Nuo prikurtimo neapsaugotas nė vienas
Atnaujinta: 2018-01-17

Almutė Blaževičiūtė

Vyresnio amžiaus žmonių klausa nusilpsta natūraliai, tačiau prikurtimą įvairiame amžiuje gali sukelti ir ausų uždegimas, gretutinės ligos ar ilgalaikis triukšmas.

 

Gelbėja tik klausos aparatas

Sveikas žmogus šnabždesį girdi iš šešių metrų atstumo, o neprigirdinčiajam tampa sunku suprasti pašnekovo žodžius, jo kalba atrodo neaiški, erzinanti. „Prikursti gali ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės, tačiau pastariesiems klausa dažniausiai nusilpsta natūraliai. Mūsų ląstelės susidėvi ir neatsistato, tačiau kiekvienam tai įvyksta skirtingame amžiuje - vieniems anksčiau, kitiems vėliau. Tai priklauso nuo genų", -  pasakojo Centro poliklinikos Vilniuje gydytoja otorinolaringologė Dalia Maziliauskienė.

Ji pabrėžė, kad klausa neblogėja kiekvieną dieną - ji kinta pamažu. Kartais praeina ne vieneri metai, kol žmogus supranta, kad jis jau nebegirdi durų ar telefono skambučio. „Pagyvenusiems senjorams, kuriems klausa nusilpo dėl amžiaus, vienintelė išeitis yra klausos aparatas, sustiprinantis aplinkos garsus. Ligonių kasos juos kompensuoja, todėl kiekvienas neprigirdintis vyresnio amžiaus žmogus gali jį įsigyti", - nedelsti ir nesikankinti dėl suprastėjusios klausos skatino gydytoja otorinolaringologė. Klausos aparatas reikalingas, kai žmogus neprigirdi abejomis ausimis. Jeigu viena ausis veikia normaliai, lavinama ji gali kompensuoti atsiradusį trūkumą.

 

Sieros kamštis „užmūrija"

Nors kurtumas dažniau yra vyresnių žmonių sveikatos problema, dėl gretutinių ligų, ausų uždegimo, ilgalaikio triukšmo ar sieros kamščio susidarymo prikursti gali ir jaunesni. „Klausos sutrikimų priežastys pagal kilmę yra dvejopos: kai dėl tam tikrų ligų ar traumų pakenkiama ausies kaušeliui, vidurinei ir vidinei ausiai, arba - tai smegenų sričiai, kuri atsakinga už garso suvokimą", - paaiškino D.Maziliauskienė. Ausies kaušelyje, dar vadinamame išorine ausimi, gali susidaryti sieros kamščiai, trukdantys garsui patekti į tolesnes garso suvokimo sistemos dalis. Šis prikurtimas laikinas - pašalinus sieros kamštį, klausa atsistato. „Paprastai patys žmonės šiuos kamščius ir suformuoja, pernelyg uoliai valydami ausis kosmetiniais pagaliukais. Jie įstumia sierą giliau, ir taip ausį tarsi „užmūrija". Todėl geriau ausis valyti tik tiek, kiek pasiekiame pirštu", - patarė gydytoja otorinolaringologė. Po išsimaudimo ausis galima pašvarinti ir riebaliniais lašais, aerozoliais ar 1 proc. salicilo spirito tirpalu. Tačiau įstrigusį kietą sieros kamštį gali pašalinti tik gydytojas.

Apkursti galima ir pažeidus ausies būgnelį. „Jeigu stipriai pliaukštelėsi delnu ausį ar sužalosi būgnelį kosmetiniu pagaliuku, klausa gali suprastėti. Dažnai žmonės pamiršta, kad valo ausis pagaliuku, ir griebia suskambėjusį telefoną. Paprastai ausies būgnelis sugyja per mėnesį, todėl ir prikurtimas būna tik laikinas, tačiau kartais klausai pakenkiama negrįžtamai", - atsargumo mokė D.Maziliauskienė.


"Vaxol" - paprastas ir efektyvus būdas suminkštinti ir natūraliai pašalinti ausų sierą alyvuogių aliejumi.

Sukelia kitos ligos

Klausos sutrikimus gali sukelti ir uždegimas klausomojoje landoje ar vidurinėje ausyje. Jis išsivysto į ausį patekus infekcijai, bakterijai ar virusui. Ligoniai skundžiasi skausmu, pulsuojančiu ūžesiu bei pablogėjusia klausa. Gali patrūkti būgnelis ir atsirasti pūlingų, kraujingų išskyrų. „Jeigu pūliavimas kartojasi ir uždegimas užsitęsia, liga pereina į lėtinę formą, ir gali pažeisti vidinę ausį bei joje esantį klausos nervą", - įspėjo gydytoja otorinolaringologė. Vidinės ausies uždegimas pasireiškia ūžesiu, cypimu ir aidu ausyse. Jis niekada nesukelia skausmo, todėl kartais ligoniai nė nepajunta, kad jų klausa suprastėjo. Todėl pastebėjus šiam uždegimui būdingus simptomus, būtina nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją - kuo anksčiau paskiriamas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad klausą pavyks visiškai arba bent iš dalies atkurti.

Vidinės ausies uždegimas gali atsirasti ir sutrikus vidaus organų, kraujotakos ar centrinės nervų sistemos veiklai. „Viena iš svarbiausių prikurtimo priežasčių, ypač - vyresniame amžiuje, gali būti širdies ir kraujagyslių ligos, persirgti insultai, infarktai. Dėl jų sutrinka smegenų kraujotaka, ir žmogus pradeda prasčiau girdėti", - paaiškino D.Maziliauskienė. Išorinės ar vidurinės ausies uždegimas, gydytojui paskyrus antiuždegiminius vaistus, paprastai išgydomas ir klausa netrukus sugrįžta, tačiau jeigu sužalojamas klausos nervas ar smegenų žievė, pasveiksta tik trečdalis ligonių.

 

Priežastį ne visada nustato

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmogus atsikelia ryte ir suvokia nieko nebegirdintis. Priežastys gali būti įvairios - smegenų sumušimas, ūmus kraujotakos sutrikimas vidinėje ausyje, ausies būgnelio plyšimas, akustinės traumos. „Apie 15-30 proc. tokių atvejų sudaro vadinamieji idiopatiniai prikurtimai, kuomet priežasties negalime nustatyti. Bandome klausą atstatyti įvairiomis priemonėmis - kraujagysles plečiančiais vaistais, deguonies ar steroidinių hormonų terapija, tačiau ne visada tai pavyksta padaryti", - pripažino gydytoja otorinolaringologė.

Akustinę traumą gali sukelti stiprus triukšmas, būdingas technikai, naudojamai pramonėje ar žemės ūkyje (85-95 decibelų), garsus muzikos klausymas per ausines ar koncertų metu. „Dėl labai stipraus triukšmo pradeda spazmuoti kraujagyslės. Klausos nervo ląstelės yra ypatingai jautrios, todėl pakanka kelių sekundžių, kad, sutrikus kraujotakai, žūtų neuronai, ir klausa suprastėtų", - įspėjo D.Maziliauskienė. Staiga suprastėjus klausai, ji ragino nedelsti - kreipusis į gydytoją greičiau nei per savaitę, išauga tikimybė, kad klausa atsistatys.

 

Infoblokas:

Kaip išvengti kurtumo problemos

  • Venkite virusinių susirgimų, galinčių turėti įtakos klausos sutrikimams.
  • Jeigu nuolat dirbate itin triukšmingoje aplinkoje, nešiokite apsaugos priemones ir periodiškai darykite pertraukas, kad ausys pailsėtų nuo triukšmo.
  • Neklausykite nuolatos garsios muzikos per ausines - tai alina vidinę ausį.
  • Nevartokite ototoksinių antibiotikų, kenkiančių klausos nervui. Taip pat venkite alkoholio ir nikotino.
  • Nevalykite ausų vata ar krapštukais, galinčiais sustumti sierą gilyn į ausies landą ir užkimšti ausį. Geriau vartokite lašus, purškalus ar aliejus - suminkštėjusi siera prausiantis pati pasišalins iš ausies.
  • Vartokite vitaminus B, E ir ginkmedžio preparatus, mažinančius klausos sutrikimo galimybę.

Staiga atsiradus ausyje ūžesiui ar cypimui, nedelsdami apsilankykite pas gydytoją, nes šiuos simptomus gali sukelti vidinės ausies pažeidimai.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai