Daugumai vaikų ir suaugusiųjų bent kartą gyvenime maisto produktai sukelia tam tikrų nepageidaujamų reakcijų. Tai ką valgome įtakoja mūsų fizinę ir psichinę būseną - taigi, reikšmingai lemia mūsų savijautą. Kai suvartojus tam tikrą maistą pajuntame diskomfortą, neįprastą kūno reakciją, dažniausiai sunku nuspėti, ar tai, ką patiriame, yra maistinės alergijos ar maisto netoleravimo pasekmė.
"Alergijos" terminą pirmą kartą pavartojo Clemens van Pirquet, kalbėdamas apie padidėjusį organizmo jautrumą svetimoms medžiagoms. Šiandien alergijos terminas reiškia padidintą jautrumą svetimoms medžiagoms, kurios įprastai organizmui nėra kenksmingos, tačiau išskirtiniais atvejais gali sukelti sunkias organizmo reakcijas.
Be genetinio polinkio, alergijai svarbų vaidmenį vaidina ir ne genetiniai faktoriai: lėtinės ligos, ūmios virusinės infekcijos, alergeno sudėtis, struktūra ir mitybos ypatumai. Dažniausiai pasitaikanti yra 1 tipo alerginė reakcija, kurios metu susidaro antikūnai - imunoglobulinai E (IgE). Alerginė reakcija vyksta jungiantis antikūnui su alergenu. Alergijos simptomai (pvz.: paraudimas, sloga, bėrimai, perštėjimas) paprastai pasireiškia netrukus po kontakto su alergenu. Dėl šios priežasties tokio tipo alerginės reakcijos vadinamos greito tipo reakcijomis. Pirmojo tipo alergines reakcijas gali sukelti tiek oru plintantys alergenai, tiek vartojamas maistas, tiek vabzdžių nuodai, vaistai, cheminės medžiagos ir kt. aplinkos faktoriai. Specifinius IgE, kurie gaminasi kraujyje prieš tam tikrą alergeną, galima nustatyti įvairiais laboratorinės diagnostikos metodais. Teisingai parinktas metodas suteikia maksimaliai patikimą rezultatą.
Pats terminas maisto alergija naudojamas apibūdinti reakcijoms, kurias sukelia kitaip nepavojingas maistas ar maisto komponentai, ir kurios pasireiškia dėl organizmo apsauginės (imuninės) sistemos. Medžiagos, sukeliančios šią nenormalią imuninės sistemos reakciją, vadinamos alergenais (pvz. karvės pienas, kiaušiniai ar žemės riešutai). Maisto alergijos simptomai gali pasirodyti labai greitai, dažniausiai per kelias minutes po alergeno patekimo į organizmą. Labai dažnai pirmieji alergijos požymiai yra lūpų, skruostų, liežuvio ir gomurio deginimas bei niežulys, atsirandantis praėjus kelioms minutėms po kontakto su alergenu, pvz., valgant kiaušinius, riešutus. Alerginė reakcija gali paveikti odą, plaučius, virškinamąjį traktą ir sukelti tokius simptomus kaip dilgėlinė, bronchų spazmas, vėmimas ir viduriavimas.
Maisto netoleravimas, skirtingai nuo maisto alergijos, nepasireiškia iškart suvalgius netoleruojamo produkto. Maisto netoleravimo simptomai išryškėja tik po valandų, paros ar dar vėliau, jiems būdinga lėtinė eiga. Su valgytu maistu susiję simptomai gali atsirasti dėl fermentų stokos, cheminio jautrumo, imuninių reakcijų. Maisto netoleravimui reikšmės turi ir virškinimo sutrikimai, disbakteriozė, alkoholio, medikamentų vartojimas.
Daugelis maisto netoleravimo reakcijų yra susijusios su imuniniu atsaku į tam tikrą maistą - imuninė sistema reaguoja gamindama antikūnus. Antikūnai, susijungę su maisto baltymais, sudaro kompleksus, kuriuos normaliomis aplinkybėmis imuninė sistema pašalina. Tačiau, jei tokių kompleksų susidaro nuolat ir daug, imuninė sistema nebepajėgia efektyviai jų šalinti. Todėl imuniniai kompleksai kaupiasi, skatina uždegimines reakcijas ir gali pažeisti įvairias organų sistemas bei pasireikšti įvairiais negalavimais.
Maisto netoleravimas gali būti susijęs su daugybe įvairių negalavimų, kuriems būdinga lėtinė eiga. Simptomai, kurie pasireiškia dėl maisto netoleravimo, paprastai yra pastebimi neiškart po valgio. Todėl suprasti, kuris maistas veikia mus neigiamai, yra sunku.
Dažnam maisto netoleravimas pasireiškia net ne vienu, o keliais varginančiais simptomais, kurių priežastį sunku nustatyti. Dažniausiai skundžiamasi nuovargiu be priežasties, sunkumu, pilvo pūtimu, galvos skausmais. Suprasti kuris maistas sukelia šiuos negalavimus yra sunku, nes skirtingai nuo maisto alergijos, maisto netoleravimas nepasireiškia iškart suvalgius netoleruojamo produkto. Vengdami netoleruojamų maisto produktų daugelis įsitikina, kad negalavimai, kuriuos ilgą laiką jautė, buvo dėl tam tikro netoleruojamo maisto.
Jei Jus vargina pilvo pūtimas, diegliai, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, pabrinkimai, apetito ir svorio kontrolės problemos, sloga, sinusitas, astma, artritas, sąnarių skausmai, raumenų spazmai ar silpnumas, galvos skausmai, migrena, dėmesio sutrikimai, nerimas, depresija, nuovargis ar hiperaktyvumas, bėrimai, niežulys, egzema, atopinis dermatitas ar žvynelinė, rekomenduojama išsitirti dėl maisto netoleravimo.
Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros