Anemija arba mažakraujystė - tai per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino kiekis kraujyje. Ajurvedos tekstuose anemija vadinama ‚‚pandu roga‘‘ arba ‚‚blyškumo liga"‘, kadangi žmogaus veido ir kūno oda tampa blyški ir pabalusi.
Kokie yra anemijos požymiai?
Labai dažnai žmonės serga anemija to nežinodami, nes simptomai nėra labai ryškūs ir lieka nepastebimi ilgus metus. Vienas iš labiausių pasireiškiančių požymių yra nuolatinis nuovargis ir silpnumas, žmogus jaučia visuotinę letargiją, kartais kamuoja galvos skausmai ar net dusulys, žmogus negali dirbti sunkaus fizinio darbo, sportuoti, jaučia pastovų šaltį ir labai rimtais atvejais skundžiasi širdies veiklos sutrikimais. Kartais galima diagnozuoti anemiją iš pabalusio veido ir išsekusio, pleiskanojančio kūno. Dažnai žmonės skundžiasi apetito trūkumu, lengvu pykinimu, vidurių užkietėjimu ar viduriavimu. Moterims gali dingti arba sumažėti menstruacijų kiekis. Esant įsisenėjusiai anemijai sumažėja lytinis potraukis ir seksualinės galios.
Anemijos (mažakraujystės) priežastys pagal ajurvedą
Ajurvedos bei šiuolaikinės medicinos požiūriai į anemijos priežastis yra gana panašūs. Tačiau ajurveda išsamiau paaiškina visas galimas mažakraujystės priežastis.
Pagal ajurvedą anemijos priežastys yra:
- ilgalaikis kraujavimas, traumos, pogimdyminis kraujavimas, nuolatinis kraujavimas iš nosies, burnos ar plaučių, per daug gausios mėnesinės;
- nereguliarus ir nepakankamas maitinimasis, neteisingas maisto produktų ir skonių pasirinkimas;
- nepakankamas geležies kiekis maiste ir blogas geležies pasisavinimas;
- per didelis vartojimas rūgščių, sūrių ir aitrių produktų (šie skoniai sudirgina ir įaudrina vidinę ugnį - Pitą, kuri atsakinga už kraujo kokybę ir cirkuliaciją);
- lėtas, nepakankamas ar sutrikęs raudonųjų kraujo kūnelių atsigaminimo procesas, kaulų čiulpų audinių veiklos sutrikimas;
- kepenų, blužnies funkcijų sutrikimas, dėl ko sutrinka kraujo atsigaminimo ir valymo procesus organizme (kepenys ir blužnis yra svarbiausi organai, šalinantys pasenusius ir pažeistus raudonuosius kraujo kūnelius iš kraujotakos sistemos);
-
per didelis alkoholio vartojimas, nes apsunkinama kepenų veikla.
Anemijos kalsifikacija pagal šiuolaikinę mediciną:
- geležies trūkumo sukelta anemija (mikrocitinė anemija);
- pjautuvinė anemija, kai raudonieji kraujo kūneliai, kurie normalioje būsenoje yra disko pavidalo, įgyja pjautuvo formą (įgimta liga ir ligoniai dažnai miršta dar kūdikystėje ar jaunystėje);
- piktybinė anemija, kai organizmas nebesugeba pasisavinti vitamino B12 ir be gydymo gresia komplikacijos ar net mirtis (dažnai susergama būnant brandaus ar senyvo amžiaus - 40-70 metų);
-
anemija, kurią sukelia B grupės vitaminų trūkumas laikantis dietos (ypač folinės rūgšties bei vitamino B12 ). Šie vitaminai būtini raudonųjų kraujo kūnelių brendimui kaulų čiulpuose.
Anemijos kalsifikacija pagal ajurvedą:
1. VATA TIPO ANEMIJA
Esant Vata tipo anemijai žmogus yra labai liesas, skundžiasi sausa, šiurkščia, pleiskanojančia oda. Traška žmogaus sąnariai, dažnai juos skauda. Žmogus atrodo išbalęs ir išsekęs, dažnai skundžiasi vidurių užkietėjimu ir yra kamuojamas dusulio. Jo maitinimasis yra nereguliarus ir skurdus maistiniu ir energetiniu atžvilgiu. Dažnai kenčia nuo nemigos, nerimo ir padidėjusio nervingumo.
2. PITA TIPO ANEMIJA
Pita tipo anemijos simptomai yra pageltęs akies baltymas, stipri geltona šlapimo spalva bei tamsiai rudos ar gelsvos išmatos. Oda pabalusi ar gelsva. Žmogus skundžiasi pykinimu ir skausmais kepenų ir blužnies srityje. Dažnai svaigsta galva, žmogus yra jautrus šviesai. Žmogus gali tapti irzlus, piktas, agresyvus, priešiškas ir pavydus. Dažnai skundžiasi padidėjusiu troškuliu ir žema temperatūra.
3. KAPHA TIPO ANEMIJA
Atsiradus Kapha tipo anemijai žmogų kamuoja visuotinis kūno patinimas, oda tampa šalta, drėgna, lipni ir pabrinkusi. Dažnai žmogus skundžiasi cirkuliacijos sutrikimais, šaltomis galūnėmis. Žmogaus virškinimo trakte yra padidėjusi gleivių gamyba, gleivės per virškinamąjį traktą patenka į kraują ir jį užteršia. Žmogaus seilės, šlapimas, išmatos yra balkšvos spalvos. Jis jaučiasi pavargęs, pasireiškia letargija ir depresija, mieguistumu, bijo šalčio ir skundžiasi svorio padidėjimu bei seksualinio poreikio sumažėjimu.
Šiuolaikinės medicinos ir ajurvedos diagnostikos panašumai
Atlikti klinikiniai tyrimai patvirtino, kad ajurvedos mokslo anemijos klasifikacija ir samprata yra artima šiuolaikinės medicinos anemijos diagnozavimui bei gydymui. Mokslininkai sugretino ajurvedos žinias su šiuolaikiniais anemijos tyrimais.
Nors ir galima rasti ajurvedos ir šiuolaikinės medicinos diagnostinių anemijos panašumų, tačiau prevencijos ir gydymo metodai labai skiriasi. Šiuolaikinės medicinos atstovai dažnai siūlo vitamino B12 injekcijas, kompleksinių geležies, folinės rūgšties papildus. Vitaminų injekcijos ir papildai gali užslopinti anemijos simptomus ir pagerinti ligonių būseną, bet ligos atsiradimo problemos tuo nėra išsprendžiamos. Simptomai užslopinami, o ligos priežastys lieka. Ajurvedos ir kitų natūralių medicinų požiūris yra holistinis, apimantis ne tik simptomų gydymą, bet ir priežasčių ieškojimą ir jų panaikinimą.
Ajurveda siūlo kompleksinius anemijos prevencijos ir gydymo metodus:
-
organizmo valymo būdai - Pančakarma (vieną ar du kartus per metus būtina atlikti organizmo valymą ir pasiruošti metų laikų kaitai, o esant mažakraujystei - sustiprinti imunitetą);
-
kūno ir kūno funkcijų stebėjimas ir priežiūra (kūno ir veido odos spalva, letargija, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, odos priežiūra, masažas);
-
maistinga dieta, geležies turintys maisto produktai, daržovės (vegetarinio ar nevegetarinio maitinimosi sąmoningas pasirinkimas);
-
virtuvės vaistinėlė (geležies turintys ajurvediniai receptai kasdieniniam vartojimui ir prevencijai);
-
skonio pasirinkimas;
-
joga ir kvėpavimas (pratimai skirti mažakraujystės prevencijai ir gydymui);
-
papuošalai ir mineralai (energetiškai gydantys nuo mažakraujystės);
-
psichologiniai ir emociniai faktoriai, lemiantys mažakraujystės vystimąsi;
-
dainavimo terapija.
Parengta pagal ajurvedos SPA CENTRO medžiagą, parengė Shanti, ajurvedos centras
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros