Nėščiųjų tyrimai
Atnaujinta: 2018-01-17

Justina Kabakaitė

nesciuju tyrimaiLaukiant šeimos pagausėjimo, būsimosioms mamytėms dažnai tenka minti ginekologų ir kitų gydytojų slenksčius, nuolat atlikinėti tyrimus, ir pasirodyti apžiūroms. Laukdamos mažojo stebuklėlio visos mamos jaudinasi ir nori, kad vaikelis augtų sveikas ir didelis. Dažnai jos džiaugiasi pirmą kartą pamačiusios mažylio nuotraukėles padarytas echoskopu, nors būtent šios procedūros gydytojai pataria nedaryti daugiau nei tris kartus per visą nėštumo laikotarpį. Norėdamos, kad vaikeliui viskas būtų gerai, būsimos mamos noriai darosi įvairius gydytojų liepiamus tyrimus, nors dažnai nežino, kokie jie ir kam yra skirti. Lietuvoje 2006 metais Lietuvos Respublikos sveikatos ministras priėmė įsakymą, kuriame išvardinti visi privalomi tyrimai, kurie turi būti atlikti moteriai tuo laukimo laikotarpiu.

 

Būtina mamos ir vaikelio sveikatos priežiūra

Iki 12 savaičių

Pati nėštumo pradžia yra labai svarbi vaiko sveikatai ir vystimuisi, taigi pirmojo apsilankymo metu gydytojas pirmiausia, žinoma, pasikalbės su jumis, kad galėtų išsiaiškinti, kokia nėštumo situacija, jūsų sveikata. Iš šio pokalbio gydytojas nusprendžia, ar pakaks standartinių apžiūrų, gali būti, kad atsižvelgdamas į situaciją, kažkokių tyrimų gydytojas nuspręs skirti papildomai. Pirmojo apsilankymo metu dažniausiai gydytojas taip pat apžiūri ir patikrina, ar nėštumas yra palankioje vietoje.

Pirmaisiais apsilankymais gydytojas matuoja kraujospūdį, kūno masės indeksą, padaro šlapimo ir kraujo tyrimus. Iki dvyliktos savaitės taip pat padaromas Rh tyrimas, kurio metu nustatoma ar jūsų ir vyro kraujo grupės nėra itin nepalankios susilaukti vaikų. Jei šio tyrimo rezultatai blogi, nėštumo metu atliekami papildomi tyrimai ir procedūros. Pirmosiomis nėštumo savaitėmis taip pat padaromas tyrimas nuo sifilio ir ŽIV, kadangi daugiausia dėl šių ligų susilaukiama apsigimusių kūdikių.

Šiuo laikotarpiu gydytojas taip pat išsiaiškina, ar nepriklausote rizikos grupei. Tai gali būti įvairūs faktai: buvę du ir daugiau persileidimų, priešlaikinis gimdymas, B grupės streptokoko infekcijos buvimas, prieš tai gimę itin daug sveriantys vaikai, buvusios gimdos operacijos, pirmą kartą gimdo itin jauna (mažiau nei 18 m.) ar pavojingai didelio amžiaus (40 m.) moteris, buvusios gimdos operacijos, onkologinės ligos ir kt. Esant šiems ir kitiems faktoriams, gydytojai privalo daryti papildomus, pagal situaciją reikalingus, tyrimus. Be to, būtent šiomis savaitėmis būtina labai saugoti savo ir vaisiaus sveikatą, kadangi tai laikas, kuomet persileidimo rizika itin didelė.

tyrimai nestumo metu

13 - 18 savaitės

Kiekvieno šių savaičių jūsų apsilankymo metu, gydytojas vėl kiekvieną kartą tikrina Jūsų spaudimą, atliekamas šlapimo tyrimas. Jau žiūrimas gimdos dugno aukštis, kuris matuojamas centimetrais nuo II trimestro jau turėtų  atitikti nėštumo savaičių skaičių. Šiuo metu gydytojas taip pat atlieka vaisiaus širdies tonų vertinimą ir jau galite išgirsti savo mažylio širdies plakimus. Dėl padidėjusio estrogenų ir progesteronų kiekio, gydytojas gali patarti apsilankyti pas stomatologą, ypač jei smarkiai pajautrėja dantenos. Taip pat šiuo laiku jau turi būti atlikti tyrimai ne tik nuo sifilio ar AIDS, bet ir kitų lytiškai plintančių ligų, kadangi jos turėtų būti išgydytos iki 20 nėštumo savaitės. Taip liga nepažeidžia vaisiaus. Taip pat atliekami tyrimai nuo mažakraujystės, ištiriama gliukozės koncentracija kraujyje.

18 - 20 savaitės

Tai labai džiugus ir puikus laikas nėščiosioms. Šiomis savaitėmis ne tik pajuntami pirmieji vaikelio judesiai, bet ir būtent šiuo laiku atliekamas pirmasis ultragarsinis tyrimas, kuris leidžia ne tik girdėti, bet ir pamatyti savo vaikelį. Atliekant šį tyrimą gydytojas patikrina, kaip vaisius auga, ar sėkmingai vystosi, stebi jo kraujotaką.

29 - 40 savaitės

Šiuo laikotarpiu pakanka apsilankyti pas gydytoją vos du tris kartus arba pagal savo poreikius. Visų apsilankymų metu gydytojas nuolat tikrina jūsų spaudimą, gimdos dugną, vaisiaus širdies tonus, atlieka pakartotinį šlapimo tyrimą. 32 nėštumo savaitę atliekami pakartotiniai kraujo tyrimai, taip pat tyrimai nuo sifilio ir AIDS.

36 savaitę gydytojas įvertina vaisiaus padėtį. Vaikelis turi ruoštis išvysti pasaulį ir jo galvutė turi įsistatyti taip, kad gimdymo metu vaikelis lengvai išeitų pro gimdą. Jei kūdikio padėtis nepalanki, gali tekti namuose atlikti kelis pratimus, kad vaikelis šiek tiek pasisuktų.

Visi šie tyrimai yra privalomi kiekvienai nėščiajai. Jie atliekami, kadangi reikia nuolat sekti nėščiosios ir vaisiaus sveikatą. Yra moterų, kurioms pakanka ir privalomų tyrimų. Ypač jei nėštumas yra nekomplikuotas ir visi tyrimų rezultatai džiuginantys, nėra ko jaudintis ir norisi daugiau laiko skirti poilsiui bei ateinančio vaikelio laukimui ir pogimdyminių darbų planavimui. Tačiau kai kurios būsimos mamos visgi nori kuo daugiau sužinoti apie savo būsimą vaikelį ir dažnai atlieka kelis papildomus tyrimus. Tai reiškia, jog šie tyrimai yra mokami, tačiau gydytojai taip pat dažnai siūlo nepraleisti galimybės sužinoti, ar kūdikiui negresia apsigimimas, ar nenešiojate pavojingos infekcijos, kurią galite perduoti vaikeliui gimdymo metu. Tokių nebūtinų, o tik rekomenduojamų tyrimų yra įvairių. Apžvelkime svarbiausius.

tyrimai nesciosiomsNeprivalomų tyrimų galimybės

Toksoplamozei diagnozuoti atliekami antitoksoplazminių antikūnų tyrimai. Toksoplamozė lengvai perduodama vaisiui, jei ja užsikrečiama III nėštumo trimestre. Jei užsikrečiama ankščiau, didelė persileidimo, priešlaikinio gimdymo, vaisiaus vystymosi sutrikimų tikimybė.

AFP tyrimas parodo vaisiaus apsigimimo riziką. Jis atliekamas maždaug 16 nėštumo savaitę. Tai ypač aktualus tyrimas vyresnėms moterims, kadangi būtent joms yra didesnė rizika susilaukti vaiko su atviru stuburo kanalu ar sergančio Dauno sindromu.

Hepatitui B diagnozuoti atliekami laboratoriniai tyrimai. Šiuos tyrimus dažniausiai renkasi moterys, jaučiančios, kad priklauso šios ligos rizikos grupei: prostitutės, moterys, turėjusios daug partnerių, neturinčios nuolatinio partnerio. Šios ligos lėtinė stadija perduodama apie 5 procentams vaisių nėštumo metu, o gimdymo metu perduodamumas pasiekia net 95 proc.

36 nėštumo savaitę gali būti atliekamas B grupės streptokoko infekcijos tyrimas. Dažnai nėščiosioms tai atrodo nereikalingas tyrimas. Tačiau gydytojai su tuo nesutinka. Šios bakterijos randama apie 20 proc. nėščiųjų ir tai yra pagrindinė kūdikių meningito ir sepsio priežastis. Dėl šios infėkcijos neaptikimo pasitaiko staigių naujagimių mirčių. Nustačius nėščiajai B grupės streptokoko infekciją, nėštumo metu suleidžiami specialūs vaistai, kurie leidžia kūdikiui praeiti pro gimdą neužsikrėtusiam.

Medicinai žengiant į priekį ir Lietuvoje jau siūlomi įvairiausi papildomi tyrimai nėščiosioms, norinčioms išsiaiškinti galimus vaisiaus sutrikimus bei sužinoti, ar būsimas vaikelis nesirgs sudėtingomis genetinėmis ligomis, neturės apsigimimų. Tokie papildomi tyrimai kainuoja nemažai pinigų, todėl juos renkasi ne visos gimdyvės, tačiau jaučiančios riziką, visgi ryžtasi pasitikrinti.

Privalomi tyrimai nėštumo metu nustatyti visiems vienodi, o papildomi tyrimai yra kiekvienos būsimos mamos apsiprendimo reikalas. Jei jaudinatės dėl savo būsimo vaikelio, kartais geriau pasitikrinti. Tačiau prieš kiekvieną tyrimą reikia konsultuotis su savo gydytoju. Kiekvienas atvejis skirtingas ir jei vienai būsimai mamai yra rekomenduotinas vienas ar kitas papildomas tyrimas, tai kitai nėščiajai jie gali būti ir nereikalingi. Labai svarbu racionaliai vertinti savo ir vaisiaus sveikatą ir nesusirgti paranoja. Gydytojai juokauja, kad dažnai moterys sužinojusios apie daugybę galimų tyrimų, nori darytis visus. Nereikėtų skubėti tirtis nuo visko. O ir nuolatinė baimė nėštumo metu nieko gero neatneš. Apie kiekvieną papildomą tyrimą jus maloniai pakonsultuos gydytojas ir kartu galėsite nuspręsti, kurių Jums reikia, o kurių ne.

Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai