Kraujuojančios dantenos
Atnaujinta: 2022-01-05

Jei esate susidūręs su dantenų kraujavimu, turbūt pripažinsite, kad šis reiškinys itin nemalonus ir varginantis. „Kodėl dantenos kraujuoja?", „ar tai normalu?", „ką tokiu atveju daryti?" - tai klausimai, neduodantys ramybės šios problemos kamuojamiems žmonėms.

Apie kraujuojančias dantenas kalbėjomės su „Europos odontologijos klinikos" gydytoja odontologe Lyra Žemrietiene.

„Dantenų kraujavimas - tai labai individuali problema. To priežastys gali būti įvairios - nuo nepakankamos ar netinkamos dantų priežiūros iki itin rimtų ligų." - pasakojo gydytoja.

Jei dantenos kraujuoja valantis dantis 

Kraujuojančios dantenos

Pasirodo, pradėjus kraujuoti dantenoms, pulti į paniką tikrai nereikia. Tačiau jokių būdu negalima to ignoruoti ar laukti, kol dantenos kraujuoti nustos savaime. Jei taip atsitinka tik kartais, pavyzdžiui, valantis dantis, reikėtų atkreipti dėmesį į naudojamą šepetėlį, valymo intensyvumą ar rankos judesius - galbūt dantenos pažeidžiamos yra būtent dėl vienos šių, arba net visų, priežasčių. Pakeitus šepetėlį į minkštesnį ir pradėjus tinkamai valytis dantis, dantenos turėtų liautis kraujuoti. 

Jei dantenos kraujuoja dažnai

Tačiau jei pastebite, kad netinkamas dantų valymas nėra jūsų dantenų kraujavimo priežastis, arba dantenos kraujuoja dažnai, pavyzdžiui, valgant, reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistą odontologą. Visai gali būti, kad dantenų kraujavimas - tai požymis vienokių ar kitokių jūsų organizmo pokyčių. Pasak gydytojos L. Žemrietienės, su dantenų kraujavimu dažnai susiduriama paauglystėje, nėštumo ar klimakterinio periodo metu, taip pat pavasarį, kai organizmui trūksta vitaminų, po įvairių susirgimų bei vartojant įvairius medikamentus. Kartais dantenų kraujavimas gali būti ir vienas iš rimtų kraujo, kepenų ar kitų ligų simptomų, ir pačiam nustatyti kraujavimo priežastį tiesiog neįmanoma. Jei specialistas nustato, kad jūsų dantenų kraujavimo priežastis ne odontologinė, jis būtinai jus nukreips kitiems, greičiausiai kraujo, tyrimams.

 

Kaip neprarasti dantų

Odontologinę dantenų kraujavimo priežastį labai svarbu nustatyti laiku. Būtent todėl gydytoja pataria į specialistą kreiptis nedelsiant. „Jei dantenos kraujuoja dėl vienokių ar kitokių odontologinių priežasčių, užkirsti kelią rimtoms ligoms galima tik pradinėje dantenų kraujavimo stadijoje. Ankstyvoji dantenų kraujavimo stadija - tai dantenų uždegimas, paprastai atsirandantis dėl apnašų. Kilus dantenų uždegimui, sutrinka burnos PH, ir tuomet vyksta nuolatinis procesas - uždegimas sąlygoja naujų apnašų atsiradimą ir atvirkščiai. Dažnai kraujavimą lydi dantenų paburkimas, nemalonus burnos kvapas." - aiškino gydytoja. „Visiškai išvengti dantų apnašų beveik neįmanoma, todėl reikia reguliariai jas pašalinti. Tačiau ne visiems apnašų atsiranda vienodai ir dėl tų pačių priežasčių - uždegimą sukelti gali savaiminio burnos apsivalymo sutrikimas, polinkis kauptis akmenims, genetiniai dalykai, netinkama priežiūra."

Dantenų kraujavimas

Net ir kraujuojant dantenoms, vizitą pas odontologą žmonės dažnai atidėlioja dėl nuolatinės laiko, o kartais ir ryžto, stokos. „Negydant dantenų uždegimo, galima net prarasti dantis. Skamba gąsdinamai, tačiau tai tiesa. Pats paprasčiausias dantenų kraujavimas negydant gali išsivystyti į rimtą ligą, periodontopatologiją (liaudyje vadinamą parodontoze). Periodontopatologija - tai lėtinis dantenų ir danties ložės kaulinio audinio uždegimas. Kadangi nyksta kaulas ir yra pažeisti apie dantį esantys audiniai, dėl šios ligos dantys praranda atramą, ima judėti ir galiausiai iškrenta." - paaiškina gydytoja.

Kaip išvengti dantenų kraujavimo?

Žinoma, paprasčiausia būtų niekada su kraujuojančiomis dantenomis nė nesusidurti. Bent jau odontologinių problemų pabandyti išvengti tikrai įmanoma. Tam tiesiog reikalinga tinkama dantų priežiūra. Pasak gydytojos odontologės L. Žemrietienės, tinkamai prižiūrėti dantis - visai paprasta, tiesiog reikia atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų. „Tam, kad išvengtumėte apnašų, valyti dantis reikia bent jau du kartus per dieną - ryte ir vakare. Svarbiausia - labai gerai išsivalyti dantis vakare, prieš miegą. Miegant išsiskiria mažiau seilių, todėl savaiminis burnos apsivalymas sulėtėjęs. Yra žmonių, kurie dantis valo tik ryte, siekdami išvengti blogo kvapo, o vakare išsivalyti dantis tiesiog pamiršta ar yra tam pernelyg pavargę, o tai yra didelė klaida. Renkantis šepetėlį, reikia atkreipti dėmesį į jo minkštumą. Patariu rinktis minkštą arba bent jau pusiau minkštą šepetėlį, nes kietas šepetėlis pažeidžia dantų emalį. Ypač svarbūs yra rankos, valančios dantis judesiai. Kartais pripažįstama, kad nei dantų pasta, nei šepetėlis nėra tokie svarbūs kaip tinkamas valymo būdas. Jokiu būdu negalima šepetėliu dantų brūžinti. Valant dantis geriausia atlikti daug sukamųjų vibruojamųjų judesių ir stengtis šepetėliu iš visų pusių pasiekti visus dantis. Kita be galo svarbi, tačiau dažnai pamirštama, priemonė - tarpdančių siūlas. Tiesiog būtina jį naudoti kiekvieną vakarą po dantų valymo. Ypač tiems, kurie neturi didesnių tarpų tarp dantų - dantų susigrūdimas trukdo juos gerai išsivalyti. Tokia tinkama priežiūra turėtų apsaugoti dantis nuo ėduonies ir rimtų dantenų ligų." Gydytoja patarė atkreipti dėmesį ir į tai, ką ir kaip valgome - pasirodo, užkandžiavimas sausainiais ar bandelėmis tarp kitų valgymų yra vienas palankiausių būdų atsirasti minkštosioms dantų apnašoms.

 

Privalomi vizitai pas burnos higienistus

Tačiau, kad ir kaip rūpintumėtės dantimis, jiems būtina ir profesionali priežiūra. Profesionali dantų higiena - tai kasmetiniai vizitai pas burnos higienistus, kurių būtinybė Lietuvoje dar tik pradedama suvokti. Kai kuriose užsienio šalyse žmonės jau įpratę kartą per metus ar net per pusmetį apsilankyti pas burnos higienistą, kuris, nuvalydamas apnašas bei akmenis, nustatydamas higieninį indeksą, pamato ir visus galimus dantų pakitimus, gedimus. Burnos higienistas pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kada laikas apsilankyti pas odontologą. „Labai gerai išsivalyti dantis būtinai reikia. Lankymasis pas profesionalų burnos higienistą gali labai pagelbėti - sumažėtų susirgimų ir apsilankymų pas odontologus skaičius. Yra buvę atvejų, kai lankymasis pas burnos higienistą padėjo net keletui metų atidėti sudėtingą operaciją ar gydymą. Džiugu, kad Lietuvoje ši paslauga jau pradedama vertinti, nors kol kas dažnai dėl estetinių sumetimų." - apie ir „Europos odontologijos klinikoje" atliekamą paslaugą pasakojo gydytoja.

Odontologinių susirgimų išvengsite, jeigu:

  • Du kartus per dieną, ryte ir vakare, valysite dantis 
  • Ypač kruopščiai dantis valysite vakare, prieš miegą
  • Po vakarinio dantų valymo tarpus išvalysite tarpdančių siūlu
  • Naudosite minkštą dantų šepetėlį
  • Dantis valysite sukamaisiais vibruojamaisiais judesiais
  • Tarp valgymų neužkandžiausite įvairiais miltiniais patiekalais
  • Kartą per pusmetį, ar bent jau per metus, apsilankysite pas burnos higienistą ir gydytoją odontologą

 

Milda Gurauskaitė

Laisvalaikio gido Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozė - lėtinis periodontitas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozė - lėtinis periodontitas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: