Lytiškai plintančios ligos
Atnaujinta: 2018-01-17

Justina Kabakaitė

lytiskai plintancios ligosLytiniu būdu plintančiomis ligomis (LPL) vadinamos tos ligos ir infekcijos, kurios perduodamos žmogaus žmogui lytiniu santykių metu. Šios ligos itin pavojingos tuo, kad ilgas jų negydymas gali iššaukti sunkias ligos formas ar net itin nemalonias pasekmes, tokias kaip nevaisingumas, impotencija, naujagimių ligos. Per metus pasaulyje tokiomis ligomis kaip gonorėja, sifilis, AIDS ir kt. užsikrečia daugiau nei 250 mln. žmonių. Tačiau teigti, jog šiomis ligomis įmanoma užsikrėsti tik sekso metu, kiek klaidinga. Kai kuriomis iš jų (pvz., gonorėja) galima užsikrėsti ir viešose vietose: tualetuose, pirtyse, baseinuose.

LPL nelygu venerinės ligos?

Koks skirtumas tarp venerinių ir lytiškai plintančių ligų? Praktiškai jokio. Venerinių ligų pavadinimas yra likęs nuo senų laikų, kai gonorėja ir sifilis buvo vadinami meilės deivės Veneros vardu. Kadangi tais laikais seksas buvo laikomas „nešvariu" dalyku, taip ir venerinės ligos - ne pačiu maloniausiu reiškiniu. Toks mąstymas pasitaiko ir dabar, nors dauguma visuomenės visgi pripažįsta, kad seksas - natūrali ir normali neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Šiuo metu yra žinomos apie 25 infekcijos, kurių galima „pasigauti" nesaugaus sekso metu. Kadangi dažniausiai LPL inkubacinis laikotarpis (laiko tarpas nuo užsikrėtimo iki pirmų simptomų pasirodymo) yra gana ilgas, net užsikrėtę ne visada laiku pastebi, kad liga pasiekė organizmą. Lytiškai plintančių ligų tema yra mažai gvildenama visuomenėje, o ypač tarp jaunimo: mokykliniame švietime ši tema arba paliečiama tik labai simboliškai arba iš vis nepaliečiama. Tai kelios priežastys, kodėl tokios rimtos ligos ne visada pastebimos laiku.

LPL užsikrėsti gali tik moterys?

Yra manančių, jog lytiškai plintančiomis ligomis serga tik moterys, tačiau tai netiesa. Dėl anatominių priežasčių moterys dvigubai dažniau užsikrečia lytiškai plintančiomis ligomis nei vyrai, tačiau tai nereiškia, jog vyrai šiomis ligomis visai neserga. Rizikos grupei priklauso visi žmonės, dažnai keičiantys sekso partnerius, santykiaujantys be apsaugos priemonių, taip pat jūrininkai, prostitutės, narkomanai, kariškiai, emigrantai. Jei liga „tūnanti", gali būti taip, jog nejaučiami jokie ligos simptomai. Net esant ilgalaikiams santykiams, partnerio ar Jūsų organizme liga gali „slėptis" ilgai. Gali būti net taip, kad jūs užkrėtėte partnerį, o simptomai pasireiškė būtent jam. Nereikia daryti skubotų išvadų ir kaltinti neištikimybe. Tokias žinias dera priimti adekvačiai ir blaiviai mąstant. Pastebėjus simptomus, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją kartu su partneriu. Užsikrėtus vienam, būtina tikrintis abiems.

Kaip suprasti, kad užsikrėtei?

Nors gydytojai ir pabrėžia, kad dažnai lytiškai plintančios ligos gali būti sunkiai pastebimos, ankščiau ar vėliau turi išryškėti ligai būdingi simptomai. Dažnai LPL dar vadinamos lytinių ar šlapimo organų ligomis, kadangi užsikrėtus, pažeidžiamos būtent šios organizmo sistemos. Gydytojai teigia, kad dažniausiai visoms lytiškai plintančioms ligoms būdingi panašūs simptomai.

  • Neįprastos (itin gausios, nemalonaus kvapo, keistos spalvos) išskyros iš makšties.
  • Nemalonus jausmas, skausmas mylintis.
  • Dažnesnis nei įprastai noras šlapintis.
  • Išskyros iš varpos.
  • Nedidelės pūslelės ar žaizdelės aplink lytinius organus ar ties išange.
  • Dažnas dirginimas, niežėjimas aplink lytinius organus ar ties išange.
  • Deginimo ir skausmo jausmas šlapinantis.
  • Visiškas simptomų nebuvimas.

Specialistai teigia, kad 90 proc. moterų, užsikrėtusių lytiškai plintančiomis ligomis, labai ilgą laiką nepasireiškia jokie ligos simptomai. Todėl, jei manote, kad esate rizikos grupėje, turėjote nesaugių santykių, nepasitikite turėtais partneriais, verta kreiptis į gydytojus ir pasitikrinti dėl LPL. Kuo greičiau tokios ligos nustatomos, tuo didesnė tikimybė efektyviai jas įveikti.

ziv simptomaiLPL - tik suaugusių ligos?

Vienas iš visuomenėje sklandančių mitų, kad lytiškai plintančiomis ligomis serga tik suaugę. Tai labai klaidinga nuomonė, dažniausiai suformuota posovietinio mąstymo, jog vaikai nežino, kas yra seksas. Visgi, statistika rodo priešingai. Tyrimų duomenimis, Europoje mergaitės praranda nekaltybę vos sulaukusios 16, o vaikinai - 17 metų. Ar logiška manyti, kad visi šie lytinį gyvenimą gyvenantys jaunuoliai propaguoja tik saugų seksą ir lytiškai plintančios ligos juos aplenkia? Taip galvoti būtų net daugiau nei naivu. Tačiau  tiesa tokia, kad jaunimas nelabai supranta, kas tai per ligos ir kodėl reikia nuo jų saugotis. Kas dėl to kaltas? Visada pirmiausia reikia žiūrėti į save. Ne paslaptis, kad Lietuvos mokyklose egzistuoja arba minimalus lytinis švietimas arba iš vis jokio. Pedagogai tikisi, jog internetas žino visus atsakymus ir mokiniai pasidomės patys, o tuo tarpu jaunimas ramiai mylisi be apsisaugojimo priemonių ir „gaudo" lytiškai plintančias infekcijas. Norint kuo labiau apsaugoti vaikus nuo tokių užsikrėtimų, privaloma apie saugius lytinius santykius su vaikais kalbėtis namuose. Neverta tikėtis, kad mokykla atliks visus auklėjimo darbus. Šeima - tai vieta, iš kur mes pasiimame daugiausia. Būtent šeimos įskiepytos vertybės ir taisyklės lydi žmogų visą gyvenimą ir įtakoja daugumą jo ateities sprendimų. Pasaulyje ne reti atvejai, kai AIDS ar kitomis LPL užsikrečia jaunuoliai. Patys to nežinodami, ilgai nešioja šią ligą ir užkrečia kitus partnerius. O dažnai sužinojus, pasekmės būna itin skaudžios. Todėl kalbėkime su vaikais apie seksą, nemanykime, kad jie nežino, ką reiškia šis žodis. Reikia suprasti, kad tas pokalbis - tai ne skatinimas mylėtis, o paraginimas, kad vaikai būtų atsakingi už savo veiksmus, brangintų savo ir partnerio sveikatą.

LPL paleistuvystės ženklas?

Mūsų visuomenėje kalbėti apie LPL gana sunku. Dažniausiai ši tema viešai neliečiama, o ir tarpusavyje žmonės apie tai jei ir kalba, tai labai tyliai. Vieniems gėda, kitiems tai tiesiog nepatogi tema. Visgi, nereikėtų drovėtis. Ypač jei manote, jog galėjote užsikrėsti. Tokius dalykus būtina išsiaiškinti ir kuo greičiau. Kartais atsitinka taip, kad žmonės, sužinoję, jog serga lytiškai plintančia liga, užsisklendžia. Jei Jūs ar Jūsų artimasis yra užsikrėtęs, nesmerkite jo, palaikykite, padėkite, leiskite suprasti, jog tai nėra pasileidimo ženklas. JAV atliktų tyrimų duomenimis, kas penktas Amerikoje gyvenantis pilietis yra užsikrėtęs lytiškai plintančiomis ligomis. Tai aktuali ir svarbi tema, kuria ne tik reikia kalbėti, bet ir šviesti bei informuoti visuomenę. O ypač jaunimą, kurie labai anksti pradeda lytinį gyvenimą ir tampa infekcijų aukomis ar nešiotojais.

Gydymas

Apsilankymo pas gydytoją metu, Jūs turėsite papasakoti apie savo lytinį gyvenimą, tada bus apžiūrimi lyties organai ir paimamas tepinėlis. Po šio tyrimo galima iškart sužinoti, ar esate užsikrėtęs. Kai kurios bakterinės infekcijos (pvz., gonorėja ar sifilis), diagnozuotos laiku, išgydomos antibiotikais. Rimtesnes LPL ir jų formas kartais tenka gydytis su nuolatine gydytojų pagalba. Tai kainuoja nemažus pinigus, tačiau gydytojai pabrėžia, kad laiku nustatytas ligos formas gydyti pigiau nei lėtines, įsisenėjusias ligas.

Gydymas - tai ne tik ligoninės ir medikamentai. Gydymo metu, užsikrėtęs žmogus taip pat turi gydytis emociškai. Tai reiškia - smarkiai dirbti su savimi. Atsitinka taip, kad užsikrėtus lytiškai plintančiomis ligomis, žmones apima depresija ženkliai nukrenta savivertė, pasitikėjimas savimi. Jei taip atsitiko, nepulkite savęs smerkti, nekęsti. Pirmiausia reikia susitaikyti su šia žinia ir blaiviai pažvelgti į situaciją. Laiku ir tikslingai gydomos, lytiškai plintančios ligos įveikiamos ir neperduodamos vaikams.

sifilisDar vienas sunkus žingsnis, sužinojus, jog esate užsikrėtęs, pranešti partneriui. Geriausia  tam pasirinkti tinkamą laiką ir vietą: kai būsite dviese namuose, ne per daug pavargę ar įsiaudrinę. Partnerio pareiga šioje situacijoje - adekvačiai reaguoti ir nuvykti pasitikrinti į kliniką. Jei neturite vieno pastovaus partnerio, apie galimą užsikrėtimą būtina pranešti visiems partneriams, su kuriais turėjote intymių santykių paskutinius šešis mėnesius. Būtent dėl šios priežasties, kai pacientai per daug gėdijasi ir nedrįsta pasisakyti artimiems žmonėms, lytiniu būdu plintančios ligos vis dar nepažabotos. Užsikrėtęs tyli, nors yra  užkrėtęs ir kitus, o pastarieji, nieko neįtardami, toliau perduoda infekciją. Kad nesusidarytų uždaras ratas, ženkite drąsų žingsnį ir praneškite savo partneriams nors ir nemalonią žinią. Tačiau ši žinia bus kiek geresnė nei po kurio laiko gydytojų diagnozuotas įsisenėjęs virusas. Dauguma LPL nustačius laiku pavyksta išgydyti be rimtesnio varginančio gydymo.

Gonorėja - turbūt pati „populiariausia" lytiškai plintanti liga pasaulyje. Tai itin pavojinga liga. Negydoma gonorėja moterims gali sukelti nevaisingumą, kiaušidžių uždegimą, negimdybinį nėštumą. Vyrams gali išsivystyti sėklidžių problemos, impotencija. Gonorėja ypač pavojinga todėl, kad simptomai pasireiškia tik po dviejų ir daugiau (kartais gali būti net iki 20) dienų nuo užsikrėtimo. Vyrai pastebi greičiau, nes atsiranda itin nemalonus jausmas šlapinantis. Tačiau simptomai gali neišryškėti ir po dešimt ar daugiau dienų. Yra atvejų, kai gonorėjos simptomai moterims ir iš vis nepasireiškia, todėl tirtis dėl šio viruso patartina, net jei ir nejaučiate simptomų, tačiau įtariate, kad galėjote užsikrėsti.

Sifilis - gyvybiškai pavojinga liga, kuria užsikrėsti įmanoma bučiuojantis ar tik prisilietus prie užsikrėtusio žaizdos. Pirmieji požymiai - nedidelės žaizdelės ar įtrūkimai ant lytinių organų jau po poros savaičių, negydomi jie praeina, tačiau liga niekur nedingsta. Kitos stadijos metu išberia juosmenį, ligai dar paūmėjus, prasideda negrįžtami širdies, smegenų, akių, kaulų pakitimai. Yra atvejų, kai išsivysto silpnaprotystė, širdies ligos, aklumas. Geriausias būdas išsitirti dėl sifilio - kraujo tyrimas. Kadangi, net ir nepastebėjus simptomų, kraujas nuo užkrato pakinta. Tai labai pavojinga liga, kuri gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakitimus.

Chlamidiozė yra pagrindinė moterų dubens skausmo ir nevaisingumo priežastis. Dažnai ji būna besimptomė arba simptomai ne visada pastebimi. Vyrams pasireiškia išskyromis iš varpos, moterims - išskyromis iš makšties, kraujavimu po sekso ar tarp mėnesinių. Ši liga išgydoma medikamentais, tačiau negydoma gali pereiti į gonorėją.

Hepatitas B - tai kepenų uždegimas. Liga perduodama ne tik lytinių santykių metu, bet ir per organizmo skysčius: kraują, seiles, šlapimą, spermą. Pasaulyje nuo šios ligos pasekmių miršta apie vieną milijoną žmonių kasmet. Hepatitas B gali sukelti ilgalaikius kepenų pažeidimus ir išsivystyti į kitas ligas. Liga gali pasireikšti ir po kelių mėnesių po užsikrėtimo. Pirmieji požymiai: apetito stoka, nuovargio jausmas, šleikštulys, skausmas sąnariuose. Kartais hepatitas B gali pasireikšti kaip gelta - pagelsta oda ir akių baltymai, šlapimas pasidaro tamsiai rudas. Rizikos grupei priskiriami narkomanai, vaistus besileidžiantys ar leidžiantys žmonės, prostitutės, gydytojai. Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti šia liga, patariama į gydytojus kreiptis nedelsiant. Laikas gali būti labai svarbus.

ŽIV pažeidžia žmogaus imuninę sistemą taip, kad organizmas nebegali kovoti su jokiomis infekcijomis, taigi lengvai susergama įvairiomis žarnyno, nervų sistemos, virškinimo ligomis, išsivysto įvairios vėžio formos. Šie susirgimai gali būti mirtini. Užsikrėtimas įvyksta lytiniu būdu, per kraują, išskyras. Simptomai gali pasireikšti kaip nuolatinis nuovargis, viduriavimas, karščiavimas ir pykinimas be aiškios priežasties. Kiti simptomai priklauso nuo to, kurie organai yra pažeisti. Dažnai būna, kad užsikrėtusieji to nežino ir užkrečia kitus. Motinos, sergančios AIDS, ligą dažnai perduoda vaikams. Vaistų šiai ligai visiškai išgydyti dar neatrasta, dažniausiai gydoma antivirusinių vaistų deriniu. Žmogui, užsikrėtusiam ŽIV labai svarbi ne tik medikų, bet ir psichologinė pagalba. AIDS sergantys žmonės dažnai visuomenėje tampa atsiskyrę ar atskirti, nurašomi į žemesnę kastą, todėl jiems labai svarbus palaikymas ir bendravimas, artimų žmonių buvimas šalia.

 santaura

Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai