Saulė – taip mylimas vienintelis šilumos ir šviesos šaltinis – kartais gali tapti priešu. Per ilgas buvimas tiesioginiuose saulės spinduliuose arba itin didelė šiluma gali sukelti saulės arba šilumos smūgį, gali nudegti oda.
Saulės smūgis
Saulės radiacija pasižymi ypatingai galinga energija. Fizikai skaičiavimais įrodė, kad puse valandos praleidus tiesioginiuose saulės spinduliuose, mūsų kūnas gauna tokį šilumos kiekį, kurio užtektų užvirinti 3,3 litro vandens. Pakankamai didelis virdulys, ar ne?
Todėl iš tiesų, sunku net įsivaizduoti, kas vyksta, kai visa ši šiluma tenka vargšei mūsų galvai. Ačiū Dievui, žmogaus galva šiek tiek sudėtingesnės sandaros nei virdulys ir jos turinys taip greit neužverda. Tam, kad saulės spinduliai patektų iki smegenų, jiems reikia įveikti daug barjerų:
pirmas barjeras – plaukai ir galvos oda. Praplikusiems piliečiams šiek tiek nepasisekė, dalies barjero pas juos jau nėra. Tarp kitko, brunetams taip pat prasčiau - jų tamsesni plaukai turi ypatybę sugerti saulės spindulius;
antras barjeras – kaukolės kaulai. Jie labai sunkiai praleidžia šilumą ir todėl puikiai saugo galvos smegenis nuo aukštos temperatūros;
trečiasis barjeras – trisluoksnis: tarp smegenų ir kaukolės yra ypatinga erdvė, kurioje išsidėstę du smegenų dangalai ir teliuškuoja smegenų skystis.
Jei išvardyti barjerai nepadėjo ir smegenys vis tik perkaito, tada ir ištinka vadinamas saulės "smūgis”. Štai koks jo veikimo mechanizmas: per didelis šilumos kiekis veikia smegenis maitinančių kraujagyslių išsiplėtimą. Atitinkamai į išsiplėtusias kraujagysles priteka daugiau kraujo. Tada žmogus gali pajusti veido paraudimą, silpnumą, galvos svaigimą, pykinimą ir mirguliavimą akyse. Jei kam įdomu, galima tai išbandyti ilgiau pastovėjus ant galvos (bet tai, žinoma, nepatartina).
Saulės smūgį gali pagreitinti tvankumas, nevėjuotas oras, persivalgymas, alkoholinių gėrimų vartojimas paplūdimyje. Taip pat labai pavojinga užmigti deginantis tiesioginės saulės spinduliuose.

Nesuteikus pagalbos saulės smūgį patyrusiam žmogui arba jei „greitoji pagalba“ nespėja laiku atvykti, baisu ir pagalvoti, kas gali nutikti. Nukentėjusiojo temperatūra kyla ir toliau – iki 42°, smegenys gali atsidurti ant mirties slenksčio, kvėpavimas ir pulsas nusilpsta, spaudimas nukrenta iki žemiausios ribos, o širdis gali sustoti bet kurią minutę. Tokiu atveju net ir gydytojams atvažiavus tikimybė, kad ligonis išgyvens ne daugiau kaip 70 procentų. O tas, kuriam pasiseks išgyventi, visą likusį gyvenimą turės problemų dėl nervų sistemos. Mažų mažiausiai tai gali būti galvos skausmai, depresija, o blogiausia kas gali nutikti tai paralyžius ar progresuojanti silpnaprotystė.
Saulės smūgis dar pavojingas tuo, kad kartais pasireiškia pavėluotai, t.y. ne būnant saulėje, o praėjus 6-8 valandoms. Todėl galima manyti, kad kai kurių žmonių organizmas labai ištvermingai kovoja su perkaitimu.
Didžiausia rizika patirti saulės smūgį yra:
- žmonėms, kurie nuo pat vaikystės nepakenčia didelio karščio;
- alkoholikams arba piktnaudžiaujantiems alkoholiu karštą dieną;
- nėščioms moterims,
- vaikams, paaugliams ir senyvo amžiaus žmonėms, nes dėl amžiaus ypatumų jų organizmo vidinės termoreguliacijos sistema nėra tobula;
- sergantiems širdies kraujagyslių ligomis, ateroskleroze, hipertonine liga;
- sergantiems endokrininiais susirgimais;
- nutukusiems žmonėms;
- kūdikiams iki vienerių metų bei mažiems vaikams;
Saulės smūgiui būdingi simptomai:
Galvos skausmas, spengimas ausyse,mirgėjimas akyse, padažnėjęs kvėpavimas ir pulsas, pykinimas ar vėmimas, apatija, išbalusi oda, šaltas prakaitas, bendras silpnumas, aukšta kūno temperatūra (38-40°C), sąmonės pritemimas ir net netekimas. Jei nukentėjusiajam nesuteikiama pirmoji pagalba, jis gali mirti nuo smegenų edemos.
Pirmoji pagalba patyrusiajam saulės smūgį
Jei nukentėjusysis turi sąmonę, iš karštos aplinkos nuveskite jį į pavėsį ar į vėsią vietą. Paguldykite arba pasodinkite, atsagstykite ir palaisvinkite drabužius. Veidą apipurkškite vėsiu vandeniu, ant galvos uždėkite šaltą kompresą, duokite atsigerti vėsaus gėrimo. Jei nukentėjusįjį pykina, duokite gerti ko nors rūgštaus (pvz., vandens su citrinų sultimis). Jei nukentėjusysis be sąmonės, guldykite ant šono, vėdinkite ir skubiai vežkite į gydymo įstaigą.
Šilumos smūgis (perkaitimas)
Skirtingai nuo saulės smūgio, kai visų pirma nukenčia smegenys, šilumos smūgio metu perkaista iš karto visas kūnas. Kiekvienas organizmas turi sudėtingą pastovios temperatūros palaikymo sistemą, vadinamą termoreguliacijos sistemą. Tuo atveju, kai ji nebesugeba susidoroti su perkaitimu, temperatūra nekontroliuojamai kyla ir įvyksta šilumos smūgis. Bendrą viso kūno perkaitimą gali paveikti viskas, kas sutrikdo žmogaus organizmo vėsinimo mechanizmą – prakaito išskyrimą ir išgarinimą. Šiuos veiksnius galima suskirstyti į vidinius ir išorinius.

– didelis fizinis krūvis,
- pervargimas,
- geriamo vandens trūkumas,
- persivalgymas,
- prakaito liaukų bloga veikla.
Išorinės perkaitimo priežastys:
– karštis,
- nevėjuotas oras,
- padidėjusi oro drėgmė,
- sintetiniai, guma dengti, odiniai arba brezentiniai (darbiniai) rūbai.
Dažniausiai šilumos smūgis ištinka, kai termometro stulpelis pakyla virš 30º, o žmogus vis dar aktyviai juda. Ir visai nesvarbu, ar tai laukas, ar patalpa. Saulės spinduliai nebūtini. Užtenka to, kad dirbama (arba šiaip būnama) blogai vėdinamoje patalpoje su netinkamais rūbais. Fizinis krūvis skatina šilumos susidarymą žmogaus organizme keturis ir net penkis kartus daugiau nei ramybėje. Karštą dieną gydytojai netgi nerekomenduoja atlikti įprastinės mankštos, kad pernelyg neperkaistumėte.
Šilumos smūgio veikimo mechanizmas: į perkaitimą organizmas atsako prakaitavimu. Fiziologų teigimu per dieną sveiko žmogaus organizmas gali išskirti iki penkių litrų prakaito. Jei skysčio netekimas nekompensuojamas, kraujas ima tirštėti ir dėl to pablogėja visų organų aprūpinimas deguonimi. Kartu su vandeniu kūnas netenka ir naudingų natrio druskų (juk prakaitas sūrus). Dėl to sutrinka organizmo skysčių cheminė sudėtis ir vyksta rimti pokyčiai ląstelių lygyje. Ląstelės "užmiršta“, kokios jų pargrindinės funkcijos negana to, jos nebesugeba suprasti viena kitos. Žodžiu, kol protingas kūnas priešinasi perkaitimui, bėda dar tolokai, o kai kūnas "praranda protą“ – lauk bėdos.
Pats šilumos smūgis ištinka, kai apsaugos sistema staiga nusilpsta. Tada staiga pakyla kūno temperatūra ir atsiranda tokie pat simptomai, kaip ir esant saulės smūgiui. Tik simptomai yra žymiai pavojingesni, nes po organizmą cirkuliuojantis kraujas yra labai pakitęs. Pirmoji pagalba esant šilumos smūgiui mažai tesiskiria nuo pagalbos esant saulės smūgiui. Laukiant greitosios pagalbos reikėtų nepamiršti: šaltų kompresų kūnui ir galvai, ramybės, amoniaku suvilgytos vatos po nosim ir pasūdyto vandens (kraštutiniu atveju tiktų net ir jūros vanduo). Druska padeda atstatyti normalią skysčių sudėtį nukentėjusiojo orgaizme. Deja, patyrus šiluminį smūgį, mirtis ištinka gan dažnai. Temperatūrai pakilus iki 41º, nepaisant visų pritaikytų reanimacijos priemonių, pusė nukentėjusiųjų miršta.
Šiluminio smūgio požymiai:
- bendras silpnumas,
- mieguistumas,
- galvos skausmas ir galvos svaigimas,
- veidas ima rausti, kūno temperatūra pakyla, kartais iki 40º,
- dažnai būna dispepsiniai sutrikimai, tokie kaip viduriavimas ar vėmimas.
Jei iki to laiko nepašalinamos priežastys, sukėlusios perkaitimą, nukentėjusiajam gali prasidėti haliucinacijos, kliedesiai, po to žmogus gali prarasti sąmonę, veidas ima balti, oda tampa šalta, prakaitavimas pagausėja, širdies veikla sutrikusi, pulsas dažnas ir silpnas. Nesuteikus skubios medicininės pagalbos, žmogus gali mirti.
Šilumos smūgio simptomai
Perkaitimo požymiai atsiranda staiga: pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, apima mieguistumas, vangumas, silpnumas, troškulys, sutrinka pusiausvyra, parausta veidas, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, eisena tampa netvirta arba nebesinori judėti.
Pirmoji pagalba perkaitusiajam
Jei žmogus lengvai perkaito, jam pagelbės šiltas dušas, šalti kompresai, vėsaus vandens gėrimas. Jei būklė sunkesne, nukentėjusįjį išveskite iš karštos aplinkos, paguldykite pavėsyje ar vėsioje vietoje, apklokite vandeniu sudrėkinta antklode ar paklode ir nuolat jas drėkinkite. Kai kūno temperatūra nukris iki 37,5 laipsnio, drėgną antklodę ar paklodę pakeisite sausa ir duoti gerti ko nors vėsaus. Jei nukentėjusysis be sąmonės, guldykite jį ant šono, vėdinkite, niekuo negirdykite ir skubiai vežkite į gydymo įstaigą.
Šiluminis (saulės) smūgis vaikams
Požymiai: bendras silpnumas, alpimas su sąmonės netekimu, pykinimas, vėmimas, temperatūros pakilimas, dažnas silpnas pulsas, kraujavimas iš nosies.
Iki atvykstant medicininei pagalbai: nukentėjusįjį paguldyti kur nors šešėlyje, nurengti. Duoti gerti vėsių gėrimų, uždėti šaltą kompresą ant galvos, kūna apipylinėti šaltu vėsiu vandeniu arba bent valyti drėgnu vėsiu skuduru. Duoti kvėpuoti amoniako. Ir žinoma iškviesti greitąją pagalbą.
Profilaktika: pasivaikščiojimai lauke iki 11 valandos ir būtinai uždengta galva. Rūbai lengvi, medvilniniai. Stengtis ilgai nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose, apriboti nereikalingus fizinius krūvius (varžybas, ilgesnius žygius). Reikėtų nesukelti ir emocinės įtampos. Kuo daugiau stengtis patiekti vaikams daržovių patiekalų, vaisių, apriboti riebų maistą, mėsos patiekalus. Gerti iki 1,5-2 litrų skysčių: atvėsintos arbatos, sulčių, giros.
Kūdikiai iki vienerių metų perkaista ypač greitai. Per gausus suvystymas, sintetinia rūbeliai, aukšta aplinkos temperatūra, tiesioginiai saulės spinduliai gali sukelti kūdikio perkaitimą. Vaikučiai parausta, o po to veidas gali pabalti. Kūdikis iš pradžių būna sudirgęs, o po to tampa labai pasyvus. Ima prakaituoti šaltu prakaitu, kartais žiovauja, atpylinėja. Padažnėja tuštinimasis. Gali netgi atsirasti traukuliniai veido raumenų ar galūnių judesiai. Kadangi kūdikiams ir mažiems vaikučiams perkaitimas gali būti pavojingesnis ir sunkiau praeinantis nei suaugusiems, reikėtų paisyti visų profilaktinių priemonių. Vežiokite kūdikius tik žaliose zonose, kuo didesniame pavėsyje (iki 11 val.) ir vakare po saulės nusileidimo. Rūbeliai – būtinai tik medvilniniai ir būtina kepurė. Įtarus perkaitimą, būtina kviesti profesionalią medicininę pagalbą.
Saulės ir šilumos smūgio profilaktika

- vengti ilgo buvimo tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač neuždengus galvos ir kūno, karštomis dienomis ir kai didelė oro drėgmė pageidautina eiti į lauką nuo 10 iki 11 valandos, vėliau pagal galimybę reikia stengtis būti žalioje zonoje arba pavėsyje;
- į lauką eiti tik prisidengus galvą;
- didžiausią maisto paros normą valgyti ne per pačius pietus, o labiau į vakarą;
- apriboti riebų ir baltymingą maistą;
- karštą dieną neorganizuoti ilgų ekskursijų;
- daugiau gerti vandens arba vietoj vandens - parūgštintą arba pasaldintą arbatą, vaisių kompotą ar duonos girą;
- nevartoti alkoholinių gėrimų;
- deginantis ant smėliuko nepamiršti kartas nuo karto išsimaudyti;
- nepatartina pernelyg gausiai vartoti kosmetinių priemonių ir kremų, kurie gali trukdyti normaliam odos sluoksnių funkcionavimui;
- drabužiai turi būti lengvi, laisvi, iš medvilnės, kad prakaitas pastoviai garuotų;
- norint išvengti šiluminio smūgio, reikia sudaryti normalias darbo ir buities sąlygas, ten kur dirbama ir gyvenama: normali temperatūra, drėgmė ir patalpų ventiliacija, pagal sezoną parinkti drabužiai.
Ir lai vasara teikia vien džiaugsmą!
Apie saulės ir šilumos smugio simptomus ir pirmąją pagalbą pateikta pagal "Valstybinio aplinkos sveikatos centro Sveikatos mokymo biuras" medžiagą.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros