Kovai su ansvoriu visame pasaulyje išeikvojama daugybė pinigų ir energijos. Kuriamos specialios metodikos, steigiamos klinikos, pasaulį išvysta vis „efektyvesnės" dietos, tačiau antsvoris tebėra aktuali problema, kelianti daugybę klausimų.
Pabandykime paanalizuoti pagrindines problemas.
1-oji problema: per daug iš savęs reikalaujame
Masinės komunikacijos priemonės perša mums pavyzdinės išvaizdos modelius. Tačiau nereikia pamiršti fiziologijos. Egzistuoja skirtingi moters kūno sudėjimo tipai, tad svarbu suvokti, kad mūsų fizinės galimybės yra ribotos.
Asteno-torakaliniam tipui būdingi ilgi kaulai ir ne itin išsivystę raumenys. Iš žvaigždžių tokia figūra gali pasigirti Angelina Jolie ir Nicole Kidman.Tokio tipo žmonės paprastai nesiskundžia nereikalingu svoriu. Lieknumas - ne jų nuopelnas, o gamtos dovana. Vis dėlto net nedideli lašinukai ant liemens, klubų ar rankų itin gerai pastebimi. Atsikračius antsvorio kokia nors „greita" dieta, oda sensta, nukara, atsiranda celiulitas, suglemba raumenys.
Digestyvinio tipo vizitinė kortelė - stambūs kaulai ir tvirti raumenys. Itin liekna tampama tik pakenkus sveikatai. Tokio tipo moterys yra Jennifer Lopez ar Drew Barrymore. Raumenys auga greitai, bet taip pat - ir riebalai, linkę kauptis ant klubų. Kita problema - pilvas retai kada būna plokščias kaip lenta, nes vidaus organai labai išsivystę. Todėl reikia stengtis maitintis taip, kad po oda ir tarp organų neprisikauptų nereikalingų riebalų.
Raumeningojo tipo moterys taip pat pasižymi stambiais kaulais ir dideliais raumenimis, kurie auga nuo bet kokios veiklos. Toks kūno sudėjimas - Madonnos, Umos Thurman, Demi Moore. Užtenka padauginti saldumynų, ir ima augti lašinukai.
Torakalinis-digestyvinis tipas būdingas Rytų moterims - siauri pečiai, nedidelė krūtinė, platūs klubai ir sėdmenys bei trumpos kojos. Tokia figūra didžiuojasi Lisa Minelli.
Kuo daugiau liekninačių dietų, tuo labiau liesės veidas, pečiai, krūtinė, kuri ir taip maža, o pilni sėdmenys pasiduos labai sunkiai.
Įvertinti gamtos duotas galimybes - būtų pirmas teisingas žingsnis.
2-oji problema: priklausomybė nuo dietų
Paprastai priklausomybės mechanizmas rutuliojasi taip: likus porai savaičių iki atostogų, svarbaus susitikimo ar kitos progos, žmogus nutaria numesti svorio ir pradeda laikytis nekaloringos dietos. Per pirmą savaitę, dideliam savo džiaugsmui, labai greitai netenka keleto kilogramų. Kitą savaitę taip nebepavyksta - nukrenta tik apie puskilogramį. Po to, jei pasiseka ištverti dar vieną kitą savaitę, svoris praktiškai nebesikeičia: nors tebesilaikoma tos pačios dietos, beveik nustojama liesėti.
Po kurio laiko uždraustų valgių noras nugali. Žmogus nustoja priešintis, suvalgo nors ir nedidelį gabalėlį pyrago ar kito maisto, ir ankstesnio pasiryžimo kaip nebūta. Jis pasijunta prislėgtas ir nustoja laikytis dietos.
Daugelis tą kartoja ir kartoja. Tokie pasikartojantys svorio netekimo ir priaugimo periodai vadinami „svorio ciklais" arba „yo-yo efektu". Blogiausia yra tai, kad kaskart, kai vėl priauga svorio, žmogus tampa truputį apkūnesnis nei anksčiau, taigi kitą kartą suliesėti bus dar sunkiau.
Akivaizdu, kad daugelio liekninamųjų dietų efektas tėra iliuzija, nes daugiausia lieknėjama raumenų ir vandens sąskaita. Lėtėja medžiagų apykaita ir svoris vėl padidėja. Netinkamas svorio mažinimas ne tik kenkia sveikatai, bet ir sukelia psichologinių problemų, sutrikdo alkio ir sotumo pojūčius. Susidaro lyg ir užburtas ratas: siekiant užsibrėžto tikslo, griežtos dietos laikotarpius keičia besaikio persivalgymo priepuoliai. Paskaičiuota, kad valgymo protrūkių metu suvalgyto maisto kaloringumas gali siekti net 5000 kcal. Paprastai po to prasideda kone badmiriavimo etapas, kurio metu per dieną pasitenkinama 500-600 kcal. Tuomet organizmas stokoja ne tik energinių medžiagų, bet ir svarbiausių vitaminų, mineralų bei kitų biologiškai aktyvių junginių. Kyla reali grėsmė susirgti neuroze bei rimtomis nervinėmis valgymo sutrikimo ligomis - anoreksija ar bulimija.
3-oji problema: psichologinis alkis
Įprastai mes turėtume valgyti tada, kai jaučiame alkio signalus, tačiau labai dažnai šiuos signalus siunčia ne skrandis, bet emocijos ar neišspęstos asmeninės problemos. Literatūroje net minimas antrasis emocinis skrandis - fantomas, kuris provokuoja staigius, didžiuliais maisto kiekiais malšinamus, alkio priepuolius.
Priežasčių prisikimšti pilvą surandama pačių įvairiausių: vienatvė, stresas, įtampa, draugijos ar veiklos vengimas. Vėliau ateina gėdos ir kaltės jausmas, neviltis, savigrauža. Neigiamas emocijas dažnas yra linkęs ir vėl slopinti valgiu. Valgymas, trokštant patenkinti emocinius poreikius, mažina savikontrolę.
Pastebėta, kad, prisišveitę nesveikų užkandžių ar saldumynų, žmonės paprastai ima teisintis. Vėliau prisipažįsta, jog gailisi pasidavę pagundai. Išplūdę save, dažnai žada ištaisyti klaidą. Tačiau ne visada tas pavyksta: nusprendę, kad diena jau vis tiek sugadinta, neretai jie ima užkandžiauti toliau.
Ilgainiui maistas tampa manija. Dauguma apie jį galvoja nuolat - nuo ryto, kai apsičiupinėja ant liemens riebalus, iki vakaro, kai eidami miegoti mintyse skaičiuoja, ką tądien suvalgė.
Maistas tampa dar ir baimės objektu - grėsme, o ne malonumu ir gyvenimo būtinybe. Tai gali palaužti ryžtą ir padaryti žmogų storą bei nelaimingą.
Nors mūsų valgymo įpročiai glaudžiai susiję su emocijomis, išnarplioti visa tai įmanoma: tereikia pasistengti suvokti, kodėl valgome kaip tik taip. Išmokę mėgautis maistu, būsime laimingesni bei sveikesni.
Lieknėjimas be alkio
Alkis - natūralus fiziologinis pojūtis, signalizuojantis, kad organizmui reikalinga papildoma energija. Sotumą pajuntame praėjus 15-20 min. po valgio, kai pirmoji maisto porcija įsisavinama ir pradedama virškinti. Jei alkis susijęs su fiziologiniais organizmo poreikiais, anksčiau ar vėliau pasisotiname.
Jei noras valgyti susijęs su emocijomis, nebejuntame, kada organizmas siunčia sotumo signalą. Todėl visa skrandį pripildančių bei sotumo jausmą suteikiančių maisto papildų armija šiuo atveju tampa beginklė. Tik nuraminę „alkį" savo galvoje, galime tikėtis ilgalaikių rezultatų.
Straipsnį parengė manodieta.lt
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros