Opaligė - tai lėtinė virškinamojo trakto liga, pasireiškianti pasikartojančiomis skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opomis. Paprastai opa atsiranda ligoniui sergant skrandžio gleivinės uždegimu (gastritu) arba dvylikapirštės žarnos gleivinės uždegimu (gastroduodenitu). Opalige serga įvairaus amžiaus žmonės, nors dažniau ši liga pasitaiko tarp 30-40 metų amžiaus gyventojų. Vyrai serga net 6-7 kartus dažniau nei moterys.
Priežastys
Tikslios opaligės atsiradimo priežastys nėra aiškios. Manoma, kad ligą gali sukelti įvairūs mitybos režimo ir maitinimosi įpročiai, pavyzdžiui, grubus ir aštrus maistas, valgymas paskubomis, nuolatinis sauso maisto vartojimas, didelės pertraukos tarp valgymų.
Jau kurį laiką viena iš pačių svarbiausių opaligės atsiradimo priežasčių laikoma 1984 metais Australijos mokslininkų atrasta Helicobacter pylori bakterija, aptinkama ligonio skrandyje. Paradoksalu, kad šių bakterijų savo skrandžiuose turi net pusė pasaulio gyventojų, tačiau opalige dėl to suserga tik dešimtadalis. Atliekant diagnostinius tyrimus, daugiau nei 90 proc. pacientų, sergančių dvylikapirštės žarnos opalige, yra diagnozuojama infekcija H. рylori mikroorganizmais. 60-80 proc. atvejų ši infekcija diagnozuojama sergantiems skrandžio opalige. Šis mikroorganizmas gali sukelti skrandžio sienelės uždegimą, taip sustiprindamas skrandžio rūgšties agresyvų poveikį gleivinei.
Išprovokuoti opaligę gali ir rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir stipria kava, ilgai užsitęsęs psichoemocinis stresas, miego trūkumas ar prasta jo kokybė, neribotos darbo valandos ir net fizinis persitempimas. Pastebėta, jog dėl skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės kraujotakos sutrikimo opalige dažniau suserga ir taip sunkiai sergantys ligoniai, kuriems atliekamos ilgai trunkančios sudėtingos operacijos.
Opaligę sukelti gali ir ilgalaikis nesteroidinių priešuždegiminių vaistų vartojimas. Šie vaistai (aspirinas, ibuprofenas, diklofenakas ir pan.) dirgina veikia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę ir gali tapti ligos priežastimi.
Simptomai
Vienas iš pagrindinių opaligės simptomų, genantis pacientą pas gydytoją gastroenterologą, yra viršutinės pilvo dalies skausmas, kuris dažniausiai atsiranda tarp valgymų, kai skrandis tuščias. Tačiau skausmas gali prikelti ir naktį, priversdamas žmogų keltis ir užkąsti. Skausmas paprastai nurimsta per pusvalandį po pavalgymo.
Rečiau pasitaikantys opaligės simptomai - pykinimas, sunkumo jausmas skrandžio plote, pilvo pūtimas, vėmimas, rėmuo, vidurių užkietėjimas, apetito, o kartu ir kūno svorio sumažėjimas.
Opaligei būdingas cikliškumas. Liga paūmėja 6-8 savaitėms, tada prasideda trauktis (vyksta remisija). Šiuo laikotarpiu ligoniai jaučiasi beveik sveiki. Opaligės paūmėjimas dažniausiai būna sezoninis, ateina pavasario ir (arba) rudens laikotarpiu.
Komplikacijos
Žmonės kantrūs, todėl net ir pačius nemaloniausius opaligės simptomus stengiasi numalšinti paprastais liaudiškais būdais arba pirma pasitaikiusia priemone iš vaistinės. Tačiau tinkamai negydant opaligės, galima susilaukti ir labai rimtų komplikacijų. Viena jų - skrandžio arba dvylikapirštės žarnos perforacija, arba prakiurimas. Ši komplikacija yra lydima itin nemalonių ir pavojingų simptomų - kraujavimo iš virškinamojo trakto, dėl kurių ligonis vemia ir viduriuoja krauju. Jei prakiurus skrandžiui arba dvylikapirštei žarnai, turinys išsilieja į pilvo ertmę, kyla pilvaplėvės uždegimas. Tokios būklės žmogui būtina kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą, kur jo laukia skubi operacija.
Rizikuojant ir tinkamai nesigydant opaligės, galima susilaukti ir kitų nepageidaujamų pasekmių. Dėl nuolatinio uždegiminio proceso skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinė pasidengia randais, kurie siaurina skrandį arba žarnos spindį. Dėl to maistas gali užstrigti pakeliui į skrandį ir dvylikapirštę žarną. Vienintelė išeitis - dirbtinai sukelti vėmimą, nes tik taip sumažėja pilvo pūtimas ir palengvėja „stovinčio" maisto jausmas. Šią komplikaciją taip pat būtina gydyti, nes priešingu atveju organizmas nebegalės įsisavinti maisto, ir kūno svaris pradės staigiai kristi.
Visiškai negydoma arba tinkamai negydoma opaligė yra linkusi suvėžėti, todėl šią ligą reikia gydyti ilgai ir kantriai, kol tyrimai parodys, kad opos galutinai užgijo.
Gydymas
Pagrindinė sergančiojo opalige užduotis - griežtai laikytis nurodyto maisto raciono ir maitinimosi režimo. Taip pat labai svarbu nevartoti alkoholio, nerūkyti, stengtis būti fiziškai aktyviam, vengti stresinių situacijų ir tiksliai vykdyti gydytojo nurodymus.
Pradedant medikamentinį opaligės gydymą, reikia žinoti ligą sukėlusias priežastis. Jeigu opaligės sukėlėjas yra H. pylori infekcija, gydytojas greičiausiai paskirs 7 dienų antibiotikų kursą šiai bakterijai įveikti. Be to, skiriami vaistai, mažinantys padidėjusį skrandžio rūgščių išsiskyrimą, tuo pat metu gali būti gydomas ir ligą sukėlę gastritas ar gastroduodenitas.
Tinkama mityba - bene pagrindinis ligos progresavimą stabdantis veiksnys. Todėl reikia maitintis kas 3-4 valandas, valgyti neskubant, nedidelėmis porcijomis, maistą gerai sukramtyti. Patariama rinktis virtą, troškintą, trintą maistą. Ligos paūmėjimo laikotarpiu visiškai atsisakykite citrusinių vaisių, nevartokite rūgščių sulčių, kurios gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Jeigu jau ėda rėmuo, išgerkite šilto pieno arba linų sėmenų nuoviro. Tik nesugalvokite skrandžio rūgštingumo mažinti valgomosios sodos pagalba. Taip skrandžio „ugnį" užkursite dar labiau.
Liaudiškos priemonės
- Jei vargina skrandžio ar dvylikapirštės žarnos skausmas, lygiomis dalimis sumaišykite ramunėlių žiedų ir kraujažolės žolės. Užpilkite 1 šaukštą mišinio 200 ml labai karšto vandens, palaikykite 20 min., kad pritrauktų, ir nukoškite. Gerkite kaip arbatą.
- Skrandžio arba dvylikapirštės žarnos skausmą numalšinti padės lygiomis dalimis paruoštas vingiorykštės žiedų, dilgėlių žolės ir jonažolės mišinys. 6 šaukštus mišinio užplikykite termose 1 litru vandens, palaikykite 1 val. ir gerkite visą dieną. Nuovirą išgerkite per 4-5 kartus.
- Opaligės simptomus susilpninti padės ir balinis ajeras. Jis pasižymi apetitą žadinančiu, virškinimą gerinančiu, dezinfekuojančiu, priešuždegiminiu, sutraukiančiu, žaizdas gydančiu, spazmolitiniu, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinančiu poveikiu. Vartojamas sergant gastritu, kai sumažėjęs rūgštingumas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige. Tam reikalui galima pasigaminti ajerų nuoviro. Du valgomuosius šaukštus smulkintų ajero šakniastiebių užpilkite stikline verdančio vandens ir 30 min. kaitinkite vandens vonelėje. Po to palikite 10 min. atvėsti, perkoškite ir, jei reikia, praskieskite virintu vandeniu iki 200 ml tūrio. Gerkite ajerų nuovirą po ketvirtį stiklinės 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.
- Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti tinka vyšnios šaknys. Šaukštą susmulkintų vyšnios šaknų užpilkite šaltu vandeniu ir palaikykite 4-5 valandas, kad prisitrauktų, po to pavirkite 10 min. Atvėsus perkoškite. Nuoviro gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį. Galima vartoti ir spiritinę ištrauką. 2 šaukštus džiovintų vyšnios šaknų užpilkite 200 ml spirito arba degtinės ir palaikykite 14 dienų. Paruoštą ištrauką vartokite po 20-25 lašus su nedideliu kiekiu vandens 3 kartus per dieną prieš valgį.
Kas man padėjo pasveikti
32 metų Marija J. net trejus metus kamavosi dėl skrandžio opaligės. Bandė pati gydytis liaudiškomis priemonėmis, lankėsi pas gydytojus homeopatus, net buvo užsukusi pas ekstrasensą. Menkai tepadėjo. Galiausiai gydytojai diagnozavo skrandžio opaligę, kurią sukėlė H. pylori infekcija. Savaitę teko gerti antibiotikus, o kartu su jais ir rūgštingumą mažinančių vaistų. Pastaruosius ir dabar vis dar vartoja, bet nedidelėmis dozėms . Šiandien jaučiasi visiškai sveika, bet sako, kad pasveikti jai padėjo būtent teisinga mityba. Todėl gali ir jums patarti, kaip atsikratyti šios nemalonios ligos.
"Taigi, ne vien vaistai gydantis opaligę yra svarbiausi. Pirmiausia teks išmokti laikytis teisingo maitinimosi režimo. Pamirškite, kas yra persivalgymas, tačiau ir nebadaukite, nes skrandžiui tai „nepatinka" lygiai taip pat. Geriausia valgyti po truputį ir dažnai, 5-6 kartus per dieną. Maistas turėtų būti švelnus, ne tiesiai iš šaldytuvo, bet ir ne per karštas. Beje, jei iki šiol sriubas buvote pamiršę, vėl jas prisiminkite. Tai tikras malonumas jūsų skrandžiui. Tik jokiu būdu nevalgykite daug žalių, nepertrintų vaisių ir daržovių. Jei nenorite, kad opaligė vėl grįžtų, pamirškite keptuvę. Jūsų skrandžiui geriausia virtas, troškintas arba pertrintas maistas. Taip pat pamirškite gazuotus gėrimus - jūsų skrandžiui tinka tik paprastas vanduo be angliarūgštės. Jei mėgstate avižinę košę, gaminkite ją pusryčiams. Sergantiesiems opalige ši košė yra labai sveika.
Ir dar. Be didelės būtinybės stenkitės nevartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pvz., ibuprofeno, aspirino, diklofenako), kurie paprastai vartojami skausmui malšinti. Gal tai ir padės nuslopinti galvos arba danties skausmą, tačiau nepaprastai pakenks ir taip jautriam jūsų skrandžiui. Todėl pasirinkite natūralesnius skausmo malšinimo būdus."
Lina Jurgaitienė
Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Kaip gydomas cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto gydymas, vaistai nuo diabeto, mityba sergant diabetu
Kalorijų lentelė
Įvairių produktų kalorijų lentelės
Saldiklių vaidmuo kovojant su diabetu
Įprastas produktų saldinimas cukrumi šiais laikais atsiliepia vis didėjančiu skaičiumi nutukimų ir su tuo susijusiais sveikatos sutrikimais
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė
Vaistai nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, kaip gydyti skrandžio opaligę, dvylikapirštės žarnos opaligę
Tinkamas maisto kramtymas – ne tik sveikatai, bet ir lieknai figūrai
Dažniausiai, neturėdami laiko arba išalkę sumetame maistą į skrandį ir sukramtome tik tiek, kad galėtumėme nuryti. O be reikalo...
Cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.
Alergija maistui
Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.
Saldiklių vaidmuo kovojant su diabetu
Įprastas produktų saldinimas cukrumi šiais laikais atsiliepia vis didėjančiu skaičiumi nutukimų ir su tuo susijusiais sveikatos sutrikimais
Tinkamas maisto kramtymas – ne tik sveikatai, bet ir lieknai figūrai
Dažniausiai, neturėdami laiko arba išalkę sumetame maistą į skrandį ir sukramtome tik tiek, kad galėtumėme nuryti. O be reikalo...
Kaip gydomas cukrinis diabetas
Cukrinio diabeto gydymas, vaistai nuo diabeto, mityba sergant diabetu
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė
Vaistai nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, kaip gydyti skrandžio opaligę, dvylikapirštės žarnos opaligę
Kalorijų lentelė
Įvairių produktų kalorijų lentelės