Nevaisingumas - tai šeimos negalėjimas susilaukti palikuonių, kuris gali būti nulemtas tiek vyro, tiek moters. Ši problema opi ir skaudi visuomenėje, apie ją dažnai vis dar vengiama viešai kalbėti, vyrauja požiūris, kad negalėjimas susilaukti vaikų yra susijęs su moterų nevaisingumu. Iš tikrųjų tai nėra tiesa: moksliniu požiūriu šeima nevaisinga laikoma tada, kai moteris gyvendama su vyru reguliarų lytinį gyvenimą ir nevengdama nėštumo per vienerius metus nepastoja. Tyrimai rodo, kad nevaisingų šeimų skaičius sudaro nuo 10 iki 20 procentų, tačiau tik pusę tokių atvejų lemia moterų nevaisingumas. Vyrų nevaisingumas sudaro apie 40 procentų, o 10 procentų atveju nevaisingi yra abu sutuoktiniai.
Vyrų nevaisingumo priežastys
Vyro nevaisingumo priežastys gali būti labai įvairios, tačiau net apie pusei pacientų konkrečios priežasties nustatyti nepavyksta. Nors pasireiškia skirtingai, visais atvejais nevaisingumas yra susijęs su spermos kokybe, kuri dėl įvairių faktorių suprastėja. Prastos spermos kokybės priežastimi gali būti:
- sėklidėse negaminami spermatozoidai;
- infekcija;
- sėklidžių nenusileidimas;
- spermatozoidų funkciją sutrikdančių antikūnų gamyba;
- sėklidžių vėžys;
- karščiavimas;
- stresas;
- žalingi įpročiai: rūkymas ir alkoholio vartojimas.
Šios priežastys lemia nepakankamą ir nekokybišką spermatozoidų gamybą, kuri yra viena dažniausių vyrų nevaisingumo priežasčių. Priklausomai nuo šią būklę lėmusių veiksnių, dalį pacientų galima išgydyti, tačiau tam pirmiausia reikalingi vyro nevaisingumo tyrimai.
Vyrų nevaisingumo tyrimai
Dėl vyraujančių stereotipų vyrai dėl nevaisingumo tyrimų kreipiasi tik tada, kai partnerei nevaisingumo priežasčių nerandama. Vis dėlto neištyrus vyro moteriai neturėtų būti atliekamos tokios sudėtingos procedūros kaip pertubacija, endometriumo biopsija, histerosalpingografija ir kt.
Vyro nevaisingumo tyrimas pradedamas nuo gyvenimo anamnezės, kurios metu siekiama išsiaiškinti problemos vystymosi eigą: ligas, kuriomis yra sirgęs ar serga vyras, buvusias lytinių organų traumas, kadangi tai gali būti nevaisingumo priežastimi, seksualinio aktyvumo kokybę, vartotus medikamentus (ar buvo vartoti b blokatoriai, citostatikai), buvusias operacijas, darbo sąlygas (ar tekę dirbti su įvairiais tirpikliais, sunkiaisiais metalais ir pan.), žalingus įpročius.
Apžiūrint gali būti nustatomi įgimti lytinių organų defektai, nesusiformavę lytiniai organai, vyriško plaukuotumo nebuvimas (neauganti ar blogai auganti barzda, horizontali gaktos plaukuotumo linija, tiesi gaktos plaukų linija). Svarbu įvertinti vyro balsą, raumenų išsivystymą, kūno riebalų pasiskirstymą. Taip pat yra atliekamas hormonų tyrimas kraujyje.
Tiriama vyro sperma, įvertinamas spermatozoidų kiekis, jų forma, judrumas.
Atliekama sėklidžių, antsėklidžių echoskopija, įvertinamas dydis, konsistencija, kraujotaka.
Kartais tenka atlikti sėklidės biopsiją, kad galima būtų įvertinti spermatogenezę.
Vyrų nevaisingumo gydymas
Nevaisingų vyrų gydymas priklauso nuo nevaisingumą sukėlusios priežasties ir yra kompleksinis - tam naudojamos įvairios priemonės ir metodai. Vyrų nevaisingumą paprastai gydo urologai arba andrologai, kurie atsižvelgdami į tyrimų metu gautus rezultatus parenka tinkamiausias gydymo priemones. Pavyzdžiui, vyrui, kurio sperma yra pakitusi dėl uždegimo, skiriamas antibakterinis gydymas. Kai kuriuos lytinių organų defektus, kraujagyslių pakitimus galima gydyti chirurginiais metodais. Sutrikusi sėklidžių funkcija gydoma hormonais (androgenais, gonadotropinais).
Tam tikros gydymo priemonės padeda ir esant oligospermijai - mažam spermatozoidų skaičiui. Tokiu atveju apvaisinimui gali būti naudojama „pagerinta" sperma - filtruojant ar kitais būdais padidinant veiklių spermatozoidų kiekį 1 ml. Sumažėjus vyro vaisingumui, gali būti naudojamas ir apvaisinimas mėgintuvėlyje (ekstrakorporinis apvaisinimas), kuris gerokai padidina galimybes susilaukti palikuonių, nors pačios nevaisingumo problemos ir nesprendžia.
Vyrams, kuriems yra lytinio akto impotencija (vyro normalios lytinės funkcijos sutrikimas, lytinė bejėgystė), gali padėti psichologo konsultacijos, potenciją gerinantys medikamentai (sildenafil), gali būti implantuojami įvairūs implantai.
Daugeliu atveju vyrų nevaisingumą galima išgydyti, tačiau tai įmanoma ne visada. Tokiais atvejais gydytojai siūlo kitus problemos sprendimo metodus, tokius kaip apvaisinimas donoro sperma, jei vyro vaisingumo atstatyti neįmanoma, o moteris yra vaisinga. Tai atliekama tik specializuotose įstaigose, kur yra sukaupta, genetiškai ir kitais požiūriais ištirta donoro sperma. Procedūrai atlikti yra vartojama natyvinė arba šaldyta donoro sperma.
Vyrų nevaisingumo profilaktika
Gydant įvairius susirgimus bei negalavimus profilaktika atlieka itin svarbų vaidmenį, nes leidžia nustatyti problemą ankstyvu jos pasireiškimo laikotarpiu. Laikas taip pat svarbus ir gydant vyrų nevaisingumą: laiku kreipiantis į gydytoją galima nustatyti ir tinkamai gydyti tokius, vėliau skaudžias pasekmes turėsiančius, sutrikimus kaip vaikų ar paauglių vystymosi atsilikimas.
Viena iš nevaisingumo priežasčių yra žalingi įpročiai: rūkymas, nesaikingas alkoholinių gėrimų vartojimas. Nors amžius vyrų vaisingumui įtakos turi nedaug, bėgant laikui jis yra neigiamai paveikiamas žalingų įpročių bei netinkamo gyvenimo būdo padarinių. Tad sveikas gyvenimo būdas taip pat yra prevencinė priemonė vyro vaisingumui užtikrinti. Kita vyrų nevaisingumo priežastis yra įvairios patirtos lytinių organų traumos. Siekiant apsisaugoti nuo šio veiksnio padarinių patariama atkreipti dėmesį ir į aprangą: reikėtų vengti pernelyg aptemptų drabužių ir rinktis laisvesnius, kurie sumažina lytinių organų traumavimo galimybę.
Vaisingumui neigiamą įtaką turi ir citotoksiniai medikamentai, todėl ligoniams, kuriems yra reikalingas gydymas jais patariama iš anksto pagalvoti apie ateitį. Tokiems ligoniams ateityje planuojantiems susilaukti palikuonių gydytojai rekomenduoja konservuoti spermą spermos banke.
Sxc.hu nuotr.
Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros