Netinkama kosmetika ir kūno priežiūros priemonės, prasta mityba, alergologinės ir endokrinologinės problemos, stresas, poilsio ir miego trūkumas - visa tai gali sukelti odos problemas, kurias išspręsti gali būti sunku, o kartais neapsieinama ir be specialistų pagalbos.
„Oda parodo viską, kas yra negerai su žmogaus gyvenimo būdu. Visos kasdienės įsisenėjusios problemos gali iššaukti spuogus, išsiplėtusius kapiliarus, veido raudonį, pigmentines dėmes ir kitas odos problemas", - pasakojo lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Estetus" lazerių specialistė Gražina Meilutienė.
Specialistės teigimu, odos problemos nepriklauso nuo žmogaus amžiaus ar lyties. Nors įvairūs spuogų susirgimai būdingi jaunuoliams iki 25-erių metų, tačiau viena populiariausių problemų - aknė - gali užklupti ir sulaukus penkiasdešimtmečio. Tiesa, tada ji greičiausiai bus kiek kitokios formos.
Aknė - spuogai, nuo kurių veido valymas gali ir nepadėti
Aknė - tai sudėtinga odos liga, kurios metu sutrinka odos riebalinių liaukų veikimas, susidaro sąlygos plisti odos bakterijoms. Aknė gali apimti ne tik veidą, bet ir kitas kūno vietas. Tai pasireiškia juodais ar baltais inkštirais, įvairaus pavidalo spuogais, pūlinukais, bėrimais. Susirgimas gali pasireikšti įvairiomis formomis - nuo lengvos iki itin sunkios.
Tai sunkiai gydoma, ypač namų sąlygomis, odos problema, kuri gali atvesti ir prie tolesnių problemų. Pavyzdžiui, po spuogų gali laukti ir likusių randų gydymas. Aknės priežastimis gal tapti pasikeitusi lytinių hormonų pusiausvyra, stresas, netinkama kosmetika ir kt. Dažnai akne sergantys žmonės susiduria ir su psichologinėmis problemomis.
Gydant aknę itin svarbu tinkama odos priežiūra - veido valymas, tinkamas drėkinimas. Tačiau esant sunkesnės formos aknei įprasta priežiūra ir kremas nuo spuogų gali ir nepadėti. Vargu, ar pavyks apsieiti be medikamentinio gydymo. Dažnai skiriamos hormoninės kontraceptinės tabletės, net antibiotikai ar kiti vaistai nuo spuogų. Aknės gydymas užtrunka keletą mėnesių, o kartais net ilgiau.
Išsiplėtę kapiliarai ir veido raudonis - kaip išvengti ir kaip gydyti?
Mūsų odoje esantys kapiliarai yra itin trapūs, tad neretai trūksta. Ypač nemalonu, kai tai nutinka veido srityje. Čia atsiradę trūkę kapiliarai yra akivaizdžiai matomi ir sukelia nemalonius estetinius pojūčius. Manoma, kad išsiplėtę kapiliarai gali būti piktnaudžiavimo saule, alkoholiu ar rūkymu pasekme. Šiuos estetinius pokyčius taip pat lemia ir amžius bei paveldimumas. Norint išvengti išsiplėtusių kapiliarų reikėtų vengti saulės vonių, soliariumų, pirties. Jei požymiai nėra labai akivaizdžiai matomi, gali padėti gydomoji kosmetika, rekomenduota dermatologo ar vaistininko. Esant sunkesniems atvejams prireiks sudėtingesnių procedūrų.
Veido raudonis (kuperozė, rozacija) - ši odos problema taip pat susijusi su jau anksčiau aprašytais kapiliarais. Dėl temperatūros pokyčių bei kitų sąlygų pakitimų jie yra linkę greitai susitraukti ar smarkiai išsiplėsti. Daugybei kapiliarų išsiplėtus vienoje vietoje, tai gali būti akivaizdžiai matoma ir estetiškai nepatrauklu. Žmogus, nuolatos vaikščiojantis „įraudusiais" žandais jaučiasi nemaloniai. Veido raudonis dažnai yra lydimas ne tik išvaizdos pokyčių, bet ir kitų nemalonių simptomų - odos perštėjimo ir dilgčiojimo. Rozacijos gydymas yra pakankamai ilgas ir sudėtingas. Mechaninis veido valymas šiuo atveju nėra išeitis. Specialistas patars kokias kosmetikos priemones rinktis, tačiau reikės keisti ir gyvenimo būdą - vengti kenksmingų sąlygų, prižiūrėti mitybą ir pan. Sudėtingesniais atvejais gali prireikti gydymo lazeriu, intensyvia pulsine šviesa ar kitomis priemonėmis.
Randų gydymas ir pigmentinių dėmių šviesinimas
Randai po spuogų - atsiranda tada, kai oda yra pažeidžiama iki gilesnio nei bazinis epidermio sluoksnio. Aknės kankinamiems pacientams neretai ant veido atsiranda pakankamai daug smulkių randelių, kuriuos sunku paslėpti. Kokio dydžio ir gilumo bus randai, priklauso nuo aknės sudėtingumo ir taikytų gydymo metodų. Spuogų spaudymas - viena iš pagrindinių randų problemą tik pagilinančių priežasčių. Visiškai atsikratyti randų gal būti sudėtinga, tačiau galima juos sušvelninti, suminkštinti ir pašviesinti. Tam gali pagelbėti įvairūs kremai, geliai ir prausikliai. Esant sudėtingesniems atvejams - mechaninis veido valymas ar cheminis šveitimas. Vienu iš veiksmingiausių laikomas šiuolaikinis gydymas lazeriu, atliekant šią procedūrą randų šalinimas būna labai veiksmingas.
Pigmentinės dėmės - tai susidarius melanino pertekliui atsirandantys odos dariniai. Jie gali būti kelių atspalvių ir susidaro odai senstant, pernelyg ilgai būnant saulėje, taip pat gali atsirasti dėl netinkamos kosmetikos ar medikamentų vartojimo. Pigmentinės dėmės gali pasireikšti įvairiose kūno vietose - ant veido, pečių, rankų, iškirptės srityje. Pigmentinių dėmių atsiradimas gali būti sąlygojamas ne tik kenksmingų spindulių, bet ir hormoninių pasikeitimų organizme, tad dažnai atsiranda besilaukiančioms moterims. Nedidelės ir neryškios pigmentinės dėmės gali būti pašviesinamos ir namų sąlygomis. Balinančių savybių turi agurkas, citrinos bei greipfruto sultys, tad gali padėti iš jų pagamintos veido kaukės. Sudėtingesniems atvejams gali tekti pasitelkti specialias kosmetines priemones ar net kreiptis specialistų pagalbos.
Tai tik keletas odos problemų, nuo kurių neapsaugotas nė vienas. Prie jų dar prisideda ir su amžiumi atsirandančios problemos - raukšlės, odos stangrumo ir skaistumo sumažėjimas ir t. t.
Savarankiškas gydymas sukelia dar daugiau bėdų
Viena iš priežasčių, skatinančių odos problemų susidarymą ir tolimesnį spartų vystymąsi - neatsargus gydymasis namuose, aklai pasikliaujant draugų ar kaimynų patarimais bei informacija perskaityta internete ar žurnale.
„Tai, kas tiko draugei ar interneto forumo dalyvei dar nebūtinai tiks ir jums. Priemonės, tiek kremai, tiek kaukės veidui ar valikliai, ir procedūros bei vaistai turi būti parenkami individualiai, kruopščiai atsižvelgiant į odos tipą bei būklę. Manau, kad pastebėjus bet kokį neįprastą pakitimą, paraudimą, darinį ar pūslelę, reikėtų kreiptis į dermatologą. Tik specialistas gali sudėlioti tinkamą planą ir rekomenduoti priemones. Tai visiškai nereiškia, kad būtinai reikės pirkti kažkokią kosmetiką ar procedūras. Kartais užtenka tiesiog gauti tinkamą konsultaciją ir patarimus", - į specialistus kreiptis ragino G. Meilutienė.
Dar vienas kenksmingas faktorius - iki šiol neišvengiama apsilankymų pas pseudospecialistus. Tai savamoksliai kosmetologai bei kiti specialistai, su kurių darbo pasekmėmis kvalifikuotų salonų specialistams tenka susidurti kone kasdien. Net ir įprastas veido valymas pas tokius specialistus gali baigtis rimtomis pasekmėmis.
„Dažnai žmonės ateina ir ieško pagalbos po apsilankymo pas tokius savamokslius specialistus. Man atrodo, kad vadinamųjų garažėlių laikas jau po truputėlį baigiasi. Juk atliekant sudėtingas gydymo procedūras labai svarbu sterilumas, aplinka, įrankių naudojimas, dezinfekavimas ir t.t. Tai gali būti įgyvendinta tik klinikose. Namų sąlygomis aš net plaukų nešalinčiau vašku, nes tai irgi yra nesaugu. Gal žmonės taip bando sutaupyti? Žinoma, tam tikros sąlygos klinikose gal ir kainuoja kiek brangiau, nei gretimame kambarėlyje pas kaimynę. Bet po to prisišaukę bėdų, pavyzdžiui, uždegimų, gydymuisi žmonės išleidžia dar daugiau", - įsitikinusi lazerių specialistė.
Ateitis - gydymas lazeriu
Viena iš revoliucinių šių laikų priemonių, šalinanti gausybę odos problemų - įvairios lazerių procedūros. Lazerių pagalba gali būti šalinamos pačios įvairiausios odos problemos: veido raudonis, strijos, spuogai, raukšlės, randai, pigmentinės dėmės, apgamai ar kapiliarai. Tai pat gali būti atliekamas frakcinis veido atjauninimas.
Anot specialistės, lazeris po truputėlį pakeičia daug kitų iki šiol naudotų procedūrų, mat yra nekenksmingas, be papildomų pažeidimų susidoroja tik su pačia odos problema, dažnai pašalindamas ir pačią problemos atsiradimo priežastį.
„Su lazeriais problema sprendžiama iš esmės. Pašalinamas tik darinys, nepažeidžiama oda, gydomas uždegimas, naikinamos bakterijos. Žinoma, egzistuoja įvairiausių mitų. Tenka žmonėms aiškinti, kad lazerių šviesa yra nekenksminga ir švari, kad neveikia organizmo, neplonina pačios odos. Lygiai taip pat tenka aiškinti ir apie populiariai naudojamo ultragarso nekenksmingumą", - sakė G. Meilutienė.
Nors odos problemų gydymo būdų yra daug, pasak lazerių specialistės, šiuo metu populiariausios yra šios:
Frakcinis lazeris - tai lazeris gebantis atauginti epidermį, atjauninti odą ir panaikinti randelius, likusius po aknės. Šioje srityje šiam lazeriui nėra lygių.
PRP procedūra (plazmoliftingas) - itin populiari atjauninanti procedūra. Jos metu paties žmogaus trombocitais praturtinta plazma yra suleidžiama į problemines vietas. Tai be jokios chirurginės intervencijos ir visiškai natūraliai padeda sugrąžinti veido jaunyste bei taip pat padeda stabdyti plaukų slinkimą ir juos atauginti. Šia procedūra mielai naudojasi su plikimu dažniausiai susiduriantys vyrai, mat tai yra viena iš efektyviausių priemonių šiai problemai spręsti.
Injekcijos - botulino toksino ir hialurono rūgšties injekcijos itin populiarios dėl akivaizdaus ir labai greito poveikio. Jomis ne tik jauninama oda, dailinamos formos, bet ir sprendžiamos kitos problemos, pavyzdžiui, gausus prakaitavimas.
„Šiandien nėra tokių dermatologinių problemų, kurių negalima būtų išspręsti. Specialūs aparatai, procedūros, lazeriai tikrai gali labai daug. Mes savo klinikoje turime visų rūšių lazerių. Svarbu laiku kreiptis ir teisingai prižiūrėti save laikantis specialistų rekomendacijų", - sakė grožio specialistė.
Eglė Piekienė
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros