Vasarai priartėjus prie pabaigos jau pradedame ilgėtis šiltų saulėtų dienų, o ruduo asocijuojasi su darbu bei rutina. Nors ir gyvename mieste, urbanizacija žmogaus gyvenimo ritmo visiškai atriboti nuo gamtos dėsnių nepajėgia - atėjus rudeniui pakinta ir mityba, kuri turi įtakos bendrai savijautai, nuovargiui bei darbingumui. Paprasti mitybos patarimai rudeniui padės išlaikyti energiją ir gerą nuotaiką netgi subjurus orams, apsisaugoti nuo rudeninės depresijos, kuri vien dėl sezonų kaitos stipriau ar silpniau paveikia beveik kiekvieną. Į savo lėkštę dėkite tinkamus produktus ir galėsite džiaugtis nesibaigiančia energija bei puikia nuotaika!
Kaip maistas veikia nuotaiką?
Smegenyse nuolat vyksta įvairūs procesai, kurie lemia tiek bendrą savijautą, tiek ir nuotaikų kaitą. Kad maistas turi įtakos smegenų veiklai sužinome dar ankstyvoje vaikystėje, kai mamos stengiasi įsiūlyti kokį nors sveiką produktą ir nepamiršta paminėti, kad jo naudos: gerina atmintį, padeda mokytis, turi daug reikalingų vitaminų ir kt. Girdėta, tačiau kodėl užaugę visa tai pamirštame?
Nereikia būti biochemijos profesoriumi, kad žinotume, kokius produktus rinktis savijautai rudenį pagerinti. Viena reikalingų medžiagų, kuriai tenka svarbus vaidmuo kovojant su rudeniniu tinguliu ir prasta nuotaika, yra serotoninas. Jis veikia smegenis ir dalyvauja perduodant signalus iš vienos jų vietos į kitą, tad galima sakyti kad veikia visas sritis, kurios atsakingos už nuotaiką, darbingumą, seksualinę energiją, dėmesio sukaupimą ir daugelį kitų dalykų. Tolygus serotonino veikimas ir tinkamo jo balanso palaikymas užtikrina vidinę ramybę ir gerą emocinę būklę, padeda susidoroti su streso poveikiu ir mėgautis malonumais. Serotoninui gaminti yra reikalinga aminorūgštis triptofanas, kurią gauname su maistu. Jos turi tokie produktai kaip mėsa, riešutai, žuvis, kiaušiniai ir pieno produktai, tad jų vartojimas padės išvengti dirglumo, miego sutrikimų ir energijos trūkumo.
Imuniteto stiprinimas
Atėjus rudeniui atvėsta orai, būdingas vėjuotas ir lietingas oras, todėl dažnai nuotaiką gadina įvairios kilmės peršalimai ir jų sukeliami padariniai: sloga, galvos, akių skausmas, nosies užgulimas ir kt. Visa tai ne tik neigiamai veikia bendrą emocinę savijautą bet ir mažina darbingumą, o su peršalimo bakterijomis kovojantis organizmas nėra toks energingas.
Norint išvengti šių rudenėjančio oro padarinių pats laikas iš anksto pasirūpinti savo imunine sistema. Rudens pradžioje galime mėgautis šviežiu metų derliumi, tad pasirūpinkite, kad kasdieniame racione būtų šviežių vaisių bei daržovių, kurie suteiks organizmui reikalingų vitaminų. Jei manote, kad su maistu gaunamų medžiagų imuniteto stiprinimui nepakaks rinkitės žolelių arbatas: ežiuolė padės sustiprinti imunitetą ir paskatins limfocitų gamybą, o ženšenio šaknis padidins atsparumą išorės veiksniams.
Rudeniop nepamirškite pasimėgauti ir bičių produktais - jie kupini naudingų vitaminų ir mineralų, pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Medus bei kiti bičių produktai taip pat teigiamai veikia ir odą bei plaukus, tad praturtinus jais savo mitybą būsite ne tik sveiki, bet ir gražūs.
Vitaminai
Tai klasikinis sveikos mitybos patarimas, kurio turėtumėte nepamiršti laikytis ištisus metus. Daugiausiai vitaminų gauname iš šviežių, termiškai ir chemiškai neapdorotų produktų, tad jei dvejojate dėl pasirinkimo tarp konservuotų ir šviežių daržovių, neabejotinai pirmenybę suteikite pastarosioms.
Gerai nuotaikai tiesiog būtinas vitaminas C, kuris veikia kaip antioksidantas ir padeda apsisaugoti nuo bakterijų, gerina imunitetą bei skatina geležies įsisavinimą. Gauti daugiau vitamino C rudenį visai paprasta. Vienas iš būdų - paskaninti maistą šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, petražolėmis ar laiškiniu česnaku. Taip pat nepamirškite rinkti ir uogų bei vaisių: obuolių, slyvų, erškėtuogių ir kt.
Rudenį dažnai susiduriame su padidėjusia įtampa: darbe padidėja krūviai, vaikai pradeda eiti į mokylas ir darželius, miestą supančioja transporto spūstys... Su visu stresu susidoroti padeda efektyvi organizmo veikla, kuriai būtinas magnis ir B grupės vitaminai. Šių vitaminų gauname su tokiais produktais kaip žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai, mėsa, skaiduliniai produktai. Nervinę įtampą padeda įveikti vitaminas B6, kuris taip pat skatina ir serotonino sintezę, taigi pilnavertė mityba užtikrina darnią smegenų veiklą ir procesus.
Mėgaukitės maistu
Savo meniu sudėliokite atsakingai, tačiau nepamirškite atsižvelgti ir į kitus jums svarbius aspektus. Jei skaičiuojate kalorijas ar laikotės dietos, rinkitės mažiau kalorijų turinčius produktus arba sveikesnius maisto paruošimo būdus (pavyzdžiui, vietoje kepimo rinkitės virimą garuose ar troškinimą). Juk jei pavalgysite sveikai ir gausite naudingų medžiagų, tačiau graušite save dėl kalorijų skaičiaus - naudos bus nedaug.
Iš savo meniu nepašalinkite mėgstamų produktų. Jei reikia, tiesiog sumažinkite jų kiekius arba smaguriaukite rečiau. Rudeninė depresija susijusi su prasta nuotaika ir pablogėjusia emocine būkle, nusivylimais, todėl jei atimsite iš savęs mėgstamus patiekalus, geros nuotaikos net ir sveikiausia mityba, deja, nepridės.
sxc.hu nuotr.
A. Daugvilaitė
Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros