Drėgnuoju ir šaltuoju metų laiku sloga ir varvanti nosis yra dažna mūsų palydovė. Įprastos slogos simptomai dažniausiai po 5 dienų pranyksta, tačiau kartais pabrinkusi nosies gleivinė uždaro įeigas į sinusus, tuščias ertmes išsidėsčiusias kauluose aplink nosį ir skystis iš gleivinės kraujagyslių pradeda skverbtis į veido daubą. Tuomet prasideda sinusų uždegimas, pasireiškiantis bendru negalavimu, karščiavimu, slogavimu, pūlių tekėjimu iš nosies, skruostų patinimu, akiduobių ir kaktos skausmais.
Sinusitas gali būti virusinės, bakterinės ar grybelinės kilmės. Dažniausiai sinusų infekcijas sukelia virusai, kurių tinkamai negydant šis uždegimas komplikuojasi atverdamas kelią bakterijoms ir grybeliams, kuomet prasideda sudėtingesnis sinusitas. Tad labai svarbu pastebėjus pirmuosius sinusito simptomus nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris įvertins jūsų sveikatos būklę, laiku paskirs tinkamą gydymą ir užkirs kelią komplikacijoms.
Virusų sąlygotas sinusitas gydomas tiesiog simptomus lengvinančiais ir karščiavimą malšinančiais vaistais. Tuo tarpu bakterijų ir grybelių sukeltam sinusitui gydyti jau būtini antibiotikai ar antigrybeliniai vaistai. Bakterinė infekcija sinusuose įtariama, kuomet ligai būdingi simptomai trunka ilgiau nei savaitę ir įprastiniai nosiaryklės uždegimui gydyti medikamentai nebepadeda. Tokiu atveju dažniausiai skiriami antibiotikai, efektyviai naikinantys įprastines sinusitą sukeliančias bakterijas - Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus ir Streptococcus pyogenes. Taip pat simptomų palengvinimui dažnai skiriama ir gleives skystinančių vaistų. Kartais sinusitą gali sukelti ir kitos, nei anksčiau minėtos bakterijos ar grybeliai. Taip dažniau atsitinka žmonėms su nusilpusia imunine sistema ir imlesniems įvairioms infekcijoms.
Skiriamas ūminis ir lėtinis sinusitas. Ūminis arba trumpalaikis sinusitas paprastai trunka ne ilgiau nei 4 savaites. Tuo tarpu ilgiau nei 12 savaičių besitęsiantis ar kelis kartus per metus pasikartojantis sinusitas vadinamas lėtiniu. Jį gydyti jau yra kiek sudėtingiau ir gydymas trunka ilgiau. Be antibiotikų terapijos dažnai paskiriami ir purškiami ar geriami kortikosteroidai, mažinantys nosies ertmės uždegiminius procesus ir paburkimą.
Dažnai besikartojant lengviems sinusų uždegimams tikslinga būtų atlikti ir alerginius testus. Išsiaiškinus galimus alerginus ir pašalinus alergijos priežastį, dažniausiai išnyksta ir alerginiai sinusitai. Be to, sinusito priežastimi gali būti ir nosies polipai, augliai ar ligos, trikdančios normalų gleivių judėjimą.
Svarbu nepamiršti, kad negydomas sinusitas gali sukelti sudėtingas komplikacijas, kuomet infekcija gali išplisti į smegenis, sukeldama pvz. meningitą. Taip pat galimos ir kitos komplikacijos - kaulų osteomielitas, akių uždegimas. Komplikacijoms vėlgi mažiausiai atsparūs asmenys su nusilpusia imunine sistema, sergantys cukriniu diabetu ar kitomis lėtinėmis ligomis ir vartojantys imuninę sistemą veikiančius medikamentus, kuriems taikoma chemoterapiją.
Skiepų, padedančių išvengti sinusito kol kas nėra. Tačiau pagelbėti gali ir vakcinos nuo gripo ar pneumokokų. Būtent šių ligų komplikacija dažnai lemia uždegiminį bakterijų sukeltą sinusitą. Tiesa, šios vakcinos neapsaugo nuo grybelių sukelto sinusito.
Kaip palengvinti sinusito simptomus?
Kol sinusitas dar nėra užsitęses ir galima išvengti antibiotikų, nuslopinti varginančius simptomus galima ir namų sąlygomis. Kvėpavimą palengina drėgni ir šilti veido kompresai, ant veido dedant karštame vandenyje suvilgytą rankšluostį 5 - 10 min. Šią procedūrą galima kartoti kelis kartus per dieną.
Efektyvios gali būti ir šilto oro garų inhaliacijos. Tik svarbu nenaudoti vandens iš čiaupo, kuiame esančios bakterijos gali paskatinti bakterinės infekcijos komplikacijas. Į verdantį vandenį galima įlašinti ir kelis lašus eukalipto ar mėtų aliejaus, kurių garai taip pat turėtų palengvinti kvėpavimą.
Nosies plovimas sūriu druskos vandeniu taip pat padeda išplauti susikaupusias gleives ir bakterijas. Druskos tirpalų ar puškalų galima įsigyti vaistinėse ar pasigaminti namuose. Visgi, gamintis tokius tirpalus reikėtų labai atsargiai ir vėlgi svarbu naudoti distiliuotą ar bent jau virintą atvėsintą vandenį
Svarbu ir nepūsti nosies pernelyg stipriai, nes tai gali sąlygoti gleivių sugrįžimą atgal į sinusus ir juos blokuoti.
Gelomyrtol forte 300mg , Gelomyrtol 120mg, po 20 skrandyje neįrių minkštųjų kapsulių. Veiklioji medžiaga -mirtolis (Išgrynintų eukaliptų, saldžiųjų apelsinų, mirtų ir citrinų eterinių aliejų mišinio (66:32:1:1) distiliatas) Šis vaistinis preparatas skirtas atsikosėjimui, sergant ūmiu ir lėtiniu bronchitu, palengvinti bei sinusito simptomams lengvinti. Gelomyrtol skystina bronchų ir nosiaryklės sekretą bei pagerina jo šalinimą. Daugiau apie vaisto vartojimą ir galimą šalutinį poveikį rasite vaisto lapelyje.
Kokius maisto produktus rinktis?
Sergant sinusitu, kaip ir kitomis ligomis, labai svarbu ir tinkama mityba. Kai kurie maisto produktai gali palengvinti, o kiti, kaip tik dar labiau paskatinti sinusito simptomus.
Svarbiausia gerti pakankamai skysčių - tai padeda mūsų baltosioms kraujo ląstelėms ir imuninei sistemai kovoti su infekcija, suskystinti gleives ir taip palengvinti kvėpavimą. Žinoma, labai svarbu ir kokius skysčius geriame - reikia vengti saldžių gėrimų, cukrumi turtingų vaisių sulčių, o rinktis šiltus sultinius, arbatą ar tiesiog paprastą vandenį.
Labai svarbu praturtinti savo racioną natūraliu vitaminu A, kuris padeda apsaugoti ląstelių membranas ir formuotis reikiamos fiziologinėms gleivėms. Simptomus gali palengvinti ir vaisiai (tik atsargiai reikėtų vartoti citrusinius), medus, saikingas kalciu turtingų pieno produktų vartojimas. Visgi, kai kurios mokslinės studijos teigia, jog pieno produktai skatina gleivių kaupimąsi organizme, o to tikrai nenorime sinusito atveju, todėl pieno produktus reikėtų vartoti saikingai. Puikus kalcio šaltinis taip pat sardinės ir žaliosios daržovės.
Taip pat nemažai vertingų medžiagų ir vitaminų randama kiaušinių tryniuose, moliūguose, morkose, lapinėse salotose, pomidoruose, mango ir papajos vaisiuose. Uždegimą mažina ir omega-3 riebiosios rūgštys, kurių gausu laukinėse riebiose žuvyse. Svarbu tik, kad visi maisto produktai būtų ekologiški, neapdoroti pesticidais.
Gydomosiomis savybėmis pasižymi ir česnakas, kuriame gausu alil-tiosulfinato, pasižyminčio bent trumpalaikiu gleives skystinančiu poveikiu. Ananasuose gausu bromelaino, slopinančio sinusų uždegimą. Teigiama, jog krienai ar japoniškasis Wasabi taip pat padeda išvalyti sinusus, tačiau jų mokslinė nauda kol kas nėra įrodyta.
Iš prieskonių priešuždegiminėmis savybėmis pasižymi kurkuma, imbieras.
Žinoma, mityba vaistų tikrai neatstos, tačiau gali palengvinti sinusito simptomus ir suteiks energijos, o taip pat ir padės apsisaugoti nuo kitų infekcijų.
Ko reikėtų vengti?
Nepilnavertė mityba, toksinių cheminių medžiagų gausa ir nuolatinis stresas skatina ne tik sinusitą, bet ir visas kitas ligas. Tad svarbu visapusiškai stiprinti organizmą ir tinkamai maitintis, tačiau labiausiai derėtų vengti alkoholio, nes jis skatina nosies ertmės paburkimą. Taip pat reikėtų vengti miltinių ir saldžių gaminių, greitojo ir labai chemiškai apdoroto maisto, kuris gali skatinti ne tik sinusų uždegimą, bet ir jį sukeliančias alergines ar maisto netoliaravimo reakcijas.
Labai svarbu apriboti druskos vartojimą, nes ji skatina skysčių kaupimąsi ląstelėse ir audiniuose. Taip pat reikėtų apriboti pieno produktų, grybų, saldžių sulčių ir angliarūgšte prisotintų gėrimų vartojimą. Nereikėtų padauginti ir kavos bei kofeino turinčių gėrimų.
Derėtų susilaikyti ir nuo rūkymo, nes cigarečių dūmuose esančios medžiagos dirgina nosies membranas. Be to, nosies gleivinę gali dirginti netgi ir chloruotas baseino vanduo, kitose organizmo vietose esančios grybelinės infekcijos (pvz. pienligė), netgi amalgamo dantų plombos, iš kurių išsiskiria švinas, pažeidžiantis imuninę sistemą ir organizmas tampa pažeidžiamesnis infekcijoms.
Visgi, svarbiausia įsidėmėti, jog sinusitas - tai rimta liga ir gydymą būtinai privalo paskirti gydytojas. Be to, niekada nenaudokite jokių medikamentų ilgiau, nei nurodyta jų informaciniame lapelyje ar paskirta gydytojo. Tad išlikime sveiki šiais darganotais orais.
Agnė Malki
Rėmėjo apmokėta reklama
„Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai" „Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku"; „Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt."; |
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros