Ne veltui sakoma: oda – sveikatos veidrodis. Todėl labai svarbu ją puoselėti ir tinkamai prižiūrėti. Daug dėmesio reikėtų skirti veido odos priežiūrai, kad kuo ilgiau išlaikytume natūralų jaunystės gyvumą, žavesį ir grožį. Veidas atspindi mūsų fizinę ir dvasinę būklę. Jokia kosmetika nepaslėps senatvės raukšlių ar blogos nuotaikos. Gera nuotaika, optimizmas, džiaugsmas - psichologiniai grožio vaistai, kurie nieko nekainuoja. Tereikia savyje puoselėti šviesių minčių, meilės, daugiau šypsotis - ir Jūs atrodysite žaviai.
Šiame straipsnelyje pateiksime praktiškus patarimus, kaip rūpintis skirtingo tipo veido oda, kokias preimones naudoti, kad oda atrodytų lygesnė, skaistenė, sveikesnė. Aktualu kuo anksčiau pažinti savo odos tipą ir „kaprizus“, kad taikydami tam tikras priemones, galėtume tinkamai ja rūpintis.
Veido odos tipai
Egzistuoja keturi pagrindiniai veido odos tipai: normali, sausa, riebi, mišraus tipo (kombinuota). Tokį skirtymą sąlygoja veido odoje esančių riebalinių liaukų išskiriamų riebalų kiekis (normalus, per mažas arba per didelis).
Normalioje odoje subalansuotas riebalų ir drėgmės kiekis, todėl liečiant ji neatrodo nei sausa, nei riebi. Tai lygi, tampri, elastinga, sveikos išvaizdos oda. Poros lygios ir nedidelės, pastebimos ant nosies sparnelių ir smakro. Odoje nesimato dėmių, blizgančių plotelių ar pūlinėlių. Raukšlių nėra ir, teisingai prižiūrint, neatsiranda iki pat senatvės. Deja, normali oda – gana retas reiškinys, metams bėgant, dažnai ji tampa sausesnė.
Sausa oda dažniausiai yra lygi ir plona, švelni ir matinė (neblizganti), su mažomis, beveik nematomomis poromis. Joje vyrauja mažiausias išsiskiriančių riebalų kiekis. Tokia oda lengvai pažeidžiama, jautri išorinių dirgiklių poveikiui. Ji dažnai turi apgamų, strazdanų, yra linkusi į ankstyvas raukšles ir ankstyvą vytimą. Ant sausos odos neretai pasirodo raudonos dėmės, sausi žvyneliai, suskeldi lūpų kamučiai.
Vieniems oda sausa nuo vaikystės, kitiems tokia tampa metams bėgant. Odos sausumo atsiradimą įtakoja stresas, išgyvenimai, klimato permainos (pvz., vasara – normali, žiemą – sausa), odos ligos (pvz., odos vandens balanso pakitimas).
Riebios odos poros paprastai išsiplėtusios, ji primena „apelsino žievelę“. Riebi oda visada blizga, jos paviršius riebaluotas. Dėl išskiriamo per didelio riebalų kiekio poros užsikemša, atsiranda inkštirų, spuogų. Antra vertus, odos riebalų perteklius saugo riebią odą nuo išdžiūvimo, todėl ji rečiau raukšlėjasi ir senėja.
Mišraus tipo oda išsiskiria netolygia sandara: veido oda nosies, kaktos ir smakro srityje (T formos zonoje) gali blizgėti, o likusioji odos dalis tuo pat metu – būti sausoka ar pleiskanojanti. Smilkiniuose ir ant skruostų tokia oda atrodo lygesnė, matinė, o veido viduryje (kaktos, nosies) poros stambios, ant kaktos ir smakro susidaro inkštirai. Metams bėgant, mišraus tipo oda gali keistis – paprastai į normalią.
Kaip atpažinti savo odos tipą?
Vienas iš odos tipo nustatymo būdų – ryžių popierėlio naudojimas (jo galima įsigyti vaistinėse).
Nusiprauskite ir nusausinkite veidą. Paimkite kelis gabalėlius ryžių popieriaus ir pridėkite prie skirtingų veido dalių (smakro, skruostų, kaktos, nosies).
Jei Jūsų oda riebi, popierius prilips, taps permatomas, ant jo atsiras riebių dėmių.
Jei popierius prie odos nelimpa ir ant jo nėra riebių dėmių, vadinasi, Jūsų oda sausa.
Jei popierius limpa tik T formos srityje (ant kaktos, smakro, nosies), vadinasi, Jūsų oda mišraus tipo arba normali.
Veido odos priežiūra pagal odos tipus
Normali oda lengvai toleruoja prausimąsi minštu kambario temperatūros vandeniu; po prausimosi ji tampa lygi. Normali oda, kaip ir visos kitos, reikalauja nuolatinės priežiūros. Ją reikia saugoti nuo kenksmingo aplinkos poveikio, periodiškai valyti ir drėkinti. Normalią odą reikia valyti du kartus per dieną augalinės kilmės pieneliu, želė, putomis ar pan., šveisti vieną arba du kartus per mėnesį. Taip pat odą reikia saugoti nuo šalčio, vėjo, ultravioletinių spindulių, atsižvelgiant į metų laiką, amžių.
Bendrosios rekomendacijos normalios odos priežiūrai: vartoti švelnias valomąsias priemones, lengvus drėkinamuosius kremus su mažu riebalinių medžiagų kiekiu.Galima naudoti dieninį kremą, emulsiją, šaltuoju laikotarpiu – naktinį kremą arba dieninį kremą, skirtą jautriai odai.
Medaus kaukės normaliai veido odai
Receptai: 1. Šaukštą skysto medaus sumaišyti su 7 – 10 lašelių citrinos sulčių ir trupučiu avižinių miltų. Užtepti ant veido, laikyti 20 minučių ir nuplauti vandeniu.
Kaukė maitina, stiprina ir švelnina odą.
2. Du neišplaktus kiaušinio baltymus sumaišyti su šaukštu medaus, 0.5 šaukštelio migdolų aliejaus ir dviem šaukštais avižinių miltų. Užtepti ant veido, palaikyti 20 minučių ir nuplauti vandeniu. Kaukė maitina, stiprina ir švelnina odą.
Sausą odą reikia rūpestingai prižiūrėti, nes ji yra gana jautri oro permainoms, kietam vandeniui, muilui ir kitiems dirginimams. Netinkamai prižiūrint, odą pradeda tempti, niežėti, ji ima pleiskanoti arba parausta dėmelėmis.Neprižiūrima sausa oda greitai vysta, raukšlėjasi.
Jau senovėje žmonės žinojo būdų, kaip apsaugoti sausą, šerpetojančią odą. Patariama sausą odą geriau prausti ne vandeniu, bet išrūgomis arba vandeniu su pienu (į vieną litrą vandens pilama viena stiklinė pieno), taip pat vandeniu su sėlenomis, kuriose yra daug riebalų. Prieš veido prausimą šaukštas sėlenų sumaišomas su karštu vandeniu, kad pasidarytų košelės tirštumo masė. Ataušusia mase ištepamas veidas, ir palaikoma kelias minutes, po to nuplaunama vendeniu. Sausą veido odą prieš prausimą taip pat patariama ištepti kiaušinio tryniu arba rūgusiu pienu ir kelias minutes palaikyti. Visos šios procedūros daromos tam, kad prieš prausimą arba jo metu oda pasidengtų riebalų ir baltymų sluoksneliu, kurios sušvelnina vandens veikimą.
Išeinant į šaltą, drėgną ar vėjuotą orą, sausą veido odą reikia plonai patepti riebiu kremu.
Sausą odą galima valyti tik vakare su pieneliu, kurio sudėtyje yra natūralaus augalinio aliejaus.
Atkurti natūralią drėgmės pusiausvyrą galima naudojant avokadų, saulėgrąžų, migdolų, sojų, daigintų kviečiųaliejų, nes juose daug riebiųjų rūgščių, vitaminų A, E, D, jie apsaugo odą nuo kenksmingų aplinkos sąlygų, ją maitina.
Reikia naudoti naktinius ir maitinamuosius kremus, kuriuose yra ypač daug linolo, linoleno ir omega-3 riebalų rūgščių.
Valgykite natūralius produktus: maistą, turintį daug vario ir geležies – šie metalai reikalingi kolagenui gaminti. Kolagenas – jungiamajame audinyje esantis baltyminis darinys, galintis labai išbrinkinti ir ištempti odą, suteikti jai lygumo ir stangrumo.Vario daug javainiuose ir ankštinėse daržovėse, geležies – kepenėlėse, brokoliuose, neapdorotų grūdų produktuose, ankštinėse daržovėse.
Vitaminas C skatina kolageno gamybą. Jo ypač daug kiviuose, apelsinuose, citrinose, šaltalankių sultyse.
Kolagenas – baltyminis darinys, todėl skatindami jo gamybą, vartokite daug baltymų – sojų produktus, paukštieną, žuvį, kepenėles.
Sausą oda atgaivina įvarios kaukės.
Grietinės ir medaus kaukė
Grietinė ir medus drėkina sausą odą; be to , medus slopina uždegimą bei dezinfekuoja.
Receptas: sumaišykite 2 valgomuosius šaukštus grietinės ir 1 valgomąjį šaukštą medaus, įberkite tiek kviečių daigų dribsnių, kad gautumėte košelę. Ja įtrinkite veido odą ir palikite 15 minučių. Geriausias laikas grietinės ir medaus kaukei – ankstyvas rytas.
Kiaušinio ir medaus kaukė
Receptas: imami vienas kiaušinio trynys, jis sumaišomas su šaukštu medaus ir šaukštu augalinio aliejaus.
Mišinys užtepamas ant veido storu sluoksniu ir palaikomas 15 – 20 minučių; po to veidas nuplaunams vandeniu (be muilo), nusausinamas ir patepamas drėkinamuoju kremu.
Mielių kaukė
Receptas: mielės sumaišomos su augaliniais riebalais iki košelės tirštumo. Košelė plonu sluoksniu užtepama ant nuvalytos veido odos, lengvai pirštis įtrinama ir paliekama 15 – 20 minučių.
Riešutų kaukė
Receptas: smulkiai sutrinti riešutai (lazdyno) sumaišomi su pienu arba grietinėle, kad gautųsi košelė. Ja ištepama veido oda. Po 20 – 25 minučių veidas nuvalomas vatos tamponais, pavilgytais šiltame piene.
Agurkų kaukė
Receptas: ant švaraus veido uždedamas plonas sluoksnis vatos ar marlės, ant kurios tepama plona tarkuotų agurkų tyrelė. Po 20 minučių kaukė nuimama, veidas nušluostomas sausos vatos tamponais ir patepamas maitinamuoju kremu. Galima šviežią agurką supjautyti plonais griežinėliais ir dėti juos ant veido, išlaikant tiek pat, kiek ir agurkų tyrelę.
Losjonas sausai, šerpetotai odai
Receptas: 2 šaukštus avižų dribsnių užpilti puse stiklinės verdančio vandens ir leisti 20 minučių išbrinkti, perkošti. Į gautą nuovirą supilti stiklinę alaus ir išmaišyti. Vatos tamponu tepti annt veido odos.
Bendra profilaktika:
• Mažiau šildykite patalpas. Geriausia temperatūra - +18 - +20 laipsnių šilumos.
• Po maudynių duše, vonioje, odą gausiai tepkite kremu sausai nešluostydami kūno, nes kremai ir losjonai geriau įsigeria į drėgną odą.
• Maudydamiesi naudokite mažiau muilo ir druskų. Jie ardo jautrios odos apsauginį sluoksnį.
• Mažiau deginkitės saulėje.
• Kas oda neišsausėtų, gerkite daug skysčių, venkite kavos ir alkoholio.
Riebią odą reikia valyti bent du kartus per dieną, želė arba putomis, kurių sudėtyje nėra riebalų. Riebios odos valymui reikia skirti ypatingą dėmesį, o pasirodžius inštirams ar ryškiems uždegiminiams reiškiniams – imtis specialių priemonių.
Geras patarimas yra po prausimosi ištepti odą neriebiu drėkinamuoju kremu, į kurį įmaišyta truputis arbatmedžių aliejaus – šis aliejus valo ir dezinfekuoja riebalinių liaukų angeles.
Svarbu nenaudoti dirginančių losjonų, nes klaidinga manyti, jog visa, kas degina – valo odą ir suardo riebalus. Atvirkščiai: dirginančios kosmetinės priemonės suerzina odą, ir ji ima gintis, išskirdama dar daugiau riebalų.
Jogurto kaukė veido odai
Receptas: 2 – 3 kupinus šaukštus jogurto užtepkite ant veido odos (odos apie akis netepkite), leiskite jogurtui išdžiūti, paskui nuprauskite veidą pienu ir dar kartą šaltu vandeniu – tai atgaivins odą.
Citrinos kaukė veido odai
Receptas: ant veido dėkite plonus citrinos griežinėlius ir laikykite 20 minučių. Po to veidas nuplaunamas šaltu vandeniu.
Agurkų kaukė veido odai
Receptas: šaukštas šviežių agurkų sulčių sumaišoma su išplakto kiaušinio baltymu ir pridedama šaukštelis grietinėlės. Tyrele tepamas veidas. Po 15 – 20 minučių kaukė nuplaunama šiltu, po to šaltu vandeniu.
Mielių kaukė veido odai
Receptas: į drungną pieną įtrupinkite šiek tiek mielių ir maišykite, kol sutirštės. Šia mase vienodai aptepkite veidą. Kai po 15 – 20 minučių masė sustings, nuplaukite ją ir uždėkite šaltą kompresą.
Ši kaukė valo ir lygina veidą, labai gerina kraujagyslių veiklą. Ypač tinka nešvariai, pilnai inkštirų, spuogų veido odai.
Bendra veido odos profilaktika:
• Nevartokite riebių makiažo priemonių.
• Kiekvieną vakarą gerai nuvalykite makiažą.
• Maiste turi būti riebiai odai ypač svarbaus vitamino – biotino. Jo yra alaus mielėse, sojose, graikiniuose riešutuose, paukštienoje, ruduose ryžiuose, neapdorotų grūdų produktuose.
• Būkite atidūs kontroliuodami emocijas: padidėjęs odos riebumas rodo, kad patiriate psichologinę įtampą ar kad norite nuo ko nors apsisaugoti.
• Venkite aštraus ir riebaus maisto.
Mišrią odą, priklausomai nuo odos būklės, reikia prižiūrėti kaip riebią arba kaip normalią. Kartais atskiroms odoms sritims būtina ypatinga priežiūra, pvz., po rytinio prausimosi riebūs odos ploteliai suvilgomi poras sutraukiančiu losjonu, o likusieji – patepami kosmetiniu pieneliu arba drėkinamuoju kremu. Vakare oda valoma pieneliu arba kremu, riebūs ploteliai suvilgomi losjonu, o sausi patepami kremu.
Mišriai odai skiriamos ir specialios kosmetikos priemonės, sugeriančios riebalus riebiose vietose ir tuo pačiu maitinančios bei drėkinančios sausas odos vietas.
Medaus – pieno kaukė
Receptas: nedidelį gabalėlį juodos duonos ištrinkite su 30 ml karšto pieno, įdėkite šaukštą medaus ir alyvų aliejaus. Sausą veidą patepkite maitinamuoju kremu, paskui uždėkite kaukę. Viską nuplauti - po 15-20 minučių.
Agurkų kaukė
Receptas: sutarkuokite nedidelį agurką, sumaišykite jį su vieno kiaušinio baltymu ir 1/3 stiklinės alaus. Užtepkite ant veido ir palikite 10–15 minučių. Kad kaukė nenutekėtų, galima veidą prisidengti marle.
Losjonas riebiai ir mišriai odai
Receptas: saujelę sausų mėtų lapų užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite pusvalandį pritraukti. Vėliau perkoškite, į nuovirą supilkite stiklinę alaus ir vatos tamponėliu po truputį tepkite ant veido.
Dovilė Pociutė-Slotkienė
anonsas.lt
Visi straipsniai
Alyvuogių aliejus kosmetikoje
Alyvuogių aliejaus nauda odai, alyvuogių aliejaus nauda plaukams, organizmui.
Aromaterapija – pakylėjimas kūnui ir sielai
Eteriniai aliejai aromaterapijai
Blakstienos
Blakstienų priauginimas, kaip prižiūrėti blakstienas, priemonės norint prižiūrėti blakstienas, kaip išsirinkti blakstienų tušą
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Kaip išsirinkti muilą
Kaip išsirinkti muilą, muilo savybės, higieniniai muilai, natūralūs muilai, valomieji muilai, parfumeriniai muilai.
Kaip išsirinkti tinkantį kvapą
Kaip išsirinkti tinkamus kvapus, ką reikia žinoti perkant kvepalus
Kaip teisingai kvėpintis
Kaip išsirinkti kvepalus, kaip kvėpintis vyrams ir moterims, kada geriausia kvėpintis, patarimai kur laikyti kvepalus, koks kvepalų galiojimo laikas.
Lūpų dažai
Kuo tepate lūpas? Kokie lūpų dažai ilgiau išlieka? Kada lūpų dažus vertėtų išmesti?
Natūrali kosmetika
Ant daugelio šiuolaikinių kosmetinių produktų puikuojasi užrašas „visiškai natūralus". Tačiau ar „natūralu“ – visada geriausia?
Odos priežiūra namuose
Veido odos priežiūra namų sąlygomis, rankų odos priežiūra namų sąlygomis, pėdų odos priežiūra ir procedūros namuose, tinkami produktai veido, rankų, pėdų odai.
Odos priežiūra namuose
Veido odos priežiūra namų sąlygomis, rankų odos priežiūra namų sąlygomis, pėdų odos priežiūra ir procedūros namuose, tinkami produktai veido, rankų, pėdų odai.
Kaip teisingai kvėpintis
Kaip išsirinkti kvepalus, kaip kvėpintis vyrams ir moterims, kada geriausia kvėpintis, patarimai kur laikyti kvepalus, koks kvepalų galiojimo laikas.
Žalingi įpročiai
Žalingų įpročių padariniai, žalingų įpročių žala žmogaus sveikatai, kas atsitinka išvaizdai jei yra vartojamas didelis kiekis alkoholio, rūkymo žala žmogaus išvaizdai bei organizmui, cukraus žala
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Šokoladas kosmetikoje
Naminės šokoladinės vonios, šokoladinės veido kaukės, šokolado nauda odai.
Vitaminai nuo odos senėjimo
Vitaminų grupės nuo odos senėjimo, vitaminų nauda žmogui, odos priežiūra naudojant vitaminus
Plaukų augimą skatinanti kaukė
Natūralios priemonės skatinančios plaukų augimą, plaukų augimą skatinančios kaukės pagaminimo būdas
Alyvuogių aliejus kosmetikoje
Alyvuogių aliejaus nauda odai, alyvuogių aliejaus nauda plaukams, organizmui.
Permanentinis makiažas
Kas yra permanentinis makiažas, kaip pasidaryti ilgalaikį makiažą, permanentinio makiažo žala sveikatai.
Blakstienos
Blakstienų priauginimas, kaip prižiūrėti blakstienas, priemonės norint prižiūrėti blakstienas, kaip išsirinkti blakstienų tušą