Kaip gydomas cukrinis diabetas
Atnaujinta: 2022-02-20
  • kaip gydomas cukrinis diabetas
  • insulino naudojimas sergant diabetu

Justina Kabakaitė

Cukrinis diabetasNaujoji visuotinė epidemija, pasak medikų, paskutiniu metu yra cukrinis diabetas. Žmonės masiškai serga šia liga ir vis daugėja atvejų, kai pacientai šios ligos įveikti nesugeba. Visame pasaulyje šia liga serga apie 100 mln. žmonių. Lietuvoje - 54 000, apie 350 iš jų yra vaikai. Kas tai per klastinga liga ir kodėl jos paplitimas pasaulyje toks didelis? Ar diabeto diagnozė lygi mirties nuosprendžiui? O gal jos galima išvengti? Gydytojai teigia, jog daugumą cukraligės atvejų galima ne visiškai įveikti, bet smarkiai „apgydyti", jei tik žmonės sugebėtų reguliuoti savo gyvenimo būdą ir ugdytų stiprią valią.

 

Cukrinio diabeto tipai

Cukriniu diabetu arba cukralige vadiname ligą, kuri sutrikdo riebalų, baltymų ir angliavandenių apykaitą organizme. Taip atsitinka dėl nepakankamo insulino kiekio. Dėl insulino stokos kraujyje pakinta cukraus kiekis: jis tampa arba per didelis, arba per mažas. Sklando nuomonės, jog cukraligė yra paveldima nepagydoma liga. Tačiau tai netiesa. Paveldėtai šia liga serga vos 5 proc. žmonių, kurių organizmas dėl tam tikrų priežasčių negamina ar gamina nepakankamai insulino. Tai vadinamasis pirmojo tipo cukrinis diabetas. Antrojo tipo cukrinis diabetas yra tokia liga, kurią dažniausiai žmonės „užsitarnauja" savo gyvenimo būdu. Antrojo tipo cukralige dažniausiai serga žmonės, kurie nuolat linkę persivalgyti, mažai sportuojantys ir nedaug laiko praleidžiantys gryname ore. Teigiama, kad dažniausiai II tipo diabetu serga vyresni nei 40 metų žmonės, dažniausiai nutukę, patiriantys daug streso ir valgantys nesveiką maistą. Kad antrojo tipo cukraligė yra visiškai nepaveldima kategoriškai teigti negalima. Kai kurie atvejai gali išsivystyti taip pat dėl paveldėto imuniteto insulinui, tačiau didžiausią įtaką daro išoriniai faktoriai.

Ligos požymiai greičiau atsiranda pirmuoju tipu sergantiems žmonės, o sergantiems antruoju tipu simptomai gali pasirodyti ir po kelių metų. Tačiau ankščiau ar vėliau yra pastebimi šie cukraligei būdingi simptomai:

  • Nuovargis, silpnumas,
  • Padidėjęs apetitas,
  • Krentantis svoris,
  • Gausus šlapinimasis,
  • Dažnas troškulys,
  • Sutrikusios mėnesinės,
  • Raumenų skausmas,
  • Ilgai negyjantys sužeidimai,
  • Dažni infekciniai susirgimai,
  • Problemos su potencija,
  • Lytinių organų niežulys,
  • Odos niežulys,
  • Suprastėjusi rega,
  • Dažnas pykinimas, pilvo spazmai.

 

Kaip gydytis?

Kadangi liga atsiranda dėl gliukozės kiekio pakitimo kraujyje, pagrindinis uždavinys norint įveikti diabetą ir turėtų būti tinkamo cukraus kiekio palaikymas. Sergant pirmojo tipo diabetu beveik visais atvejais ligoniams yra skiriamas insulinas, kadangi jo organizmas gamina nepakankamai arba visai negamina. Šį gydymo būdą būtina derinti su fiziniu aktyvumu, mitybos priežiūra. Ligoniams, sergantiems antrojo tipo diabetu, dažniausiai skiriama tam tikra dieta, tuomet palaipsniui prie jos pridedamas aktyvus fizinis krūvis, antidiabetiniai medikamentai, insulinas. Sergant cukriniu diabetu labai svarbu prižiūrėti savo gyvenimo būdą ir mitybą.

insulino naudojimas sergant diabetu
Sergant pirmojo tipo diabetu beveik visais atvejais ligoniams yra skiriamas insulinas.

 

Diabetinė dieta

Nesvarbu kurio tipo cukriniu diabetu sergate - tai sisteminė liga, kuri pažeidžia visą organizmą. Ligoniams sutrinka visų medžiagų apykaita, todėl labai svarbu derinti maistą ir tinkamai maitintis. Dažnai pacientai, sužinoję, kad serga cukriniu diabetu, labai išsigąsta, jog reikės atsisakyti daug maisto teikiamų malonumų. Tai ypač skaudu smaližiams. Panikuoti nederėtų, nėra griežtos dietos, tačiau būtina maitintis sveikai. Tinkamai apie tai pasidomėję, suprasite, jog nėra taip jau blogai.

Pirmiausia, ką reikia žinoti - kokios maisto medžiagos turi daug cukraus. Jų kiekį racione teks smarkiai sumažinti arba jų visiškai atsisakyti. Ne visiems žinoma, tačiau į šį sąrašą įtraukiamas ne tik pats cukrus ir saldikliai, bet ir alkoholis, riebalai, sultys ir gazuoti gėrimai. Sergant cukralige geriausia valgyti daug skaidulų turintį maistą: tai žalios daržovės, švieži vaisiai, nerafinuoti grūdai, makaronai, mėlynės, cinamonas. Taip pat naudinga gerti maisto papildus su magniu ar chromu. Labai svarbu, kad maistas būtų ne tik sveikas, bet ir dažnas bei įvairus. Lengviausia palaikyti sveiką mitybą maitinantis pagal žinomą sveikos mitybos piramidės principą. Ji pataria vaisius, daržoves ir duonos gaminius vartoti kelis kartus per dieną, pieno produktus, mėsą ir riebalus kasdien, tačiau labai saikingai, o ypač riebų maistą ir saldumynus vartoti kuo įmanoma rečiau.

Labai svarbu, kad mitybą derintumėte su fiziniu aktyvumu. Sergantiems cukralige, o ypač antrojo tipo, specialistai pataria aktyviai sportuoti kiekvieną dieną, geriausia su laiku didinti krūvį ir ilginti treniruotės laiką. Tai nereiškia, kad turite užsiimti profesionaliomis sporto šakomis, kartais pakanka važinėjimosi dviračiu, greito vaikščiojimo. Svarbiausia, kad kūnas judėtų ir būtų aktyvus.

Taip pat nederėtų pamiršti, kad sergant cukriniu diabetu reikia ne tik nuolat galvoti, ką valgote, bet ir tikrinti savo cukraus kiekį kraujyje. Tai geriausia daryti kelis kartus per dieną. Lietuvos diabeto asociacijos skelbiamos štai tokios cukraus normos kraujyje:

Prieš pusryčius 4,4 - 6,7

Prieš pietus 3,9 - 6,1

Valandą po valgio 8,9 ir mažiau

Dvi valandos po valgio 6,7 ir daugiau

Popietę (tarp 14 - 16 val) 3,9 ir daugiau

Glikuotas hemaglobinas mažiau nei 7 proc.

Kodėl verta gydyti cukrinį diabetą? Nes tai labai pavojinga liga ir nepaisant gydytojo nurodymų gali atsirasti įvairios sunkios šios ligos komplikacijos:

  • Kraujagyslių pažeidimai,
  • Nervų sistemos pažeidimai,
  • Širdies veiklos sutrikimai,
  • Inkstų nepakankamumas,
  • Padidėjusi infarkto rizika,
  • Angina, burnos uždegimai.

 

Gyvenimas šalia diabeto

Cukrinio diabeto visiškai išgydyti dar nėra įmanoma, todėl pacientai, sužinoję tokią diagnozę, dažnai patiria šoką. Reikia atsiminti, kad nors tai ir nepagydoma liga, tačiau tinkamai kontroliuojama ji tikrai netrukdo gyventi. Jei Jūsų šeimoje ar aplinkoje yra žmogus, sergantis cukralige, labai svarbu žinoti, kaip su juo bendrauti ir elgtis. Tinkamai prižiūrimas, vertinamas ir branginamas ligonis kitaip ima žiūrėti į save ir savo ligą. Sergantysis pirmiausia turi pats susitaikyti su liga ir tinkamai ją suprasti. Taip pat pranešti apie ją savo draugams ir aplinkiniams bei paaiškinti, kad šia liga negalima užsikrėsti. Jei Jūsų šeimos narys serga cukralige, pirmiausia turite pamiršti nesutarimus ir gyventi bendradarbiaudami. Jokiu būdu nereikia jam per daug nuolaidžiauti ar atvirkščiai - nuolat priminti apie mitybą ir vaistus. Sergantysis turėtų gyventi tokį patį gyvenimą kaip ir visi, tačiau nepamiršti kontroliuoti savo ligos. Tai tik paties ligonio reikalas.

Gali atsitikti taip, kad liga pakeis sergančiojo charakterį, nuotaikas. Reiktų žinoti, kad taip gali atsitikti ir jokiu būdu nepulti žmogaus kaltinti, menkinti jį dėl ligos. Svarbiausia yra palaikymas ir artimųjų supratimas bei meilė. Tuomet tikėtina, kad ligonio savivertė nenukris, jis kaip tik bus motyvuotas stipriau kovoti su šia liga.

 

Kai vaikas serga diabetu

Mūsų šalyje kas 15 gyventojas serga cukralige, taigi kartais nutinka, kad ši liga pasikėsina ir į mažųjų sveikatą. Dažniausiai vaikai serga pirmuoju diabeto tipu, tačiau kartais pasitaiko net abiejų tipų požymiai. Tai vadinama hibridiniu diabetu. Jei vaikas ima dažnai šlapintis, sutrinka regėjimas, krinta svoris, jis nebegali susikaupti, dažnai vemia, vertėtų pasitikrinti pas gydytojus. Tai klastinga lėtinė liga, todėl geriausia apie ją sužinoti kuo ankščiau. Gydytojai pastebi, kad vienas iš ryškiausių diabeto simptomų vaikams - šlapimo nelaikymas miegant. Nepamirškite, kad vaikui gyventi su šia liga yra gerokai sunkiau nei suaugusiems, kadangi jam dar svetima disciplina. Išmokti valgyti tik tai, ką galima ir tam tikru laiku gali kainuoti nemažai pastangų. Todėl vaikams, sergantiems cukriniu diabetu, šeimos, o kartais ir specialisto, pagalba yra labai reikalinga ir svarbi.

 

Necukrinis diabetas

Tai labai reta liga. Jungtinėse Amerikos Valstijose ji nustatoma vos vienam iš 25 000 gyventojų. Tai toks sutrikimas, kai organizmas nebesulaiko vandens. Todėl necukrinis diabetas pirmiausia pasireiškia didžiuliu troškuliu ir labai dažnu šlapinimusi. Centrinio tipo necukrinis diabetas nustatomas tuomet, kai smegenyse esanti liauka nebegamina hormono, sulaikančio vandenį. Dažniausiai tai nutinka po didelių traumų, infekcijų, vėžio, chirurginės smegenų operacijos. Nefrogeninės kilmės necukrinis diabetas nustatomas dėl paveldimumo ar kai kurių vaistų vartojimo, pvz., amfotericino B, ličio preparatų. Dažniausiai gydoma preparatais arba bandoma įveikti ligą, kuri sukėlė necukrinį diabetą.

Nors diabetas yra neužkrečiama liga, ji jau sukausčiusi apie 5 proc. visų pasaulio gyventojų. Negana to, kai kurie tyrimai teigia, kad kas 15 metų šia liga sergančių žmonių skaičius padvigubėja. Gydytojai rūpinasi, kad žmonės apie diabetą dažnai žino tik tiek, jog tai liga, kuria sergant negalima vartoti cukraus. Tačiau yra ir daugiau aspektų, kuriuos dera žinoti apie cukraligę. Propaguojant sveiką gyvenimo būdą galima ne tik nutolinti ligos komplikacijas, bet ir apskritai užkirsti kelią ligai.

 

sxc.hu nuotr.

Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai