Nenumaldomai artėjanti žiema iškelia naujų iššūkių: keičiasi mityba, produktai, šalčiams ruošiasi ir pats organizmas, kuris yra linkęs labiau kaupti atsargas. Net ir atsakingai besirenkant produktus bei stengiantis subalansuoti mitybą, žiemą ne visada pavyksta išlaikyti svorį nepakitusį. Kaip prisitaikyti prie gamtos iššūkių ir nepriaugti papildomų kilogramų?
Kodėl žiema pavojinga figūrai?
Mūsų organizmas - gamtos dalis, tad jis neišvengiamai reaguoja į sezoninius pokyčius gamtoje. Artėjant šaltajam sezonui organizmas ruošiasi: kaupia atsargas tam, kad sukurtų šildantį riebalinį sluoksnį, o taip pat esant reikalui, turėtų ir reikalingų atsargų.
Šaltuoju sezonu sunkiau išlaikyti kūno svorį nepakitusį.
Mitybą verčia keisti ir išoriniai veiksniai. Žiemą negauname tiek daug šviežių daržovių bei vaisių, tad subalansuotą mitybą išlaikyti yra sudėtingiau, nei, pavyzdžiui, vasarą. Taip pat žiemą, atvėsus orams, nesinori gerti pakankamai vandens, o pirmenybę teikiame šildantiems gėrimams, kuriuos dažnai norisi paskaninti tai grietinėle, tai gabalėliu cukraus ar šaukšteliu medaus.
Taip pat negalima pamiršti ir didžiųjų žiemos švenčių maratono, kuris neatsiejamas nuo didelio ir gausaus vaišių stalo. Taip, tai tik keletas dienų, tačiau prisimenant tai, kad organizmas atsargas yra linkęs kaupti, nes ir kelios atsipalaidavimo dienos gali turėti pasekmių.
Šaltasis sezonas taip pat nori nenori sumažina ir fizinį aktyvumą - tai natūrali organizmo reakcija, kuriai daugiau ar mažiau paklūstame kiekvienas. Vietoje aktyvios veiklos lauke tikrai mieliau praleisime vakarą prie židinio su gera knyga ir šildančiu pledu bei gardžiai viliojančiu kapučino kavos puodeliu.
Mitybos žiemą taisyklės
Dietologai ir mitybos specialistai žiemą nepataria griežtai riboti suvartojamo kalorijų kiekio. Organizmui būtina palaikyti šilumą, kaupti naudingąsias medžiagas ir išlaikyti imunitetą, todėl vadinamosios vieno produkto dietos arba ženkliai suvartojamų kalorijų kiekį sumažinantys mitybos režimai nėra geras pasirinkimas. Figūrą apsaugoti tokios dietos gal ir padės, tačiau vargu ar pavyks išvengti peršalimo, kosulio, pakilusios temperatūros, kas ilgainiui vistiek neigiamai atsilieps tiek organizmui, tiek bendrai savijautai.
Žiemą nepatariama griežtai riboti kalorijų skaičiaus.
Į žiemos pirkinių krepšelį visada turėtų pakliūti produktai, iš kurių paruošite neriebią, tačiau sočią sriubą, taip pat daržovės, citrusiniai vaisiai, košės, aliejai, pieno ir žuvies produktai. Žiemą organizmui reikalingos visos medžiagos, todėl visiškai išmesti riebalų iš raciono nepatartina. Jei vengiate riebių patiekalų, pakeiskite juos neriebiais paukštienos patiekalais, mėgaukitės žuvimi, jūros gėrybėmis, košes ir salotas būtinai paskaninkite natūraliais aliejais (pavyzdžiui, sėmenų aliejumi).
Nepamirškite, kad žiemą organizmas yra nusiteikęs gauti daugiau maisto, tad su žaliomis salotomis pietums vargu ar išsisuksite - alkis kankins jus iki darbo dienos pabaigos. Norint to išvengti reikėtų rinktis sočius patiekalus, tokius kaip tirštos sriubos, troškiniai. Jei vis dėlto renkatės salotas - valgykite jas su rupių miltų duonos gabalėliu ir taip ilgesniam laikui numalšinsite alkį. Taip pat žiemą prioritetą patartina teikti karštam maistui, kuris ne tik sušildo iš vidaus, bet ir yra lengviau virškinamas, todėl nesukelia sunkumo jausmo, kas ypač svarbu dienos metu.
Žiemos patiekalai
Vienas geriausių pasirinkimų žiemai yra sriuba. Sriubose, net ir mėsiškose, visada gausu daržovių. Be to, visose sriubose yra vandens, kuris padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą, sušildo organizmą. Sriuba gali būti tiek pagrindiniu patiekalu, tiek ir priedu prie pietų - tai jau priklauso nuo recepto. Sočiausios dažnai būna tirštos sriubos, kuriose gausu grūdinių kultūrų, arba trintos sriubos, kurios dažniausiai yra tirštinamos miltų arba bulvių pagalba. Antrasis variantas nėra labai tinkamas, jei nenorite padidinti suvartojamo kalorijų kiekio.
Antrajam pietų patiekalui idealiai tinka žuvis ir paukštiena. Šiuose produktuose gausu baltymų, o riebalų nėra daug (žinoma, reikia atkreipti dėmesį į paruošimo būdą), todėl žiemai jie itin tinka. Į valgiaraštį įtraukti žuvį itin rekomenduojama, nes joje esančios omega rūgštys teigiamai veikia organizmo imuninę sistemą, padeda išsaugoti energingumą.
Desertui ir užkandžiams puikiai tinka džiovinti vaisiai, riešutai bei švieži citrusiniai vaisiai. Pastaruosiuose gausu vitamino C, kuris taip pat padeda išvengti peršalimo ligų ir stiprinti imunitetą. Be to, citrusiniai vaisiai pasižymi šarminiu poveikiu skrandžiui, todėl vartojant juos po maisto yra teigiamai veikiama virškinimo sistema, organizmas greičiau susidoroja su maistu, greičiau veikia medžiagų apykaitos sistema.
Kava skatina skysčių organizme kaupimąsi.
Kaip apgauti apetitą?
Geras apetitas - žiemą taip pat nėra labai palankus, ypač, kai aplink tiek pagundų: šilta kava su grietinėle, kvapnūs imbieriniai sausainiai, įvairiaspalviai meduoliai ir dar daug visko... Taip, tai dalis žiemos žavesio, bet gerais dalykais reikia mėgautis retai, kitaip anksčiau ar vėliau ims kankinti kaltės jausmas.
Žiemą gaminant patiekalus dėkite į juos mažiau druskos. Druska padeda atsiskleisti produktų skoniams ir sujungia juos į vieną, išlaisvina maisto aromatą ir tiesiog padaro maistą skanesniu bei padidina riziką persivalgyti. Jei dėsite mažiau druskos, patiekalo skonis nenukentės, tačiau greičiau pajusite sotumo jausmą.
Prieš valgį išgerkite stiklinę vandens - taip suvalgysite mažiau. Valgant stenkitės mėgautis maistu, lėtai kramtyti, atrasti skonius. Valgymas - tai malonumas, todėl skirkite jam tam tikrą laiko tarpą. Valgant greitai arba tuo pačiu metu darant kitus darbus (pavyzdžiui, žiūrint televizorių ar maigant kompiuterį) suvalgoma daugiau maisto, nei yra būtina, o jo skonis lieka antrame plane, nes smegenys koncentruojasi ne į valgymo procesą, o į pašalinius darbus.
sxc.hu nuotr.
Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros