Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, vadovaudamasis 2013 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis keliautojams, atnaujino rekomendacijas ,,Dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis". Rekomendacijas keliautojams PSO parengia kiekvienais metais.
Šių rekomendacijų tikslas - apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų bei užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių.
Dažniausiai keliautojai skiepijami nuo geltonojo drugio, hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, poliomielito, meningokokinės infekcijos, difterijos, stabligės. Daugumą vakcinacijų reikia periodiškai kartoti tam, kad būtų išlaikytas apsauginis imuniteto lygis. PSO Strateginė patariamoji imunizacijos ekspertų grupė (SAGE) pateikė išvadą, kad viena geltonojo drugio vakcina užtikrina pakankamą apsaugą nuo geltonojo drugio infekcijos visam gyvenimui, ir kad revakcinacija kas 10 metų, kaip buvo rekomenduojama anksčiau, nėra būtina. Ši SAGE išvada yra labai svarbi šalims, kurios priskiriamos endeminėms geltonojo drugio teritorijoms, nes tai leis joms iš naujo apsvarstyti vakcinacijų planavimą. Taip pat tai labai svarbu vyresniems nei vienerių metų keliautojams, kadangi vykstant į endemines geltonojo drugio teritorijas yra reikalaujamas skiepą nuo šios infekcijos patvirtinantis sertifikatas.
Geltonasis drugys - tai ūmi virusinė hemoraginė liga, perduodama per užsikrėtusius uodus, kurie paplitę 44-iose atogrąžų šalyse Afrikoje ir Amerikoje. Ligos pradžia primena gripą: prasideda karščiavimas, raumenų skausmai, parausta veido ir kaklo oda. Po paros dviejų ligonio būklė pagerėja, atslūgsta karštis. Vėliau prasideda kraujavimas iš nosies, žarnyno, skrandžio, atsiranda gelta. Vykstant į tam tikras šalis skiepytis nuo geltonojo drugio privaloma, į kitas - tik rekomenduojama.
Sėkmingai įgyvendinant pasaulinį poliomielito laukinio viruso išnaikinimo planą 2013 m. sutrumpėjo šalių, į kurias vykstant PSO rekomenduoja keliautojams revakcinuotis poliomielito vakcina, sąrašas. Endeminėms poliomielito šalims tebepriskiriamos: Afganistanas, Pakistanas ir Nigerija.
Pastaraisiais metais keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti tymais, ypač neskiepytiems asmenims, kadangi besitęsiantys tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos šalių. PSO rekomenduoja prieš kelionę į svečias šalis paskiepyti vaikus dviem tymų vakcinos dozėmis, o paaugliams ir suaugusiems, abejojantiems dėl savo imuniteto, pasiskiepyti bent viena vakcinos doze. Neskiepytiems ar nepilnai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytiems keliautojams turėtų būti pasiūlyta pasiskiepyti ir kitomis, paprastai vaikystėje įskiepijamomis, vakcinomis (pvz., kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, hepatito B).
Daugiau informacijos apie rekomenduojamus ar privalomus skiepus ruošiantis kelionei, jums suteiks gydytojas, įvertinęs galimus kelionės rizikos veiksnius bei sveikatos būklę ir sudarys individualų skiepų planą.
Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4-8 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikia laiko. Tačiau net jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurioms ligoms imunitetas formuojasi greičiau.
Rekomendacijas galima rasti čia.
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Aušra Lileikytė
http://www.ulac.lt informacija
sxc.hu nuotr.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros