulčių gaminimasi. Turi antimikrobinių sąvybių gydant skrandžio ir žarnyno infekcijas. Arbatinis šaukštas ( 2g) užpilami stikline karšto vandes ir palaikomi 5 minutes. Geriama 3 kartus per dieną po puodelį.
Eterinių aliejų pagrindu pagaminti tepalai naudojami išoriškai tepant raumenų dieglius, mažas žaizdeles. Vonelės ir kompresai su antpilu gautu iš sausos medžiagos sumažina radikulito, neuralgijos, sąnarių skausmus. Antpilui panaudojama valgomas šaukštas sausos medžiagos ( 10 g) 1 litrui vandens užpilant verdančiu vandeniu ir palaikant 5 minutes.
Čiobrelio prepratai nerekomenduojami nėščioms moterims.
Šviesiuose, smėlinguose pūšynuose, atvirose auga paprastasis čiobrelis. (lot. Thymus serpyllum)
Visi straipsniai
Bruknės
Receptai su bruknių uogomis, bruknių nauda sveikatai, vaistinės bruknių savybės.
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Gydomosios šilauogių savybės
Šilauogės vaistinės savybės, šilauogių suteikiami vitaminai, šilauogių labaratoriniai tyrimai
Gyslotis
Gysločių paplitimas, gysločių rūšys, kaip gaminami vaistai iš gysločių, gysločių naudojimas nuo kosėjimo ir bronchito
Imbieras - ir maistas, ir vaistas
Šviežios imbiero šaknys, kurios nebe naujiena ir mums, ypač populiarios ruošiant indų ir rytietiškos virtuvės patiekalus.
Kaip sodinti avietes
Aviečių suteikiami vitaminai žmogui, kaip ir kada sodinamos avietės, kaip auginti avietes, kaip prižiūrėti avietes, aviečių veislės Lietuvoje
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Levandos
Levandų vaistinės savybės, levandų aromatinės savybės, levandų auginimas, levandų sodinimas
Mėlynės
Kur auga mėlynės, mėlynių vaistinės savybės, kaip užšaldyti mėlynes, receptai su mėlynėmis.
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Pankolis
Pankolio gydomosios savybės, pankolio maistinės savybės, pankolio nauda sveikatai
Ežiuolė
Ežiuolės vaistinės savybės, ežiuolės sodinimas, ežiuolės auginimas
Mėtos ir mėtų auginimas
Kaip auginti mėtas, mėtų priežiūra, mėtų džiovinimas
Vaistažolės nuo inkstų ir šlapimo trakto ligų
Vaistiniai augalai inkstų akmenligės ir šlapimtakių, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimo gydymas vaistažolėmis, vaistažolių nuovirų paruošimo būdai.
Krapų vaistinės ir prieskoninės savybės
Krapų auginimas lysvėje ir namuose, vazonuose ar dėžutėse, krapų džiovinimas, prieskoninės ir vaistinės krapų savybės, krapų veislės.
Paprastoji kiaulpienė
Vaistinės kiaulpienių savybės, receptai iš kiaulpienių, kiaulpienių šaknų arbatos receptai.
Vaistinė dirvuolė
Vaistinės dirvuolės savybės, arbatos ir vaistiniai preparatai iš vaistinės dirvuolės, paruošimo būdai
Vaistinis šalavijas
Vaistinio šalavijo nauda sveikatai, kaip prižiūrėti vaistinį šalaviją, kaip sodinti vaistinį šalaviją, kaip paruošti vaistinį šalaviją.
Vaistinė ramunė
Vaistinių ramunių auginimas, vaistinių ramunių gydomosios savybės, vaistiniai preparatai iš ramunėlių, ramunėlių arbatos.
Paprastoji kraujažolė
Paprastosios kraujažolės vaistinės savybės, paprastosios kraujažolės naudojimas, paprastosios kraujažolės nauda sveikatai