Sąnarių ligos
Atnaujinta: 2018-01-17

Prasidedant rudens ir žiemos šalčiams labai padaugėja ligonių, besiskundžiančių sąnarių skausmais. Deja, dažnas ligonis išgirsta banalų gydytojo paaiškinimą, kad tam nemažai įtakos turi mūsų klimatas. Ir iš tiesų, tai tikrai ne gydytojo neišmanymas - klimatinės sąlygos yra vienas iš objektyviausių sergamumo sąnarių ligomis veiksnių. Pagrindiniai sąnarių priešai - šaltis ir drėgmė. Aišku, visos bėdos jiems suversti negalima, nes klimatinės sąlygos, kaip ir infekcijos sukėlėjai, negali vien pačios kenkti sveikatai be tam tikrų sąlygų. Kalbant apie sąnarių ligas, „dirvą" joms paruošia netinkama mityba ir gyvenimo būdas arba amžius. Visų pirma, nereikėtų gausiai valgyti bulvių, pieno produktų, duonos produktų. Netinkamas elgesys - nepakankamai šilti (sintetiniai) rūbai, kojų peršalimas, strėnų atšalimas, buvimas drėgnose, šaltose patalpose, o taip pat miegojimas drėgnoje lovoje. Šie veiksniai, drauge veikiant klimatinėms sąlygoms ir dar prisidėjus infekcijai, sukelia uždegimines sąnarių ligas.

Sąnarių ligos būna pakankamai įvairios, todėl norėdami geriau suprasti, kas vyksta, kai kankina skausmas, pažvelkime kas tai - sąnarys?

Sąnarys - tai jungtis, kuri sujungia kaulus. Sąnarį sudaro sąnario ertmė, sąnarinė kremzlė ir sąnarinė kapsulė. Sąnarį sudarančių kaulų galus apsupa sąnario kapsulė. Pačią sąnarinę kapsulę sudaro išorinis (skaidulinio audinio) ir vidinis (tepalinis arba kitaip - sinovialinis) sluoksniai. Tepalinis sluoksnis gamina sąnarinį tepalą, kuris sutepa sąnarinius paviršius, kad šie taptų slidesni ir vienas į kitą nesibrūžintų. Sąnarį sutvirtina raiščiai, aplink esantys raumenys. Mūsų sąnariai dirba daug ir sunkiai - visą dieną, lyg stebuklingas nenuilstantis mechanizmas atlieka daugybę judesių. Bet kartais ši svarbi organizmo sistema ima ir pareikalauja „remonto". Ir tai nėra tik vyresnio amžiaus žmonių problema, dažnai sąnarių skausmais skundžiasi jauni žmonės ir netgi vaikai. Kas gi gali būti? Skausmai sąnariuose gali pranašauti rimtas ūmias ar lėtines ligas. Skausmas gali būti įvairus - tik naktimis arba nuolatinis, gali būti silpnas arba ypatingai stiprus. Bet kokiu atveju tokie skausmai sukelia labai daug nepatogumų žmonėms.

Skausmas sąnariuose gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Nepaisant jų gausos, pagrindinės priežastys - artritai, reumatas ir traumos.

Kai skaudantis sąnarys patinsta, tampa karštas, oda aplink jį paraudusi, o judesys per sąnarį ribotas. Tai, ko gero, artritas (sąnario uždegimas). Artrito atsiradimo priežstys gali būti trauma, infekcija arba distrofiniai pakitimai. Artritai - dažniausia skausmo sąnariuose priežastis. Esant artritui, atsiranda skausmai, stiprėjantys sąnariui ilgai nejudant. Skausmas paaštrėja naktį ir prieš rytą, taip priversdamas žmogų judėti, kad skausmas sumažėtų. Taip pasireiškia vadinamas „uždegiminis" skausmas, susijęs su uždegimo produktų, kurie dirgina nervines galūnes, susikaupimu sąnario ertmėje.

Yra skiriama apie 100 artritų tipų, įskaitant podagrą ir reumatoidinį artritą. Dažniausiai skausmas sąnariuose susijęs su osteoartritu, kurį vadina „nusidėvėjimo" liga. Osteoartritas išsivysto gyvenimo eigoje dėl daugybės smulkių traumų. Ilgametis sunkus darbas ir nuolatinis krūvis sukelia mažus įtrūkimus kremzlėse ir po jomis išsidėsčiusiuose kauluose. Sąnariai pamažu ima kisti.

Artrito gydymas pagrįstas uždegiminių procesų mažinimu sąnaryje (vartojami antibiotikai, gliukokortikoidiniai hormonai ir t.t.) bei stiprinama viso organizmo imuninė sistema. Jei skausmas labai stiprus, naudojami nuskausminamieji vaistai bei preparatai, mažinantys audinių paburkimą bei fizioterapinės procedūros.

Skausmas sąnariuose gali būti dėl sąnario susidėvėjimo, tarkim esant artozei. Artrozė - ne uždegiminė liga, todėl ši liga neturi nieko bendro su artritais arba lėtiniu poliartritu, kai skausmas ir uždegimas sąnaryje pagrįstas reaktyviais patologiniais sąnario skysčio pakitimais. Artrozė - liga, pasireiškianti dėl medžiagų apykaitos sutrikimo ir distrofijos.

Sergant artroze, paprastai skausmas nėra labai intensyvus, o sustiprėja esant krūviui, ypač į dienos pabaigą, o naktį arba gerai pailsėjus, dingsta. Tai "mechaninio" tipo skausmas, jis atsiranda kai sąnario apvalkalas yra mechaniškai dirginamas druskomis, kurios susidaro dėl medžiagų apykaitos sutrikimo.

Kad skausmas aprimtų, pažeistam artrozės sąnariui reikia periodiškai leisti pailsėti. Skausmą mažina šiluma (šildantys kompresai, vonelės, parafinas, purvas). Taip pat galima vartoti skausmą malšinančius vaistus. Masažas ir specialūs pratimai, stiprinantys raumenis ir mažinantys krūvį į sąnarinius paviršius taip pat sumažina skausmą.

Reumatizmu vadinamas uždegiminis procesas, kuris plinta į raumenis, sausgysles bei raiščius, supančius vidinį sąnarinį paviršių. Skausmai, susiję su šiais procesais, kurie dažnai vadinami bursitu arba tendinitu, taip pat gali būti pagyvenusiems žmonėms, jei ilgą laiką sąnariui reikėjo iškęsti didelį krūvį.

Skausmas sąnaryje gali ištikti po traumos - smarkaus sutrenkimo arba raiščių patempimo.

Kaip sau padėti?

Jei Jus kankina sąnarių skausmai, būtina kreiptis į gydytoją. Tik kartu su šeimos gydytoju išsiaiškinsite tikrąją sąnarių skausmo priežastį ir rasite priimtiniausią sprendimą skausmui malšinti. Savarankiškai gydytis nepatartina, tačiau kai kurių priemonių tikrai galite imtis, kad sau padėtumėte - juk ne visada randame laiko pasirūpinti savimi, o ir ilgos eilės poliklinikoje... dažnas mūsų, pasakysite, tam neturite laiko.

Išbandykite šilumą. Jei skausmai Jus kankina jau ilgą laiką, greičiausiai Jums tiks šiluma. Ji padeda atpalaiduoti raumenis aplink sąnarį. Ypač efektyviai veikia drėgna šiluma. Paimkite karštame vandenyje sudrėkintą rankšluostį ir įdėkite jį į džiovyklę. Išimkite rankšluostį tada, kai jis dar vos drėgnas ir šiltas. Pridėkite jį prie sąnario. Iš viršaus dar uždėkite sausą rankšluostį, kad šiluma išliktų kuo ilgiau. Tokius drėgnus šiltus kompresus galima laikyti apie 20-30 minučių.

Dėkite ledą. Jei skausmas sąnaryje atsirado po traumos arba šiaip yra atsiradęs neseniai, vietoj šilumos reikia naudoti šaltį. Specialiai ruošti ledo kompreso net nereikia - nusipirkite šaldytų daržovių, pridėkite prie skaudamo sąnario, o kai paketas ištirps, panaudokite jį vakarienės paruošimui. Procedūra su ledu trunka apie 20 minučių.

Suteikite ramybę skaudančiam sąnariui. Kai pajuntate skausmą sąnaryje, pasistenkite suteikti jam ramybę. Leiskite pailsėti sąnariui po 15 minučių kas valandą. Paprasčiausiai pagulėkite pakeltomis kojomis ir atsipalaiduokite.

Preparatus naudokite pakaitomis. Be recepto parduodami skausmą mažinantys vaistai padeda malšinti artrito sukeltus skausmus. Tačiau reikia napamiršti, kad ilgai naudojami didina skrandžio opos atsiradimo galimybę. Todėl pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, kokie preparatai padėtų mažinti skausmą ir gerkite juos pakaitomis, taip išvengdami nuolatinio skrandžio dirginimo priešuždegiminiais vaistais.

Stebėkite savo judesius. Jei pakinta minkštieji audiniai aplink sąnarį, kas būna esant bursitams ir tendinitams, labai svarbu išlaikyti sąnario judrumą ir lankstumą. Tai leidžia išvengti supančių audinių sustingimo ir skausmo sustiprėjimo.

Kiekvienas sąnarys turi savo paslankumo ribas, todėl žmogus turi pats nuspręsti, kur yra riba tarp sąnario perkrovos ir pakankamo paslankumo palaikymo. Tam reikia atidžiai išstudijuoti savo kūno galimybes ir stengtis nepatirti perkrovų. Paprasčiausiai pabandykite atlikti pratimus normos ribose keletą kartų per dieną, priklausomai nuo skausmo stiprumo. Pavyzdžiui, jei jums skauda petį, pakelkite ranką virš galvos ir palaikykite ją tol, kol skausmas šiek tiek sustiprės. Skaudamai vietai reikia duoti tokį krūvį, kurį galima atlikti be ypatingų pastangų.

Stenkitės daugiau judėti. Atliekant nedidelio krūvio fizinius pratimus, žmonės mažiau jaučia skausmą. Labai naudinga plaukioti baseine arba vaikščioti vandenyje. Įbriskite į vandenį maždaug iki klubų ir judėkite taip greitai, kiek leidžia Jūsų galimybes. Velotreniruoklis (dviratis - treniruoklis), bėgimo takelis ir ne intensyvūs aerobiniai pratimai šokių pavidalu taip pat tinkamos priemonės. Tiesiog kiekvienas įsiklausęs į savo kūno kalbą, turi atrasti kuri veikla jam palengvina skausmus.

Atlikite fizinius pratimus su specialisto pagalba. Pasidomėkite kinezioterapeutų paslaugomis. Specialiai parinkta fizinių pratimų programa padės Jums atstatyti normalią kraujotaką sąnaryje, pagerins raiščių, sąnarių būklę aplink sąnarį ir tokiu būdu pasveiksite greičiau. Šie specialistai padės atstatyti sąnario paslankumą.

Jei Jūsų veikla Jus „pririša" prie kėdės, taip pat stenkitės atlikti nors kokią mankštą. Įjunkite muziką ir bent jau pamiklinkite rankas.

Vartokite sąnarius stiprinančius preparatus. Aukščiau minėti preparatai, malšinantys skausmą, padės tik panaikinti sąnario ligos simptomus, bet priežastis išliks. Todėl sąnarius stiprinantys preparatai yra netgi labiau rekomenduotini. Pastaruoju metu rinkoje atsirado daug preparatų, turintys gliukozamino ir chondroitino; teigiama, kad gliukozaminas padeda atsinaujinti sąnario kremzlei. Gliukozaminas yra natūralus angliavandenių ir baltymų junginys, jo yra visuose žmogaus organizmo audiniuose, o ypač daug kremzlėse, todėl manoma, kad gliukozamino preparatai turėtų padėti atsinaujinti sąnarinei kremzlei. Tačiau visai neseniai pasirodė informacija, kad gliukozaminas ir chondroitinas nelabiau už placebą leidžia gydyti sąnarių skausmus. Rezultatai kol kas nėra visiškai aiškūs, todėl ir nėra visuotinai pripažinti, bet abejonės sėkla jau pasėta.

Laisvalaikio gido Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai