Dantų valymas
Atnaujinta: 2023-04-14

Dantų valymas yra svarbus kasdienis įprotis, padedantis išvengti dantų ėduonies, dantenų ligų, blogo burnos kvapo ir kitų sveikatos problemų. Įtraukdami dantų valymą į kasdienę rutiną, išsaugosite puikią dantų būklę ir išvengsite dantų problemų ateityje.

Dantų valymasDantų valymas yra esminė geros burnos higienos dalis

 

Rankiniai dantų šepetėliai

Rankiniai, įprasti, dantų šepetėliai skirstomi į bendrosios ir specialiosios paskirties. Dantų šepetėlis yra pagrindinė mechaninė dantų apnašo šalinimo priemonė.  

Dantų šepetėlisRankiniai dantų šepetėliai yra dažniausiai naudojami, jie skirstomi į bendrosios ir specialiosios paskirties

 

Bendrosios paskirties šepetėliai: jie gali skirtis rankenėlės ilgiu, dydžiu, kaklelio lankstumu ir kampo pakrypimu, galvutės forma ir dydžiu, šerelių kietumu, ilgiu, išsidėstymu ir tankiu. Bendrosios paskirties dantų šepetėlius galima pasirinkti pagal asmenius poreikius ir naudojimo patogumą.

Specialiosios paskirties šepetėliai:

  • Ortodontinis - ortodontiniai dantų šepetėliai nuo įprastų dantų šepetėlių skiriasi tuo, kad ortodontinio dantų šepetėlio vidurys yra tuščiaviduris ir juo galima geriau išvalyti dantų breketus;
  • Protezų – dantų protezų šepetėlis paprastai turi didesnę galvutę nei įprastas dantų šepetėlis, o jo šereliai išdėstyti didesniais atstumais, tai leidžia lengvai pasiekti visas dantų protezo vietas, įskaitant sunkiai pasiekiamas vietas, kuriose kaupiasi maisto dalelės ir bakterijos. Daugelio dantų protezų šepetėlių paviršius taip pat yra tekstūruotas arba turi gumuotą rankeną, jog būtų lengviau jį laikyti ir valdyti;
  • Vaikiški – viena iš svarbių vaikiško dantų šepetėlio savybių yra jo dydis, šepetėlio galvutė paprastai būna mažesnė nei suaugusiųjų dantų šepetėlio, todėl vaikams lengviau manevruoti ir pasiekti visas burnos vietas. Šereliai taip pat yra minkštesni ir lankstesni, tam, kad nepažeistų dantenų ir danties emalio;
  • Vieno danties –tai specializuoti dantų šepetėliai, skirti vienam dančiui arba nedideliam burnos plotui valyti. Jie paprastai naudojami krūminių dantų valymui ir dažnai rekomenduojami žmonėms su breketais ar kitais dantų aparatais, taip pat tiems, kurie turi specifinių dantų problemų, dėl kurių reikia tikslingiau valyti dantis.

 

Elektriniai dantų šepetėliai

Elektriniai dantų šepetėliai vis dažniau pasirenkami mechaniniam dantų apnašų šalinimui, o rinkoje atsiranda vis didesnis jų pasirinkimas, jie skiriasi kaina, dizainu, dydžiu ir veikimo principu. Rinkoje yra kelių tipų elektrinių dantų šepetėlių: garsinių, vibracinių, rotacinių ir ultragarsinių.

Elektrinis dantų šepetėlisElektriniai dantų šepetėliai skiriasi ne tik dizainu, galvutės dydžiu, bet ir veikimo principu

 

Garsiniai dantų šepetėliai - jie naudoja aukšto dažnio vibracijas, sukuriančias garso bangas, kurios veiksmingai valo dantis ir dantenas. Garsinio dantų šepetėlio šereliai juda labai dideliu greičiu, o tai padeda išjudinti ir pašalinti apnašas nuo dantų ir dantenų.

Vibraciniai dantų šepetėliai - jie valo dantis greitomis vibracijomis pirmyn ir atgal. Vibracinio dantų šepetėlio šereliai juda sukamaisiais judesiais, o tai padeda pašalinti apnašas ir maisto likučius nuo dantų ir dantenų.

Rotaciniai dantų šepetėliai - rotaciniais dantų šepetėliais dantys valomi besisukančia galvute. Rotacinio dantų šepetėlio šereliai sukasi sukamaisiais judesiais, kurie padeda išjudinti ir pašalinti apnašas.

Ultragarsiniai dantų šepetėliai - ultragarsiniai dantų šepetėliai naudoja aukšto dažnio vibracijas, sukuriančias ultragarso bangas, kurios veiksmingai valo dantis ir dantenas. Vibracijos tokios greitos, kad dantų pastoje susidaro mažyčiai burbuliukai, kurie padeda išjudinti ir pašalinti apnašas.

 

Rankinių ir elektrinių dantų šepetėlių privalumai

  • Rankinius dantų šepetėliai turi didesnę įvairovę renkantis dideles, vidutines arba mažas dantų šepetėlio galvutes, kietus arba minkštus šerelius;
  • Rankiniai dantų šepetėliai leidžia labiau kontroliuoti dantų valymo procesą, pavyzdžiui, dantų šepetėlio spaudimo prie danties stiprumą;
  • Rankiniai dantų šepetėliai yra gerokai pigesni už elektrinius, todėl yra labiau prieinami įvairioms asmenų grupėms. Be to, jie yra daug mažesni nei elektriniai ir jų nereikia įkrauti, todėl tai geresnis pasirinkimas keliaujant;
  • Elektrinis dantų šepetėlis puikiai tinka tiems, kurie serga artritu ar kitomis ligomis, dėl kurių sutrinka rankų vikrumas. Elektrinio dantų šepetėlio judesiai padeda efektyviau pašalinti dantų apnašas;
  • Kai kurie elektrinių šepetėlių modeliai turi įvairius greičio režimus, kurie gali būti labai naudingi žmonėms, turintiems jautrius dantis ir dantenas, taip pat įmontuotą laikmatį, kuris užtikrina, kad dantis valytumėte bent dvi minutes;
  • Elektrinis dantų šepetėlis taip pat puikiai tinka vaikams, kurie nenoriai ir tingiai valosi dantis - su elektriniu dantų šepetėliu visas procesas gali atrodyti įdomesnis, dauguma elektrinių šepetėlių turi mobilias programėles, kurios dantų valymą paverčia žaidimu.

 

Dantų šepetėlių šereliai

Yra trijų tipų dantų šepetėlio šereliai, klasifikuojami pagal šerelių kietumo laipsnį:

  • Kieti šereliai (hard) - šių tipų šepetėlis turi šiurkščius ir abrazyvinius šerelius, todėl geriau pašalina maisto likučius, tačiau tokio tipo dantų šepetėlis neigiamai veikia dantų paviršių ir gali sukelti dantenų recesiją (atsitraukimą).
  • Vidutinio kietumo šereliai (medium) – jie mažiau kenksmingi dantų paviršiui, veiksmingai pašalina apnašas. Tačiau vidutinio kietumo šereliai gali kenkti dantenoms, jei naudojamas stipriai spaudžiant.
  • Minkšti šereliai (soft / ultra soft) - minkštas dantų šepetėlis naudojamas dažniausiai ir yra saugiausias pasirinkimas, jei valoma tikslingai, minkštas šepetėlis gali gerai išvalyti apnašas.

 

Dantų valymo metodai

Pasirinkus tinkamą dantų šepetėlį, reikalinga taikyti dantų valymo metodus, kurie dar efektyviau padėtų palaikyti dantų švarą. Dantų valymo metodai skiriami į vibracinius, sukamuosius, vertikaliuosius. Valantis dantis svarbu naudoti kelis valymo metodus, kurie padėtų pasiekti geriausio rezultato apnašų pašalinime.

Dantų valymo metodaiDantų valymo metodai skirstomi į vibracinius, sukamuosius ir vertikaliuosius

 

Vibraciniai:

  • „Bass“ metodas – dantų šepetėlio šereliai nukreipiami 45 laipsnių kampu link dantenų linijos (ties danties kakleliu), lengvai spaudžiant dantų šepetėlis judinamas pirmyn ir atgal, lyg vibruojant, valoma tik keli dantys vienu metu, atlikus apie 10 judesių, pereinama prie kitos dantų grupės. Metodas tinkamas visiems pacientams.
  • „Stillman“ metodas – dantų šepetėlio šereliai laikomi 45 laipsnių kampu dantenų linijos link. Šepetėliu atliekami sukamieji, vibruojamieji (aukštyn – žemyn) judesiai. Metodas ne tik valo dantų apnašas, bet ir masažuoja dantenas.
  • „Charters“ metodas – dantų šepetėlio šereliai nukreipiami 45 laipsnių kampu link kramtomojo danties krašto, šepetėlis paspaudžiamas, kad šereliai patektų į dantų tarpdančius. Atliekami sukamieji – vibraciniai judesiai, palaikant dantų šepetėlio šerelius tarpdančiuose. Metodas skirtas suaugusiems, reikalaujantis įgūdžių.

Sukamųjų judesių:

  • „Fones“ metodas – sukandus dantis dantų šepetėlis dedamas už skruosto, dantų šepetėlio šereliai šiek tiek pakreipiami į viršutinių dantų dantenas, atliekami platūs sukamieji judesiai, nuo viršutinių iki apatinių dantų. Šiuo metodu išvalomi tik skruostiniai dantų paviršiai. Metodas tinkamas ir vaikams.

Vertikaliųjų judesių:

  • Sukamasis – šluojamasis metodas – dantų šepetėlio šereliai glaudžiami prie dantenų, pakreipiami į danties šaknį. Atliekamas judesys sukant riešą ir lyg lengvai šluojant. Judesys atliekamas nuo dantenų link danties kramtomojo paviršiaus.
  • „Leonard“ metodas - dantų šepetėlio šereliai dedami 90 laipsnių kampu ant danties kramtomojo paviršiaus. Švelniais vertikaliais judesiais atskirai valomi viršutinių ir apatinių dantų kramtomieji paviršiai.

Svarbu atminti, jog nepakanka taikyti tik vieną metodą, nes dažnu atveju metodas būna skirtas tik vienam danties paviršiui. Tinkamam dantų valymui svarbu dantis šepetėliu valyti ne mažiau 2 min. du kartus per dieną, šepetėlį keisti kas 3 mėn. arba kai susidėvi šereliai. Efektyviam dantų valymui nepakanka tik dantų valymo šepetėliu, reikia nepamiršti ir tarpdančių valymo.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Dantų balinimas

Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas

Dantų implantavimas

Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos