Konferencijos „synlab Lietuva“ metu pristatytas naujas kraujo tyrimas
Atnaujinta: 2018-01-17

Praėjusią savaitę sostinėje vyko didžiausio Europoje laboratorinių tyrimų tinklo „synlab" (naujas kompanijos SORPO vardas) organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija, kurios metu buvo diskutuojama aktualiais šiuolaikinės laboratorinės diagnostikos klausimais. Viena iš naujovių - kraujo tyrimas, padėsiantis išsiaiškinti skrandžio veiklos sutrikimus. 

Konferencijoje pranešimus skaitė kvalifikuoti Lietuvos specialistai, mokslininkai, lektoriai ir svečiai iš Šveicarijos, Suomijos bei Estijos. Konferencija prasidėjo Rainaro Aamiseppo, synlab generalinio direktoriaus Šiaurės šalyse ir Estijoje, kalba, kurioje renginio dalyviai buvo supažindinti su synlab koncepcija ir pagrindinėmis vertybėmis.

synlab vadovas pasidžiaugė, kad kompanijos įsikūrimas Lietuvoje - tikras pasiekimas mūsų šaliai. R. Aamiseppas pabrėžė, kad 60 % ligų Europoje diagnozuojamos laboratoriniais tyrimais, todėl tokių tyrimų svarba - didžiulė. 

Kraujo tyrimas GastroPanel - kas tai? 

Pirmosios konferencijos dalies vinimi tapo kraujo tyrimo GastroPanel, tiriančio pacientų skrandžio veiklos sutrikimus, pristatymas. Naują neskausmingą biožymenų tyrimą, kuris padeda užčiuopti pirmuosius dispepsijos ir skrandžio vėžio simptomus, pristatė profesorius Kari Syrjänenas iš Suomijos, vadovaujantis synlab klinikinių tyrimų skyriui. 

Milijonai žmonių pasaulyje, tarp jų ir lietuviai, kenčia nuo vis pasikartojančių, nereguliarių ar kasdienių nespecifinių skrandžio skausmų. Žmones kamuoja: 

  • diskomfortas pilve,
  • deginimas stemplėje,
  • sunkumo jausmas,
  • pykinimas,
  • pilvo pūtimas,
  • viduriavimas,
  • vėmimas. 

Anot K. Syrjäneno, klinikinėje praktikoje atrofinis gastritas paprastai patvirtinamas histologiškai, atliekant biopsiją endoskopijos metu. O tai - labai brangus tyrimas ir nemaloni procedūra pacientui. Daugelis skrandžio skausmais besiskundžiančių klientų, nepaisydami blogos savijautos, vengia kreiptis į medikus ir pasidaryti endoskopiją tiek dėl tyrimo kainos, tiek dėl nemalonių pojūčių. 

2012 m. suomių kompanija Biohit, bendradarbiaudama su gydytoju K. Sipponenu, pasiūlė daug paprastesnį tyrimą GastroPanel, kuris padėtų nustatyti skrandžio atrofiją, bendrinę skrandžio veiklą, padidintą riziką susirgti skrandžio vėžiu, opalige. 

Keturi tyrimai viename

Konferencijoje paaiškinta, kad tyrimas GastroPanel - tai keturi tyrimai viename. T. y. ištiriama keturių fermentų veikla: pepsinogeno I (PGI), pepsinogeno II (PGII), gastrino-17 ir Helicobacter pylori (IgG). 

Pacientui, kurį domina tyrimo GastroPanel metodika, būtina suvokti pepsinogeno (toliau - PGI) funkciją. PGI - tai neaktyvus virškinimo fermentas, kurį išskiria skrandžio ląstelės. Jis, veikiamas druskos rūgšties, tampa aktyviu fermentu pepsinu, kuris virškina baltymus. PGI yra sintezuojamas tik skrandžio kūno gleivinėje, o pepsinogenas II gali būti sintezuojamas ne tik kūno, bet ir prievarčio (antruminėje) skrandžio dalyje. 

Tyrimo GastroPanel paskirtis - skrandžio sutrikimų nustatymas 

GastroPanel skirtas visiems suaugusiesiems, turintiems nusiskundimų skrandžio veikla. Jis taip pat taikomas pacientų, turinčių sumažėjusį skrandžio rūgštingumą ir kuriems reikalinga gastroskopija, nustatymui. GastroPanel taip pat taikomas H. pylori ir atrofinio gastrito diagnostikai. Šis tyrimas gali nustatyti vitamino B12 deficitą, skrandžio ir dvilykapirštės opos bei skrandžio vėžio rizikas. 

Pacientų nusiskundimai gali būti tiek funkcinio pobūdžio, tiek susiję su žarnyno problemomis. Vienu ar kitu atveju gydytojas, įvertinęs tyrimo GastroPanel rezultatus, sprendžia dėl tolimesnio ištyrimo ir gydymo. Naujojo tyrimo rezultatai pacientui pateikiami aiškiai, kartu su tyrėjo išvada. 

Norintiesiems pasidaryti tyrimą GastroPanel, K. Syrjänenas pateikė rekomendacijas. 

  • 4 val. prieš tyrimą reikėtų nevalgyti, negerti ir nerūkyti.
  • Vieną dieną prieš tyrimą draudžiama vartoti preparatus, neutralizuojančius skrandžio sulčių sekreciją (Magnesium Milk, Rennie, Gaviscon ir t. t) ir saugančių gleivinę (Alsuclar, Antepsin).
  • Vieną savaitę prieš tyrimą negalima vartoti preparatų, inhibuojančių skrandžio sulčių sekreciją - ranitidino (Esophex, Ranil, Ranimex, Zantac), famotidino (Famotidin, Pepcid, Pepcidin), protonų siurblio inhibitorių (Lansoprazol, Lanzo, Zolt, Losec, Nexium, Pariet, Gastreix, Panzor). 

Jei skrandžio srityje jaučiate pasikartojančius skausmus, raginame apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti. Nedelskite!

Kamilė Kogstaitė, portalas „MedGuru.lt"

www.sorpo.lt, www.synlab.com, www.synlab.lt informacija

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai