Žmogaus papilomos viruso infekcija: ką apie tai turime žinoti?
Atnaujinta: 2018-01-17

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje daug kalbama apie Žmogaus papilomos viruso (toliau - ŽPV) infekciją ir skaudžius jos padarinius, tačiau retas kuris su tuo nesusidūręs žino, kas tai yra, ir kaip nuo neigiamų padarinių apsisaugoti.  

 

Žmogaus papilomos virusas ir sukeliami pažeidimai

Žmogaus papilomos virusasŽPV infekcija - tai ŽPV sukeliami odos ir gleivinės pažeidimai įvairiose kūno vietose. ŽPV infekcija yra viena iš dažniausiai lytiniu keliu plintančių infekcijų, įvairių ŽPV tipų randama tiek vyrų, tiek moterų genitalijų gleivinėse, burnos ar kvėpavimo takų gleivinėse. Pastebima, kad ŽPV infekcija lytiniuose takuose aptinkama jau po pirmųjų lytinių santykių, jaunam žmogui vos pradėjus gyventi aktyvų lytinį gyvenimą.

ŽPV tipai pagal galimybę sukelti vėžinius susirgimus yra skirstomi į mažos, didelės ir itin didelės vėžio rizikos tipus. Pastarasis tipas sukelia pakitimus ląstelėse, kurie lemia vėžio išsivystymą.

Pastebima, kad skirtingose šalyse ŽPV paplitimas yra skirtingas. Tai lemia jaunimo seksualinio gyvenimo pradžios laikas, partnerių skaičius bei kiti veiksniai, kurie taip pat turi įtakos ir skirtingam ŽPV paplitimui, vertinant jį skirtingose amžiaus grupėse.

Patekęs į žmogaus organizamą ŽPV ląstelėse sukelia citolizę, latentinę bei lėtinę infekcijas, kurios ilgainiui gali lemti audinių supyktibėjimą.

Randama daugiau nei šimtas ŽPV genotipų, kurie infekuoja odą ar gleivinę įvairiose vietose. Ši infekcija sukelia epitelinio viršutinio odos ar gleivinės sluoksnio ląstelių pažeidimus. Ląstelės, užkrėstos ŽPV pakinta, spartėja jų dauginimasis ir ilgėja gyvavimo laikas. Kaip to pasekmė susidaro įvairios ataugos, pavyzdžiui karpos. Būtent dėl šio poveikio - gebėjimo sutrikdyti natūralų ląstelių gyvavimo ciklą, ŽPV yra siejamas su vėžinių susirgimų vystymųsi, laikytinas tam tikrų vėžio formų vienu iš veiksnių. Yra pastebėta ryški sąsaja tarp ŽVP susirgimų ir gimdos kaklelio vėžio išsivystymo, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad pastarąjį padarinį sukelia tik tam tikri ŽPV genotipai, o kaip papildomi veiksniai vėžio vystymąsi taip pat lemia ir tokie veiksniai kaip rūkymas, UV spinduliai, imuninės sistemos nusilpimas.

ŽPV ar ŽPV infekcija susijusi su tokių ligų kaip paprastosios ir/ar plokščiosios karpos, gleivinių papilomatozė, genitalijų smailiagalės kondilomis ir kt. Dažniausiai karpomis užsikrečia vaikai, kurie dažnai būna vietose, kuriose gausu kitų vaikų (darželiuose, mokyklose ir kt.), taip pat ŽPV infekcija serga jaunesnio amžiaus asmenys, gyvenantys aktyvų lytinį gyvenimą.

 

Žmogaus papilomos viruso priežastys

Žmogus, kuris yra užsikrėtęs ŽPV, šį virusą gali platinti ir kitiems. Virusas perduodamas kontaktiniu ar lytiniu keliu, taip pat iš motinos vaikui gali būti perduotas gimdymo metu. Daugeliui užsikrėtusiųjų simptomai nepasireiškia, todėl jie ir patys nežino, kad virusą nešioja ir perduoda kitiems. Kitai daliai užsikrėtusių simtomai pasireiškia kliniškai.

Užsikrėtus ŽPV tolesnė infekcijos eiga priklauso nuo daugelio veiksnių, tame tarpe ir imuninės sistemos reakcijos. ŽPV infekcija lytiniuose takuose ilgainiui gali išnykti arba lemti gerybinių gimdos kaklellio gleivinės pakitimų formavimąsi, o gali iš lėto nulemti ir infekuotų ląstelių pasikeitimą į piktybines, vėžio vystymąsi.

 

Žmogaus papilomos viruso simptomai

Kaip minėta, daugelis užsikrėtusiųjų simptomų gali ir nepajusti. Kitiems infekcija pasireiškia odos ataugomis - karpomis, kurios randasi įvairiose kūno vietose (dažniausiai rankų, pėdų, galvos srityse). Taip pat karpų gali atsirasti ir gleivinėse (burnos, lytinių organų, išangės srityse).

ŽPV pintant lytiniu keliu, kaip simptomas susidaro smailiagalių kondilomų (lytinių organų karpų) - rožinės ar odos spalvos išaugų, kurios formuojasi išorinių lytinių organų ar išangės srityse.

ŽPV diagnozuojama gydytojo apžiūros metu, kai pastebimi odos ir/ar gleivinės pakitimai. Siekiant aiškesnių rezutatų, gali būti atliekama ŽPV pakenktos vietos biopsija, gimdos kaklelio pokyčiai yra vertinami atliekant kolposkopiją.

 

Žmogaus papilomos viruso gydymas

ŽPV gydymas - tai ŽPV sukeltų padarinių likvidavimas. Karpos ir/ar lytinių takų kondilomos gali būti gydomos vietiniu būdu, panaudojant medžiagas, tirpdančias raginį odos sluoksnį. Tai gali būti įvairūs tepalai, kremai, pleistrai, imunomoduliatoriai. Chirurginiu būdu karpos yra šalinamos lazeriu, šaldant skystu azotu. ŽPV padariniams atsikartojant, yra taikomas bendras gydymas imunomoduliatoriais ir antivirusianiais vaistais, kartu stiprinant ir imunitetą.

Lytinių takų kondulomoms gydyti naujamas vietinis gydymas, o joms išplitus gali būti taikoma elektrokoaguliacija (prideginimas), šaldymas azotu, naikinimas lazeriu, taip pat ir chirurginis pašalinimas.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad dėl ŽPV susidarius lytinių takų kondilomoms, gydymo metu patartinas ir lytinio partnerio stebėjimas, o pastebėjus analogiškus pakitimus - ir gydymas. Liga gali kartotis, todėl ir po gydymo yra būtinas reguliarus stebėjimas, tikrinimas.

 

Žmogaus papilomos viruso prevencija

Norint išvengti nepageidaujamų ŽPV padarinių yra būtina užtikrinti gerą asmeninę higieną: dažnai plauti rankas, kojas, kasdien keisti apatinius, kojines, naudotis asmeniniu rankšluosčiu, lytinių santykių metu naudoti barjerines kontracepcines priemones. Riziką užsikrėsti ŽPV mažina ne tik saugus ir atsakingas lytinis elgesys bei atsitiktinių lytinių partnerių vengiimas, bet ir skiepai nuo ŽPV, kurie mažina riziką moterims susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Kita naudinga prevencijos priemonė - reguliari savalaikė gydytojo patikra ir savalaikis ŽPV sukeltų pakitimų gydymas.

sxc.hu nuotr.

Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai