Kaip gydyti slogą
Atnaujinta: 2022-01-04

Be pakilusios temperatūra ar įkyraus gerklės skausmo dažna rudens ir peršalimo palydovė - įsismarkavusi ir nevaldoma sloga. Nors šaltuoju metų laiku sloga laikoma įprastu negalavimu, tačiau jos pasekmės ir bendras organizmo silpnumas gali lemti ne tik kritusį produktyvumą, bet ir išsirutulioti į sunkesnes ligas, tokias kaip, pavyzdžiui, sinusitas.

 

Atšaukti susitikimai, atidėti darbai, kažkur pranykusi motyvacija, atsiprašymai dėl neatliktų užduočių - toli gražu ne atsakingo darbuotojo kasdienybė. Bet užklupus slogai būtent taip ir atsitinka. Kad išvengtume šių nesusipratimų, itin svarbu suvokti ne tik slogos eigą, bet ir žinoti būdus ir priemones, kurie yra efektyviausi kovojant su šia liga, kaip išvengti komplikacijų, kurios gali išsirutulioti nekovojant ir nesipriešinant šiam peršalimo simptomui.

Kas yra sloga?

Prieš įvardinant efektyviausias priemones kovojant su sloga, yra svarbu suprasti, kas ji apskritai yra. Sloga, arba dar kitaip rinitas, tai gleivinės, esančios nosies ertmėje uždegimas, kuriam būdingas čiaudulys, nosies niežulys bei išskyros iš nosies. Sloga yra laikoma itin dažnu ir daug kam pasireiškiančiu sveikatos sutrikimu, o ūminė sloga, mūsų organizme užsilikusi su infekcija, yra laikoma viena pirmųjų ligų kiekvieno žmogaus gyvenime apskritai.

Didžiausia tikimybė susirgti sloga - kai sumažėja žmogaus organizmo atsparumas. Vienas iš tokių ir itin dažnai pasitaikančių atvejų yra peršalus. Taip pat sloga dažnai „pasigaunama" oro lašiniu keliu, kadangi ši liga yra užkrečiama. Slogos simptomai itin dažnai kartojasi neužsigrūdinusiems ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms dėl jau minėtos priežasties - silpnesnio imuniteto.

Svarbu prisiminti, jog šis peršalimo požymis - normalus ir kiekvienas, net visai sveikas ir užsigrūdinęs žmogus pasigauna slogą bent pora kartų per metus, dėl to per daug jaudintis nereiktų. Tačiau jaudintis nederėtų tik tuomet, jei sloga praeina savaime, t.y. per 5-7 dienas. Jei po savaitės Jūs vis dar sloguojate - negerai. Tai gali būti simptomas, signalizuojantis apie bronchitą, plaučių uždegimą ar sinusitą.

Slogos rūšys

Slogos rūšys ir jų gydymas

Nors atrodo, jog sloga visi sergame vienodai, iš tiesų kiekvieno ji yra skirtinga. Skirtinga sloga - skirtingi ir jos gydymo būdai. Panagrinėkime juos nuosekliau.

Slogai pasireiškus kaip peršalimo pasekmei, yra normalu, jei ji greitai pasibaigia, t.y. per 5-7 dienas. Tokią slogą galima lengvai atskirti, nes jos požymiai pažįstami ir universalūs: iš nosies teka skystos, bespalvės išskyros. Tik faktas, jog nosis ištisai varva, vargina. Jei tokia sloga pasireiškia be karščiavimo, tai rodo, kad pirmąsias kelias dienas bus iš tikrųjų nelengva, tačiau ilgainiui sloga vis mažiau erzins ir galiausiai išnyks. Nors sloga be komplikacijų pati savaime nėra pavojinga, tačiau ji vis tiek ne ką mažiau erzina ir gali tekti paieškoti būdų, kaip ją palengvinti. Vienas iš jų - nosies gleivinėje esančių kraujagyslių susitraukimą stimuliuojančios vaistinės medžiagos. Tokie vaistai medicinoje vadinami simpatomimetikais. Derėtų priminti, jog turint tokio tipo, t.y. palaipsniui slopstančią slogą, nevertėtų piktnaudžiauti vaistais. Net jei slogą lengvinantys vaistai veikia teigiamai, dažnai tokio tipo vaistų vartojimas daugiau kaip 5 dienas gali sukelti pripratimą, dėl to Jums šis preparatas taps nebeveiksmingu. Jeigu sloga užsitęsia, geriausia yra kreiptis į  šeimos daktarą, kuris patars ir padės surasti tinkamiausią būdą ligai įveikti.

Kita slogos rūšis - alerginis rinitas. Pagrindinis alerginio rinito skirtumas nuo ūmios, bakterijų ar virusų sukeltos slogos, tas, kad tokia sloga pasireiškia ne tik nosies užgulimu ar niežėjimu, bet prie simptomų prisideda ir akių paraudimas bei ašarojimas.

Alerginis rinitas būna dviejų rūšių - sezoninis arba nuolatinis. Kai kurie žmonės serga nuolatiniu rinitu - sloga juos vargina ištisus metus kartu su paburkusia nosimi bei gleivingomis nosiaryklės išskyromis. Žmonės, turintys nuolatinį rinitą, atpažįstami iš pakitusio balso tembro bei atsiradusio knarkimo. Hipertoninis druskos tirpalas - pagalbinė dažniausiai rekomenduojama priemonė, kuri padeda efektyviai kovoti su alerginiu rinitu. Lėtinis rinitas - taip pat ne ką mažiau varginanti ir gyvenimą apsunkinanti slogos rūšis. Ši liga išsivysto tuomet, kai prieš tai buvusi ūminė, t.y. virusų ar bakterijų sukelta sloga buvo netinkamai gydoma ar užsitęsė. Lėtinė sloga pasižymi pakitusia nosies kriauklių apimtimi, pūlingomis apnašomis, atsiradusiomis ant nosies gleivinės, bei periodiškai užgulančia nosimi. Lėtinę slogą taip pat gali sukeli tokie veiksniai kaip infarktas, širdies priepuolis, inkstų uždegimas ar netgi kenksmingos darbo sąlygos. Lėtinio rinito gydymą dažniausiai paskiria gydytojas, kuris profesionaliai gali įvertinti ligos sudėtingumą. Dažniausiai tokio tipo sloga pradedama gydyti nosies valymu jūros vandens tirpalu, patalpų oro drėkinimu, siekiant pašalinti visus veiksnius, darančius įtaką įsisenėjusiai ligai. Nepadėjus anksčiau minėtoms priemonėms, slogos gydymui gali būti taikomas netgi chirurginis gydymas.

Sinusitas - klastinga slogos komplikacija

Pagrindinis aukščiau išvardintų slogos rūšių bruožas - jos trunka 5-10 dienų (tai negalioja lėtiniam rinitui). Tačiau, kuomet sloga įsisenėja ir prie įprastų, su sloga pasireiškiančių simptomų, tokių, kaip čiaudulys, ašarojimas bei varvanti nosis, prisideda skausmas kaktoje, akiduobėse nosies šaknyje - didelė tikimybė, jog susirgote sinusitu. Taigi, kaip ir kodėl išsivysto sinusitas?

Sinusai yra tarsi mažos pagalvėlės, pripildytos oro ir padengtos gleivėta plėvele iš vidaus. Jie yra išsidėstę skruostų srityse, aplink akis bei nosį. Sinusų užduotis - nusausinti gleivių perteklių, tą jie daro pro kanalą, kuris veda į nosies ertmę. Kuomet prasideda sloga arba alergija, didelė tikimybė, kad neplatus kanalas gali užsikimšti nuo gleivių pertekliaus ir taip gali prasidėti vieno arba kelių sinusų uždegimas.

Jei nesate tikri, ar Jūsų jaučiami simptomai yra sinusito, ši liga taip pat atpažįstama iš tokių požymių kaip skausmas virš antakio, kuris prasideda po 2-3 valandų po pabudimo ir išnyksta tik vakare. Taip pat, jei Jus kamuoja sinusitas, paspaudus kaktą virš antakio, akiduobės viršutinę sienelę, esančią žemiau antakio bei prie nosies šaknies, turėtumėte jausti skausmą. Jei Jūsų sloga iš tiesų išsivystė į sinusitą, didelė tikimybė, kad palenkus galvą vis stipriau skaudės kaktą. Kaktos odos virš antakio patinimas, tiek viršutinio tiek apatinio voko patinimas - taip pat klastingos slogos sukelto sinusito bruožas.

Sinusito simptomai

Negydomas sinusitas gali atnešti itin daug rūpesčių ir dar nemalonesnių komplikacijų, dėl to, efektyviausius sinusito gydymo būdus pateikiame žemiau.

 

Kaip efektyviai išsigydyti sinusitą?

Sinusitas turi būti pradėtas gydyti tuoj pat, pastebėjus šios ligos požymius, kadangi kaip jau ir minėta anksčiau, įsisenėję ir negydomi ligos simptomai gali užsitęsti ir sukelti dar daugiau negalavimų. Esminis dalykas, kurį reikia padaryti norint išgydyti sinusitą - pašalinti uždegimą, kuris sukelia trukdžius gleivėms pasišalinti iš sinusų ir taip juos užkemša. Esant neūmiam sinusitui, tai padaryti gali padėti paprasti vaistai ir antibiotikai, bet operacijos tokiu atveju yra išvengiama.

Vienas pirmųjų sinusito gydymo metodų - nosies plovimas druska arba izotoniniu (fiziologiniu) vandeniniu tirpalu. Steroidinis tirpalas - taip pat plačiai naudojamas sinusitui gydyti, tačiau šio gydymo metodo rezultatas bus juntamas tik po poros savaičių naudojimo, dėl to patartina steroidinį tirpalą rinktis tiems, kuriuos užpuolė lėtinis ir ilgiau besitęsiantis sinusitas.

Kuomet sinusitas jau šiek tiek įsismarkavęs, naudojami vaistai, kurie skystina nosies sekretą. Sinusito gydymui gali būti skirti natūralios sudėties vaistasi. Pavyzdžiui, kurių veiklioji medžiaga yra standartizuotas mirtolis. Jį sudaro distilatas, iš saldžiųjų apelsinų, eukaliptų, mirtų bei citrinų eterinių aliejų mišinio. Vaistai turintys šių veikliųjų medžiagų, gydytojo gali būti paskirti tiems, kurie serga sinusitu ar bronchitu. Šių, aukščiau išvardintų sudėtinių dalių turintys vaistiniai preparatai, skystina bronchų ir nosiaryklės sekretą bei pagerina jo šalinimą.

Svarbu pabrėžti, jog negydomas sinusitas gali baigtis poros savaičių įtemptu gydymu antibiotikais arba netgi sinusito operacija. Dėl šių priežasčių yra privalu neužleisti slogos, stebėti, kiek ji trunka, atsakingai išsirinkti vaistus ir su šia liga pradėti kovoti iš karto ją aptikus.

Agnė Žemaitytė 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai