Herpes virusas
Atnaujinta: 2018-01-17

 

herpes virusasDaugelis yra susidūrę su nemaloniu herpes virusu, kuris tūno mūsų organizme ir į dienos šviesą išlenda, atrodo, tada, kai to mažiausiai reikia. Dažniausia pasireiškimo vieta - bėrimas lūpų pakraštyje ar kamputyje, kiek rečiau bėrimas būna gausesnis ir apima didesnę dalį veido ar kitų vietų odą. Bet kuriuo atveju, šis virusas kenkia grožiui ir išvaizdai, sukelia nemalonių pojūčių.

Herpes virusas arba lūpų puslelinė gali paūmėti dėl įvairiausių priežasčių: streso darbe ar namuose, padidėjusio užterštumo, susilpnėjusio imuniteto ir kt. Pastebima, kad virusas dažniau pasireiškia žiemą, kai organizmas yra silpnesnis, negauna pakankamai vitaminų ir savo energiją išnaudoja apsaugai nuo kitų siaučiančių virusų. Bėrimas atsiranda staiga, tačiau greitai jį išgydyti pavyksta ne visada. Ką daryti, kad šis virusas netrukdytų gyventi ir nekenktų mūsų išvaizdai?

 

Herpes viruso priežastys

Herpes viruso sukelta infekcija dar vadinama herpetine infekcija, herpiu, herpesu ar pūsleline. Ji pasireiškia simptomais, kurie gali atsirasti tiek kartu, tiek pavieniui: bėrimu, karščiavimu, galvos skausmu, limfmazgių padidėjimu, maudimu raumenyse, niežuliu, odos dilgčiojimu, pūslelių ant odos susidarymu.

Herpes virusas tūno mūsų organizme ir laukia progos išlįsti į paviršių. Manoma, kad herpes virusą turi iki 80 proc. populiacijos, tačiau ne visiems jis pasireiškia vienodai, o kai kuriems gali ir apskritai nepasireikšti. Tačiau pūslelinės virusas, kartą juo užsikrėtus, organizme išlieka visam gyvenimui, todėl būtina imtis atsargumo priemonių ir užkirsti kelią netikėtam ligos paūmėjimui.

Pūslelinė yra skiriama į dvi formas: pirmoji jų - vadinamasis herpes simplex virusas, kuris dažniausiai pasireiškia bėrimu veido srityje, aplink lūpas, antroji - lytiniu keliu plintantis ir bėrimais ant lytinių organų pasireiškiantis herpes virusas. Dėl šio viruso dvilypumo jis kartais vis dar yra laikomas gėdinga, pasileidusiems būdinga liga, tačiau tai nėra tiesa. Herpes virusu dažniausia užsikrečiama dar ankstyvoje vaikystėje - jį mums perduoda tėvai, net patys to nežinodami. Dažniausiai virusas į organizmą yra perduodamas esant kontaktui su herpes nešiotoju: bučiuojantis, liečiant pažeistą odos vietą ar lašeliniu būdu. Užkrėsti gali ir toks žmogus, kuriam pačiam virusas išoriškai niekada nepasireiškė, tad mamos bučiuodamos ar myluodamos kūdikį perduoda jam virusą visai to neįtardamos. Pūsleline naujagimis gali būti užkrėstas ir gimdymo metu, jei motina serga antrojo tipo herpes virusu, pasireiškiančiu išorinių lytinių organų infekcija.

Užsikrėtimo metu virusas aktyviai pasireiškia retai, todėl sunku tiksliai nustatyti kada, kur ir kaip organizmas buvo užkrėstas. Virusas laukia palankios progos pasireikšti: dažniausia tai laikas, kai imunitetas susilpnėja. Dėl šių priežasčių herpes virusas dažniausiai kankina žiemą, siaučiant gripo virusui, esant peršalimui, plaučių ar kvėpavimo takų ligoms. Tokiu atveju virusas pasireiškia kartu su kita liga ir tokiu būdu ilgiau išsilaiko aktyvus. Tačiau tai nėra taisyklė: virusas gali pasireikšti ir dėl padidėjusio streso, menstruacijų, nuovargio ar kitų psichologinių priežasčių. Pasitaiko atvejų, kai virusas pasireiškia ir be jokios rimtos priežasties. Pasitaiko, kad viruso paūmėjimas sergantiesiems sukelia neigiamų psichologinių pasekmių: jaučiamas pasibjaurėjimas, nepasitenkinimas savimi, stresas. Visa tai tik pailgina sveikimo periodą, todėl į atsiradusią pūslelinę reikėtų reaguoti ramiai - vidinė ramybė padeda organizmui greičiau ir efektyviau kovoti su virusu.

 

herpeso gydymasHerpes viruso gydymas

Herpes virusas diagnozuojamas remiantis išoriniais požymiais, dažniausiai papildomi tyrimai nėra atliekami. Dažniausiai viruso paūmėjimas organizmo yra įveikiamas savaime, todėl kreiptis į gydytoją patartina tik tada, kai virusas stipriai išplitęs arba pasireiškia nėštumo laikotarpiu. Nėščioms moterims pūslelinė pavojinga dėl galimybės gimdymo metu užkrėsti naujagimį, todėl iki gimdymo ją reikėtų išgydyti.

Virusas gydomas įvairios sudėties tepalais bei tabletėmis, tačiau visi gydymo būdai yra efektyviausi pradinėje viruso paūmėjimo stadijoje, kai jaučiamas odos niežėjimas, dilgsėjimas, tačiau pūslelės dar nėra iškilusios į paviršių. Pajutus šiuos simptomus patariama naudoti pūslelinei gydyti skirtus tepaliukus, kurių sudėtyje yra cinko, magnio, vitaminų C, B5 ar B6. Viruso pažeistas odos vietas reikia valyti, leisti kvėpuoti ir neuždengti. Per keletą dienų išbertoje vietoje susiformuoja šašas ir pažeista vieta pradeda gyti. Jei ji sudirginama gali atsirasti įtrūkimų, per kuriuos į organizmą patenka bakterijos ir gijimo laikotarpis prasitęsia. Sunkesnių pasekmių herpes viruso paūmėjimas gali turėti naujagimiams ar stirpiai nudegusiems, labai nusilpusį imunitetą turintiems žmonėms: tokiu atveju virusas apima didelius odos plotus, gali pakenkti vidaus organams, sukelti pažeistų audinių žuvimą.

Herpes virusas, pasireiškiantis išorinių organų srityje dažnai painiojamas su įvairiomis grybelinėmis infekcijomis, pasireiškia panašiais simptomais. Tačiau pūslelinė nėra grybelis, todėl nederėtų skubėti kaltinti partnerio. Kadangi virusas yra lengvai perduodamas prisilietimo, lašeliniu ir lytiniu keliu, paūmėjimo laikotarpiu rekomenduojama susilaikyti nuo aktyvaus lytinio gyvenimo ir palaukti, kol ligos simptomai visiškai išnyks. Virusas pasireiškia išskyrų pagausėjimu, odos deginimu, dilgčiojimu, skausmu šlapinantis. Pajutus šiuos simptomus patartina pasikonsultuoti su gydytoju, nes netinkamais preparatais gydomas herpes viruso paūmėjimas gali užsitęsti ir sukelti sunkiai gijančių bei randelius paliekančių žaizdelių susidarymą.

Kaip jau minėta, visiškai pašalinti herpes viruso iš organizmo nėra įmanoma, taip pat nėra ir skiepų ar vakcinų, skirtų užkirsti kelią šio viruso paūmėjimui. Tačiau bent kartą persirgus pūsleline organizme susiformuoja imunitetas ir virusas yra tarsi „užmigdomas". Norint išvengti paūmėjimo ateityje būtina palaikyti imunitetą: sveikai maitintis, pasirūpinti pakankamu vitaminų kiekiu. Taip pat pravartu išmokti valdyti stresą, suderinti darbo ir poilsio režimus, laikytis kasdienės higienos taisyklių.

Herpes virusas gali būti gydomas tiek homeopatiniais, tiek receptiniais vaistais. Kokį preparatą geriausia pasirinkti kiekvienu atveju padės nuspręsti vaistininkas ar gydytojas.

 

Herpes viruso profilaktika

Viruso išvengti padės nuolatinis imuniteto palaikymas, organizmo stiprinimas. Kaip ir kiekvienos ligos gydyme, svarbu laiku pastebėti herpes viruso simptomus: jei oda ima dilgčioti, niežėti, parausta nedelsiant pradėkite ją tepti virusui skirtais preparatais. Taip pat galima išmėginti ir natūralius metodus: dilgčiojančią vietą tepkite cinko turinčia dantų pasta, vėsinkite ledo kubeliais, trinto česnako kompresais. Taip pat padeda alavijų sultys ir eterinis arbatmedžio aliejus. Jei oda labai sukietėjo patartina ją keletą kartų per dieną patepti alyvuogių aliejumi, kuris ją sudrėkins. Tačiau nepamirškite, kad aliejus yra linkęs užkimšti veido odos poras, todėl nepersistenkite - vieta, kurioje iškilo pūslelės turi gauti pakankamai deguonies.

Liaudies patarimai:

  • pažeistą odos vietą tepkite bičių pikio ir spirito antpilu;
  • vos pajutus pūslelinės simptomus padeda auksiniai dirbiniai: dilgsinčią vietą atsargiai patrinkite auksinio žiedo ar kito neaštraus auksinio papuošalo paviršiumi;
  • iškilusias pūsleles patepkite medumi - tai sustabdys jų plitimą;
  • viruso pažeistą vietą keletą kartų per dieną valykite atvėsintais panaudotais žaliosios ar juodosios arbatos pakeliais;
  • vietą, kurioje kyla pūslelės arba joms iškilus valykite alijošiaus sultimis ar aliejumi;
  • pažeistą vietą valyti karšta arbata.

 

herpis Mityba paūmėjus herpes virusui

Jei turite herpes virusą reikėtų vengti produktų, turinčių tam tikrų amino rūgščių, nes pastarosios lemia pūslelinės stiprumą bei trukmę. Nenaudingiausias - argininas, kuris padeda virusui maitintis ir ilgiau išlikti. Šios amino rūgšties turi šokolado, kavos produktai, riešutai, avižos, razinos, įvairios sėklos. Taip pat viruso paūmėjimo laikotarpiu patartina vengti ir tokių produktų, kurių sudėtyje yra minėti ingredientai: duonos su grūdais, grūdinių kultūrų košių ir pan.

Kita amino rūgštis, kuri veikia priešingai - lizinas, padedantis ne tik užkirsti paūmėjusio viruso maitinimąsi, bet ir išvengti vėlesnių jo antpuolių. Šios amino rūgšties gausu vištienoje, sūrio ir pieno produktuose, kiaušiniuose, žuvyje, bulvėse, įvairioje mėsoje, jogurte, burokėliuose, obuoliuose. Teigiamos įtakos kovoje su virusu turi ir alaus mielės bei kopūstuose esančios medžiagos (žiediniuose kopūstuose, brokoliuose ir kt.). Paūmėjus pūslelinei taip pat patartina į racioną įtraukti ir antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčius produktus, tokius kaip žalioji arbata, odos poras valančių žolelių arbatos ir kt. Taip pat tinka vartoti įvairius produktus, turinčius vitaminų stiprinančių imunitetą ir mažinančių herpes viruso pasireiškimo tikimybę: C, B5, B6, cinkas, magnis.

 

sxc.hu nuotr.

Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai