Prarastų dantų atkūrimas
Atnaujinta: 2020-03-06
  • Prarastų dantų atkūrimas

Baimė. Ji verčia žmones delsti ir odontologų kabineto duris praverti tik tuomet, kai nebėra kitos išeities. Stabdo ir neteisingos žinios - įprasta manyti, jog dantų implantavimas - brangus, o jį atliekantiems odontologams trūksta patirties, žinių.

 

- Kramtyti maistą netekus net ir vieno krūminio danties sudėtinga. Kuo jį galima pakeisti?

- Vienas būdų - tradicinis. Defektas uždengiamas pagamintu tiltu, jungiančiu abipus jo esančius dantis. Dedant tiltą, abu dantis reikia nušlifuoti, o neretai - ir gydyti jų šaknų kanalus.

Jei žmogus yra netekęs visų krūminių dantų, pagaminti tokio protezo neįmanoma. Tokiu atveju gali būti gaminamas išimamas protezas - plokštelė arba taikomas modernesnis protezavimo būdas, kai į žandikaulį įsriegiama titaninė atrama - šaknų pakaitalas, vadinamas implantu.

Ant jo, kaip ir ant dantų, galima tvirtinti vainikėlius arba išimamus protezus - plokšteles.

Prarastų dantų atkūrimas

- Implantai yra svetimkūniai. Ar jie visada prigyja?

- Dantų implantai gaminami iš medžiagų, kurios biologiškai suderintos su žmogaus organizmu. Todėl neįvyksta alerginės reakcijos, kuri galėtų sukelti implantų atmetimą.

Ar implantuoti apskritai įmanoma, nusprendžiama įvertinus bendrą organizmo būklę, ligas, imuninę sistemą. Pavyzdžiui, ji netaikoma žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu.

Implantai nerekomenduojami esant netaisyklingam sąkandžiui, jie netiktų ir pacientams, sergantiems periodontito ligomis - dantenų uždegimu, kaulo infekcijomis, nes tai sumažina implantų prigijimo tikimybę.

Kai kuriems žmonėms net ir labiausiai patyrusių profesionalų įsriegti implantai vis dėlto neprigyja.

2-3 proc. implantų prarandama, kai kramtant dantys gauna per didelę apkrovą. 95 proc. implantų sėkmingai prigyja. Ir ant jų pritvirtinti protezai laikosi ne mažiau nei 10 metų. Ypač svarbu, kad juos turintys žmonės skirtų daug dėmesio burnos higienai.

 

- Kodėl reikia atkurti prarastus dantis?

- Žandikaulio kaulas yra pakankamai storas ir tvirtas, o netekus dantų, šis kaulas pradeda nykti.

Laiku įsriegus implantus ir pagaminus ant jų protezus, dalis kramtymo metu atsirandančios jėgos, kaip ir esant saviems dantims, perduodama žandikauliui ir jo sąnariui. Taip stabdomas žandikaulio kaulo nykimas.

 

- Ar danties implantavimas - ilgas procesas?

- Jis gali trukti maždaug pusmetį, kartais - ilgiau.

Tam tikrais atvejais implantus galima įsriegti iškart, vos pašalinus dantis. Bet dažniausiai iš pradžių tenka atlikti operaciją, kurios metu implantai įsriegiami į kaulą ir užsiuvami.

Per 3-6 mėnesius implantai prigyja. Tuomet, naudojant vadinamąją gijimo galvutę, suformuojamas dantenų kontūras. Ant implanto tvirtinamos frezuotos atramos (jos gaminamos iš cirkonio, titano, chromo arba kobalto). Iš minėtų medžiagų taip pat gaminami prisukamieji tiltai. Jie tvirtinami prie implantų.

Yra ir sudėtingų atvejų, kai prieš implantavimą tenka papildomai atlikti plastines kaulo operacijas, pavyzdžiui, priauginti kaulą, atlikti sinusų pakėlimo operaciją. Tuomet implantacija galima maždaug po metų.

 

Už naujoves tenka mokėti. Kiek kainuoja implantavimas?

 

 

Klinikos duris 24 metų Vytautas pravėrė maždaug prieš metus. Jis gerokai uždelsė, kol ryžosi implantuoti dantis. „Mane stabdė ir laiko stoka, ir baimė. Atrodė, tarsi lauktų sudėtinga operacija", - prisipažino vyriškis. Tačiau nuolatinis diskomfortas ką nors kramtant vertė apsispręsti. Vytautas negalėjo valgyti kieto maisto, o visas kramtymo krūvis teko priekiniams dantims. Jie tiesiog nudilo.

„Mano dantys nėra atsparūs. Galbūt įtakos tam turėjo vaikystėje per operaciją nejautrai naudoti medikamentai. Be to, teko ilgai nešioti kabes. Jas nuimant kai kurie krūminiai dantys tiesiog sutrupėjo. Tad kai kurių dantų buvo likę tik šaknys", - pasakojo Vytautas.

Klinikos specialistai Vytautui įsriegė 7 implantus. Juos įsriegė iš karto, vos ištraukę šaknis ir ant jų per tą pačią procedūrą pritvirtino laikinus vainikėlius. Kol implantai prigijo ir prie jų buvo galima tvirtinti nuolatinius vainikėlius, jam teko luktelėti maždaug tris mėnesius.

„Prireikė dar šie tiek laiko, kol visiškai įpratau prie implantų. Dabar pamirštu, kad kramtau ne savo dantimis. Nebejaučiu jokio diskomforto", - sakė Vytautas, nepaliaujantis džiaugtis gražia šypsena.

Audronė Urvelytė

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozė - lėtinis periodontitas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozė - lėtinis periodontitas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: