Artėjant pavasariui, kai rytai ir vakarai tampa šviesesni, oras šiltesnis, rodos turėtume jaustis žvalesni ir kupini energijos, tačiau dažnai nutinka priešingai. Daugelis žmonių ypač ankstyvą pavasarį jaučia energijos stygių, nuolat norisi miego, slenka plaukai, oda sausėja, nagai skilinėja. Tai gali įtakoti daugelis veiksnių. Ne paslaptis, kad žiemą mūsų organizmas negauna pakankamai svarbiausios kraujatakai folio rūgšties geležies ir kitų žmogaus organizmui būtinų vitaminų bei mineralų. Žiemą suvalgome kur kas mažiau vaisių bei daržovių, liesos mėsos, viso to pasekoje, neretai gali išsivystyti ir mažakraujystė. Ankstyvą pavasarį dažnai trūksta geležies. Geležis yra vienas iš svarbiausių organizmo mineralų, reikalingas reikiamam deguonies gavimui ir kai kuriems metabolizmo procesams. Ji svarbi centrinės nervų sistemos funkcijoms.
Rinkitės maisto produktus, kuriuose gausu geležies bei kitų vitaminų ir mineralinių medžiagų
Geležis geriausiai pasisavinama iš gyvulinės kilmės produktų (15-20 proc.), o iš augalinės kilmės - tik apie 5 proc. Rinkitės liesą mėsą: liesą kiaulieną, vištieną, jautieną, kalakutieną. Mėsoje gausu daug žmogaus organizmui reikiamų baltymų, mineralinių medžiagų: kalio, fosforo, natrio, geležies, magnio, cinko. Daug geležies turi kepenys, kiaušinių tryniai, jūrų gėrybės, tokios kaip austrės, krevetės, moliuskai. Nepamirškite valgyti daug vaisių bei daržovių. Daugiausia geležies atsargų galite pasisemti iš lapinių daržovių, tokių kaip špinatai, rūgštynės– kuo salotos tamsesnės, tuo daugiau jose geležies. Geriausia daržoves ir vaisius valgyti bent jau tris kartus per dieną. Taip pat geležies gausite ir iš grūdinės kilmės maisto produktų, tokie kaip duonos gaminiai, grikiai, ryžiai, ankštiniai. Patartina papildyti maisto racioną papildais, kuriuose būtų geležies ir kitų kraujodarai svarbių medžiagų - vario, vitaminų B6, B12, folio rūgšties, tačiau, kad gerai jaustumėtės vien tik vitaminų nepakaks: ypač svarbi subalansuota mityba.
Geležies kiekis (mg) maiste
Geležies pusiausvyrai organizme palaikyti (mg) kiekis per parą
Dažniausiai geležies trūkumu skundžiasi:
- augantys vaikai,
- paaugliai,
- vaisingo amžiaus moterys (ypač nėštumo laikotarpiu),
- sveikstantys po ligos ar operacijos,
- sportininkai.
- Geležies stoka dažnai gresia:
- besilaikantiems dietų,
- vegetarams,
- geriantiems daug kavos ar pieno,
- piktnaudžiaujantiems alkoholiu,
- valgantiems daug riebaus maisto
Geležies trūkumas yra dažniausiai pasitaikantis mitybos trūkumas visame pasaulyje. Nuo geležies stokos mažakraujyste suserga beveik ketvirtadalis 3 metų vaikų, iki 20 proc. moterų. Ypač dažnai geležies stokos anemija diagnozuojama nėščioms moterims - net apie 50 proc. Tai ypač opi problema vaisingo amžiaus moterims, kadangi per mėnesines netenkama nemažai kraujo. Iš prigimties moters organizmas yra pritaikytas po menstruacijų atkurti hemoglobino kiekį. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai moterims mažakraujystę lemia ypač gausus kraujavimas arba ginekologinės bėdos - dėl gausių menstruacijų. Vyrams anemija arba mažakraujystė dėl geležies trūkumo pasitaiko rečiau. Iš viso pasaulyje geležies stokos anemija (mažakraujyste) serga apie 15 procentų žmonių.
Per didelis kiekis geležies organizme taip pat ne mažiau pavojingas kaip ir jo trūkumas. Gresia apsinuodijimas, kuris jaunesniems nei 6 metų vaikams gali būti ypač žalingas. Neigiamas geležies pertekliaus poveikis kyla dėl to, kad organizmas nepašalina jo pertekliaus. Geležis iš organizmo gali išsiskirti tik su krauju, todėl senstant organizme kaupiasi jos atsargos, ypač vyrų organizme. Moterų organizme iki klimakterinio periodo geležies atsargos dažniausiai yra normalios. Klimakteriniame periode jos pradeda didėti ir kaupiasi taip pat, kaip ir vyrų organizme. Reikia žinoti, kad geležies pasisavinimą didina gyvūniniai baltymai.
Profilaktika arba susirgus mažakraujyste
Profilaktiškai ar susirgus mažakraujyste patariama vartoti dilgėlių, gysločių lapų, žemuogių lapų arbatą. Šaltalankio, juodųjų serbentų, erškėčių uogas, vynuoges, bananus, pomidorus- lygiomis dalimis sumaišius morkų, burokėlių, ridikų sultis, išgerti po stiklinę 1-2 kartus per dieną.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros