Kraujuojančios dantenos – ligos pranašas
Atnaujinta: 2018-01-17

Negydomas uždegimas progresuoja

Pasak Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytojos periodontologės Aistės Matijošaitytės, dažniausiai periodonto ligas sukelia minkštosiose dantų apnašose bei dantų akmenyse esantys mikroorganizmai, jų medžiagų apykaitos produktai. Jei gerai nenuvalomos minkštos dantų apnašos (jos atrodo kaip balta košė, dengianti danties paviršių) arba yra iš mineralinių druskų susiformavusių kietų apnašų (vadinamų tiesiog dantų akmenimis), išsivysto dantenų uždegimas - gingivitas. Dantenos parausta, paburksta, valant dantis ir kramtant maistą kraujuoja.

Negydomas dantenų uždegimas progresuoja, vystosi periodontitas. Pradėjus tirpti apie dantį esančiam kaului, tarp danties šaknies ir dantenų susiformuoja kišenė, kurioje kaupiasi mikroorganizmai ir toliau ardo kaulą. Ligai progresuojant, atšoka dantenos, apsinuogina dantų šaknys, dantys pasidaro jautrūs ir paslankūs. Nepradėjus laiku gydyti periodontito, jis progresuoja, todėl kyla didelė rizika netekti danties.

 

Svarbiausia -  burnos higiena

Esant netaisyklingam sąkandžiui, kai išdygę dantys susigrūdę, pablogėja jų savaiminis apsivalymas kramtant. Tokius dantis sunkiau išvalyti šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Todėl gali atsirasti periodontitas.

Dančiui, kurio padėtis netaisyklinga, kramtymo metu gali tekti didesnis, nei priklausytų, krūvis, todėl ima tirpti aplinkinis kaulas. Ėduonies pažeisti dantys, nekokybiški protezai, senos, aptirpusios, trupančios plombos - ideali vieta kauptis ir daugintis mikroorganizmams. Todėl labai svarbu gydyti dantų ligas ir, jei reikia, dantis protezuoti.

Periodonto ligų išsivystymą ir greitesnį jų progresavimą lemia hormonų pusiausvyros sutrikimai brendimo ir menopauzės laikotarpiu, nėštumas, osteoporozė, cukrinis diabetas, skydliaukės ligos, taip pat inkstų, širdies ir kraujagyslių bei virškinimo sistemų ligos, nevisavertė mityba, vitaminų trūkumas. Polinkį sirgti periodonto ligomis galima paveldėti. Tačiau nustatyta, kad paveldėtą polinkį turinčių pacientų, kurie daugiau dėmesio skyrė burnos higienai ir savo sveikatai, kaulas apie dantis tirpo lėčiau nei žmonių, kurie nepakankamai rūpinosi dantimis.

 

Ligos požymiai

Pagrindiniai periodonto ligų požymiai - dantenų kraujavimas, paburkimas arba, atvirkščiai, atslinkimas ir danties šaknies ar šaknų apsinuoginimas, dantų paslankumas, dantų pakrypimas (pavyzdžiui, į lūpų pusę linkstantys dantys), dantenų maudimas, dilgčiojimas, blogas kvapas iš burnos. Jeigu jaučiamas vienas arba keli požymiai, būtina kreipktiss į specialistus. Pavyzdžiui, net dantenų uždegimas, stiprus kraujavimas gali būti pirmi ligos požymiai. Kuo anksčiau nustatomos ligos priežastys ir paskiriamas gydymas, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti.

Kraujuoja dantenos
Kraujuojančios dantenos - pagrindinis periodonto ligų požymis.

 

Svarbu laiku pradėti gydymą

A.Matijošaitytė teigė, kad klysta tie, kurie, dantenoms kraujuojant ar iš burnos sklindant blogam kvapui, užuot šalinę pagrindinę ligos priežastį - valę dantų apnašas, gydę susidariusias dantenų kišenes, burną skalauja įvairiais skysčiais, tepa tepalais ir pan. Antibakteriniai ir uždegimą slopinantys skysčiai veikia dantenas išoriškai, truputį sumažina uždegimą, tačiau giliai dantenų kišenėse esantys mikroorganizmai atlieka savo „juodą darbą" - ten prasidėjęs uždegimas toliau tirpdo kaulą. Taigi, pirmiausia būtina pašalinti dantų akmenis, išvalyti dantenų kišenes. Po šių procedūrų naudojami antibakteriniai, uždegimą slopinantys burnos skalavimo skysčiai yra tikrai efektyvūs.

Periodonto ligos diagnozuojamos per apžiūrą matuojant dantenų kišenes, vertinant dantų būklę. Rentgeno nuotraukose matomas pažeistas kaulas, jo tirpimo pobūdis. Pirmas periodonto ligų gydymo etapas - profesionali burnos higiena. Jos metu pašalinami dantų akmenys, minkštosios apnašos, nupoliruojamas dantų paviršius. Dažnai to pakanka dantenų uždegimui (gingivitui) ir pradinių stadijų periodontitui išgydyti, tačiau labai svarbu, kad po to būtų kruopščiai valomi dantys.

Pažengęs periodontitas gydomas chirurginiu būdu. Atliekamos vadinamosios lopo operacijos. Jų metu, naudojant vietinį nuskausminimą, atkeliamos dantenos, kad būtų galima pasiekti dantų šaknis ir aplinkinį kaulą. Nuvalomi dantų šaknų paviršiai, pašalinami užkrėsti uždegiminiai audiniai. Tam tikrais atvejais, naudojant įvairius kaulo pakaitalus ir specialias membranas, galima atkurti dėl uždegimo sunykusį kaulą. Po to dantenos susiuvamos. Gydytojai paaiškina pacientui, kaip po procedūros prižiūrėti dantis, kokius vaistus vartoti. Šios operacijos paprastai yra nesudėtingos, žmogus po jų būna darbingas. Tikrai nereikia bijoti chirurginių procedūrų. Naudojant efektyvius šiuolaikinius medikamentus, gydymo procesas yra neskausmingas.

 

Dantų priežiūra

Gydytoja periodontologė teigė, kad po chirurginio gydymo būtina labai kruopščiai valyti dantis, nuolat lankytis pas burnos higienistus. Taip pat labai svarbu gydyti ėduonies pažeistus dantis, protezuoti. Rekomenduojama mesti rūkyti. Nemažą įtaką daro ir bendrosios organizmo ligos (pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas ir kt.), todėl efektyvus jų gydymas teigiamai veikia ir periodonto audinius. Dėl nuolatinio streso, nesubalansuotos mitybos organizmo atsparumas uždegimams mažėja. Jei šių rekomendacijų nepaisoma, periodontitas progresuoja toliau. Būtų geriausia, kad konsultacijos metu burnos higienistas arba gydytojas odontologas parinktų tinkamiausias burnos higienos priemones, atsižvelgdamas į sąkandį, nešiojamus dantų protezus, polinkį dantų bei periodonto ligoms, žalingus įpročius, ligas ir kt.

Bet yra ir bendrų rekomendacijų, tinkamų visiems. Dantų šepetėlio galvutė turi būti tokio dydžio, kad galėtumėte patogiai pasiekti ir išvalyti ne tik priekinius, bet ir krūminius dantis. Nereikėtų naudoti kieto šepetėlio. Bet itin minkštas dantų šepetėlis kasdienei burnos higienai taip pat gali būti netinkamas. Labai minkšti šepetėliai naudojami po burnos operacijų. Jie netraumuoja dantenų, tačiau gali nepakankamai gerai nuvalyti apnašas.

Nerekomenduojama dantų valyti horizontaliais judesiais, nes galima pažeisti dantenas. Tarpdančiai valomi specialiais siūlais ir/arba tarpdančių šepetėliais. Juos turėtų parinkti specialistas, atsižvelgdamas į tarpų tarp dantų plotį. Nereikia pamiršti nuvalyti liežuvio, nes ant jo nugarėlės kaupiasi įvairūs mikroorganizmai, taip pat sieros junginiai, išskiriantys blogą burnos kvapą sukeliančias bakterijas.

 

Nėra stebuklingos dantų pastos

Pasak A.Matijošaitytės, nėra stebuklingos dantų pastos, kuri tiktų visiems žmonėms ir apsaugotų nuo visų dantų ir periodonto ligų. Dantų pasta padeda mechaniškai nuvalyti apnašas, jos veikliosios medžiagos gali stiprinti danties kietuosius audinius, mažinti dantenų uždegimą. Dantų pastas rekomenduojama keisti. Jei sergate periodonto ligomis, galbūt vertėtų dažniau rinktis burnos higienos priemones su įvairiais augaliniais uždegimą slopinančiais ekstraktais.

Jei jūsų dantys labai jautrūs, negalima naudoti balinančių dantų pastų. Dantis reikia valyti tol, kol bus kokybiškai nuvalyti visų dantų paviršiai. Tai yra inidividualu. Idealiausia, jei yra galimybė, dantis išvalyti po kiekvieno valgio. Todėl bent jau ryte ir vakare būtina kruopščiai išvalyti dantis ir tarpdančius. Šiuo metu yra įvairiausių papildomų burnos higienos priemonių. Galima įsigyti elektrinių, ultragarsinių dantų šepetėlių, irigatorių (plona vandens srovele valo dantis). Ar šios priemonės jums tinkamos, ar būtų naudingos, teiraukitės specialistų - odontologų, burnos higienistų.

Šv. Kristoforo odontologijos klinikoje konsultuoja ir gydo gyd. periodontologė Aistė Matijošaitytė.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Dantų balinimas

Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas

Dantų implantavimas

Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos