Anksčiau ar vėliau beveik visiems prireikia atkuriamojo dantų gydymo - protezavimo. Kad ir vėl būtų galima drąsiai šypsotis, tenka žingsniuoti pas odontologą. Kaip pasirinkti tinkamiausią restauraciją pagal dantų būklę ir danties pažeidimus, pasakoja Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoja odontologė-ortopedė Inga Jakubaitytė.
Esant nedideliems danties kietųjų audinių defektams, puiki restauracinė medžiaga yra kompozicinės plombos. Tai greitas, patikimas, estetiškas ir pigus gydymo būdas. Tačiau esant didesniems dantų defektams, kai pažeista daugiau nei pusė vainiko, ėduonies apimti tarpdantiniai paviršiai, plombavimas gali būti neefektyvus dėl nepakankamo atsparumo nusidėvėjimui, todėl dantis tampa „per žemas" ir nebeatlieka savo funkcijos. Be to, plombuodami dideles ertmes, rizikuojame danties sienelių, kauburų skilimais ar lūžiais.
Protezavimas daliniais vainikėliais, užklotais / įklotais ne tik padeda maksimaliai išsaugoti daugiau danties kietųjų audinių, bet ir palankiai veikia periodonto audinius, nes, nesiekdami dantenų, protezo kraštai jų nedirgina. Šis atkūrimo būdas ypač tinkamas po endodontinio dantų gydymo. Kadangi tai yra minimaliai invazyvus protezavimo būdas, jis tinkamas ir paauglių nuolatinių dantų atstatymui.
Esant danties vainiko pažeidimams, kai giliai pažeista danties kaklelio sritis ar pažeidimas tęsiasi po dantenomis, taikyti protezavimo keraminiais mikroprotezais ar tradicinėmis kompozicinėmis plombomis negalima dėl nepakankamo patvarumo. Tačiau, siekiant tausoti dantis, galima pasitelkti lietus aukso įklotus, užklotus, dalinius vainikėlius. Šiuolaikiniai aukso protezai nė iš tolo neprimena tų, kuriuos turėjo mūsų seneliai. Dabar tai tikslios, patvarios, idealiai tinkančios krūminių dantų atkūrimui restauracijos. Pagrindinis jų pranašumas - atsparumas ėduoniui. Palyginti su kitomis plombų rūšimis, po lietomis restauracijomis retai randamas antrinis ėduonis. Nepriekaištingai atlikus visus darbo etapus, esant gerai burnos higienai, šie protezai naudoti tinkami 25-40 metų. Šio tipo protezus galima gaminti ne tik iš aukso, bet ir iš chromo-kobalto lydinio, tačiau auksas yra labiau biologiškai suderinamas su burnos ertmės audiniais, plastiškas. Jo nusidėvėjimo trukmė atitinka natūralių dantų nusidėvėjimo trukmę. Aukso lydiniai laikomi viena tinkamiausių medžiagų restauruojant krūminius dantis.
Jeigu danties defektas labai didelis ir jo jau negalima atkurti minimaliai invazyviomis restauracijomis, dantys protezuojami pilnais vainikėliais - dažniausiai pasirenkami metalo keramikos arba cirkonio oksido keramikos protezai.
Jei pakinta priekinių dantų spalva ar forma, rekomenduojama juos atkurti keraminėmis laminatėmis. Tai itin plonos porceliano plokštelės, kurios suteikia dantims gražią formą, natūralią spalvą, todėl dantys atrodo estetiškai. Laminatės naudojamos atkuriant lūžusius, skilinėjančius ar nudilusius dantis, esant didelėms, neestetiškoms plombų restauracijoms. Jomis galima užpildyti nedidelius tarpus tarp priekinių dantų. Laminatėmis maksimaliai išsaugoma sveiko danties struktūra. Jei dantys stipriai nusidėvėję, kartais šlifavimas netgi nereikalingas. Laminatės sutvirtina dantį, nes kompozitų ir keramikos derinimas tinka natūraliam dantų tvirtumui atkurti. Be to, jos susidėvi mažiau nei plombos, nekeičia spalvos ir blizgesio. Net tamsesnės spalvos dantis galima paversti itin baltais. Estetinio plombavimo būdu ne visada galima paslėpti tamsius dantis. Keramikos paviršiaus lygumas lemia mažesnį apnašo kaupimą, o tai reiškia sveikesnes dantenas. Tai ilgaamžis protezas.
NEPAMIRŠKITE!
Nesvarbu, koks bus pasirinktas gydymo / protezavimo būdas, restauracijų ilgalaikius rezultatus ir estetiką lemia tinkama individuali ir reguliari profesionali burnos higiena. Du kartus per metus profilaktiškai pasitikrinus dantis galima užbėgti už akių daugeliui galimų komplikacijų.
Šv. Kristoforo odontologijos klinika yra sudariusi sutartį su Vilniaus teritorine ligonių kasa dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo tam tikrų kategorijų apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu.
Daugiau informacijos: www.kristoforoklinika.lt
Visi straipsniai
Dantų balinimas
Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas
Dantų implantavimas
Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika
Dantų protezavimas
Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra
Dantų tiesinimas
Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės
Dantų valymas
Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis
Kraujuojančios dantenos
Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.
Parodontozės gydymas
Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas
Prarastų dantų atkūrimas
Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai
Pasirinkite kategoriją
Prarastų dantų atkūrimas
Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai
Kraujuojančios dantenos
Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.
Parodontozės gydymas
Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas