Kaip išvalyti vaiko ausis?
Atnaujinta: 2018-01-17

Anksčiau buvo liepiama vaikams ausis valyti su vatos pagaliukais, o dabar tai nerekomenduojama. Kodėl?

Ausų valymas pagaliukais

Valant ausis higieniniais pagaliukais atsinaujinančios epitelio ląstelės nustumiamos atgal į ausies landą būgnelio link. Kitaip tariant, ausims neleidžiama savaime apsivalyti. Be to, valant ausis su vatos pagaliukais galima greitai sužeisti ausies landos odelę, ypač jei vaikutis priešinasi valymui. Žinoma, valyti ar plauti ausis reikia, bet jokiu būdu negalima gremžti, stipriai spausti valant ausų krapštukais, negalima traumuoti ausies landos. Dėl stipraus valymo ausies odelė pažeidžiama, ir atsiranda palankesnės sąlygos ten patekti infekcijai ir prasidėti uždegimui.


Valant ausis pagaliukais - galima pakenkti.

 

Ausų plovimas

Yra specialių ausų priežiūros priemonių, kuriomis patys žmonės gali prasiplauti ausis. Tai įvairūs purškalai, apsaugantys nuo sieros kamščių. Tačiau ši procedūra neturėtų būti toks įprotis, kaip, tarkim, dantų valymas, nes ji nėra būtina. Parduotuvėse esančių ausims valyti skirtų krapštukų naudoti nerekomenduojama. Ausį reikėtų valyti rankšluosčiu, tiek, kiek pasiekia pirštas. To ir pakanka.

Viso žmogaus kūno epidermio atsinaujinimas vyksta epitelio ląstelėms augant nuo pamatinio jo sluoksnio išorės link, ausyje epitelio ląstelės auga nuo ausies būgnelio išorės link. Šis mechanizmas padeda ausiai išsivalyti savaime. Jei sieros yra sąlyginai nedaug, ji sudžiūsta ir pamažu pati ištrupa. O valant ausis ausų krapštukais, siera sustumiama dar giliau į ausį.

 

Kaip dažnai valyti ausis?

Ne tik kūdikiai, bet ir maži vaikai nemėgsta jokios „revizijos ir inventorizacijos" burnoje, nosyje, ausyse ir dėl to priešinasi. Nereikia valymu varyti mažyliams baimės. Užtenka ausis valyti kartą per 7-10 dienų. Ausų valymas nėra tokia būtina procedūra kaip dantų valymas.

Didesnius vaikus, kurie jau sąmoningai suvokia, kad ausis reikia valyti, reikia pamokyti po maudynių plonu rankšluosčiu (ne frotiniu) valyti tiek, kiek pasiekiama pirštu, kai ant jo yra rankšluostis ir valant stipriai nespausti, negremžti. Jeigu vis dar yra matomas sieros kamštukas, į ausį galima įpurkšti vaistinėse be recepto įsigyjamų tirpalų, kurie sierą suminkština ir suskystina.


"Vaxol" - paprastas ir efektyvus būdas suminkštinti ir natūraliai pašalinti ausų sierą alyvuogių aliejumi.

Sieros kamštis

Kai su išorinėje ausyje esančių riebalinių liaukų sekretu susimaišo besilupantis išorinis odos sluoksnis (epidermis) gali susiformuoti į sierą panašūs kamščiai arba tiesiog pamatomos įvairaus atspalvio rudai geltonos tąsios išskyros - ausies siera. Riebalinių liaukų sekretas saugo nuo dulkių, nešvarumų, bakterijų. Vieniems vaikams ir suaugusiems jos susidaro nedaug, kitiems atvirkščiai. Kai susidaro per daug, susiformuoja sieros kamštis. Kol kas nenustatyta, kodėl vieniems vaikams ir suaugusiems susiformuoja kamščiai, o kitiems - ne. Pastebima tik tiek, kad kamščiai gali susiformuoti tam pačiam asmeniui ne vienodai dažnai, pvz., kartais per 2, kartais per 4 savaites, o kartais ir kas 2 ar 3 mėnesius.

Sieros kamščiui būdingi šie požymiai: klausos susilpnėjimas (pvz., staiga atsiradęs prikurtimas), spaudimo, užgulimo ausyse jausmas, ūžesiai ausyse ir savos kalbos skambėjimas. Vaikams tai yra neįprasti dalykai ir ikimokyklinukai paprastai minėtų požymių nemoka nusakyti. Sieros kamštis gali atsirasti po vandens patekimo į ausį, nes maudantis ausies siera gali išburkti ir dėl to atsirasti kamštis.

Kaip naikinti sieros kamštį?

Įtariant, kad susiformavo sieros kamštis (atsirado jau minėti jo požymiai, tačiau vaikas nesloguoja, neturi temperatūros) pirmoji pagalba yra tirpalų, skystinančių kamštį, susipurškimas į ausį. Vandens lašinimas nepadeda, nes nuo jo sieros kamštis gali dar labiau išburkti. Vanduo nepadeda sierai ištekėti. Dar kartą kartoju - jokie krapštukai nevartojami, nes taip darant sieros kamštį galima nustumti gilyn į ausį, „prilipdyti" prie būgnelio, kad net ir gydytojui specialistui bus sunku jį nuvalyti. Jei susipurškus specialaus tirpalo, būklė per pusdienį nepagerėja, reikėtų kreiptis į ausų nosies gerklės ligų gydytoją.

Docentas Algimantas Vingras

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai