Aušra Daugvilaitė
Po švenčių dažnas pasijuntame nuvargęs ar išsekęs, nors atrodo nieko neveikėme, tik ilsėjomės. Prie šios savijautos stipriai prisideda persivalgymas ir gausesnis nei įprastai alkoholio vartojimas švenčių metu. Į savo organizmą viską dedame net nesusimąstydami, kokį poveikį mums tai turės, todėl susiduriame ir su nepageidaujamomis pasekmėmis. Kaip jų išvengti ir atstatyti darnią organizmo veiklą?
Detoksikacija - metodas, padedantis išvalyti iš organizmo nereikalingas medžiagas, kenkiančias jo veiklai, bei sužadinti gyvybines funkcijas, kurios ne tik užtikrintų darnią visų kūno sistemų veiklą bet ir palaikytų jo apsaugą nuo virusų bei mikrobų.
Detoksikacijos poreikio priežastys
Detoksikacija yra intoksikacijai priešingas procesas, kurio metu iš organizmo šalinami toksinai. Intoksikacijos neigiami požymiai pirmiausia pasireiškia per odą - vieną pagrindinių šalinimo organų. Jei organizmas užterštas, oda tampa papilkėjusi, blyški, gali atsirasti spuogų. Taip pat dėl prasto vidaus organų darbo gali atsirasti šlakų. Tačiau klaidinga manyti, kad detoksikacija reikalinga tik odai valyti, nes iš tikrųjų toksinai yra ne odos, o viso organizmo problema. Savo pirmine prasme detoksikacija reiškia kraujo valymą, tai yra, nereikalingų priemaišų pašalinimą. Tačiau detoksikacijos metu toksinai pašalinami ir iš kitų organų: inkstų, žarnyno, plaučių, limfos bei odos.
Pagrindinės priežastys, sukeliančios detoksikacijos poreikį - egzotoksinai bei endotoksinai. Pirmieji yra toksinės medžiagos, kurios į mūsų organizmą patenka iš išorės. Tai reiškia, kad organizme šie toksinai atsiranda kartu su tuo, ką vartojame: valgome, geriame, kvėpuojame. Šių toksinų yra alkoholyje, vaistuose, kituose cheminiuose gaminiuose, su kuriais susiduriame kasdien, ir gali tūnoti bei nuodyti organizmą ilgą laiką. Antroji grupė - endotoksinai - organizme susidaro sutrikus organų veiklai ar medžiagų apykaitai. Dėl to, kaip ir dėl pirmosios grupės toksinų dažniausiai esame kalti mes patys, nes sistemą apkrauname persivalgydami ar vartodami netinkamus produktus.
Detoksikacija - tai organizmo valymas, kuris padeda vėl sinchronizuoti visos sistemos veiklą ir susigrąžinti puikią savijautą. Žinoma, dėl detoksikacijos pravartu pasikonsultuoti su specialistu, tačiau negalima pamiršti, kad vaistai ir organizmo valymas - du priešingi dalykai.
Ar man reikia detoksikacijos?
Kai kurie specialistai laikosi nuomonės, kad detoksikacija turėtų būti atliekama bent kartą per metus. Trumpa programa, nealinanti organizmo, padedanti atsikratyti nereikalingų toksinų, yra saugi ir naudinga sveikatai. Tačiau šis metodas nėra tinkamas nėščiosioms ar krūtimi maitnančioms motinoms, vaikams, pacientams, sergantiems lėtinėmis degeneracinėmis ligomis, vėžiu ar tuberkulioze.
Detoksikacija pirmiausia susijusi su medžiagų, teršiančių organizmą toksinais vartojimo sumažinimu. Tai reiškia, kad reikalinga atsisakyti alkoholio, kavos, cigarečių, rafinuoto cukraus, sočiųjų riebalų, sumažinti buitinės chemijos ir higienos priežiūros priemonių naudojimą. Kitas žingsnis - atsipalaidavimas ir streso panaikinimas. Nervinantis išsiskiria tam tikri hormonai, kurie stabdo organizmo apsivalymą, todėl detoksikacijos laikotarpiu reikalinga ramybė, poilsis.
Detoksikacijos metodai
Detoksikacijos programų yra daug ir įvairių, todėl svarbu teisingai pasirinkti atsižvelgiant į savo ir savo organizmo poreikius. Daugelis programų sudarytos taip, kad trunka septynias dienas ir apima dietą, skysčių vartojimą bei specialią mitybą, kuri leidžia pailsėti virškinimo sistemai. Taip pat gali būti derinamos ir kitos priemonės: pavayzdžiui, tam tikrų vaistažolių vartojimas, fizinė ar atpalaiduojamoji veikla, papildų vartojimas, hidroterapija, odos išorinis valymas ir kt.
Medicininėmis priemonėmis gali būti valomas žarnynas, kepenys, kraujas. Šias procedūras pagal poreikį rekomenduos ir atliks specialistas, tačiau padėti organizmui išsivalyti visada galite ir savarankiškai. Vienas populiariausių, veiksmingiausių ir paprasčiausių būdų tai padaryti yra dieta. Ji turi būti racionali ir subalansuota, nealinanti organizmo. Galite naudotis šiomis paprastomis mitybos taisyklėmis ir padėti sau:
- sumažinkite suvartojamo riebaus, kepto maisto kiekį;
- pereikite prie augalinio maisto vartojimo (vaisių, daržovių);
- atsisakykite kavos, alkoholio, miltinių gaminių ir kitų saldumynų;
- rytais, vos atsikėlę gerkite šilto vandens su citrinos sultimis;
- darykite mankštą;
- nevalgykite vėlyvais vakarais, neikite miegoti vos tik pavalgę.
Šios dietos galima laikytis ilgesnį laiką, nes ji nėra griežta ir iš esmės yra mitybos taisyklė, o ne laikinas mitybos suvaržymas. Net jei ilgą laiką ir neištversite vos savaitė tokios dietos padės atsigauti virškinimo sistemai ir pašalinti dalį toksinų iš jūsų organizmo.
Taip pat populiarus detoksikacijos metodas - sulčių vartojimas. Pasirinkus šį metodą, dieta susideda iš įvairių šviežiai spaustų vaisių ir daržovių sučių vartojimo, kuris tęsiasi 3-7 dienas. Šio metodo idėja paprasta - organizmas neapkraunamas sunkiai virškinamu maistu, todėl gali savo pastangas sutelkti ten, kur yra reikalinga - toksinų šalinimui.
Verta prisiminti, kad nuolatos tinkamai maitinantis ir atsižvelgiant į organizmo poreikius toksinai spės pasišalinti savaime ir nemalonaus intoksikacijos poveikio bei simptomų bus išvengta.
Siekiant nuolat užtikrinti organizmo išsivalymą patartina vadovautis šiomis paprastomis taisyklėmis:
1. Vartokite daug ląstelienos turinčio maisto, pavyzdžiui, rudųjų ryžių, šviežių vaisių ir daržovių. Detoksikacinėmis savybėmis pasižymi burokėliai, ridikai, artišokai, brokoliai, dumbliai.
2. Gerkite organizmui naudingų žolelių arbatą, pavyzdžiui, kiaulpienių šaknys ar varnalėšos padėda atlikti kepenų funkciją;
3. Vartokite vitaminą C, kuris padeda organizmui pašalinti toksinus;
4. Kasdien išgerkite bent 1,5 litro vandens;
5. Giliai kvėpuokite, skirkite keletą minučių kvėpavimo pratimams, kad deguonis prisotintų visą organizmą;
6. Venkite streso, dėmesį sutelkite į teigiamus dalykus, emocijas;
7. Naudokite kontrastinį dušą: kas 30 sekundžių keičiant vandens temperatūrą, naudojant masažinę dušo galvutę;
8. Esant galimybei visada apsilankykite saunoje - su prakaitu pasišalina daug organizmui nereikalingų medžiagų;
9. Valykite odą: naudokite šveitimo priemones (geriau rinktis natūralias), specialius šepečius ir pan.;
10. Detoksikacija nėra greitas procesas, todėl visada prisiminkite, kad tai, ką vartojate turi įtakos jūsų organizmui ir įvertinkite produkto poveikį.
Taip pat verta paminėti ir tai, kad detoksikacijos metu dažniausiai sumažėja kūno svoris, todėl įvairios organizmo valymui skirtos dietos yra mėgstamos siekiančių suplonėti. Vis dėlto detoksikacijos paskirtis - organizmo valymas, o ne svorio reguliavimas ir šios dietos siekiantiems suplonėti nėra tinkamos. Svoris valant organizmą sumažėja skysčių netekimo sąskaita, todėl grįžus prie įprastinės mitybos tuoj pat atsistato.
Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Susiję straipsniai:
Organizmo valymas | |
Organizmo valymas: penki svarbūs elementai, kad jis nuolat būtų "švarus" |
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros