Kvėpuok lengvai - inhaliacija kas tai?
Atnaujinta: 2018-01-17

Kvėpuok lengvai

Ar inhaliacija yra tik medikų reikalas? Ką mes žinome apie inhaliacijas? Kokios jos būna? Kuo jos skiriasi? Tikrai dažnam iš mūsų klientų kyla vienas ar kitas klausimas. Vaistinės prekės www.efarma.lt bando atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus šia tema.

Kvėpuok lengvai - inhaliacija kas tai?

Inhaliacijos būna dviejų tipų - garinės ir aerozolinės.

Garinės inhaliacijos yra paviršinės, todėl pranašesnės ir efektyvesnės įvairių kvėpavimo ligų profilaktikai ir gydymui yra aerozolinės inhaliacijos, kurios vykdomos inhaliatorių pagalba, todėl toliau kalbėsime tik apie aerozolines.

Aerozolyje esančios vaistinės dalelės lengvai, greitai ir giliai patenka į kvėpavimo takus, gausiai nusėda ant trachėjos, stambiųjų bronchų, bronchiolių bei alveolių paviršių. Tokiu būdu aerozolių dalelės  prasiskverbia į gilesnius kvėpavimo takų gleivinės sluoksnius. Greitėja plaučių kraujo ir dujų apykaita, padidėja įkvepiamo oro tūris ir skatinami epitelio virpamieji judesiai, mažinamas bronchų lygiųjų raumenų tonusas, spazmai, gerėja sekreto pasišalinimas iš bronchų.

Aerozolinės inhaliacijos metu inhaliuojamas tirpalas beveik visai nepatenka į kraują, skrandį, kepenis, todėl neturi tokio  pašalinio poveikio, kaip geriami vaistai (turima omenyje tokie vaistai, kaip antibiotikai, hormonai ar kiti cheminiai vaistai) ar jų injekcijos. Aerozolinių inhaliacijų efektas greitas, palengvinamas kvėpavimas, spazmai, pagerinamas atsikosėjimas, greičiau pašalinami kvėpavimo takuose esantys nereikalingi dirgikliai, alergenai ar bakterijos.

Sergant peršalimo, virusinėmis ligomis, bronchine astma ar kitomis kvėpavimo takų ligomis rekomenduojame aerozolines inhaliacijas tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams, taip pat suaugusiesiems ir pagyvenusiems žmonėms.

Pagrindinį terapinį aerozolio poveikį lemia inhaliacijai vartojami tirpalai. Jie gali būti naudojami gydomieji arba profilaktiniai. Gydomieji tirpalai - gydytojo paskirti vaistai (adrenalinas, eufilinas, salbutamolis, hydrokortizonas, ambroksolis ar kiti gydytojo paskirti vaistai). Profilaktiniai tirpalai rekomenduotini - druskos tirpalas (NaCl), jūros druskos tirpalas, mineralinis vanduo, augalinių ekstraktų vandeniniai arba spiritiniai tirpalai, praskiedus juos druskos tirpalu arba švariu virintu šaltinio ar filtruotu vandeniu. Tirpalai inhaliacijoms naudojami kambario temperatūros (jokiu būnu ne karšti), jokiu būdu nenaudoti sirupų ar kitų tirpalų, kurie turi saldiklių. Aliejiniai tirpalai aerozolinėms inhaliacijoms netinka. Eterinius aliejinius tirpalus naudokite tik garinėms inhaliacijoms arba tiesiog patalpoms gaivinti, dezinfekuoti naudojant aromatų difuzorių ar aromatinę lempą.

Kaip minėjome, aerozolinėms inhaliacijoms naudojami inhaliatoriai, kurie paprastai būna dviejų tipų - kompresoriniai ir ultragarsiniai. Nepriklausomai nuo inhaliatoriaus tipo, inhaliuojamo tirpalo aerozolinės dalelės gaminamos maždaug 3 mikronų dydžio, o inhaliacijos greitis gali būti nuo 0,25ml. iki 0,5 ml. suinhaliauojamo tirpalo per minutę. Tai reiškia, kad greitesniu inhaliatoriumi reikia inhaliuoti 3-5 min. per kartą, o lėtesniu - atitinkamai ilgiau. Paminėtina, kad greitesni inhaliatoriai turi galingesnį kompresorių, kas sukelia didesnį, ne visada malonų prietaiso garsą. Dažniausiai ūminiu periodu yra inhaliuojama nuo 3 iki 5 kartų per parą, bet esant gydytojo ar vaistininko nurodymams galima ir dažniau.

Kompresorinių inhaliatorių veikimo principas - į vaistų talpyklėlę įpilamas norimas inhaliuoti tirpalas (5-7 ml), kompresorius pučia orą, kuris per šlangelę (ji jungia kompresorių su vaistų talpyklėle), padalina inhaliuojamą tirpalą į labai smulkias aerozolines daleles. Šios aerozolinės inhaliuojamo tirpalo dalelės įpurškiamos į kvėpavimo takus, kur nusėda ant kvėpavimo takų  gleivinės. Taip gleivinė sudrėkinama, mažinami spazmai, gerinamas atsikosėjimas. Prie vaistų talpyklėlės tvirtinasi vienas iš pasirenkamų antgalių - vaikiška kaukė, suaugusio kaukė, burnos antgalis, nosies antgaliukas.

Ultragarsinių inhaliatorių veikimo principas- ultragarso - aukšto dažnio virpesių pagalba (2,4 Hz)  - inhaliuojamas tirpalas padalinamas į smulkias daleles ir ultragarso pagalba jos įpurškiamos į kvėpavimo takus. Skirtumas nuo daugumos kompresorinių inhaliatorių - ultragarsiniai inhaliatoriai labai tyliai veikia, tačiau kiekvieną kartą inhaliuojant reikia 25ml. vandenuko pašildyti iki 30oC, o vaistams skirtas indelis dedamas virš vandens atskirai. Taip pat manoma, kad  kai kurių vaistinių preparatų veikliąsias medžiagas (pvz. antibiotikų) ultragarsas suardo. Šiuo inhaliatoriumi pravartu naudoti augalinių ekstraktų inhaliacijas, o taip pat jis tinka ir grožio procedūroms.

Įsigijus inhaliatorių, visada atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją ir naudokite taip, kaip joje nurodyta.

P.S. Prašome žiūrėti Inhaliatoriaus Omron kompresorinis Comp AIR TM (NE-C28P) naudojimosi video pavyzdį.

Platus inhaliatorių pasirinkimas - internetinėje EFARMOS vaistinėje www.efarma.lt

Kvėpuok lengvai - inhaliacija kas tai?

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai