Kaip mesti rūkyti
Atnaujinta: 2021-12-14
Niekas neturi Jums aiškinti, kokią žalą sukelia rūkymas. Daug kartų apie tai esate girdėjęs iš savo artimųjų, draugų, kaimynų. Šiam žalingam įpročiui neabejinga ir žiniasklaida bei televizija. Apie rūkymo žalą byloja ir užrašai ant cigarečių pakelių. Metimas rūkyti – vienintelis geras dalykas, kurį galėtumėte padaryti dėl savo plaučių, širdies, ir apskritai - savo gyvybės. Daugeliui rūkymo sukeliamos ligos ir netgi mirtis yra pirminė motyvacija tam, kad mestų rūkyti. Tai puiku. Dabar tereikia surasti papildomų priežasčių, kurios dar labiau skatintų atsisakyti cigarečių.
Keletas svarbiausių:
Rūkymo žala
 

1. Netrukus Jūs turėsite sveikesnius, žymiai baltesnius dantis, gaivų burnos kvapą. Mažesnė tikimybė susirgti dantenų uždegimu, turėti danties kariesą.
2. Lygesnė oda. Nepaslaptis, kad rūkymas skatina raukšlių atsiradimą ir pagreitina odos senėjimą.
3. Gražesni nagai. Nuo cigarečių geltonuoja nagai, ilgainiui jie ima lūžinėti, skilinėti.
4. Aštresnė uoslė ir skonio receptoriai. Ar prisimenate, kada paskutinį kartą puikiai jautėte savo mėgstamiausio patiekalo skonį bei kvapą? Metęs rūkyti vėl galėsite mėgautis aštria uosle bei skonio receptoriais.
5. Daugiau laisvalaikio. Tyrimais įrodyta, kad net 8% darbo valandų rūkaliai praleidžia rūkydami. Metęs rūkyti turėsite žymiai daugiau laisvo laiko.
6. Storesnė piniginė. Ar esate paskaičiavęs kiek pinigų, kiek tūkstančių litų esate išleidęs cigaretėms? O kad tai būtų bent naudinga Jūsų sveikatai ar teiktų malonumą. Tačiau tai tik kenkia išvaizdai ir organizmui.
7. Geresnė savijauta. Metęs rūkyti galėsite didžiuotis savimi ir būti tinkamu pavyzdžiu savo vaikams ir visiems aplinkiniams.

Cigaretė ir besilaukianti moteris – nesuderinami dalykai!
 
 
 
 
Reikia daugiau priežasčių, kad mestumėte rūkyti? Rūkanti moteris rizikuoja susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Rūkymas lemia menstruacijų nereguliarumą bei ankstyvą menopauzę. Planuojate susilaukti kūdikio? Tuomet žinokite, kad:
 
  • nerūkanti moteris užkerta kelią nevaisingumui, persileidimui, ankstyvam gimdymui ir nesveikam kūdikiui. O rūkanti moteris tai tik paskatina.
  • Jūsų kūdikis bus žymiai sveikesnis, jei nėštumo metu nerūkysite. Vaiko plaučių funkcijos nebus sutrikusios. Nerūkančių tėvų vaikai rečiau būna alergiški, retai serga astma, peršalimais, ausies ir kitomis respiracinėmis infekcijomis.
 
Jauskitės geriau ir būkite sveikesnis

American Cancer Society tyrimais įrodyta, kad net 87% rūkančiųjų suserga plaučių vėžiu. Tačiau jei šis baisus faktas nėra gera motyvacija mesti rūkyti, tai susimąstykite, kad atsikratęs šio žalingo įpročio lengviau kvėpuosite, nebekamuos dusinantis kosulys, turėsite daugiau ištvermės. Pasakęs STOP rūkymui, užkirsite kelią astmai, emfizemai, diabetui, nervų ligoms, skrandžio opoms, kepenų ligoms, plaučių uždegimui bei kitoms plaučių ligoms. Daugelis net ir nerūkančių žmonių nežino, kad rūkymas kenkia akims ir padidina riziką susirgti akių ligomis. Cigaretės skatina inkstų ligas, silpnaprotystę, depresiją. Liovimasis rūkyti yra vienas iš geriausių būdų išvengti arterinių ligų, širdies smūgio. Galiausiai tai vienas iš puikiausių būdų prailginti savo gyvenimo trukmę.

STOP rūkymui – 5 gydyojo patarimai, padėsiantys atsikratyti „ranka – burna“ įpročio
Stop rūkymui
 
 
 
 
 
 Planuodamas savo strategiją, padėsiančią Jums mesti rūkyti, pasinaudokite 5 JAV chirurgo patarimais: tinkamai tam pasiruoškite, neatsisakykite aplinkinių paramos, apgalvokite savo elgesį, naudokite tinkamus medikamentus ir pasiruoškite didžiuliam norui mesti rūkyti.
 
 
 
I. Pasiruoškite mesti rūkyti. Susisiekite su savo gydytoju ar vaistininku, pasidomėkite pagalbos telefonais ir vaistais, skirtais metantiems rūkyti žmonėms. Paruoškite savo organizmą stresui, kurį įtakoją tai, jog ruošiatės mesti šį žalingą įprotį.
 
• Paskirkite datą, kada mesite rūkyti. Laikykitės to! Tai labai svarbus žingsnis norint nebeturėti priklausomybės tabakui. Tinkamas datos pasirinkimas gali lemti Jūsų sėkmę. Venkite tokių dienų kaip šventės.
• Pasiruoškite kai ką pakeisti savo gyvenime. Atėjus paskutinei dienai prieš pačią sunkiausią datą (dieną, kai turite mesti rūkyti), išmeskite visus žiebtuvėlius, pelenines, likusias cigaretes - viską, kas primena žalingą įprotį. Išvėdinkite kambarius, išskalbkite visus drabužius, prisigėrusius rūkalų kvapo. Neleiskite kitiems žmonėms rūkyti Jūsų namuose. Išmeskite visus žiebtuvėlius iš savo automobilio. Išbandykite kelis metodus prieš „didžiąją dieną“ ir užsirašykite, kas neleidžia pamiršti noro rūkyti. Užsiveskite specialų „NERŪKYMO“ dienoraštį, kuriame rašytumėte viską, kas Jus kankina metant rūkyti. Bus lengviau, kai galėsite išlieti savo pyktį, susierzinimą arba atvirkščiai – geras emocijas, kad sugebate taip lengvai pamiršti blogus įpročius.
• Jei bandėte mesti rūkyti anksčiau, prisiminkite įdėtas pastangas. Prisiminkite, kas padėjo pamiršti (nors trumpam) cigaretes, tuo pačiu metodu naudokitės ir šįkart.
• Būkite stiprus. Atėjus dienai, kai turite mesti rūkyti, neimkite cigaretės net į rankas. Nesvarbu, kad norite tik užuosti tą „mielą“ dūmo kvapą. Jei bandote mesti rūkyti – nuodėmė būtų užtraukti kad ir vieną dūmelį.
 
 
 
II. Neatsisakykite aplinkinių palaikymo. Jūs mesite rūkyti žymiai lengviau ir sėkmingiau, jei Jus rems Jūsų gydytojas, šeima, draugai ir bendradarbiai.
• Gydytojas, seselės, psichinę sveikatą prižiūrintys profesionalai Jums gali patarti ko reikia imtis, kad rūkymo metimas nebūtų toks sunkus ir bauginantis. Specialistai moka ne tik patarti, bet ir puikiai jus išklausys. Pasikalbėkite su jais, išsakykite ko norite, ko sieksite, kokių baimių turite.
• Praneškite savo draugams, kad metate rūkyti. Pasikalbėkite su tais, kurie jau metė. Pasidomėkite, kaip jiems sekasi atsilaikyti. Susiraskite žmogų, kuris reguliariai Jūsų paklaustų, kaip Jums sekasi neimti cigaretės į rankas, pasidomėtų Jūsų nuotaika, darbingumu.
• Jei šalia Jūsų yra rūkantis žmogus, paprašykite jo Jus paremti metant rūkyti. Kaip jis/ ji tai galėtų padaryti? Tiesiog nerūkyti prieš Jus Jums matant. O visų geriausia – pasiūlykite tam asmeniui pabandyti mesti rūkyti kartu su Jumis.
• Prisijunkite prie tų žmonių, kurie taip pat stengiasi reabilituoti savo gyvenimą – mesti rūkyti. Didžiuosiuose miestuose būna įvairiausių užsiėmimų, kuriuose specialistai padeda žmonėms kovoti su šiuo įpročiu.
• Bandykite gauti kuo daugiau patarimų, kaip mesti rūkyti. Kuo daugiau žmonių paklausinėsite, pasidomėsite jų patirtimi, tuo lengviau ir sėkmingiau mesite. Pasimokysite iš svetimų klaidų.
• Pasinaudokite internetu, pokalbių svetainėmis, kuriose galite sutikti savo likimo draugų, pasidalinti savo patirtimi.
 
 
 
III. Apgalvokite savo elgesį. Nuo tos pačios minutės, kai atsisakėte cigaretės, galvokite kuo ją pakeisite. Ko imsitės, kad negrįžtumėte prie pradinio taško.
• Nustatykite ir apgalvokite tuos dalykus, kurie priverčia griebtis cigaretės. Sugalvokite, kaip galėtumėte tokių situacijų išvengti ar bent jau atsilaikyti prieš norą rūkyti.
• Pakeiskite savo rutiną. Dirbkite kitu laiku (jei tai įmanoma), valgykite skirtingose vietose. Užsiimkite tuo, kas Jums teikia malonumą.
• Kovokite su stresu ir bloga nuotaika. Bandykite nusiraminti skaitydamas knygą, gulėdamas karštoje vonioje ar dirbdamas sode. Užsiimkite joga ar kitu sportu.
• Bandykite susidraugauti su kuo daugiau žmonių, kurie nerūko ar metė, meta rūkyti.
 
 
 
IV. Naudokite tinkamus medikamentus, padėsiančius ištverti "nerūkymo periodą". Šiandien yra daug vaistų, kurie padeda mesti rūkyti. Dviguba sėkmė aplankys jei derinsite vaistus su tam tikra strategija, metodu (prieš tai išvardintais). Padėti atsisakyti cigaretės mesti gali pakaitalai (kramtomasis, uostomasis tabakai, pypkės, cigarai). Yra ir tikrų vaistų, kuriuos Jums gali rekomenduoti gydytojas.
 
 
 
 
 
 V. Būkite pasiruošęs sugrįžti prie cigaretės. Pirmus kelis kartus metant rūkyti, dažniausiai žmonėms nepasiseka. Jie anksčiau ar vėliau grįžta prie senojo įpročio. Jei taip nutiko, susirašykite savo „NERŪKYMO“ dienoraštyje viską, ko išmokote "nerūkymo laikotarpiu". Pamąstykite, kada artimiausiu metu (po savaitės, mėnesio, metų) bandysite vėl. Kitą kartą galite pamėginti kažką naujo (naujus vaistus ar metodus). Laikykitės ir siekite savo tikslo – atsikratyti priklausomybės cigaretėms. Mesti rūkyti nesaugu, jei sergate depresija ar turite kokių kitų panašių problemų, rūpesčių. Jei naudojote narkotikus ar alkoholį, prieš metant rūkyti visiškai susidorokite su šiomis problemomis. Žmonės, kurie turėjo panašių problemų, įsitikino, kad metant rūkyti jos sugrįžta. Prieš atsisakant cigarečių, pasikalbėkite su savo gydytoju ir skubiai praneškite jam apie sugrįžtančias ligas (jei taip nutiks).
 
 
 
Sėkmė tavo rankose!
 
 
 
 
 
Ingrida Galminaitė
 
Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai