Knarkimas ir su juo susiję miego sutrikimai
Atnaujinta: 2018-01-17

knarkimo gydymasMilijonai žmonių visame pasaulyje, tiek moterys, tiek vyrai, kenčia nuo knarkimo. Knarkimas yra ne tik erzinantis dalykas ir daugeliui porų sunkus išbandymo kantrybe testas, bet ir nemenkas pavojus žmogaus sveikatai, kadangi gali būti pavojingos ligos Obstrukcinės Miego Apnėjos vienas iš simptomų.



KAS SUKELIA KNARKIMĄ

Miego metu atsipalaiduoja viršutinių kvėpavimo takų raumenys, susiaurėja spindis ir sutrinka normalus kvėpavimas. Dėl išaugusio spaudimo ir pasikeitusio įkvepiamo oro srauto dažnio, minkštosios dalys (minkštasis gomurys ir liežuvėlis) pradeda vibruoti. Taip atsiranda tipiškas knarkimo garsas. Knarkimas taip pat labai priklauso nuo amžiaus ir lyties. Vyresnio amžiaus žmonės ir vyrai knarkia dažniau. Atkreipkite dėmesį į žemiau išvardintus knarkimą sukeliančius rizikos faktorius:

  • Viršsvoris
  • Alkoholio vartojimas prieš miegą
  • Tabakas, migdomieji ir raminantieji vaistai
  • Miegojimas ant nugaros
  • Įvairaus tipo nuovargis
  • Perdžiūvusi nosies gleivinė
  • Iškrypusi nosies pertvarta (sulaužyta nosis)

Knarkimas

NEGYDOMO KNARKIMO RIZIKA

Stiprus knarkimas gali turėti rimtų padarinių sveikatai. Knarkiantis žmogus prabunda nepailsėjęs ir irzlus, ilgainiui blogėja atmintis, iškyla depresijos grėsmė, gali pradėti varginti nemiga ir mieguistumas dienos metu, lytinės veiklos sutrikimai. Jei kurį nors tam tikrą laiko tarpą negirdime knarkiančiojo, tai jau pavojaus signalas. Kvėpavimas sustoja, ir vėl atsistato labai gerai pažįstamu „pjaunančiu garsu". Jei kvėpavimas nutrūksta daugiau nei 5 kartus per valandą ir kiekvienas kartas trunka ilgiau nei 10 sekundžių, galima konstatuoti sunkų kvėpavimo sutrikimą, vadinamą Miego Apnėjos Sindromu (MAS) (angl. Sleep Apnea Syndrome). Priklausomai nuo dažnumo ir laikotarpio, deguonies tiekimas organizmui labai sumažėja. MAS paveikti žmonės, skundžiasi:

  • nuovargiu dienos metu
  • susilpnėjusia koncentracija
  • nuotaikų svyravimais, dirglumu

Ir tai tik keletas iš paminėtų simptomų. Komplikacijų sąrašą taip pat papildo padidėjęs kraujo spaudimas, aritmija, miokardo infarktas, insultas, depresija ir sutrumpėjęs gyvenimo laikas. Dažnai apnėjos kamuojamas žmogus užmiega darbe arba net vairuodamas automobilį. Nustatyta, kad žmonės, sergantys miego apnėja, daug dažniau sukelia autoavarijas nei nesergantys.

Vokietijoje atlikti epidemiologiniai tyrimai parodė, kad kas penktas suaugęs žmogus knarkia, o žmonių nuo 40-ties iki 60-ties amžiaus grupėje, knarkiančių populiacija siekia net 60%. Obstrukcinė Miego Apnėja (OMA) ( angl. Obstructive sleep apnea (OSA) serga maždaug nuo 2-jų iki 4-ių procentų visos Vokietijos populiacijos, t.y. apie 2 - 3 milijonus žmonių. Dėl nepakankamos informacijos sklaidos apie šią ligą, tik maždaug 5% knarkiančiųjų žino sergą OMA. Sergantysis gali ir nepastebėti ligos simptomų, tačiau šeimos nariai turėtų suklusti pastebėję nuotaikos ar elgesio pokyčius, o lovos partneriui pastebėjus kvėpavimo pauzes miego metu nedelsiant paskatinti kreiptis į gydytojus.

Kanrkimo gydymas

GYDYMO BŪDAI

Tikslias knarkimo priežastis gali nustatyti tik gydytojas. Jei būtini išsamesni tyrimai, pacientai turi būti siunčiami į Miego sutrikimų centrą naktiniams polisomnografijos tyrimams, būtina nosies-ausų-gerklės specialisto apžiūra. Galimus gydymo terapijos būdus pacientams skiria gydytojas, atsižvelgdamas į individualius paciento poreikius ir esamus sveikatos sutrikimus. Paprastai pacientams skiriamas nuolatinio teigiamo oro slėgio aparato CPAP (continuous positive airway pressure) terapija. Kai kuriais atvejais skiriamas chirurginis gydymo būdas, taikoma pozicinė terapija.

MIEGO APNĖJOS ISTORIJOS PRADŽIA IR EIGA, PIRMASIS CPAP TYRIMAS

1837 m. Čarlzas Dikensas (Charles Dickens) savo knygoje „Pomirtiniai Pikviko klubo užrašai"(Tyto alba; 2007 m., Vilnius; vertėjas: Juozas Butėnas ISBN kodas: ISBN 978-9986-16-578-1; The Posthumous Papers of the Pickwick Club) neabejotinai apibūdino pirmąjį miego apnėja sergantį pacientą. Vienas iš knygos herojų buvo apibūdinamas taip, „...ant dėžės sėdėjo storas, raudono veido vaikinas, labai apsnūdęs."   1918 m. Seras Viljamas Osleris (William Osler) įvedė terminą „Pikvikietis" (Pickwickian) nutukusių ir nuo perdėto mieguistumo kenčiančių pacientų apibūdinimui. 1956 m. Dr. Burvelas (Dr. Burwell) su kolegomis įvedė terminą „Pikvikiečio Sindromas" (Pickwickian Syndrome) dideliam nutukimui, padidintam mieguistumui, kurį lydi kvėpavimo sutrikimai ir širdies nepakankamumas, apibūdinti.   1965 m. grupė prancūzų tyrinėtojų, Dr. Gastautas (Dr. Gastault) su kolegomis, pastebėję, kad pacientai „Pikvikiečiai" patiria pasikartojančias kvėpavimo pauzes miego metu, pradėjo tyrinėti tai, ką mes šiandien vadiname Obstrukcine Miego Apnėja (OMA) ir atrado tris skirtingus apnėjų tipus. Tuo remdamiesi, Dr. Kulas (Dr. Kuhlo) su kolegomis (1969 m.) pastebėjo, kad tokiems pacientams žymiai pagerėja po tracheostomijos operacijos. Taip ir buvo nustatyta, kvėpavimo pauzių (apnėjų) priežastis, t.y. viršutinių kvėpavimo takų kolapsas (uždarymas) miegant.   1978 m. Dr. Džonas Remersas (Dr. John Remmers) su kolegomis ištyrė sąsajas tarp miego, krūtinės kvėpavimo raumenų ir viršutinių kvėpavimo raumenų padidėjimo/atsipalaidavimo, kas ir veda prie viršutinių kvėpavimo takų kolapso, o lygiagrečiai ir prie obstrukcinės miego apnėjos.   1981 m. Dr. Sulivanas su kolegomis (Drs. Sullivan, Berthon-Jones, Issa ir Eves) iš Australijos publikavo pirmąją ataskaitą apie miego apnėja sergančių pacientų gydymą pastoviu teigiamu slėgiu (angl. continuous positive airway pressure CPAP). Šis atradimas tapo pagrindiniu ir sėkmingiausiu iki šiol taikomu obstrukcinės miego apnėjos gydymo būdu. Ši pirmoji Dr. Sulivano ir jo kolegų ataskaita sukėlė milžinišką laviną tyrinėjimų, kurie daug palčiau atskleidė miego apnėjos atsiradimo priežastis, epidemiologiją ir geriausius gydymo būdus.

Profesorius Kolinas Sulivanas ir pirmojo CPAP išradimas


Profesorius Kolinas Sulivanas (Colin Sullivan) pirmąją CPAP sistemą pasaulyje išrado dirbdamas Royal Prince Alfred ligoninėje Sidnėjuje, Australijoje, 1981 m.
1979 m. dauguma jo tirtų pacientų buvo smarkiai knarkiantys. Jis pastebėjo, kad jie turi apnėją ir įtarė, kad ir kiti knarkiantys gali kentėti nuo apnėjos. Jo tėvas taip pat buvo išradėjas, taigi mokslininkas užaugo su nuostata, kad visos problemos gali būti išspręstos. Jis turėjo miego apnėjos gydymo idėją - tiekti pacientui orą slėgiu per nosį ir taip išlaikyti paciento kvėpavimo takus atvirus.


Prof. Kolinas Sulivanas

Norėdamas išbandyti savo idėją, jis iš klijų pagamino
vamzdelius paciento nosies angoms ir prijungė prie
dulkių siurblio (Taip, tai ne pokštas!), kad oras iš
siurblio patektų į vamzdelius, o iš ten į paciento
kvėpavimo takus. Kai kuriems pacientams tai padėjo,
tačiau kiti negalėdavo užmigti prijungti prie
gremėzdiškos ir triukšmingos eksperimentinės mašinos.
Sekantis jo žingsnis buvo sukurti prietaisą, kuris
tiektų teigiamą oro slėgį per kaukę, gerokai patogesnę,
nei nosies vamzdeliai. Jis užpatentavo savo pirmąjį
CPAP prietaisą 1981 m., bet tolesnė plėtra ir dizainas
turėjo būti pritaikyti masinei gamybai ir kasdieniniam
naudojimui.

Taigi Dr. Sulivanas išrado ir išbandė būdą miego apnėjai gydyti ir suvokė, kad toks būdas galėtų tapti plačiai taikomu. Jis pamatė galimybę, kaip pagerinti žmonių gyvenimo kokybę ir tam pajungti pramonės pajėgas.
Naujovės plėtrai reikėjo nemažai pinigų, o jų surasti nebuvo lengva. 1986 m. Sulivanas kreipėsi į Dr Peterį Farelį (Peter Farrell), kuris Sidnėjuje, didžiulės Jungtinių Valstijų kompanijos Baxter Healthcare vardu buvo įkūręs medicinos tyrinėjimų centrą „Baxter Centre for Medical Research". Farelis buvo baigęs chemijos inžineriją ir bioinžineriją ir ieškojo naujų projektų tinkamų komerciniams tikslams. Jis matė Sulivano darbų ir tyrimų perspektyvą, taigi Baxter centras nupirko Sulivano patentą ir finansavo tolesnius prietaisų ir kaukių tobulinimus.
Agresyvioji operacija (tracheostomija), kuri anksčiau buvo vienintelis būdas apnėjai gydyti, 1980 m. CPAP išradimo dėka, tapo nebereikalinga. Nors buvo daug tokių tyrimų ir klinikinio gydymo skeptikų, profesorius atkakliai tęsė tyrinėjimus, kurdamas oro srauto generatorius ir kitus prietaisus savo laboratorijoje.


Pirmasis K.Sulivano sukurtas 
CPAP prietaisas

 

 

 


„Kuomet aš pasikalbėjau su Kolinu, aš supratau, kad kvėpavimo sutrikimų miegant paplitimas apima mažiausiai 2% visos populiacijos, taigi, potencialas buvo milžiniškas; dabar mes žinome, kad paplitimas yra arti 10%. Kolinas išrado prietaisą, kuris veikė nuostabiai gerai, bet buvo labai gremėzdiškas ir nepatogus naudoti. Aš iškart supratau, kad mes galime prisidėti prie jo tobulinimo savo inžinerinėmis žiniomis. Kolinas jau buvo padaręs lemtingą žingsnį pirmojo bandymo metu, kai rado pacientą, kuris namuose naudojo prietaisą reguliariai. Visgi, siurblys buvo pakankamai galingas, bet skleidė tokį garsą lyg tunelyje važiuojantis prekinis traukinys. Aš žinojau, kad galime padaryti geriau, kadangi mūsų resursai buvo kur kas didesni, nei Kolinas turėjo Universitete. Visa kita, kaip sakoma, jau istorija."
Dr Peter Farrell

1989 m., CPAP prietaiso techniniai duomenys
jau buvo tokie, kad jis tapo tinkamas parduoti.
Taigi kas buvo šios naujovės čempionas? Šiuo
atveju tikriausiai abu - Sulivanas ir Farelis gali
būti vadinami CPAP kūrėjais. Abu nuo pat
pradžių stipriai tikėjo pačiu produktu ir abu
entuziastingai vykdė sklaidą apie jį.

Dabar milijonai žmonių pasaulyje sėkmingai
naudoja šį gydymo būdą, apytikriais
skaičiavimais vien JAV trys milijonai žmonių
naudoja prietaisą kiekvieną naktį. Tai
nebuvo vien tik atradimas, bet ir daugelio
metų laikotarpis, skirtas intensyviems,
naktiniams tyrinėjimams Sidnėjaus
Universitete ir Royal Prince Alfred ligoninėje.
Sulivano tyrimai ne tik atskleidė, kad
knarkimas ir menkas naktinis poilsis yra
nenormalus ir sąlygotas kvėpavimo takų
kolapso, bet ir didina širdies ligų, bei insulto riziką.

Kolino Sulivano ir Peterio Farelio sukurtas CPAP prietaisas

Profesorius Kolinas Sulivanas buvo vienas iš penkių Australijos mokslininkų, apdovanotų Clunies Ross Awards. Clunies Ross apdovanojimas suteikiamas tiems mokslininkams, kurie sėkmingai pritaikė savo žinias ir patirtį ekonominėms, socialinėms ar aplinkosaugos pasiekimams savo šalyje. Profesorius Sulivanas yra kvėpavimo sutrikimų miegant medicininių ir klinikinių tyrimų pionierius ir tas, kuris sukėlė revoliuciją obstrukcinės miego apnėjos gydyme. 1979 m. Royal Prince Alfred ligoninėje, Australijoje, jis įkūrė pirmąją miego laboratoriją ir atskleidė miego apnėjos paplitimo mastą visuomenėje, jos sekinantį, bet tuo pačiu ir sunkiai atpažįstamą poveikį.   Šiuo metu profesoriaus Sulivano akiratyje nėščių moterų ir paauglių knarkimo ir miego apnėjos tyrimai. Dr. Kolinas Sulivanas buvo dar labai jaunas, kai pastebėjo, kad dauguma knarkiančių kenčia nuo miego apnėjos. Kuomet kiti medikai manė, kad knarkimas nėra jokia problema, jis suprato, kad tai yra rimtos ligos simptomas.

Straipsnį parenge UAB Sorimpeksas, pagal:
www.clinicalsleep.com
www.sleepapnea.in
www.cpap.com
www.powerhousemuseum.com

Sorimpeksas logo

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai