Motyvacija: kaip ją atrasti?
Atnaujinta: 2018-01-17

Aušra Daugvilaitė

motyvacijaKiekvienas turime tikslų ir siekių, stengiamės juos įgyvendinti, bet staiga visi norai ima ir dingsta. Motyvacija - tai energija, varanti mus į priekį, skatinanti veikti. Jai sumažėjus apima abejingumas, mažėja suinteresuotumas, o viskas aplink tampa nuobodu, pilka ir nyku. Tokia savijauta ilgainiui paveikia mūsų gyvenimą: vis labiau tolstame nuo pradinio taško, kuriame stengėmės pasiekti savo tikslus ir įgyvendinti svajones. Kuo ilgiau ši būsena užsitęsia, tuo daugiau poveikio ji mums turi. Kodėl motyvacija slopsta ir kaip ją vėl susigrąžinti?

 

Gyvendami mes kuriame, atliekame įvairius darbus. Visa tai atlikti mums padeda motyvuotumas, nes be jo nepadarytume visiškai nieko. Tiesa, reikia atkreipti dėmesį, kad visiškas motyvacijos praradimas egzistuoti gali tikriausia tik teoriškai, nes dalis motyvacijos, kuri siejama su gyvybinių poreikių (pavyzdžiui, būsto ar maisto poreikio) patenkinimu, atsakomybe už vaikus ar šeimą ir panašiai, išlieka visada. Vis dėlto gerai savijautai ir pilnaverčiam gyvenimui vien tokios motyvacijos nepakanka. Turime turėti susidomėjimą tuo, ką darome, imtis atitinkamų veiksmų ir juos atlikti efektyviai, galiausiai - tikėti tuo, ką darome. Natūralu, kad įkvėpimas, kurį dar prieš savaitę stipriai jautėme, šiandien netikėtai ėmė ir užgeso, o gyvenimas, rodos, visiškai prarado „skonį". Prie savijautos pasikeitimo prisideda ir sunki savijauta, energijos trūkumas. Suprasti, kad mus nuvylė ir dėl kokių priežasčių savijauta pasikeitė nėra taip paprasta, tačiau ne būtinai kiekvienas turime būti psichologu, kad sau padėtume.

 

Motyvacijos svyravimas

Motyvaciją galima prilyginti svyruojančioms svarstyklėms: ant kurios lėkštelės padėsite daugiau, į tą pusę svarstyklės ir nusvirs. Norint išsiaiškinti, kaip šias svarstykles valdyti, pirmiausiai reikia su motyvacija susipažinti iš arčiau.

Motyvacija - tai iš vidaus kylantis jausmas, energija, kuri veikia žmonės nuo ankstyvos kūdikystės iki gilios senatvės. Pirmiausia motyvacija siejama su būtinybe tenkinti savo poreikius: dar būdami maži suvokiame, kad turime kažką padaryti, jog patenkintume troškulį ar alkį, vėliau aiškiai žinome savo norus ir suvokiame veiksmus, būtinus jiems pasiekti. Žmogui augant ir formuojantis asmenybei motyvacija apima vis daugiau įvairių interesų ir nutolsta nuo siauros poreikių tenkinimo apimties. Mūsų norai tampa sudėtingesni, vieni jų yra būtinybė, o kiti - tik nerealistinės svajonės. Gebame surikiuoti savo siekius, suskirstyti juos pagal prioritetinę eilę, pasirinkti veiksmus, kuriais sieksime to, ko norime, pasirinkti tinkamą laiką ir kt. Poreikius veikia įvairūs veiksniai: socialinė padėtis, komforto poreikis, pripažinimo ar turtų troškimas, meilė, galia, šeima. Visa tai tarytum įpareigoja veikti ir išsaugoti savo energiją.

Mūsų poreikiai, nulemti aplinkos dažnai yra nusižiūrėti iš kitų. Pasvarstykite, ar tikrai norėtumėte sportinio automobilio jei gyventumėte vienkiemyje, iki kurio veda siauras duobėtas miško keliukas? Tikriausiai ne. Tačiau dabar gyvenant mieste ir stebint sportinius automobilius vairuojančius draugus bei kolegas nejučia ir patys tokio užsimanome. Ilgainiui tai tampa didesniu ar mažesniu siekiu. Vis dėlto žmonės, turintys tą patį poreikį nebūtinai vadovaujasi tomis pačiomis vertybėmis. Jei Jonas mėgsta greitį ir nori sportinio automobilio, kad galėtų greičiau nuvažiuoti į reikiamą vietą, Tomui ši mintis gali būti visai nesvarbi - galbūt toks automobilis jam tebūtų įvaizdžio dalimi, o štai Tadui apskritai sportinio automobilio nereikia, bet jis jį pirks, kad pritaptų prie aplinkinių. Iš šio pavyzdžio matome, kad motyvacija kiekvienu atveju yra skirtinga, nors siekiamas tikslas, duodantis impulsą jai atsirasti, ir tapatus. Tikslas turi būti tikras, atitinkantis mūsų poreikius ir vertybes, priešingu atveju gali sukelti nusivylimą (tikėtina, kad taip nutiktų Tado atveju).

 

Kur dingsta motyvacija?

Motyvacija yra mums labai svarbi, todėl jai sumažėjus atrodo, kad viskas aplink tapo nebeįdomu ir nuobodu. Šis procesas nevyksta staiga, nors kartais ir gali taip atrodyti. Iš tikrųjų motyvacija nesąmoningai sukuriame iš daugelio savo gyvenimo detalių, tad taip pat daug veiksnių prisideda ir prie jos sumažėjimo. Šiuos veiksnius galima sąlyginai suskirstyti į išorinius bei vidinius.

Išoriniai motyvacijos veiksniai

  • staigūs asmeninio ar profesinio gyvenimo pokyčiai;
  • nusivylimas, skausmingas praradimas;
  • skatinimo, stimuliavimo praradimas;
  • daugybės rūpesčių susikaupimas;
  • pareigų ir atsakomybės trūkumas arba perteklius.

Vidiniai motyvacijos veiksniai

  • savo galimybių pervertinimas;
  • vertybinės sistemos kaita;
  • sunkumai ir kliūtis siekiant patenkinti pagrindinius gyvybinius poreikius.

Motyvacijos sumažėjimą taip pat dažnai sukelia sau neatsakyti klausimai dėl ateities, neužtikrintumo ir nepasitenkinimo jausmas, didelis nenoras susitaikyti su vykstančiais pokyčiais, priešinimasis jiems.


Kaip susigrąžinti motyvaciją?

Norint pasinaudoti savo vidiniais ištekliai ir sužadinti energiją, reikia reguliariai sau užduoti esminius klausimus. Turite apmąstyti ir tiksliai žinoti tai, ko jums šiandien labiausiai reikia, kas jums svarbiausia, kas teikia daugiausiai džiaugsmo. Apgalvokite, ar jūsų siekiai ir norai iš tikrųjų atitinka vidines vertybes, kaip galėtumėte sumodeliuoti ir pakeisti savo gyvenimą, kad jis būtų toks, kokio iš tikrųjų norite. Jei kažkas neduoda jums ramybės, sukelia nemalonias emocijas ar tiesiog neteikia pasitenkinimo iškart mąstykite, kaip galėtumėte šią situaciją pakeisti, o ne laukite savaiminių pokyčių ar kaupkite nusivylimą. Pokyčių nereikia bijoti ir jie nebūtinai turi būti dideli. Viską darykite mažais žingsneliais - net iš pirmo žvilgsnio visiškai nereikšmingu atrodantis pasikeitimas gali sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą.

motyvuoti save

Nepamirškite, kad investicijos visada atsiperka, tad investuokite į save: leiskite sau pailsėti, gražiai apsirengti, mėgautis savo pomėgiais. Kad ir kur beeitumėte, kad ir ką bedarytumėte pasirūpinkite, kad jaustumėtės maksimaliai patogiai (tiek fiziškai, tiek emociškai), atsisakykite jus varžančių rėmų, kurie riboja jūsų norą veikti.

Žmogus savaime yra linkęs į pažangą ir tobulėjimą, todėl kai viskas atrodo nyku tereikia prisėsti ir apmąstyti tai, kas vyksta. Pasitikėkite savimi ir būkite sau atviras, emocijas ir jausmus atidėkite į šalį ir įvertinkite susiklosčiusią situaciją objektyviai. Sugalvosite ne vieną būdą kaip galite pakreipti gyvenimą kita linkme, o tai sužadins norą ir vėl judėti į priekį.

sxc.hu nuotr.
A. Daugvllaitės tekstas

Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai