Prieš dešimt metų vėžiu sergančių žmonių buvo kur kas mažiau. Kas sukelia šią epidemija virstančią ligą? Ekspertai teigia, jog bauginantys skaičiai yra dėl visuomenės senėjimo, skurdžios mitybos, rūkymo ir vangaus judėjimo.
Be daugeliui žinomų vėžį skatinančių veiksnių, pasigirsta ir keistokai skambančių versijų: karšti gėrimai, mikrobangų krosnelės, mobilieji telefonai, skrudinta mėsa ir t.t. Ką apie tai mano ekspertai?
Karšti gėrimai
Teorija: geriant karštus gėrimus, pažeidžiama stemplė. Dėl šios priežasties karšti gėrimai didina riziką susirgti stemplės vėžiu, tokia išvada paskelbta Irano tyrime. Teigiama, jog 65-69 laipsnių gėrimas, lyginant su 65 ir vėsesniu - didina stemplės vėžio riziką du kartus. Itin karštas gėrimas, 70 laipsnių ir daugiau, - riziką didina maždaug aštuonetą kartų.
Arbatos ar kavos gėrimas, praėjus nuo išpilstymo dviems minutėms, siejamas su penkis kartus padidėjusia rizika susirgti stemplės vėžiu, lyginant su gėrimo vartojimu, nuo išpilstymo praėjus keturioms minutėms.
Ekspertų komentaras: "Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Irane, Brazilijoje, žmonės gurkšnoja beveik verdančius gėrimus", - aiškina Pasaulinio vėžio tyrimų centro medicinos ir mokslo patarėjas, profesorius M. Visemanas. Itin karštas skystis gali sukelti stemplės uždegimą, o uždegimas sietinas su vėžiu, kadangi didina pažeistų ląstelių vystymosi riziką."
Paprastai tiek britai, tiek lietuviai vartoja ne tokius karštus gėrimus, o jeigu juos dar vėsina pienu - rizika pašalinama.
Kepta, skrudinta mėsa
Teorija: kai kurie žmonės įsitikinę, jog kepta mėsa, ypatingai, jei ji skrudinama iki suanglėjimo (pavyzdžiui, kepimas ant grotelių) - yra didžiulis vėžio rizikos veiksnys.
Prieš keletą savaičių (2011 lapkritis) publikuotame Norvegijos tyrime rašoma, jog skrudintoje mėsoje aptinkamas kancerogeninis darinys - heterocikliniai aminai (HCA) didina riziką susirgti gaubtinės žarnos vėžiu.
Ekspertų komentaras: patartina mėsą ruošti žemesnėje temperatūroje, pavyzdžiui, troškinti.
Fizinės traumos
Teorija: jeigu smarkiai sumuši tam tikrą vietą (pavyzdžiui krūtis), ten gali išsivystyti vėžys.
Ekspertų komentaras: Lankasterio universiteto mokslininkų atlikti tyrimai įrodė, jog fizinės traumos (pavyzdžiui, nuo smūgių į krūtinę) gali sukelti tam tikrų ligų. Tačiau kiti mokslininkai prieštarauja ir teigia, jog nėra įrodymų, kad fizinės traumos sukeltų vėžį.
Mobilieji telefonai
Teorija: kiek anksčiau šiais metais (2011) Pasaulio sveikatos organizacija pripažino, kad mobilieji gali sukelti vėžį. Norint sumažinti smegenų vėžio riziką, buvo patarta dažniau naudotis laisvų rankų įranga. Visgi tai ginčytina teorija, kadangi kita mokslininkų grupė netrukus taip pat atliko tyrimą ir pateikė savo įrodymą, kad kalbėjimas telefonu neįtakoja nei smegenų, nei nervinės sistemos vėžio.
Ekspertų komentaras: profesorius K. Sikora sako, jog nėra ilgalaikių tyrimų, todėl niekas nežino, ar tikrai mobilieji telefonai kelia pavojų. Kita problema, technologijos nuolat kinta, keičiasi ir radiacijos kiekis. Profesorius dar pajuokavo, jog moterys telefonu kalba kur kas daugiau nei vyrai, tačiau jos neserga smegenų vėžiu dažniau.
Genai
Teorija: dažnai manoma, jog vėžys užkoduotas genetikoje, todėl sau pagelbėti ne visada įmanoma, tai lyg lemtis. Tiesą sakant, daugelis ekspertų mano, jog nuo 5 iki 10 proc. vėžinių susirgimų turi sąsają su genetiniu paveldėjimu. Mokslininkai nustatė genus, kurie didina krūties, kiaušidžių, žarnyno, gimdos, prostatos vėžį.
Ekspertų komentaras: taip, genetinis paveldimumas vaidina svarbią rolę, todėl būtina sveikai gyventi, ypatingai - nerūkyti.
Vidurių užkietėjimas
Teorija: manoma, jog vidurių užkietėjimas didina žarnyno vėžio riziką.
Ekspertų komentaras: "Mes žinome, jog šalyse, kuriose žmonės valgo daugiau ląstelienos ir daržovių (todėl maistas greičiau ir lengviau pašalinamas iš organizmo), sergamumas gaubtinės žarnos vėžiu yra kur kas mažesnis", teigia profesorius K. Sikora.
Plastikas
Teorija: prieš keletą metų buvo paskelbtos tyrimo išvados, jog maisto produktų pakuotėse naudojamos cheminės medžiagos gali skatinti krūties vėžio vystymąsi.
Ekspertų komentaras: profesorius K. Sikora mano, jog šios išvados nėra teisingos, kadangi tyrimai buvo atliekami tik su pelėmis, o jų gyvenimo trukmės negalima lyginti su žmonių. Be to, didelės dozės buvo suvartojamos per itin trumpą laiką. Visgi mokslininkas pabrėžia, jog greitojo maisto vartojimas dideliais kiekiais ir dažnai (kuris paprastai saugomas plastikinėse pakuotėse) - sveikatos neprideda.
Mikrobangos
Teorija: žmonės mano, jog maisto temperatūros didinimas, naudojant elektromagnetinę spinduliuotę, sukelia vėžį.
Ekspertų komentaras: žmonės turėtų žinoti, jog mikrobangų krosnelės naudoja ne tą spinduliuotę, kuri žinoma kaip sukelianti vėžį, keičianti ląsteles chemiškai. Mikrobangų krosnelėse naudojama spinduliuotė nekeičia maisto ląstelių chemiškai, kaip ir bet kuris kitas maisto apdorojimo būdas.
Vištiena
Teorija: paukščius auginančiuose pramoniniuose ūkiuose naudojama daug hormonų. Padidėjęs hormonų kiekis siejamas su krūties vėžio rizika.
Ekspertų komentaras: "Ši teorija itin gaji, tačiau žmogus turėtų suvalgyti siaubingai daug vištienos, kad nors truputį padidintų vėžio riziką", neabejoja profesorius K. Sikora.
Ligos / virusai
Teorija: manoma, kad ligos paveikta tam tikra kūno dalis vėliau yra labiau pažeidžiama vėžio. Kita teorija, jog virusai ląsteles keičia genetiškai, todėl šios labiau linkusios piktybėti.
Ekspertų komentaras: jeigu kalbame apie žarnyno vėžį, dauguma mokslininkų teigia, jog žmonėms, sirgusiems ar sergantiems Krono liga, opiniu kolitu, rizikos faktorius didesnis. Moterims, sirgusioms ar sergančioms endometrioze, turinčioms cistų kiaušidėse (vyresnėms nei 29 m.), taip pat didėja rizika susirgti kiaušidžių vėžiu. Gimdos kaklelio vėžys sietinas su žmogaus papildomu virusu (ŽPV).
Pakaitinė hormonų terapija (PHT)
Teorija: manoma, jog hormonų didėjimas sukelia krūties, gimdos ir kiaušidžių vėžį.
Ekspertų komentaras: PHT iki šiol yra veiksmingas menopauzės simptomų gydymas. Jei taip gydomasi keletą metų - nieko tokio, tačiau kuo ilgiau, tuo didesnė rizika. Jei moteris penkis metus PHT nebenaudoja, jos vėžio susirgimo rizikos faktorius toks pat, kaip ir moters, kuri niekada nenaudojo pakaitinės hormonų terapijos.
V.G.
Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros