Kova su pagiriomis
Medikai pagirias vadina gražiu terminu "abstinencijos sindromas", tačiau pati esmė nuo to nesikeičia. Chroniški alkoholikai nuolat kenčia nuo pagirių. Galvos skausmas, drebulys, problemos su virškinimu, rankų drebėjimas, depresija, padažnėjęs širdies plakimas ir pan. – štai tipiški abstinencijos sindromo simptomai.
Kol alkoholikas negaus vienos kitos taurelės, jam nepalengvės. Normaliam žmogui, kuris išgeria tik kartais, pagirios būna tokiais atvejais:
- nuo nekokybiško alkoholio, kuriame gausu kenksmingų priemaišų;
- padauginus, geriant alkoholį esant tuščiam skrandžiui arba be tinkamos užkandos;
- nesėkmingai sumaišius įvairius alkoholinius gėrimus arba kartu vartojus alkoholį ir vaistus.
Žinoma, reikia jausti saiką. Teigiama, kad leidžiama norma, kuri nekenkia sveikatai, yra 68 ml degtinės žmogaus kūno svorio kilogramui per ne trumpesnį kaip 3–4 valandų laiko tarpą. Viskas prasideda nuo šios normos.
Burnos ertmėje įsisavinama 5 proc. spirito, dar 25 įsiurbiama pilve, likęs spiritas patenka į kraują iš žarnyno. Todėl gerai pavalgęs žmogus apgirsta lėčiau ir ryte nekyla nemalonių pjūčių.
Labiausiai alkoholio įsisavinimą stabdo bulvės, mėsa ir visi produktai, kuriuose gausu riebalų.
Ar reikia užsigerti degtinę? Bendros nuomonės šiuo klausimu nėra: kiekvieno žmogaus organizmas individualus, tačiau daugelis žmonių lėčiau apgirsta būtent tada, kai vartoja daug skysčių. Įsisavinimo greitis tiesiogiai proporcingas spirito koncentracijai – jei daugiau skysčio pateko į žarnyną ir mažesnė jame spirito koncentracija, tai mažesnį poveikį turės apgirtimas.
Negalima kartu vartoti vaistų ir alkoholio. Tarkim, klofelinas kartu su alkoholiu iškart sumažina arterinį spaudimą. Kaip žinia, šituo dažnai naudojasi nusikaltėliai. Jei geriate vaistus, vertėtų susilaikyti nuo alkoholio vartojimo.
Visi alkoholiniai gėrimai, kurie atsiranda rūgimo metu, turi naminės priemaišų ir įvairiausių spiritų. Būtent šių priemaišų kombinacija ir suteikia vynui nepakartojamą skonio puokštę. Bet šios pačios priemaišos gerokai susilpnina apsaugines gleivinės savybes. Tas ypač ryšku geriant stiprius alkoholinius gėrimus, todėl reiktų stengtis nemaišyti skirtingo tipo ir rūšių alkoholinių gėrimų.
Tipiškas pagirių simptomas – galvos skausmas. Kodėl? Pirma, spiritas ir toksinės priemaišos, kurių būtinai yra kiekviename alkoholiniame gėrime, net ir pačiame švariausiame, pažeidžia nervų sistemą. Antra – apnuodytos galvos smegenų ląstelės sukelia edemą ir spaudimo augimą kaukolės viduje. Dėl to ir atsiranda galvos skausmas. Be to, alkoholis pažeidžia elektrolitų, šarmų ir rūgščių balansą, taip pat pašalina iš organizmo daug vandens. Pagirių troškulys žinomas kiekvienam, kas bent kartą išgyveno pagirias. Reikalas tas, kad alkoholis turi stiprią vandens sugėrimo savybę. Ryte, po gerų išgertuvių, organizmui trūksta apie 1,3–1,5 litro skysčių. Pradėti reanimacinį procesą reiktų būtent nuo troškulio numalšinimo. Siekiant išvengti pykinimo, skystį reikia gerti po truputį, maždaug 1,5 litro per pirmąsias valandą ar pusantros. Paprastai šito užtenka, kad būtų sumažinta nuodingų agentų koncentracija organizme. Be to, nuodingos medžiagos iš organizmo pašalinamos su šlapimu. Dabar reikia atstatyti prarastus elektrolitus – kalį, magnį, natrį ir fosforą. Šių medžiagų gausu agurkų rauge, raugintuose kopūstuose, duonos giroje – patikrintose liaudiškuose kovos su pagiriomis priemonėse. Efektyvesni medikamentai pananginas ir aspartamas, kuriuose gausu kalio. Apsimoka išgerti 2–3 tabletes.
Elektrolitai yra kraujo plazmos sudėtyje ir turi palyginti didelę įtaką žmogaus intelektinei ir fizinei veiklai. Jų deficito panaikinimas normalizuoja širdies ir nervų sistemos veiklą, panaikina raumenų silpnumą, širdies permušimus, drebulį ir pan.
Piktnaudžiavimas alkoholiu lems tai, kad organizme susikaups daug toksiškų organinių junginių. Žmogų pradeda pykinti, jis daugiau prakaituoja, greičiau nusilpsta. Tokia būsena vadinama acidoze.
Kai būna pagirios, norisi gerti mineralinio vandens. Tai nėra atsitikinai. Organizmas stengiasi išvalyti toksiškus organinius junginius. Per dieną, priklausomai nuo savijautos, reiktų išgerti nuo 0,5 iki 1 l. mineralinio vandens.
Taip pat alkoholis ardo organizme esančius vitaminus. Esant pagirioms ypač aktualu atkurti vitamino C atsargas. Šis vitaminas labai aktyviai sujungia, o vėliau neutralizuoja toksiškus agentus. Reiktų išgerti kelias tabletes ar žirnelius askorbo rūgšties.
Turbūt geriausia priemonė nuo pagirių – pirtis arba sauna. Pirtyje intensyviai prakaituojama. Kartu su prakaitu iš organizmo pašalinama daug toksinų. Nerekomenduojama garinė rusiška pirtis, nes joje širdies ir kraujagyslių sistemoms tenka labai didelės apkrovos.
Ne toks efektyvus, bet padėti gali ir paprastas dušas. Geriausiai tiks šiltas, kokių 50 C temperatūros. Šioje procedūroje puikiai dera apytakos procesus gerinantis vandens masažas ir prakaitavimas.
O tai, kad nuo pagirių gydytis reikia taurele degtinės – klaidingas įsitikinimas. Šis būdas efektyviai pašalina abstinencijos sindromą, tačiau tik alkoholikams, kuriems jau nepadeda kiti metodai.
Trumpa pagirių gydymo schema:
Skysčių balanso atkūrimas
Per pirmąsias 2 valandas išgerti iki 1,5 l. skysčių (išskyrus sintetinius gazuotus gėrimus).
Išgerti šlapimą varančio nuoviro ar atitinkamų preparatų. Šiuo atveju tinka stipri arbata arba kava.
Visą dieną reiktų gerti daug skysčių.
Šarmų rūgščių balanso atkūrimas
Per pirmąsias porą valandų išgerti vandenyje ištirpintus 3–5 g. geriamosios sodos.
Toliau gerti šarmingą mineralinį vandenį.
Elektrolitų balanso atkūrimas
Per pirmąsias 2–3 valandas reiktų išgerti dvi tris vandenyje ištirpintas aspartamo arba panangino tabletes.
Į maisto racioną įtraukti produktų, kuriuose gausu kalio, fosforo ir magnio. Daugiausiai – jūrų gėrybės.
Jei po ranka nėra minėtų vaistų, tinka agurkų raugas, rauginti kopūstai, jūros kopūstai ar ištirpinta druska (3–4 g. 100 ml vandens).
Kai atliktos minėtos procedūros, reiktų:
- gerai, sočiai papusryčiauti.
- išgerti polivitaminų preparatų, askorbo rūgšties, eleuterokoko (sidabrinių ženšenių) antpilo. Visą dieną cukrų reiktų pakeisti medumi.
- išgerti 1–2 glicino, gerinančio nervų sistemą, tabletes.
- 1–2 valandas numigti.
Visą dieną vengti sunkaus fizinio darbo ir sportinių krūvių.
Visi straipsniai
6 priežastys skubėti pas ginekologą
Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!
Afrodiziakai - aistringai nakčiai
Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Alerginis rinitas
Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas
Alkio jausmas
Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.
Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)
Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas
Antsvorio metimo taisyklės
Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.
Ar aš esu alergiškas?
Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai
Arbatos nuo peršalimų
Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.
Pasirinkite kategoriją
-
Dantų ir dantenų ligos, odontologija: paslaugos, įranga, medžiagos
-
Ekologiški produktai
-
Grožio salonai, soliariumai; jų įranga
-
Holistinė terapija, sveika gyvensena, natūrali medicina, vaistažolės
-
Kosmetika ir parfumerija
-
Lieknėjimas, dietos
-
Ligos ir jų gydymas
-
Maisto papildai ir vitaminai
-
Medicinos centrai, sanatorijos, masažai
-
Optikos, akių klinikos
Liaudiškos priemonės nuo podagros
Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra
Mityba sergant cukriniu diabetu
Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.
KMI skaičiuoklė
Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Podagros gydymas
Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?
Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.
Kalorijų lentelė
Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.
Kasdieninė veido odos priežiūra
Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.
Kojų sąnarių skausmas
Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.
Kaip prižiūrėti veido odą
Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros